Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.11.2007, 14:38:22
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Am vrut sa nu raspund la provocarea de mai sus, dar evlavia fata de cei care mi-au transmis aceasta tara in deplintatea credintei ei ma obliga draga gabriel sa te indemn macar a citi inainte despre ceva si apoi a vorbi. daca atat sti despre Stefan cel Mare care pe drept a fost canonizat, atunci ai multe lacune.
Dumnezeu sa ne ajute ca intr-adevar tara asta are aparatori din ce in ce mai putini.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.11.2007, 14:41:00
nicolae_nicolae nicolae_nicolae is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra-Ioana
Citat:
În prealabil postat de ancah
Alexandra-ioana. "A te considera singur drept, mantuit si bun este deja din punctul meu de vedere mandrie, pentru ca singurul care poate sa isi dea verdictul inconstestabil este Dumnezeu.

Daca ortodoxia este mantuitoare, asta nu inseamna ca toti orodocsii sunt mantuiti, ci ca unii ortodocsi se mantuiesc. In ceea ce Biserica Ortodoxa ne invata Sfintii Parinti ce sa credem si ce nu.
Acelasi lucru pe care i l-am spus lui Nicolae, ti-l spun si tie.:)Voi uitati ca omul nu se poate mantui singur, ci doar jertfa lui Iisus a facut posibila mantuirea. Daca "unii ortodocsi se mantuiesc" ei insisi cum spui tu, atunci degeaba a venit Iisus.:(

Multa pace!:p
Pai draga Alexandara-Ioana,Iisus asta cum il numesti tu mereu (de aici se observa faptul ca nu ai nici o legatura cu ortodoxismul deoarece numai protestanti vb cu "Iisus",ei neavand un Mantuitor,adica un Hristos)cand a venit s-a jerfit pt pacatele noastre dar a lasat niste rituri(reguli pe intelesul tau)care trebuie urmate pt a ne mantui.O sa argumentezi ca nu sunt regulile lasate de El,ci "astia" din biserica le-au intocmit.Pai unele sunt direct de la El,altele sunt de la "astia" din biserica,dar "astia" din biserica cand au intocmit riturile astea nu le-au facut dupa capul lor,ci prin Duhul Sfant care ghici de de la cine provine...Omul nu se poate mantui singur,dar sincer tu asta faci,incerci sa te matuiesti cu biblia doar,fara Sfintele rituri.Poti sa incepi sa citesti putin din istoria religiilor si sa iti dai seama ca peste tot este vb de un rit,ca omul este legat cu zeul printr-un rit.De ce?Pt ca noi suntem carnali,si prin carne(adica savarsind un rit,se face prin trup)se ajunge la taine.Sincer ai fi o buna evanghelista in cadrul unei comunitati protestante.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.11.2007, 17:47:49
nicolae_nicolae nicolae_nicolae is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Citat:
În prealabil postat de nicolae_nicolae
Credinya dreapta se apara cu SABIA.(exemplu cel mai elocvent Sfantul Voievod Stefan cel Mare).Dragoste si blandete fata de cine?Fata de cei prin care lucreaza diavolul?Cand aperi ceva o faci cu o forta...iar puterea lui Dumnezeu in lumea asta inseamna si sabie.Tu cand vorbesti despre Dumnezeu am observat ca te referi strict la Hristos,uitand de multe ori pe Tatal(Dumnezeul lui Avram si al lui Moise)si neglijand Sfantul Duh.
Haida-de! Asta fac si musulmanii, tot asta au facut si catolicii la Cruciade.
Stefan cel Mare sfant? E o gluma. Stiu ca l-au canonizat, dar cred ca au facut-o in gluma, sau ca sa avem si noi un Sfant Stefan ca ungurii (n-ar fi exclus ca sfantul lor Stefan sa fie la de sfant ca al nostru).
Daca nu ar fi fost Stefan cel Sfant acum ai fi fost musulman,iar posibilitatea mantuiri tale era infima .Deci nu crezi ca ar trebui sa ii mulumesti in veci Lui sau tuturor celor care au pastrat dreapta credinta pe acest pamant si in aceasta limba?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.11.2007, 18:00:50
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

cred k vorbiti c-am off topic...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.11.2007, 18:43:38
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Gasesc ca optiunile sondajului sunt cam saracute!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.11.2007, 18:56:37
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae_nicolae
Pai draga Alexandara-Ioana,Iisus asta cum il numesti tu mereu (de aici se observa faptul ca nu ai nici o legatura cu ortodoxismul deoarece numai protestanti vb cu "Iisus",ei neavand un Mantuitor,adica un Hristos)cand a venit s-a jerfit pt pacatele noastre dar a lasat niste rituri(reguli pe intelesul tau)care trebuie urmate pt a ne mantui.O sa argumentezi ca nu sunt regulile lasate de El,ci "astia" din biserica le-au intocmit.Pai unele sunt direct de la El,altele sunt de la "astia" din biserica,dar "astia" din biserica cand au intocmit riturile astea nu le-au facut dupa capul lor,ci prin Duhul Sfant care ghici de de la cine provine...Omul nu se poate mantui singur,dar sincer tu asta faci,incerci sa te matuiesti cu biblia doar,fara Sfintele rituri.Poti sa incepi sa citesti putin din istoria religiilor si sa iti dai seama ca peste tot este vb de un rit,ca omul este legat cu zeul printr-un rit.De ce?Pt ca noi suntem carnali,si prin carne(adica savarsind un rit,se face prin trup)se ajunge la taine.Sincer ai fi o buna evanghelista in cadrul unei comunitati protestante.
Stai linistit Nicloae...:) sunt depin incredintata ca Iisus este Hristosul... motivul pentru care nu repet Hristos impreuna cu Isus de multe ori este ca... in realitatea trista oamenii il spun de parca ar fi un nume si uita semnificatia lui... ca si cum as spune prenumele si numele in loc sa se gandeasca la Iisus Hristosul(= Mantuitorul, Salvatorul) :), dar asta nu inseamna ca nu Il recunosc ca atare.:)
Vai.. ce spun eu.. si ce intelegi... revin la parerea ca vorbim unul pe langa altul... Nu sustin ca ma poate mantui Biblia... am spus clar si raspicat ca Singurul!! care poate mantui este: Iisus Hristosul, nu riturile... asta e piatra de temelie a crestinismului... take it or leave it... dar nu tot spune, ca de fapt nu te mantuieste Hristosul prin jertfa Sa, ci riturile.
Stii noi oamenii avem de multe ori un stil ciudat de a percepe lucrurile... asa mai cromatic..:) (daca imi permiti sa spun asa...:D) la noi uneori exista si nuante de gri, nu doar alb si negru, dar am ajuns la convingerea ca si griul este de fapt negru.:D Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun... Asa ca repet... take it or leave it... ori accepti lucrarea pe care Iisus Hristosul a facut-o pe pamant... ori spui ca nu e suficienta... si ca e nevoie pe deasupra de ritualuri pentru MANTUIRE.
Cat despre Duhul Sfant, pe care, in caz ca nu ai obs, Il mentionez de asemenea des (tocmai pentru ca mi se pare ca Il "neglijam")... iti raspund acolo unde am inceput... la rubrica Teologia&Stiinta.

Multa pace!:)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.11.2007, 18:58:18
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Am si eu o intrebare off-topic, pe care de mult am vrut s-o pun:
acest emoticon::p nu arata o limba scoasa? Sau este altceva? Ar trebui sa ne gandim bine in ce context il folosim, nu credeti?
Ancah... multumesc pentru observatie. Nu mi-am dat seama de limba scoasa... cand puneam emoticon-ul acela ma gandeam mai degraba la :), nicidecum la a scoate limba cuiva. Multumesc si tin cont.:)

Multa pace! :)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.11.2007, 18:59:43
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae_nicolae
Citat:
În prealabil postat de Alexandra-Ioana
Credinta dreapta se apara cu PUTERE, BLANDETE si DRAGOSTE... nu exista mandrie buna..sa fim onesti si sa nu gasim scuze... zice Domnul Iisus "sa fiti smeriti, doar atunci cand aveti o mandrie buna sa fiti mandrii"? Sau zice sa fiti smeriti punct?
Asta e ca si cu vrajitoria... Dumnezeu ne interzice clar sa avem de-a face cu vrajitoria si noi ce facem? "Apai sa vezi Doamne... ca nu stii Tu, dar exista vrajitorie alba si neagra... si noi cu aia neagra intr-adevar nu avem nimic de-a face, dar aia alba nu e rea."
Si asa ne trezim ca Il invatam NOI pe Dumnezeu, in loc sa il lasam pe El sa ne invete pe noi.:(

Multa pace!:p
Credinya dreapta se apara cu SABIA.(exemplu cel mai elocvent Sfantul Voievod Stefan cel Mare).Dragoste si blandete fata de cine?Fata de cei prin care lucreaza diavolul?Cand aperi ceva o faci cu o forta...iar puterea lui Dumnezeu in lumea asta inseamna si sabie.Tu cand vorbesti despre Dumnezeu am observat ca te referi strict la Hristos,uitand de multe ori pe Tatal(Dumnezeul lui Avram si al lui Moise)si neglijand Sfantul Duh.
Ecumenism este sincretism religios... :D Nu sunt adepta a ecumenismului prin faptul ca sustin ceea ce sustin.. adica cel putin nu ma consider... bine... depinde din CUI privesti...:) Si daca esti "aparatator" al sabiei... si islamul e... iti spune ceva jihad-ul? Daca dai cu sabia ai mai putine sanse sa fii ascultat, decat daca o faci asa cum ne indeamna Pavel. :D

Multa pace!:)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.11.2007, 21:43:57
nicolae_nicolae nicolae_nicolae is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra-Ioana
Citat:
În prealabil postat de nicolae_nicolae
Pai draga Alexandara-Ioana,Iisus asta cum il numesti tu mereu (de aici se observa faptul ca nu ai nici o legatura cu ortodoxismul deoarece numai protestanti vb cu "Iisus",ei neavand un Mantuitor,adica un Hristos)cand a venit s-a jerfit pt pacatele noastre dar a lasat niste rituri(reguli pe intelesul tau)care trebuie urmate pt a ne mantui.O sa argumentezi ca nu sunt regulile lasate de El,ci "astia" din biserica le-au intocmit.Pai unele sunt direct de la El,altele sunt de la "astia" din biserica,dar "astia" din biserica cand au intocmit riturile astea nu le-au facut dupa capul lor,ci prin Duhul Sfant care ghici de de la cine provine...Omul nu se poate mantui singur,dar sincer tu asta faci,incerci sa te matuiesti cu biblia doar,fara Sfintele rituri.Poti sa incepi sa citesti putin din istoria religiilor si sa iti dai seama ca peste tot este vb de un rit,ca omul este legat cu zeul printr-un rit.De ce?Pt ca noi suntem carnali,si prin carne(adica savarsind un rit,se face prin trup)se ajunge la taine.Sincer ai fi o buna evanghelista in cadrul unei comunitati protestante.
Stai linistit Nicloae...:) sunt depin incredintata ca Iisus este Hristosul... motivul pentru care nu repet Hristos impreuna cu Isus de multe ori este ca... in realitatea trista oamenii il spun de parca ar fi un nume si uita semnificatia lui... ca si cum as spune prenumele si numele in loc sa se gandeasca la Iisus Hristosul(= Mantuitorul, Salvatorul) :), dar asta nu inseamna ca nu Il recunosc ca atare.:)
Vai.. ce spun eu.. si ce intelegi... revin la parerea ca vorbim unul pe langa altul... Nu sustin ca ma poate mantui Biblia... am spus clar si raspicat ca Singurul!! care poate mantui este: Iisus Hristosul, nu riturile... asta e piatra de temelie a crestinismului... take it or leave it... dar nu tot spune, ca de fapt nu te mantuieste Hristosul prin jertfa Sa, ci riturile.
Stii noi oamenii avem de multe ori un stil ciudat de a percepe lucrurile... asa mai cromatic..:) (daca imi permiti sa spun asa...:D) la noi uneori exista si nuante de gri, nu doar alb si negru, dar am ajuns la convingerea ca si griul este de fapt negru.:D Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun... Asa ca repet... take it or leave it... ori accepti lucrarea pe care Iisus Hristosul a facut-o pe pamant... ori spui ca nu e suficienta... si ca e nevoie pe deasupra de ritualuri pentru MANTUIRE.
Cat despre Duhul Sfant, pe care, in caz ca nu ai obs, Il mentionez de asemenea des (tocmai pentru ca mi se pare ca Il "neglijam")... iti raspund acolo unde am inceput... la rubrica Teologia&Stiinta.

Multa pace!:)
DAR TU ESTI GREA RAU DE CAP.Spune-mi si mie de ce nu treci la protestanti daca tot zici ca Iisus te matuieste fara nimnic?Tu sti ce semnificatie are Botezul? De ce ai nevoie de el daca te mantuieste Iisus asta ala tau?De ce sa te mai duci la spovedanie si impartasanie daca te mantuieste Iisus asta al tau?Tu nu integei ca Iisus asta al tau nu este Hristosul Sfintilor Parinti?Hristosul Sfintilor Parinti le-a DICTATTTTTTT niste rituri prin SFANTU DUH,ca numai aceia care le urmeaza vor trai in EL.Iisus asta al tau e gol,nu are nici o putere,nici macar nu exista ca realitate ci doar este o inchipuire a ta bazata pe interpretarea bibliei facuta de catre tine,adica de catre un oarecare om.Si un hindus poate sa interpreteze Sfanta Scriptura si sa creada ce vrea.Eu pun accent pe rit,deoarece Hristos nu poate sa mantuiasca pe cineva care nu s-a nascut in legea noua.Sti cum te nasti in legea noua?Tu citesti biblia doar,nu ai profunzimea duhovniceasca sa cunsoti intelesul unor texte.Unde vezi tu ca pun accent pe rit?Iti spun doar(accentuez este adevart,deoarece se pare ca nu vrei sa pricepi)ca nu poti sa ii dai sa manance unui copil care nici macar nu s-a nascut,deoarece NU EXISTA.Riturile despre care vorbesc eu sunt Sfintele Taine,ori daca Hristos le-a lasat si Dumnezeu Tatal prin Sfantu Duh,cum poti sa nu urmezi tu aceste rituri OBLIGATORI daca adevarat crezi in El?Esti departe de dreapta credinta,tu vb la fel cum o face un american protestant si anume citind doar din biblie si ignornad ca pe langa aceasta Dumnezu s-a revelat prin DUH Sfintilor Parinti care au intemeiat dogmele sfinte ale lui Hristos.Discursul tau este unul simplu:crezi in Iisus cu toata faptura ta,faci fapte bune(apropo sti ca valoarea axiologica a actiunilor este relativa?) si gata esti mantuit.Citeste si tu macar "Teologia dogmatica ortodoxa" de preot profesor doctor Dumitru Staniloae,poate cel mai mare teolog al secolului trecut,si poate o sa intelegi ce semnificatie au riturile astea depre care vb eu.Sau poate mai bine,mai bine continua sa citesti biblia si sa o interpretezi tu...nu?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.11.2007, 01:49:18
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae_nicolae
DAR TU ESTI GREA RAU DE CAP.Spune-mi si mie de ce nu treci la protestanti daca tot zici ca Iisus te matuieste fara nimnic?Tu sti ce semnificatie are Botezul? De ce ai nevoie de el daca te mantuieste Iisus asta ala tau?De ce sa te mai duci la spovedanie si impartasanie daca te mantuieste Iisus asta al tau?Tu nu integei ca Iisus asta al tau nu este Hristosul Sfintilor Parinti?Hristosul Sfintilor Parinti le-a DICTATTTTTTT niste rituri prin SFANTU DUH,ca numai aceia care le urmeaza vor trai in EL.Iisus asta al tau e gol,nu are nici o putere,nici macar nu exista ca realitate ci doar este o inchipuire a ta bazata pe interpretarea bibliei facuta de catre tine,adica de catre un oarecare om.Si un hindus poate sa interpreteze Sfanta Scriptura si sa creada ce vrea.Eu pun accent pe rit,deoarece Hristos nu poate sa mantuiasca pe cineva care nu s-a nascut in legea noua.Sti cum te nasti in legea noua?Tu citesti biblia doar,nu ai profunzimea duhovniceasca sa cunsoti intelesul unor texte.Unde vezi tu ca pun accent pe rit?Iti spun doar(accentuez este adevart,deoarece se pare ca nu vrei sa pricepi)ca nu poti sa ii dai sa manance unui copil care nici macar nu s-a nascut,deoarece NU EXISTA.Riturile despre care vorbesc eu sunt Sfintele Taine,ori daca Hristos le-a lasat si Dumnezeu Tatal prin Sfantu Duh,cum poti sa nu urmezi tu aceste rituri OBLIGATORI daca adevarat crezi in El?Esti departe de dreapta credinta,tu vb la fel cum o face un american protestant si anume citind doar din biblie si ignornad ca pe langa aceasta Dumnezu s-a revelat prin DUH Sfintilor Parinti care au intemeiat dogmele sfinte ale lui Hristos.Discursul tau este unul simplu:crezi in Iisus cu toata faptura ta,faci fapte bune(apropo sti ca valoarea axiologica a actiunilor este relativa?) si gata esti mantuit.Citeste si tu macar "Teologia dogmatica ortodoxa" de preot profesor doctor Dumitru Staniloae,poate cel mai mare teolog al secolului trecut,si poate o sa intelegi ce semnificatie au riturile astea depre care vb eu.Sau poate mai bine,mai bine continua sa citesti biblia si sa o interpretezi tu...nu?
Da... sunt grea de cap... multumesc pentru remarca.;) Ai ales sabia pana la urma... un mic gand... ai grija... cei ce scot sabia, de sabie vor pieri. Inghit toate pe care le-ai scris acolo despre mine... despre cum sunt si nu sunt... despre cat de mantuita sau de pierduta ma vezi tu...despre ce stiu si nu stiu... ca doar... youŽre the boss...:)
"Cine e nedrept, sa nedreptateasca inainte. Cine e spurcat, sa se spurce inca. Cine este drept, sa faca dreptate mai departe. Cine este sfant, sa se sfinteasca inca." Apocalipsa XXII.11.
Asa ca tu ramai in ale tale.. eu voi ramane in ale mele... cu efectele lor, care au ecouri in vesnicie.
Ii dau toata slava lui Dumnezeu pentru ca a lasat si a pazit Cuvantul Sau, pentru ca in final nimeni sa nu poata zice nu am avut, nu am putut sau nu am stiut.

Multa pace si binecuvantare din partea Celui ce este Inceputul si Sfarsitul iti doresc!:)

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 09.06.2013 00:58:51
de ce Biserica nu face mai mult? anamariaplop2000 Despre Biserica Ortodoxa in general 14 18.05.2010 19:07:25
Biserica Ortodoxa Secreta dor Secte si culte 17 09.11.2009 23:59:20
Astăzi 15 februarie Biserica face pomenirea Sf. Apostol Onisim cristiboss56 Diverse Sarbatori 0 15.02.2009 16:00:31
Biserica face Politica Lui Hristos! Laurentiu Generalitati 0 20.05.2007 20:41:24