Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.11.2007, 22:58:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cosmin_lovin
-Eu as spune ca se pot mantui si catolicii si protestantii si budistii,trebuie doar sa gaseasca in timp util poarta de intrare in Imparatia Cerurilor=ORTODOXIA.
-Sa ne ajute Dumnezeu sa aflam toti Calea mantuirii!
Utopie !
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.11.2007, 23:10:21
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Pr.Arsenie Papacioc da un raspuns l-a aceasta intrebare in "Singur Ortodoxia"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.11.2007, 21:26:30
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56

Utopie !
-Asa e,nu m-am exprimat prea clar,deci heterodocsii se pot mantui ba chiar inaintea multor
ortodocsi botezati daca fac din fire cele ale legii si daca nu le-a fost vestita Sf. Evanghelie,dar Ortodoxia este singura cale dreapta si sigura a mantuirii.
-Multam de atentionare Cristiboss,(totusi dintr-un anumit pct.de vedere nu suna chiar rau)
o sa fiu mai atent,Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.11.2007, 23:14:01
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Dulcineea, spunea atat de frumos pr Dionisie Ignat ca: CITEZ
"A te intreba ce va face Dzeu cu budistii, iehovistii, protenstantii, catolicii s.a.m.d. acelea Nu ne intereseaza. Noi avem cele 7 sfinte soboare ecumenice, si la fiecare sobor s-a facut minuni. Aceste 7 soboare au aratat Adevarul! Da, ceea ce va face cu ceilati sunt lucrurile Lui Dzeu. Biserica Ortodoxa nu ne da voie sa judecam ce va fi cu ei, nu putem spune ca s-au dus diavolului si nu se vor mantui."
mai vrei alte explicatie?:rolleyes: Iti recomand sa asculti predicile pr. Dionisie Ignat, sunt fff folositoare!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.11.2007, 14:26:41
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Implicit

Dragii mei,
Sa nu va fie cu suparare, dar am observat aici la topicul acesta polemici ce se invart in jurul DENOMINATIUNILOR, nu in jurul cailor propriu-zise. Ca sa ma fac inteleasa... Mantuirea... calea spre cer NU se face pe baza denominatiunii noastre. Chiar daca voi fi considerata de unii dintre voi fundamentalista... ma vad obligata sa va readuc aminte de cuvintele Domnului nostru Iisus Hristos: "Eu sunt CALEA, adevarul si viata." Raspunsul e chiar aici. Domnul Iisus este CALEA... punct! Nimic in plus... nimic in minus.. pentru ca lucrarea lui Dumnezeu este desavarsita... Astfel, parerea mea de neclintit este ca singura cale spre Dumnezeu este credinta in Iisus, care prin har lucreaza mantuirea noastra.
Astept parerile voastre cu privire la ceea ce am expus mai sus...:)
Multa pace va doresc!:p
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doamne ajuta-ma ! elenavioletacocos Secte si culte 17 29.03.2012 00:27:38
Doamne ajuta ionut stefan Generalitati 0 07.08.2010 22:44:32
Doamne Doamne ajuta-ne ! elenavioletacocos Rugaciuni 11 01.10.2009 09:59:38
doamne ajuta simi Generalitati 13 23.07.2008 15:47:37
Doamne ajuta serb_crina Generalitati 1 06.12.2007 12:30:18