Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.01.2016, 08:33:02
bogdan.mx bogdan.mx is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2015
Mesaje: 52
Implicit Aghiasma

Buna. Vreau sa va intreb, are ceva daca beau aghiazma mica sau mare si dupa ce am mancat? Nu vad care e diferenta daca beau inainte si nu dupa avand in vedere ca daca iau pe stomacul gol dimineata oricum urmeaza sa mananc. Si cum sunt mai mancacios de felul meu, tot cam acolo sunt. Voi cum procedati?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.01.2016, 10:13:09
AndreiPanait AndreiPanait is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Mesaje: 11
Implicit

A lua aghiasma inainte de a manca, e dovada ca pentru tine acest lucru este cel mai important. De aceea trebuie asezata deasupra tuturor mancarurilor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.01.2016, 21:34:53
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan.mx Vezi mesajul
Buna. Vreau sa va intreb, are ceva daca beau aghiazma mica sau mare si dupa ce am mancat? Nu vad care e diferenta daca beau inainte si nu dupa avand in vedere ca daca iau pe stomacul gol dimineata oricum urmeaza sa mananc. Si cum sunt mai mancacios de felul meu, tot cam acolo sunt. Voi cum procedati?
Dimineata aghiasma mica/mare + anafora + miruire cu ulei de la candela Sf Nectarie / ulei de la Sf Maslu.
dupa cateva ore( 2-3) masa de dimineatza(daca imi mai aduc aminte de ea dimineatza)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.01.2016, 01:32:18
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Aghiazma mare!

Doamne ajuta!
Daca se da pe butonul" cautare " AGHIAZMA MARE se pot citi mai multe pareri scrise de unii dintre colegii nostri forumisti, in anii trecuti. Iata unul dintre mesaje:

AGHIAZMA MARE-timp de opt zile de la sfințire, în fiecare dimineață, pe nemâncate, credincioșii iau o gură din apa sfințită, închinându-se. Bunii creștini știu că este mare păcat să bei din aghiazma mare după ce ai mâncat, să o arunci sau să o verși. După data de 14 ianuarie, apa sfințită se păstrează la icoană, într-o sticluță curată, cu un fir de busuioc în ea.

Din ea vor mai gusta la sărbătorile mari, după spovedanie, și în zilele de post, pentru a-i întări în credință. Chiar și atunci când preotul oprește un credincios de la împărtășanie, acesta poate lua aghiazmă și anafură, dar întotdeauna în această ordine, pentru că aghiazma mare este mai puternică decât anafura.

Succes la citit !
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.01.2016, 01:33:52
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Aghiazma mare!

Doamne ajuta!
Daca se da pe butonul" cautare " AGHIAZMA MARE se pot citi mai multe pareri scrise de unii dintre colegii nostri forumisti, in anii trecuti. Iata unul dintre mesaje:

AGHIAZMA MARE-timp de opt zile de la sfințire, în fiecare dimineață, pe nemâncate, credincioșii iau o gură din apa sfințită, închinându-se. Bunii creștini știu că este mare păcat să bei din aghiazma mare după ce ai mâncat, să o arunci sau să o verși. După data de 14 ianuarie, apa sfințită se păstrează la icoană, într-o sticluță curată, cu un fir de busuioc în ea.

Din ea vor mai gusta la sărbătorile mari, după spovedanie, și în zilele de post, pentru a-i întări în credință. Chiar și atunci când preotul oprește un credincios de la împărtășanie, acesta poate lua aghiazmă și anafură, dar întotdeauna în această ordine, pentru că aghiazma mare este mai puternică decât anafura.

Succes la citit, BOGDAN.MX !
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.01.2016, 06:18:56
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Daca se da pe butonul" cautare " AGHIAZMA MARE se pot citi mai multe pareri scrise de unii dintre colegii nostri forumisti, in anii trecuti. Iata unul dintre mesaje:

AGHIAZMA MARE-timp de opt zile de la sfințire, în fiecare dimineață, pe nemâncate, credincioșii iau o gură din apa sfințită, închinându-se. Bunii creștini știu că este mare păcat să bei din aghiazma mare după ce ai mâncat, să o arunci sau să o verși. După data de 14 ianuarie, apa sfințită se păstrează la icoană, într-o sticluță curată, cu un fir de busuioc în ea.

Din ea vor mai gusta la sărbătorile mari, după spovedanie, și în zilele de post, pentru a-i întări în credință. Chiar și atunci când preotul oprește un credincios de la împărtășanie, acesta poate lua aghiazmă și anafură, dar întotdeauna în această ordine, pentru că aghiazma mare este mai puternică decât anafura.

Succes la citit, BOGDAN.MX !
La multi ani Ica bucuroasa sa vad ca mai scrii pe aici. Asa e agheazma se ia pe stomacul gol.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.01.2016, 00:07:59
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit La multi ani 2016!

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
La multi ani Ica bucuroasa sa vad ca mai scrii pe aici. Asa e agheazma se ia pe stomacul gol.

Draga Vasilica, ti-am trimis un mesaj de ziua Sf.Vasile tie si la toti forumistii pe topicul " Aniversari membrii forum ".
Intru adeseori pe Forum si citesc dar m-a nelinistit intrebarea lui bogdan.mx :

Buna. Vreau sa va intreb, are ceva daca beau aghiazma mica sau mare si dupa ce am mancat? Nu vad care e diferenta daca beau inainte si nu dupa avand in vedere ca daca iau pe stomacul gol dimineata oricum urmeaza sa mananc.

Am simtit nevoia sa-l indrum pe bogdan.mx si nu numai, stiind ca avem pe Forum multe postari legate de felul in care se intrebuinteaza Aghiazma Mare si Aghiazma mica. La biserica, in fiecare an parintele ne atentioneaza de importanta pe care trebuie s-o manifestam fata de aceste " sfintenii ".

Multa sanatate si numai ganduri bune, tuturor, de la icamilin!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.01.2016, 18:10:19
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ca Aghiasma ca si Sf. Impartasanie se ia pe stomacul gol, este clar.
Intrebarea initiala insa ma pune pe ganduri si pe mine si o gasesc intemeiata.
Ce facem dupa ce o luam?

La mine ordinea este asa (pentru Aghiasma):

- rugaciune
- Aghiasma
- anafura
- micul dejun

E ceva gresit aici?
Cineva spunea mai sus de 2-3 ore. Dar atunci ajungem la pranz.
Si ce facem cu medicamentele?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.01.2016, 18:49:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ca să nu ajungem la prânz, ne trezim mai devreme.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.01.2016, 18:50:07
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

1. Cu exceptia a 3 situatii (perioada menstruatiei, cand ai avut relatii trupesti, zile in care vrei sa te impartasesti), se poate lua zilnic aghiasma mica - cate 3 inghitituri - in numele Sfintei Treimi, dupa ce ai luat anafora.
2. Aghiasma mare se ia, exceptand aceleasi situatii, doar in cele 8 zile incepand cu ajunul Bobotezei pana la incheierea praznicului sau dupa ce te-ai spovedit, dar esti oprit sa te impartasesti, numai inainte de anafora, tot cate 3 inghitituri.

Daca a trecut de miezul noptii, se pot lua, dar inainte de a manca/bea altceva.

Regula nu este sa se ia pe stomacul gol ci primele in ziua respectiva. Adica pot sa mananc cu putin pana-n 12 noaptea iar dupa ce trece de miezul noptii pot sa iau anafora si aghiasma mica.

Se poate manca/bea imediat dupa ele, fara sa astepti sa treaca un timp anume.

Last edited by crinrin; 10.01.2016 at 18:54:23.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare