Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.03.2007, 12:21:01
andreimarian andreimarian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2007
Mesaje: 4
Implicit

Salut !

Vreau sa supun atentiei voastre urmatorul lucru : cum poate o persoana sa afle voia lui Dumnezeu ( cu privire la sine , desigur ) ? Pr. Savatie Bastovoi spunea ca " prin duhovnic " si ca numai putini pot singuri. Dar daca nici de la duhovnic nu afli ? Daca nici acesta nu spune nimic "relevant" ? Cum e de procedat in aceasta situatie ? Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.03.2007, 12:28:17
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Eu zic ca voia lui Dumnezeu se asteapta cu rabdare, iar rabdarea o poti dobandi cu ajutorul duhovnicului, prin rugaciune, post...
Atat sper, sa nu te astepti sa o gasesti pe la "deschizatori de carti", ca prin asta tocmai incalci voia Domnului...
Sa te ajute Dumnezeu sa dobandesti rabdarea!

Si eu am probleme de genul asta si...astept, "lucrand" dupa putere.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.03.2007, 12:38:13
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Am gasit un citat de la parintele Rafail Noica pe alt topic: "Voi puteti face din duhovnicii vostri prooroci".
Foarte frumos! Dar asta depinde si de taria credintei noastre.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.03.2007, 12:59:56
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreimarian
Salut !

Vreau sa supun atentiei voastre urmatorul lucru : cum poate o persoana sa afle voia lui Dumnezeu ( cu privire la sine , desigur ) ? Pr. Savatie Bastovoi spunea ca " prin duhovnic " si ca numai putini pot singuri. Dar daca nici de la duhovnic nu afli ? Daca nici acesta nu spune nimic "relevant" ? Cum e de procedat in aceasta situatie ? Multumesc.
dragul meu dar ce asteptai de la duhovnic o minune??? ea nu va veni...raspunsul vine normal fara ca tu sa simti ceva spectaculos, cere doar cu nadejde si asteapta dar nu uita te rog ca de cekle mai multe ori nu tot ceea ce cerem ne este de folos...asa ca nu te supara pe duhovnic sau pe Doamne Doamne ca nu a raspuns cand tu ai batut din picior...primeste ce ti se da si asteapta..Doamne ajuta
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.03.2007, 13:01:18
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

daca imi permiti iti dau un sfat ingenuncheaza la Maicuta Domnului si spune-i nu imi da ce cer eu ci da-mi Tu ceea ce stii ca imi este de folos si e de ajuns crede-ma!!!!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.03.2007, 13:14:14
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreimarian
Vreau sa supun atentiei voastre urmatorul lucru : cum poate o persoana sa afle voia lui Dumnezeu ( cu privire la sine , desigur ) ? Pr. Savatie Bastovoi spunea ca " prin duhovnic " si ca numai putini pot singuri. Dar daca nici de la duhovnic nu afli ? Daca nici acesta nu spune nimic "relevant" ? Cum e de procedat in aceasta situatie ? Multumesc.
Da, Andrei, si eu am aceasta problema si am avut-o de multe ori. Dar mereu am zis "Doamne, faca-se voia Ta!" Adica avem exemplul revelator al Mantuitorului cand cere in Ghetsimani "Parintele Meu, de este cu putinta, treaca de la Mine paharul acesta! Insa nu precum voiesc Eu, ci precum Tu voiesti" (Matei, 26:39).

Cateodata ne fixam un termen limita sa luam decizia si pana la urma decidem ceva, dar daca Ii cerem lui Dumnezeu sa ne calauzeasca pasii, El poate sa ne intoarca spre voia Lui, adica spre calea cea mai buna pentru noi si ne inchide usile caii gresite pe unde am luat-o. Daca la inceput nu intelegem, pricepem mai tarziu ca intr-adevar calea pe care o alesesem inainte nu era cea mai buna.

Ni se mai spune ca "toate cate veti cere, rugandu-va cu credinta, veti primi". Dar sa nu cerem ce vrem noi, ci sa cerem ce stie Dumnezeu ca ne este de folos. El ne-a dat viata, El ne da tot ce avem bun, El ne umple de bucurie si pace, ale Lui sunt toate si El stie ce ne este mai de folos. Sa ne predam in mainile Lui si chiar ca nu avem de ce sa ne facem griji!

Raspunsul e destul de abstract, fiindca datele tale sunt destul de putine. Oricum, rugaciunea, postul si credinta deplina ca Dumnezeu o sa-ti raspunda sunt aspectele pe care eu le vad esentiale. Si poate Hristos nu ti-a raspuns prin duhovnic fiindca ar fi fost un raspuns gratuit, pentru care tu n-ai facut nimic si nu te-ar fi schimbat launtric deloc. Incearca Paraclisul Maicii Domnului vreo 40 de zile, cu post poate pana seara si cu rugaciunea inimii in rest. Nu cred ca vei ramane fara raspuns. Ne mai anunti si pe noi, bine?!

Elena

Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.03.2007, 13:52:11
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Daca este crucial, du-te la p. Iustin Parvu (Mt. Petru Voda - Moldova, poate te ajuta cineva cu vreun sfat in Bucuresti sau P. Stelian - Bis Sf. Miron si Nicolae Damaroaia
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.03.2007, 13:56:26
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreimarian
Salut !

Vreau sa supun atentiei voastre urmatorul lucru : cum poate o persoana sa afle voia lui Dumnezeu ( cu privire la sine , desigur ) ? Pr. Savatie Bastovoi spunea ca " prin duhovnic " si ca numai putini pot singuri. Dar daca nici de la duhovnic nu afli ? Daca nici acesta nu spune nimic "relevant" ? Cum e de procedat in aceasta situatie ? Multumesc.
Mai citeste si alte carti inafara de cele Bisericesti si ai sa descoperi ce cauti.
Cauta si vei gasi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.03.2007, 14:08:56
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreimarian
Vreau sa supun atentiei voastre urmatorul lucru : cum poate o persoana sa afle voia lui Dumnezeu ( cu privire la sine , desigur ) ?
Poate vrem cam mult cand cerem sa aflam Voia lui Dumnezeu... Poate noi vrem ceva clar, sa ne fie aratata o cale concreta, iar Dumnezeu ne arata un mod de a fi pe cale...

1 Tesaloniceni 4:3-6
1 Tesaloniceni 5:12-22.
Intaia epistola a Sf. Ap. Petru 2:15-16
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.03.2007, 14:41:08
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreimarian
Salut !

Vreau sa supun atentiei voastre urmatorul lucru : cum poate o persoana sa afle voia lui Dumnezeu ( cu privire la sine , desigur ) ? Pr. Savatie Bastovoi spunea ca " prin duhovnic " si ca numai putini pot singuri. Dar daca nici de la duhovnic nu afli ? Daca nici acesta nu spune nimic "relevant" ? Cum e de procedat in aceasta situatie ? Multumesc.
Foarte simplu, trebuie sa percepi cam cu ce talente ai fost inzestrat, sa vezi la ce realizari esti predispus si eventual trebuie sa accepti ce inclinatzii si ambitzii te-ar avantaja... Dupa aceste incursiuni mai trebuie sa poposeshti pe teritoriile pasiunilor fara putintza de a le lasa ori combate si sa te straduieshti la concret sa respectzi nu ceea ce ai vrea tu sa fie relevant ci ce este necesar relevant in cazul in care esti implicat... Iar Domnul Dumnezeu (Sfanta Trinitate) a spus in general in Vechiul Testament ca Dragostea de Dumnezeu in milosteneala pentru aproape ar voi s-o primeasca... dar (ma gandesc ca) precis stie ca nu se prea poate si de aceea primeshte si lucruri mai simple, mult mai ushoare si mai putzine...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mostenirea - ma lamuriti si pe mine, va rog? mihaiB Generalitati 7 27.08.2011 07:42:28
Milostenia - ma lamuriti si pe mine, va rog? mihaiB Generalitati 6 14.08.2011 14:03:01
va rog sa ma lamuriti daca puteti... mary_boo Stiri, actualitati, anunturi 0 27.05.2011 00:56:18
lamuriti -ma va rog carmenserghi Pocainta 12 24.02.2010 00:04:00
Urgent anirod Din Noul Testament 6 30.09.2009 23:55:26