Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.11.2007, 22:11:30
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Alexandra-ioana. "A te considera singur drept, mantuit si bun este deja din punctul meu de vedere mandrie, pentru ca singurul care poate sa isi dea verdictul inconstestabil este Dumnezeu.

Daca ortodoxia este mantuitoare, asta nu inseamna ca toti orodocsii sunt mantuiti, ci ca unii ortodocsi se mantuiesc. In ceea ce Biserica Ortodoxa ne invata Sfintii Parinti ce sa credem si ce nu.
Acelasi lucru pe care i l-am spus lui Nicolae, ti-l spun si tie.:)Voi uitati ca omul nu se poate mantui singur, ci doar jertfa lui Iisus a facut posibila mantuirea. Daca "unii ortodocsi se mantuiesc" ei insisi cum spui tu, atunci degeaba a venit Iisus.:(

Multa pace!:p
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.11.2007, 23:06:50
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.566
Implicit

Cum spunea cineva mai sus rtebuie sa avem si mindrie buna ziditoare in noi mai ales acum in vremurile in care [i]SEMNAM[/b]tot felul de documente in care din pacate dam Cezarului si cei al Cezarului si ce-i a lui Dumnezeu.

Acesta nu mai este timp de smerire, sa ne aparam dreapta credinta cu MINDRIE deoarece bestiile se incolacesc in jurul nostru
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.11.2007, 23:28:44
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra-Ioana
Citat:
În prealabil postat de ancah
Alexandra-ioana. "A te considera singur drept, mantuit si bun este deja din punctul meu de vedere mandrie, pentru ca singurul care poate sa isi dea verdictul inconstestabil este Dumnezeu.

Daca ortodoxia este mantuitoare, asta nu inseamna ca toti orodocsii sunt mantuiti, ci ca unii ortodocsi se mantuiesc. In ceea ce Biserica Ortodoxa ne invata Sfintii Parinti ce sa credem si ce nu.
Acelasi lucru pe care i l-am spus lui Nicolae, ti-l spun si tie.:)Voi uitati ca omul nu se poate mantui singur, ci doar jertfa lui Iisus a facut posibila mantuirea. Daca "unii ortodocsi se mantuiesc" ei insisi cum spui tu, atunci degeaba a venit Iisus.:(

Multa pace!:p
Alexandra-Ioana: Sunt multe lucruri pe care le uit, dar, crede-ma, nu uit nici o clipa ca Dumnezeu ne mantuieste. "Daca ortodoxia este mantuitoare, asta nu inseamna ca toti ortodocsii sunt mantuiti, ci ca unii ortodocsi se mantuiesc." Deci nu ne mantuim automat, doar pentru ca suntem ortodocsi si nici nu se mantuiesc toti.
Unde vezi mandria in cele afirmate?
Eu spun "vreau sa ma mantuiesc", adica sa fac tot ce imi cere Dumnezeu ca aport propriu, dar partea cea mai mare si hotaratoare o are Mantuitorul (...ca prin ele sa va faceti si voi partasi dumnezeiestii firi... IIPetru 1:4). Vezi II Petru, 1, unde se spune "pentru aceasta puneti si din partea voastra...". Dumnezeu nu ne mantuieste fara sa vada si un efort din partea noastra.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.11.2007, 23:29:29
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Implicit

Credinta dreapta se apara cu PUTERE, BLANDETE si DRAGOSTE... nu exista mandrie buna..sa fim onesti si sa nu gasim scuze... zice Domnul Iisus "sa fiti smeriti, doar atunci cand aveti o mandrie buna sa fiti mandrii"? Sau zice sa fiti smeriti punct?
Asta e ca si cu vrajitoria... Dumnezeu ne interzice clar sa avem de-a face cu vrajitoria si noi ce facem? "Apai sa vezi Doamne... ca nu stii Tu, dar exista vrajitorie alba si neagra... si noi cu aia neagra intr-adevar nu avem nimic de-a face, dar aia alba nu e rea."
Si asa ne trezim ca Il invatam NOI pe Dumnezeu, in loc sa il lasam pe El sa ne invete pe noi.:(

Multa pace!:p
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.11.2007, 23:35:49
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am si eu o intrebare off-topic, pe care de mult am vrut s-o pun:
acest emoticon::p nu arata o limba scoasa? Sau este altceva? Ar trebui sa ne gandim bine in ce context il folosim, nu credeti?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.11.2007, 11:10:49
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de secummartor
eu cred k biserik ortodoxa a aparut din dorinta de a da puterea episcopului constantinopolului!totul a fost pt putere!
Nu esti bine informat. In primul rand, in pofida nenumaratelor disensiuni cu Papa, biserica ortodoxa nu s-a separat de Papa din proprie initiativa.
Initiativa rupturii a apartinut Papei, nu ortodocsilor.
Ruptura s-a produs asa: pe 16 iulie 1054 (duminica), trei legati papali au intrat in biserica Sfanta Sofia din Constantinopol in timpul Sfintei Liturghii si au depus in Altar bula papala de excomunicare a patriarhului Constantinopolului, Celarius. ca raspuns, sinodul bizantin a anatemizat pe acei legati.
In realitate, ruptura a fost treptata. Punctul culminant a fost ocuparea si jefuirea Constantinopolului in 1204 de catre latini.
Iar episcopul Constantinopolului era de fapt Patriarh, nu era subordonat nicicum papei, iar biserica ortodoxa nu are o structura piramidala in genul celei catolice, in plus are o conducere sinodala, nu personala. Deci nu se punea problema puterii personale.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.11.2007, 13:17:24
nicolae_nicolae nicolae_nicolae is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra-Ioana
Credinta dreapta se apara cu PUTERE, BLANDETE si DRAGOSTE... nu exista mandrie buna..sa fim onesti si sa nu gasim scuze... zice Domnul Iisus "sa fiti smeriti, doar atunci cand aveti o mandrie buna sa fiti mandrii"? Sau zice sa fiti smeriti punct?
Asta e ca si cu vrajitoria... Dumnezeu ne interzice clar sa avem de-a face cu vrajitoria si noi ce facem? "Apai sa vezi Doamne... ca nu stii Tu, dar exista vrajitorie alba si neagra... si noi cu aia neagra intr-adevar nu avem nimic de-a face, dar aia alba nu e rea."
Si asa ne trezim ca Il invatam NOI pe Dumnezeu, in loc sa il lasam pe El sa ne invete pe noi.:(

Multa pace!:p
Credinya dreapta se apara cu SABIA.(exemplu cel mai elocvent Sfantul Voievod Stefan cel Mare).Dragoste si blandete fata de cine?Fata de cei prin care lucreaza diavolul?Cand aperi ceva o faci cu o forta...iar puterea lui Dumnezeu in lumea asta inseamna si sabie.Tu cand vorbesti despre Dumnezeu am observat ca te referi strict la Hristos,uitand de multe ori pe Tatal(Dumnezeul lui Avram si al lui Moise)si neglijand Sfantul Duh.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.11.2007, 13:21:31
nicolae_nicolae nicolae_nicolae is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra-Ioana
Citat:
În prealabil postat de nicolae_nicolae
Citat:
În prealabil postat de Alexandra-Ioana
Eu cred ca de multe ori suntem mandrii si nici macar nu ne dam seama de asta...??? Mandria se concretizeaza nu doar prin vorbele noastre, ci mai ales prin atitudinile noastre.:( A te considera singur drept, mantuit si bun este deja din punctul meu de vedere mandrie, pentru ca singurul care poate sa isi dea verdictul inconstestabil este Dumnezeu. :) Daca ne analizam atitudinea noastra fata de celelalte denominatiuni ale crestinismului (ma refer exclusiv la crestinism:): catolici, protestanti etc.) tare ma tem ca am putea identifica semne care nu o sa ne placa.???
Potrivit in acest context cred ca este pilda pe care Domnul nostru Iisus Hristos o spune: pilda vamesului si a Fariseului, pe care am citat-o la topicul Oastea Domnului (daca doriti sa o cititi :) ).

Dumnezeu sa ne lumineze cu privire la toate lucrurile, caci " De cei batjocoritori El râde, iar celor smeriți le dă har." Pildele lui Solomon III.34. ;)
Multa pace!
Parintele Cleopa spunea despre cei care poarta sitemul catolic,baptist,protestant etc ca sunt in veci in iad.Arata-mi mie un preot de orice "religie",exceptant bineiteles religia dreapta,ortodoxa, care poate sa scoata draci din oameni.
Dragul meu,
se pare ca am devenit un "sitting duck" pentru tine, dar nu ma supar.:)
Esti dezinformat!:)

Multa pace!:p
In ce sens sunt draga dezinformat?Si iti raspun aproape numai tie deoarece ceea ce faci tu se numeste ecumenism,religie fara rituri,vorbesti despre Noului Testament asa cum vorbesc si protestanti de exemplu.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.11.2007, 13:30:52
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae_nicolae
Credinya dreapta se apara cu SABIA.(exemplu cel mai elocvent Sfantul Voievod Stefan cel Mare).Dragoste si blandete fata de cine?Fata de cei prin care lucreaza diavolul?Cand aperi ceva o faci cu o forta...iar puterea lui Dumnezeu in lumea asta inseamna si sabie.Tu cand vorbesti despre Dumnezeu am observat ca te referi strict la Hristos,uitand de multe ori pe Tatal(Dumnezeul lui Avram si al lui Moise)si neglijand Sfantul Duh.
Haida-de! Asta fac si musulmanii, tot asta au facut si catolicii la Cruciade.
Stefan cel Mare sfant? E o gluma. Stiu ca l-au canonizat, dar cred ca au facut-o in gluma, sau ca sa avem si noi un Sfant Stefan ca ungurii (n-ar fi exclus ca sfantul lor Stefan sa fie la de sfant ca al nostru).
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.11.2007, 13:32:15
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

De ce sfant, ca construia cate o biserica/manastire dupa fiecare batalie? Pai si Becali a construit multe biserici.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
de ce Biserica nu face mai mult? anamariaplop2000 Despre Biserica Ortodoxa in general 14 18.05.2010 18:07:25
Biserica Ortodoxa Secreta dor Secte si culte 17 09.11.2009 22:59:20
Astăzi 15 februarie Biserica face pomenirea Sf. Apostol Onisim cristiboss56 Diverse Sarbatori 0 15.02.2009 15:00:31
Biserica face Politica Lui Hristos! Laurentiu Generalitati 0 20.05.2007 19:41:24