Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.02.2018, 23:28:11
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Pai daca asta ii place, n-are decat sa pedepseasca.
Ii place sa vada oameni frumosi, educati si de folos semenilor lor. De aceea foloseste metoda rasplata/ pedeapsa, care de milenii a fost abordarea cea mai fericita in educatie. Nicio societate nu ia in considerare, in mod serios, eliminarea pedepsei din relatiile interumane.
Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Ce insa nu inteleg e de ce a pedepsit smochinul acela amarat din Marcu 11:12-14, mai ales ca nu era inca vremea ca el sa faca fructe.
A fost un laborator.
Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Inteleg din aceasta pilda ca trebuie sa ne asteptam sa o incasam chiar daca n-avem nicio vina.
Apreciez inteligenta ta si nu pricep cum de ai inteles pe dos.
Ucenicii au inteles cu totul altceva: o lectie a fortei rugaciunii pline de credinta.
Marcu 11
20. Dimineața, trecând pe acolo, au văzut smochinul uscat din rădăcini.
21. Și Petru, aducându-și aminte, I-a zis: Învățătorule, iată smochinul pe care l-ai blestemat s-a uscat.
22. Și răspunzând, Iisus le-a zis: Aveți credință în Dumnezeu.
23. Adevărat zic vouă că oricine va zice acestui munte: Ridică-te și te aruncă în mare, și nu se va îndoi în inima lui, ci va crede că ceea ce spune se va face, fi-va lui orice va zice.
24. De aceea vă zic vouă: Toate câte cereți, rugându-vă, să credeți că le-ați primit și le veți avea.
Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Asta e clar. Efectele ticalosiei tale le vor suferi ceilalti, nu numai fiul, ci si altii din jur. Dar ce legatura are aceasta cu pacatul? Sunt acestia vinovati cu ceva? Al lor e pacatul sau al tau? Ca nu inteleg ce vreti sa spuneti cu asta!
E foarte simplu: efectele ticalosiei pacatului tau le vor suferi ceilalti, nu numai fiul, ci si altii din jur.
(La fel ca Ali Baba, m-as bucura daca m-ai tutui. Insa daca doriti sa vorbim mai ceremonios, ma voi conforma.)
Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Una e sa spui ca o boala e favorizata de o gena ce s-a transmis de la parinti la copii si alta e sa spui ca copiii trebuie sa fie pedepsiti pentru relele facute de parinti
Mie mi se pare a fi acelasi lucru: copiii suporta consecintele.
Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Numai Hristos care ne ameninta cu chinurile vesnice are aceasta pretentie. Ceea ce il descalifica e faptul ca ne ameninta.
Hristos ne avertizeaza. Iar avertizarea este o dovada de dragoste. Si e de dorit sa o luam in seama.
Avertismentele date de un medic (daca vei continua sa bei in nestire, repede vei da ortul popii!) nu il descalifica in niciun fel.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.02.2018, 15:00:45
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Serios? Adica cei botezati nu mai au nicio inclinatie catre pacat? N-are rost sa comentez. Daca sunteti preot cumva, uitati-va putin prin parohie, sau daca tineti cumva vreo slujba, uitati-va in spate la babele care au venit la biserica sa barfeasca si sa se sfinteasca in acelasi timp. Ele ce incliatie au? Ca daca si zidurile bisericilor ar avea aceeasi inclinatie ca enoriasii, s-ar prabusi din cauza ca ar fi prea inclinate.
Nu-s preot, scrie la semnătură.

Citat:
Intr-o alta ordine de idei, cred ca firea unui om adult este mult mai corupta decat a unui copil si nu din cauza vreunei inclinatii spre rau, ci pentru ca a fost invatat de mic la rele. Omul nu se naste ticalos, ci invata sa fie ticalos de la alti, de exemplu de la parinti. Dumneavoastra n-ati facut niciodata vreun lucru rau in prezenta unui copil? Daca ati facut, atunci fiti sigur ca ati contribuit cu o mica parte la inclinatia sa. Copilul cand se naste nu stie nimic. Dar mai tarziu va sti, iar cand va sti, e prea tarziu sa mai fie dezvatat. Aceasta pentru ca dezvatul e mai greu decat invatul. Sau poate ca pe dumneavoastra va deranjeaza ca dupa nastere copiii urla, zbiara si plang cand le e foame sau ii doare ceva si aceea ziceti ca au o inclinatie spre rau. Nu ei, ci dumneavoastra pe care va deranjeaza zgomotul aveti o inclinatie spre rau pentru ca nu vreti sa intelegeti nevoile copilului si il lasati sa zbiere. In inconstienta lui, el nu spune nimic cand striga, desi ar trebui sa va spuna: fa-ti datoria de parinte, taica!
Tehnic vorbind, un sistem oarecare are parte de altă istorie posibilă date fiind condiții inițiale diferite. Comparăm un om care nu a fost botezat cu același om care a fost botezat. Înclinația alfa1 îl va duce undeva, înclinația alfa2 îl va duce altundeva.

Cu toții trăim într-o lume influențată de cel rău, însă pentru un om care s-a îmbarcat în corabia Bisericii ispitele vor fi altele decît dacă ar fi înotat de unul singur în marea vieții.

Citat:
Foarte adevarat! Nu inteleg insa de ce teologii mai vorbesc despre aceste lucruri, din moment ce habar n-au care e semnificatia acestor cuvinte.
Își dau și ei cu părerea. Sperie babele care bîrfesc în spate...

Citat:
E ca in cantecul:

Nu mai plange Jeane!
Plansul e de forma.
Jeana nu e moarta,
Jeana se transforma...
Cam așa ceva. Dacă Jeana ar fi fost o creștină model, moartea ei ar fi fost sinonimă cu trecerea de la viața asta la viața următoare.

Citat:
Nu fac pariu in legatura cu lucruri a caror situatie nu poate fi stabilita, deoarece nu simt ca pierd nimic, si deci pariul n-are niciun farmec si, mai ales, n-am sansa sa castig nimic, ceea ce transforma acest pariu intr-un pariu fara sens. Cei care cred ceva fara sa se bazeze pe nimic, n-au decat sa continue sa creada. Nu pierd nici ei nimic, decat eventual timpul, dar nici nu castiga nimic, decat daca Dumnezeu ar fi un soi de impatimit al pariurilor, idee care mi se pare de-a dreptul "freaky" si ma trimite cu gandul la ideea "horror" a lui Pascal (tot despre un pariu) care imi aduce in minte un Dumnezeu atat de impatimit de jocurile de noroc, incat si pe oameni i-a creat cu inclinatia de a paria pe existenta sa.
Nu simțiți că pierdeți, adică aveți niște convingeri, niște credințe apropo de marea întrebare a fiecăruia despre momentul exitus. Fie că sînteți ateu sau agnostic sau teist, tot credeți în ceva.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.02.2018, 22:53:57
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Apreciez inteligenta ta si nu pricep cum de ai inteles pe dos.
Ucenicii au inteles cu totul altceva: o lectie a fortei rugaciunii pline de credinta.
Marcu 11
20. Dimineața, trecând pe acolo, au văzut smochinul uscat din rădăcini.
21. Și Petru, aducându-și aminte, I-a zis: Învățătorule, iată smochinul pe care l-ai blestemat s-a uscat.
22. Și răspunzând, Iisus le-a zis: Aveți credință în Dumnezeu.
23. Adevărat zic vouă că oricine va zice acestui munte: Ridică-te și te aruncă în mare, și nu se va îndoi în inima lui, ci va crede că ceea ce spune se va face, fi-va lui orice va zice.
24. De aceea vă zic vouă: Toate câte cereți, rugându-vă, să credeți că le-ați primit și le veți avea.
Am inteles tocmai ceea ce trebuia sa inteleg. Iisus a blestemat un smochin pentru ca nu venise inca vremea ca el sa faca fructe, iar acesta s-a uscat. O actiune complet lipsita de sens. Cum se poate spala oare interpretarea acestui pasaj? Bineinteles daca inteleg lucrurile in sensul ca daca omul nu va da roade se va usca precum smochinul. Aici trebuie sa fac abstractie de faptul ca amaratul acela de smochin are si el un program pentru a face fructe si chiar nu era obligat sa faca fructe in momentul acela. Dar pana la urma smochinul acesta nu e decat o nenorocita de tufa! In concluzie, daca vrei sa pricepi Biblia nu te agata de toate detaliile, ci ia povestea in mare.

Ca o observatie, eu m-am legat de pasajul in care Iisus injura smochinul. In pasajul acesta pe care l-ati reprodus dumneavoastra apar doua lucruri. Ucenicii vad ca blestemul a avut efect, iar in plus Iisus le spune ca daca se vor ruga totul li se va implini asa cum i s-a implinit si lui blestemul. Nicaieri nu se pune problema distinctiei dintre bine si rau. Pur si simplu tot ceea ce tine de credinta e luat de bun.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Mie mi se pare a fi acelasi lucru: copiii suporta consecintele.
Chiar nu e acelasi lucru. Eu am zis urmatoarele:

"Una e sa spui ca o boala e favorizata de o gena ce s-a transmis de la parinti la copii si alta e sa spui ca copiii trebuie sa fie pedepsiti pentru relele facute de parinti."

Adica una e ca fiul tau sa moara de infarct pentru ca a mostenit de la tine niste gene ce favorizeaza riscul de infarct si alta e ca fiul tau sa fie spanzurat pentru ca tu ai furat niste cai. Imi pare rau, dar aveti niste convingeri morale foarte periculoase. Nu as vrea sa ajungeti vreodata ministru al justitiei nici macar in vreo tara africana.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Hristos ne avertizeaza. Iar avertizarea este o dovada de dragoste. Si e de dorit sa o luam in seama.
Avertismentele date de un medic (daca vei continua sa bei in nestire, repede vei da ortul popii!) nu il descalifica in niciun fel.
In primul rand Hristos ne ameninta, iar diferenta dintre el si un medic e ca el ne va supune chinurilor iadului, pe cand medicul, chiar daca ne spune ca ne vom imbolnavi, nu el ne produce boala. Eu unul n-as consulta un medic ce m-ar imbolnavi. Nu v-as dori sa ajungeti vreodata medic cu asemenea idei ca ale dumneavoastra. Oricum, eu nu v-as calca pragul. As prefera un medic ce ma insanatoseste.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cu toții trăim într-o lume influențată de cel rău, însă pentru un om care s-a îmbarcat în corabia Bisericii ispitele vor fi altele decît dacă ar fi înotat de unul singur în marea vieții.
Cel rau? Vreti sa spuneti cei rai! Sunteti prea optimist. Lumea e mai rea decat credeti. Ispitele depind de ceea ce avem in cap. Pentru Simeon Stalpnicul exista ispita de a se cobori de pe stalp. Noi ceilalti nu avem aceasta ispita. Pentru un ortodox de profesie exista ispita de a manca in vinerea mare creveti. Eu nu am aceasta ispita. Pentru un gay exista ispita de a deveni straight. Eu nu am o asemenea ispita, deoarece nu sunt gay. Cat despre inotatul singur in marea vietii, aici ati facut o metafora superba, insa daca necrestinii ar inota cu totii singuri ar fi vai de capul lor. Din fericire insa acestia au inventat notiunea de compasiune si solidaritate cu semenii lor, asa ca obisnuiesc uneori sa se ajute unii pe altii atunci cand e vorba de inotat pe o portiune mai dificila din Gulfstream-ul vietii. Daca si crestinii ar invata aceste notiuni poate ca le-ar fi mai usor la inotat si nu i-ar ineca atat de des ispitele.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu simțiți că pierdeți, adică aveți niște convingeri, niște credințe apropo de marea întrebare a fiecăruia despre momentul exitus. Fie că sînteți ateu sau agnostic sau teist, tot credeți în ceva.
Bineinteles ca cred. Nu poti sa nu crezi chiar in nimic. De altfel a cunoaste presupune a-ti forma anumite convingeri Problema e doar in ce priveste modul in care iti formezi o convingere. Pe un om poti sa-l bati la cap inca de mic cu faptul ca a fost creat de Dumnezeu. Pana la urma i se va fixa aceasta convingere. Iar daca persista in incapatanare, poti sa-l sperii ca are sa-l bata Dumnezeu, sau poti sa-l atragi la biserica unde au sa-i placa picturile si muzica bisericeasca ce-l vor unge la inima si-i vor fixa convingerea ca Dumnezeu e mare. De asemenea poti sa il inveti sa caute adevarul de unul singur, sa isi foloseasca mintea pentru a analiza lucrurile, sa ii oferi instrumentele ce sa-i permita sa discearna ideile corecte de cele fara baza si deci sa-i oferi o metoda eficienta de a-si construi convingerile dar si metoda de a si le schimba. In primul caz vei obtine un om care va detine cunoasterea absoluta. In al doilea caz vei avea un om care va sti ca stie mult mai putin decat se poate sti. In final, primul e cel mai avantajat. A obtinut ceea ce a obtinut cu cel mai mic efort.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.02.2018, 23:38:25
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Am inteles tocmai ceea ce trebuia sa inteleg. Iisus a blestemat un smochin pentru ca nu venise inca vremea ca el sa faca fructe, iar acesta s-a uscat. O actiune complet lipsita de sens. Cum se poate spala oare interpretarea acestui pasaj? Bineinteles daca inteleg lucrurile in sensul ca daca omul nu va da roade se va usca precum smochinul.
Nu mai vorbiti despre lucruri pe care nu le cunoasteti. Ca sa-i combateti pe teologi e nevoie sa cunoasteti teologie. Altfel nu va baga nimeni in seama.

Cel putin cam asa ceva zicea cineva.
Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Ca o observatie, eu m-am legat de pasajul in care Iisus injura smochinul. In pasajul acesta pe care l-ati reprodus dumneavoastra apar doua lucruri.
Pasajul pe care l-am reprodus eu este urmarea textului prezentat de dumneavoastra.
Eu am prezentat contextul. Ca sa se poata intelege intreg episodul.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
In primul rand Hristos ne ameninta, iar diferenta dintre el si un medic e ca el ne va supune chinurilor iadului, pe cand medicul, chiar daca ne spune ca ne vom imbolnavi, nu el ne produce boala. Eu unul n-as consulta un medic ce m-ar imbolnavi.
Judecatorul te condamna cu suspendare si te "ameninta", daca vrei tu, eu cred ca te avertizeaza: " - daca mai comiti o infractiune vei fi incarcerat". E pe deplin corect. E dreptul tau sa fii informat.

Nu Hristos te supune chinurilor iadului, nu medicul te imbolnaveste, nu judecatorul te baga in puscarie.
Tu singur. Prin faptele tale.
Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Adica una e ca fiul tau sa moara de infarct pentru ca a mostenit de la tine niste gene ce favorizeaza riscul de infarct si alta e ca fiul tau sa fie spanzurat pentru ca tu ai furat niste cai.
Unde este scris in Biblie ca fiul tau va fi spanzurat pentru ca tu ai furat niste cai?
Fiul tau va fi spanzurat doar pentru ca tu l-ai invatat sa fure caii.

Asa spune Cuvantul Domnului:
Iezechiel 18:20.
Sufletul care păcătuiește va muri.
Fiul nu va purta nedreptatea tatălui, și tatăl nu va purta nedreptatea fiului.
Celui drept i se va socoti dreptatea sa, iar celui rău, răutatea sa.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.02.2018, 00:39:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Moare pentru mantuirea noastră
Profetia
[Isaia 53:5] Dar El fusese străpuns pentru păcatele noastre și zdrobit pentru fărădelegile noastre. El a fost pedepsit pentru mântuirea noastră și prin rănile Lui noi toți ne-am vindecat.
Implinirea
[Romani 5:6] Căci Hristos, încă fiind noi neputincioși, la timpul hotărât a murit pentru cei necredincioși.
[Romani 5:7] Căci cu greu va muri cineva pentru un drept; dar pentru cel bun poate se hotărăște cineva să moară.
[Romani 5:8] Dar Dumnezeu Își arată dragostea Lui față de noi prin aceea că, pentru noi, Hristos a murit când noi eram încă păcătoși.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.02.2018, 16:43:05
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu mai vorbiti despre lucruri pe care nu le cunoasteti. Ca sa-i combateti pe teologi e nevoie sa cunoasteti teologie. Altfel nu va baga nimeni in seama.
N-am nevoie sa ma bagati dumneavoastra in seama, ci cei care au anumite indoieli privind modul in care teologii privesc lucrurile. Pe teologi oricum nu am de gand sa-i bat la cap cu explicatii. Pe de alta parte ceea ce fac eu aici e interpretare de text, iar aici s-ar putea sa ma pricep putin, iar dumneavoastra in loc sa aratati lumii de ce nu e corecta interpretarea mea, preferati sa spuneti ca nu ma pricep la teologie, argument care din punct de vedere logic n-are nicio valoare. Deci puteti reveni la pasajul despre uscarea smochinului, ca deocamdata n-ati spus mare lucru despre el.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Pasajul pe care l-am reprodus eu este urmarea textului prezentat de dumneavoastra.
Eu am prezentat contextul. Ca sa se poata intelege intreg episodul.
Iar eu am dat o interpretare acestui context. Care e problema? Nu putea fi facuta aici o analiza textuala? Pai ce e Biblia: text sau bomba atomica? Pentru un protestant ca dumneavoastra ce considera ca Biblia poate fi inteleasa de oricine deoarece scriptura se interpreteaza singura, ma mira faptul ca va abateti de la unul dintre principiile fundamentale formulate de insusi Martin Luther si imi impuneti sa iau de-a gata o interpretare prefabricata de teologi. Ati uitat cumva de "sola scriptura", sau ati trecut in tabara inamicului si considerati ca orice abatere de la o interpretare standard e gresita? Unde e consecventa? V-ati traditionalizat!

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu Hristos te supune chinurilor iadului, nu medicul te imbolnaveste, nu judecatorul te baga in puscarie.
Tu singur. Prin faptele tale.
Oameni buni, priviti realitatea! Ganditi-va la mafiotul care isi face de cap, omoara oameni, vinde tone de droguri, corupe politicieni si la urma se retrage undeva intr-o tara exotica sa traiasca bine, sa-si toace banii conducandu-si afacerile printr-o firma off-shore fara sa mai aiba grija autoritatilor. Frumos chin al iadului! Omul traieste bine mersi, moare de batranete si l-a durut toata viata in cot de toate. Sau ganditi-va la politicianul ce a inselat in mod constant alegatorii cu tot felul de promisiuni, a mintit cat a putut, a adunat banet cu lopata furand statul si a murit fericit in vila sa cu 30 de camere. Frumoasa tortura. Credeti ca acestia au mustrari de constiinta? Ca nu dorm bine noaptea, e adevarat, dar nici dumneavoastra nu dormiti uneori. Mai sunt unii care nu pot dormi noaptea de foame. Acestia stau mai rau decat dumneavoastra si mafiotii. Aia tortura si chin al iadului! Si chiar nu sunt vinovati pentru chinul lor decat ca s-au nascut unde nu trebuie. Veti spune ca suferinta e o proba a tariei de caracter. Problema e ca doar unii sunt supusi la aceasta proba, amaratii din Somalia, Chad, Rwanda etc. Cunosc o persoana careia i-a murit in urma cu vreo 15 ani fiul cel mare. Acum trei ani i-a murit sotul si dupa cateva luni fiica cea mica. Toti trei sunt asezati unul langa altul. Mama inca mai supravietuieste singura, desigur, pentru ca fiica cea mare e plecata peste mari si tari. Dumneavoastra ati avut o asemenea proba a tariei de caracter? De ce nu? Pentru ca nu mi se pare corect ca pentru unii sa fie muma, iar pentru altii ciuma.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Unde este scris in Biblie ca fiul tau va fi spanzurat pentru ca tu ai furat niste cai?
Fiul tau va fi spanzurat doar pentru ca tu l-ai invatat sa fure caii.
Nu e scris in Biblie. Biblia e doar o particica infima aceea ce poate fi scris.
Cineva poate fi spanzurat pentru ca a furat, nu pentru ca altcineva l-a invatat sa fure. Daca eu am fost invatat sa fur si nu fur, nimeni nu ma poate condamna. In societatile civilizate se pedepseste fapta, nu faptul ca omul e intr-un fel sau altul. Doar in societatile ajunse in ultimul grad de barbarie e pedepsit omul pentru ca e intr-un anume fel. Nazistii iar uneori si crestinii ii omorau pe evrei pentru ca erau evrei nu pentru ca faceau rele. Ortodocsii i-ar pedepsi pe penticostali deoarece ii considera eretici, la fel si pe atei. Noroc ca traim intr-o societate civilizata ce impune un pic de ordine tendintelor razboinice ale unor culte religioase. Ganditi-va insa ca in vremea in care legionarii au fost la putere in Romania, crimele lor au avut si o latura religioasa. Ati auzit de Nicolae Iorga. Si ce e ciudat, nici pana in ziua de azi capii ortodoxiei nu s-au dezis de aceasta organizatie criminala, mai ales ca biserica a sustinut-o pe fata. Ba unii cum a fost Iustin Parvu s-au declarat pe fata legionari.

Asadar e periculos sa judecam oamenii dupa ceea ce credem noi ca sunt predispozitiile lor. O judecata corecta se face dupa fapte. Crestinii dumneavoastra dupa ce judeca?

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dar Dumnezeu Își arată dragostea Lui față de noi prin aceea că, pentru noi, Hristos a murit când noi eram încă păcătoși.
O fi murit pentru pacatosii din vremea lui, desi nu vad sensul. Daca eu sunt criminal si altcineva e condamnat in locul meu, inseamna ca eu nu mai sunt criminal? Cam asa ar sta treaba cu spalarea pacatelor. Oricum, e bine ca justitia in tarile civilizate nu se face dupa principii crestine.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.02.2018, 17:58:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu mai vorbiti despre lucruri pe care nu le cunoasteti. Ca sa-i combateti pe teologi e nevoie sa cunoasteti teologie.
Ai punctat extrem de bine.
Mulți o iau după ureche, sau după propria minte si parere , uitând voit sau nu pe cei care au trudit toată viața studiului teologic.
Nu intamplator aduc pe acest Forum învățături ale teologilor si ale Sfintilor Părinți, o hrană inepuizabilă sufletelor noastre .
Un exemplu demn de urmat este si Părintele Galeriu :)

《ERTFA MANTUITORULUI HRISTOS
"Grauntele de griu, cind cade pe pamint, de nu va muri, ramine singur; iar daca va muri, aduce multa roada" (Ioan XII, 24). Grauntele de griu in moartea lui aducatoare de rod este icoana a jertfei. Caci moartea lui nu e moarte, nu e nimicire, ci mistuire si trecere intr-o viata noua, mai bogata, rodind "unul o suta, altul saizeci, altul treizeci" (Mat. XIII, 23). Brazda, mormintul bobului de griu, e noaptea lui de Paste.
Si daca bobul de griu nu moare, daca nu se mistuie pe sine pentru o noua viata ci ramine in sine si pentru sine, rodi-va el vreodata alta viata?
Atunci intelegem de ce Iisus a zis indata dupa acest cuvint: "Cel ce-si iubeste viata o va pierde... Si cel ce renunta la viata lui, in lumea aceasta, o va pastra pentru viata vesnica" (Ioan XII, 25). Aceasta este legea vietii: si acum si in eternitate se naste din jertfa. Asa se naste orice viata, din sacrificiul alteia si traieste jertfindu-se.
Aceasta este viata lui Iisus: Jertfa. Jertfa totala, neincetata. De aceea El a si putut spune: "Eu am venit ca lumea viata sa aiba si din belsug sa aiba..." (Ioana X, 10). - Pentru ca El, viata Lui infinita, nu o traieste pentru Sine, ci o ofera si devine roditoare de viata nesfirsita, in Biserica Lui.
Rostind chemarea: "Oricine voieste sa vina dupa Mine sa se lepede de sine..." (Marcu VIII, 34), Domnul ne invata aici tocmai aceasta cale si taina a jertfei spre viata. Cercetatorii au observat ca acest cuvint - "sa se lepede de sine" este unic in literatura mondiala. Nu l-a rostit nimeni pina la Iisus. In lumea noastra marcata de iubirea de sine, izvor al pacatului si al mortii, Iisus a adus lepadarea de sine, starea de jertfa, izvor al vietii, al invierii. Si in aceasta a si adus mintuirea noastra, viata.
Iisus vine, aduce cu Sine acest mod de viata "lepadarea de sine", starea de jertfa, de la Izvor, de la Dumnezeire; din viata si modul dumnezeiesc de viata al Prea Sfintei Treimi. Asa se vietuieste in Dumnezeu. "Persoanele dumnezeiesti nu se afirma prin Ele Insele, ci una da marturie pentru cealalta" (V. Lossky). - Fiecare traieste in si pentru alta... Tatal da marturie pentru Fiul. - "Acesta este Fiul Meu Cel iubit, in care am binevoit..." (Mat. VII, 5). Fiul nu traieste in Sine si pentru Sine, ci in Tatal, precum si marturiseste: "Eu sunt intru Tatal Meu si Tatal intru Mine..." (Ioan XIV, 11). Iar Duhul Sfint este deopotriva: si marturia si slava si bucuria Tatalui si a Fiului. Caci in Duhul exclamam: "Avva! Parinte !" (Rom. VIII, 15). In Duhul preamarim: "Domn este Iisus" (I Cor. XII, 3). Aceasta este legea de viata a Prea Sfintei Treimi. Acolo nu este iubire de sine, nu este egocentrism; acolo centrul este Noi, acolo centrul este iubirea si asa "Dumnezeu este iubire" (I Ioan IV), si viata nesfirsita.
Si de acolo, Fiul lui Dumnezeu vine in lume cu legea de viata a Prea Sfintei Treimi; cu legea iubirii, a lepadarii de sine, a jertfei de sine. El zice: "...De la Mine Insumi nu fac nimic, ci precum M-a invatat Tatal asa vorbesc. Si Cel ce M-a trimis este cu Mine; nu M-a lasat singur, fiindca Eu fac pururea cele placute Lui... spun ceea ce am vazut la Tatal Meu..." (Ioan VIII, 28, 29, 38). Vine in lume cu iubirea dumnezeiasca.
Intreaga viata a Domnului nostru Iisus Hristos, asa cum ni s-a descoperit si aratat in lume ste jertfirea de sine. Din momentul insusi, al venirii in lume, al pogoririi la noi. Caci, "Dumnezeu fiind in chip... S-a golit pe Sine, chip de rob luand, facindu-se asemenea oamenilor... S-a smerit pe Sine, ascultator facindu-se pina la moarte, si inca moarte pe cruce" (Fil. II, 6-8). In aceste citeva cuvinte Apostolul infatiseaza intreaga calea crucii, jertfei Domnului, de la intrupare pina la dimineata invierii. - Cale a renuntarii la Sine, a smereniei si a unirii cu noi.
Si Sfintul Apostol si Evanghelist Ioan vede "Mielul jertfit de la intemeierea lumii" (Apoc. XIII, 8). Aceasta vrea sa ne spuna, pe de o parte, ca la temelia lumii sta jertfa, ca lumea s-a nascut din jertfa; pe de alta parte, ca Fiul lui Dumnezeu, Domnul nostru Iisus Hristos vine in lume in stare de jertfa.
In aceasta stare de jertfa, de iubire, de lepadare de Sine pentru noi, El a petrecut cu noi, si ramine etern asa. Nici nu poate fi altfel!
Este de ajuns sa ne gindim numai la faptul ca Iisus Hristos fiind Dumnezeu si om in acelasi timp, Dumnezeu Atotputernic, biruitor al mortii, totusi El n-a folosit niciodata puterea Sa dumnezeiasca pentru El. El n-a primit ispita demonului cind, dupa patruzeci de zile de post, flaminzind i-a auzit glasul: "Daca esti Fiului lui Dumnezeu, zi ca pietrele acestea sa se face piini." (Mat. IV, 3). El n-a acceptat, tot in virtutea lepadarii de sine, nici celelalte ispite ale demonului: sa faca minuni in favoarea Sa (Mat. IV, 7-18). Nu le-ar fi acceptat si pentru ca erau ispite, dar mai profund si mai ales, pentru ca nu erau in armonie cu legea de viata a Dumnezeirii, care nu este iubire de sine, ci lepadare de sine. - Cind Fariseii Ii cer semne, minuni, Domnul rapunde ca - nu li se va da alt semn "decit numai semnul lui Iona". (Mat. XVII, 4), deci, crucea iubirii si invierii. De aceea si Apostolul a spus: "...Mai mare decit orice dar este dragostea" (I Cor. XIII, 13).
Hristos este totul - iubire jertfelnica, si puterea Sa dumnezeiasca a intrebuintat-o pentru altul, oferindu-o, transformindu-o integral in slujirea vietii semenilor. - Ce este de altfel iubirea, daca nu a-ti avea viata in celalalt; a trai pentru celalalt. A cunoaste ca atunci iubesti cu adevarat, cind cel iubit este salvat prin viata ta, traieste prin iubirea si viata ta, creste si se implineste prin iubirea si viata ta.
Asa traieste Hristos. El exista pentru altul, pentru noi, dumnezeieste. Si traind, iubind dumnezeieste vindeca, salveaza de la moarte, de viata, mintuieste. Toate zilele Domnului petrecute printre noi, sunt pline numai de asemenea fapte, de binefaceri. Intru aceasta isi afla El si bucuria Sa. Intru aceasta ne spune ca si noi putem afla bucurie deplina. Leaga bucuria noastra de bucuria Lui dumnezeiasca in iubire: "Daca paziti poruncile Mele, veti ramine intru iubirea Mea, dupa cum si Eu am pazit poruncile Tatalui Meu si ramin intru iubirea Lui. Acestea vi le-am spus ca bucuria Mea sa fie in voi si ca bucuria voastra sa fie deplina." (Ioan XV, 9-10).
Putea fi vreo bucurie mai mare decit aceea sa arate si sa poata incredinta trimisilor Profetului care-L botezase, aceste mesaj: "...Mergeti si spuneti lui Ioan cele ce auziti si vedeti: orbii capata vederea si schiopii umbla, leprosii se curatesc si surzii aud, mortii inviaza si saracilor li se bineveste" (Mat. XI, 4-5). - Intr-adevar, in iubirea care daruieste si salveaza este bucuria, este fericirea, este sensul vietii. Si numai Hristos a putut rosti in toata plinatatea lui, acest cuvint: "Mai fericit este a da decit a lua" (Fapte XX, 35).
Actul supremei daruiri jertfelnice este crucea. Este actul unei pliniri finale, cind Domnul "Isi da viata rascumparare pentru multi" (Mat. XX, 28), pentru toti cei care vor sa o primeasca. Dar, chiar in acest moment suprem, mintuitor, Iisus a fost ispitit sa se "salveze" pe Sine, folosindu-se de Dumnezeire... "Pe altii I-a mintuit, sa se mintuiasca si pe Sine Insusi, daca El este Hristosul, Alesul lui Dumnezeu... Mintuieste-Te pe Tine Insuti si pe noi", Ii spune unul dintre rastignitii impreuna cu El (Luca XXIII, 35, 39). - Ce-I cereau Mintuitorului? - Sa foloseasca Dumnezeirea egoist, pentru a se mintui pe Sine, nu pentru a mintui. Ce non-sens! - Dar, Iisus nu coboara de pe cruce tocmai pentru ca este Fiul lui Dumnezeu, pentru ca iubeste dumnezeieste. Si, pentru ca poate transforma orice situatie, chiar acest rau capital, care este moartea, dindu-i un sens pozitiv pentru existenta, in inviere. Aceasta este o cale a Proniei: "Dumnezeu a intors raul nostru in bine", spune Iosif fratilor Sai (Facerea L, 20).
Iar acum pe cruce El, Fiul lui Dumnezeu facut Om, restaureaza in fata Tatalui conditia si starea noastra adevarata, aceea de jertfire, de daruire de sine. Acesta era si omagiul pe care I-l aduce. - Adinc intelegea aceasta Sfintul Ciril al Alexandriei, cind spune, ca "la Tatal nu se poate intra altfel decit in stare de jertfa". - Asa intra Domnul ca Inaintemergator al nostru.
Caci acum Fiul nu se aduce numai pe Sine ca jertfa Tatalui, ci ofera si firea Sa umana, pirga firii noastre. O ofera si o sfinteste. "Ceea ce este oferit e sfintit". Si e sfintita firea deodata: prin jertfa si prin marele dar al invierii; prin oferire si primire, in acest schimb de vieti. Caci, firea umana daruita, deschisa de El Dumnezeirii se umple de darul vietii dumnezeiesti, Invierea.......》
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.02.2018, 11:51:26
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Pe de alta parte ceea ce fac eu aici e interpretare de text, iar aici s-ar putea sa ma pricep putin, iar dumneavoastra in loc sa aratati lumii de ce nu e corecta interpretarea mea, preferati sa spuneti ca nu ma pricep la teologie, argument care din punct de vedere logic n-are nicio valoare. Deci puteti reveni la pasajul despre uscarea smochinului, ca deocamdata n-ati spus mare lucru despre el.
Despre uscarea smochinului am spus cel mai mare lucru care se poate spune despre acel pasaj: am prezentat explicatia pe care ne-a dat-o Mantuitorul. El Insusi a spus ca acel episod a fost un laborator prin care am fost invatati puterea rugăciunii cu credinta:
Matei 21
20. Văzând aceasta, ucenicii s-au minunat, zicând: Cum s-a uscat smochinul îndată?
21. Iar Iisus, răspunzând, le-a zis: Adevărat grăiesc vouă: Dacă veți avea credință și nu vă veți îndoi, veți face nu numai ce s-a făcut cu smochinul, ci și muntelui acestuia de veți zice: Ridică-te și aruncă-te în mare, va fi așa.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Iar eu am dat o interpretare acestui context. Care e problema?
Problema e ca interpretarea dumneavoastra este voit rautacioasa, tendentioasa, cu nuante ateist-sataniste.

Cand Iisus precizeaza clar, in acelasi capitol, ca din uscarea smochinului trebuie sa intelegem ca rugaciunea are putere iar dumneavoastra veniti cu o interpretare de-a binelea, aiuritoare ("din aceasta pilda trebuie sa ne asteptam sa o incasam chiar daca n-avem nicio vina"), eu vad o mare problema: rastalmacirea invataturii lui Iisus.
Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Oameni buni, priviti realitatea! Ganditi-va la mafiotul care isi face de cap, omoara oameni, vinde tone de droguri, corupe politicieni si la urma se retrage undeva intr-o tara exotica sa traiasca bine, sa-si toace banii conducandu-si afacerile printr-o firma off-shore fara sa mai aiba grija autoritatilor. Frumos chin al iadului!

Sau ganditi-va la politicianul ce a inselat in mod constant alegatorii cu tot felul de promisiuni, a mintit cat a putut, a adunat banet cu lopata furand statul si a murit fericit in vila sa cu 30 de camere. Frumoasa tortura. Credeti ca acestia au mustrari de constiinta?
Ce legatura au mafiotii si politicienii dumneavoastra cu Jertfa lui Hristos, tema acestui topic?

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Mai sunt unii care nu pot dormi noaptea de foame.
Acestia stau mai rau decat dumneavoastra si mafiotii.
In primul rand trebuie sa se inregistreze ca mafiotii sunt ai dumneavoastra.
Iar in al doilea rand, va sfatuiesc sa le dati o felie din cozonacul dumneavoastra acelor flamanzi. Asta a invatat Iisus.
Daca in luma asta nu ar exista atei ci doar urmasi adevarati ai lui Iisus, nu ar mai flamanzi nimeni.
Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Cunosc o persoana careia i-a murit in urma cu vreo 15 ani fiul cel mare. Acum trei ani i-a murit sotul si dupa cateva luni fiica cea mica. Toti trei sunt asezati unul langa altul. Mama inca mai supravietuieste singura, desigur, pentru ca fiica cea mare e plecata peste mari si tari.
Decat sa puneti nenorocirea asta, intr-un mod abject, pe seama lui Dumnezeu, mai bine ati face ceva. In mod personal sa dati un ajutor mamei singure si, apoi, sa porniti si o campanie de ajutorare printre prietenii dumneavoastra.
Asta DA, ar fi, in sfarsit, o fapta frumoasa a unui ateu.
Vaicareala "ce rau e in lume" fara ca tu sa ridici un pai pentru a schimba lucrurile, e ipocrita.
Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Noroc ca traim intr-o societate civilizata ce impune un pic de ordine tendintelor razboinice ale unor culte religioase. Ganditi-va insa ca in vremea in care legionarii au fost la putere in Romania, crimele lor au avut si o latura religioasa.
Societatea e civilizata pentru a ca preluat moralitatea iudeo-crestina. Daca am trai in politeism, ateism sau satanism, adio civilizatie. Toate crimele sunt urmarea faptului ca oamenii l-au parasit pe Dumnezeu, chiar si acelea facute in "numele Domnului". Nu exista crime cu "latura crestina".
Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
O judecata corecta se face dupa fapte. Crestinii dumneavoastra dupa ce judeca?
O judecata corecta se face dupa fapte pentru ca asa ati invatat din Biblie.
Iar crestinii mei judeca dupa cum scrie la Carte.
Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Oricum, e bine ca justitia in tarile civilizate nu se face dupa principii crestine.
Daca nu s-ar face dupa principii crestine, s-ar duce de rapa intrega societate. Din fericire, macar la nivel de litera, cele mai multe legi sunt faurite pe principii iudeo-crestine. Daca s-ar pune si in practica, ar fi chiar minunat.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.02.2018, 15:31:11
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Problema e ca interpretarea dumneavoastra este voit rautacioasa, tendentioasa, cu nuante ateist-sataniste.

Cand Iisus precizeaza clar, in acelasi capitol, ca din uscarea smochinului trebuie sa intelegem ca rugaciunea are putere iar dumneavoastra veniti cu o interpretare de-a binelea, aiuritoare ("din aceasta pilda trebuie sa ne asteptam sa o incasam chiar daca n-avem nicio vina"), eu vad o mare problema: rastalmacirea invataturii lui Iisus.
nu, e mai simplu, se intreaba un pic mai malitios de ce a trebuit ca smochinul sa se usuce si nu sa inverzeasca.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Societatea e civilizata pentru a ca preluat moralitatea iudeo-crestina. Daca am trai in politeism, ateism sau satanism, adio civilizatie. Toate crimele sunt urmarea faptului ca oamenii l-au parasit pe Dumnezeu, chiar si acelea facute in "numele Domnului". Nu exista crime cu "latura crestina".
as zice ca, din prea multe puncte de vedere, societatea este asa cum este acum in detrimentul moralitatii iudeo-crestine. am amintit mai inainte sclavagismul; biserica ortodoxa romana a mentinut sclavagismul pana, hat, la mijlocul secolului 19
pe de alta parte nu tii deloc seama de ceea ce a facut biserica imediat ce a primit puterea de la constantin celorlalte religii si apoi timp de 1500 de ani sie insasi. e mult prea simpla explicatia de mai sus, asa putem explica absolut orice nu ne convine, in abstracto.

edit.apropo, oare ce s-ar fi intamplat daca sangerosul razboi religios ar fi fost castigat de catolici? avem boemia ca exemplu pentru ce s-ar fi intamplat, protestantismul ar fi disparut.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.

Last edited by Ali Baba; 20.02.2018 at 15:33:36.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.02.2018, 18:23:16
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
nu, e mai simplu, se intreaba un pic mai malitios de ce a trebuit ca smochinul sa se usuce si nu sa inverzeasca.
M-as bucura sa fie asa.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
as zice ca, din prea multe puncte de vedere, societatea este asa cum este acum in detrimentul moralitatii iudeo-crestine. am amintit mai inainte sclavagismul; biserica ortodoxa romana a mentinut sclavagismul pana, hat, la mijlocul secolului 19
Cand vorbim de moralitatea iudeo-crestina nu se are in vedere ce a facut una dintre bisericile autocefale ale unui cult. Si nici ce a facut vreun iudeu sau o grupare iudaica in istorie.

Moralitatea iudeo-crestina semnifica principiile Noului Testament, bazate pe anumite norme si legi ale Vechiului Testament.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare