Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 25.03.2008, 17:54:34
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

daca am avea macar un strop de 'indumnezeire 'in noi ar fi mai simplu de acceptat aceasta insusire adusa orgasmului,insa firea noastra pacatoasa ,pofticioasa ,impatimita de tot ce e dulce si gustos,frumos si ademenitor ,ne face sa nici nu gandim ca am putea trai fara asa ceva.mai ales in aste vremuri in care sexualitatea ,erotismul,senzualul ocupa un loc fruntas si e cam gru de urnit de-acolo.
  #102  
Vechi 25.03.2008, 17:55:07
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

7th_Brigade_TzHL
poi frate, pe mine nu ma intereseaza ca esti femeie sau barbat, copil ori batrin. ma intereseaza ce anume scrii tu aici
DE CE TE-AR INTERESA CE VIRSTA ARE "TRADITIE" SI CE SEX ARE?
frate, vezi de pacatele tale si lasa-i pe altii in seama lui Dumnezeu. tu chiar nu vezi cit esti de deplasat cu ceea ce intrebi?
traditie a afirmat ceva cit se poate de clar. daca esti sau nu de acord este treaba ta, poti contraargumenta in limitele bunului simt, nu ducind in derizoriu o discutie.
nimeni nu va obliga sa faceti nimic, decit propria constiinta. poti sa practici abstinenta sexuala, o faci. nu, este pur si simplu treaba ta. insa nu mai incerca sa interpretezi si reinterpretezi spusele unor sfinti parinti sau ale altor preoti.
  #103  
Vechi 25.03.2008, 17:56:49
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot_jean
Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Am citit pe alt topic cum ca ar fi descoperit solutia pentru problemele romanilor: abstinenta sexuala in timpul sarcinii, care ar crea inclinatii spre sfintenie la copil. :dontgetit:
credeam ca am citit multe aberatii......da asta intra direct in TOP 10 (parerea mea)
nu este aberatzie mai pironicule glumetz... nu ai citit ce s-a scris mai sus de la Par Pr Arsenie Boca shi de la Cuvantul lui Dumnezeu? shi e clar ca prinde copilul botezat inclinatzie sfanta ca nu are deaface cu desfranarea parintzilor, shi nu numai in timpul sarcinii ci 3 ani apoi sa n-o atinga sotzul ori Doamne fereshte, altcineva... e in top 10, dar nu ca aberatzie ci intre pacatele grele ale zilelor noastre... vai noua. ???x7
  #104  
Vechi 25.03.2008, 18:19:17
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Cu placere = cu drag, bucuros, din toata inima
Fara placere = in sila, fara voie

prin analogie:

Dragoste cu placere = dragoste cu drag, dragoste cu bucurie, dragoste din toate inima
[color=red]Dragoste fara placere = dragoste in sila, dragoste fara voie[/color]
  #105  
Vechi 25.03.2008, 19:02:35
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit


aci dumneata vezi fiintza umana ca pe o mashina care ii place, pofteshte, are orgasm, shi pentru astea i se incetzosheaza parbrizul shi ajunge in pom, cu peste 60 la ora, shi moare shi ai vrea sa-l pazeshti.


Calea catre vesnicie este mortificarea. Daca mori înainte de a muri, nu vei mai muri când vei muri. Cine îsi iubeste sufletul si-l va pierde.


ca oricum placerea nu vine de la actul sexual ci din inima izvorashte spre orgasm, caci iubirea in inima da shi orgasmului culoare

Fals, orgasm au si prostituatele, violatorii etc.




dar domnule de ce nu pricepi ca placerile shi poftele astea sunt acoperite de alte simtzuri shi chemari, sunt invartoshate, inima invartoshata de la cele cereshti spre calea ushoare, calea cea larga, shi inima shi firea shi simtzurile shi poftele shi fericirile de la cele pentru care le-a plamadit Creatorul catre pacate catre placerile ticaloase, catre poftele mandriilor....
Ceea ce poate face omul este sa renunte la tot ceea ce se interpune între el si Dumnezeu, în tot momentul. Eu nu am zis altceva decât ca trebuie sa renunti la acceptarea orgasmului. El nu vine inevitabil ci doar daca-l cauti.

Barbatul trebuie sa renunte la miscarea ritmica a bazinului, înainte si înapoi, care e animalica si la gesturile care urmaresc producerea placerii. Unirea trupeasca trebuie sa fie o expresie a unirii spirituale, nu o cautare a placerii.



dar reintorcandu-ma strict la orgasmul simtzit, dumneata ceri o cale contrar-pagana crezand ca e cea buna, dar e tot pagana, caci aceia prelungesc orgasmul iar dumneata vrei sa fie ceva mecanic lipsit de simtzamant, dragoste intre mortzi,... poi asha ajungem ca toate sa le facem fara simtzire, shi ca nishte robotzi trupeshti decerebratzi... deci nu-shi are rost, fiindca tot spre trup ne orientezi, iar noi trebuie sa lepadam trupul, slujirea de trup, shi a zis Domnul

Tu te temi de uscaciunea vietii. Acest tip de teama opreste oamenii sa lepede toate pentru Dumnezeu, ei spun ca daca ar face asta viata lor nu ar mai avea culoare.

E o logica amagitoare, diavoleasca. Universul caldut al placerilor, al risipirii în gânduri, emotii etc se interpune între tine si Dumnezeu si la revedere mântuire. Iar renuntând la toate, paradoxal primesti însutit în viata de acum, adica satisfactii trecatoare mai mari si te si mântuiesti.




eu nu cred ca daca Dumnezeu a binecuvantat nunta, ca o cale spre mantuire, si nu a lasat-o doar ca o organizare sociala sau ca un mod de perpetuare a neamului, nu cred ca tocmai acest Dumnezeu, vrea ca un barbat si o femeie sa se impreuneze fara orgasm...tu Traditie n-ai decat sa o faci fara, eu nu vreau asa..."Cei doi sa fie una" nu numai in impreunare ci in toate, dar aici nu pot fi Una, daca nu "mor" pentru celalalt, nu pentru placerea ta, nu, pentru celalalt, te indrepti spre celalalt.....se pot spune multe despre orgasm, eu nu sunt pregatit sa spun si ma retrag..dar nu cred ca ma inchin unui Dumnezeu care n-a pus in calea nuntii o unire deplina.....
vai de capul nostru, habar n-avem, stam inchisi, frustrati, din cauza unor intrebari sau impuneri ca astea oamenii traiesc duplicati, nestiind incotro sa paseasca...



Orgasmul e o placere individuala, egoista. Cacei doi sa fie una trebuie sa lipseasca dorinta spre alte lucruri, inclusiv spre placeri.

  #106  
Vechi 25.03.2008, 19:16:40
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Barbatul trebuie sa renunte la miscarea ... care e animalica si la gesturile care urmaresc producerea placerii.
Adica propui folosirea seringii, intai pentru barbat si apoi pentru femeie?
Propui ca sotii sa mearga in sala de operatie cu anestezie?
Da-ne niste solutii.. cred ca sunt si copii aici pe forum care sunt curiosi sa afle cum vine barza folosind seringa si bristruriul.

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Orgasmul e o placere individuala, egoista.
Egoist cred ca este a nu tine seama ca pe forum mai intra si copii, neoprotestanti, lesbiene, curvari, si care cred ca rad in hohote citind acest topic.
  #107  
Vechi 25.03.2008, 19:44:21
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Cred ca ceilalti au înteles despre ce vorbesc, nu e decent sa intru în detalii. E suficient ca cei doi au ajuns la momentul când sunt uniti trupeste, pot ramâne asa un timp, nu trebuie facute acele miscari repetate ale barbatului.


Orgasmul separa, nu uneste oamenii fiindca fiecare din cei doi are orgasmul sau.
  #108  
Vechi 25.03.2008, 19:49:32
pauldani pauldani is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2008
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Orgasmul e o placere individuala, egoista. Cacei doi sa fie una trebuie sa lipseasca dorinta spre alte lucruri, inclusiv spre placeri.
Daca te indrepti spre celalalt..nu spre placere..nu individual..conteaza celalalt...chiar trebuie sa lipseasca si dorinta spre Dumnezeu...care e taina Nuntii? care e?...
  #109  
Vechi 25.03.2008, 19:52:39
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
E suficient ca cei doi au ajuns la momentul când sunt uniti trupeste, pot ramâne asa un timp, nu trebuie facute acele miscari
Dar fiziologic, ca sa ajunga acolo nu e posibil daca nu intra in actiune hipotalamusul si daca nu se elibereaza adrenalina. Eliberandu-se adrenalina nu stiu cum poate fi evitata placerea.
  #110  
Vechi 25.03.2008, 20:33:40
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit


aci dumneata vezi fiintza umana ca pe o mashina care ii place, pofteshte, are orgasm, shi pentru astea i se incetzosheaza parbrizul shi ajunge in pom, cu peste 60 la ora, shi moare shi ai vrea sa-l pazeshti.


Calea catre vesnicie este mortificarea. Daca mori înainte de a muri, nu vei mai muri când vei muri. Cine îsi iubeste sufletul si-l va pierde.

nare nici o legatura cu textul, vorbeshti de moarte, shi mortificarea trupului nu shti cum este, shi tzi-am spus cum este, asha cum ne invatza Hristos sa te lepezi de trup prin post shi rugaciune: -sa nu curveshti, sa nu furi, sa nu mintzi, sa nu fumezi, sa nu te imbetzi nici sa gushti alcool tare, sa nu te droghezi nici cu CAFEA NATURALA... deci asta inseamna mortificare shi mai inseamna tot dupa cum spune el sa n-ai putere in madularul care te duce in ispita, ochiul sau altceva ce te starneshte, shi nici entuziasm..... dar dumneata vorbeshti despre o moarte a mishcarii asha cum fac paganii, mecanica mortului chiar mort... iar daca vorbeshti de suflet, atunci e vorba de neascultarea Noii porunci adica nerespectarea in suflet a Legii Harului a invatzaturii, a stergerii Cuvantului Lui Dumnezeu pentru cuvantul altora sau pentru placerea shi iubirea nimicului sau primii nascutzi ai fiilor shi Babilonului cu fecioarele lor sentimentale


ca oricum placerea nu vine de la actul sexual ci din inima izvorashte spre orgasm, caci iubirea in inima da shi orgasmului culoare

Fals, orgasm au si prostituatele, violatorii etc.
asta nu inseamna ca nu-shi iubesc fiecare victima sau client, dar inima lor nu este invatzata sa respecte porunca shi se desfraneaza iubind shi darunind iubirii tot felul de spurcaciuni shi placeri shi tot felul de sotzi shi sotzii de o clipa, parteneri de sex cum se spune acum, dar e adevarat ca daca e pentru bani, atunci o fac shi mecanic, ca in productie dar shi atunci ele ishi iubesc munca asta ca altfel ar abandona-o

dar domnule de ce nu pricepi ca placerile shi poftele astea sunt acoperite de alte simtzuri shi chemari, sunt invartoshate, inima invartoshata de la cele cereshti spre calea ushoare, calea cea larga, shi inima shi firea shi simtzurile shi poftele shi fericirile de la cele pentru care le-a plamadit Creatorul catre pacate catre placerile ticaloase, catre poftele mandriilor....
Ceea ce poate face omul este sa renunte la tot ceea ce se interpune între el si Dumnezeu, în tot momentul. Eu nu am zis altceva decât ca trebuie sa renunti la acceptarea orgasmului. El nu vine inevitabil ci doar daca-l cauti.

Barbatul trebuie sa renunte la miscarea ritmica a bazinului, înainte si înapoi, care e animalica si la gesturile care urmaresc producerea placerii. Unirea trupeasca trebuie sa fie o expresie a unirii spirituale, nu o cautare a placerii.

sa renuntze? din contra sa respecte ce a cerut Dumnezeu de la el, sa renuntze eventual sa-l ignore, decat daca e un drac sau unul care nu e aproape, adica unul care a lepadat voile lui Dumnezeu Da, dar trebuie sa renuntzi la el din tzinta in primul rand adica din incepatorii, shi iata ca ai dreptate ca tzinta in cazul asta e chiar finalul placerii, dar nu deposedand-o de placere, ci deposedand mintea de tzinta fiindca orgasmul este o fericire a trairii unei placeri, deci tzinta retrairii nu se poate scoate din inima decat prin staruintza, caci nostalgia este tot un pacat mai mare ca daca chiar ai dori sa retraieshti ai shi trait, ai greshit, deci ai avut inca un mic orgasm, shi atunci cum il scotzi din inima decat prin realitatea prezenta, grijile ce decurg shi prin credintza ca vei da socoteala candva in fatza Adevarului de toate lucrurile pe care le-ai intinat... shi prin conshtientizarea pacatului, a greshelii, prin parerea sincera de rau shi intzelegerea corecta a lucrurilor, adica ishire cinstita din minciuna shi nu fatzarnica deci prin dragoste nefatzarnica de Hristos...

Nu trebuie sa ranuntze la ce spui dumneata, ca sunt prostii ce ceri, ci ne spune Hristos, ca daca shtie ca nu-i ajunge plapumioara lui ci se baga sub a ei in scopuri marshave, atunci sa se mute in celalat pat, deci asha zice Cuvantul lui Dumnezeu, sa doarma in patul sau, singur.... deci nu ne imobilizeaza shi ne scoate mishcarile trupului ci ne muta in celalalt pat ca doar nu ne transformam in statui, iar daca am ajuns pana acolo cum spui dumneata, asta inseamna ca se prelungeshte actul sexual shi astfel se prelungeshte orgasmul, asha cum practica paganii, shi astfel ii pui pe creshtini sa manance din jertfele idoleshti, lucru pe care Hristos nu-l iarta ushor...

dar reintorcandu-ma strict la orgasmul simtzit, dumneata ceri o cale contrar-pagana crezand ca e cea buna, dar e tot pagana, caci aceia prelungesc orgasmul iar dumneata vrei sa fie ceva mecanic lipsit de simtzamant, dragoste intre mortzi,... poi asha ajungem ca toate sa le facem fara simtzire, shi ca nishte robotzi trupeshti decerebratzi... deci nu-shi are rost, fiindca tot spre trup ne orientezi, iar noi trebuie sa lepadam trupul, slujirea de trup, shi a zis Domnul

Tu te temi de uscaciunea vietii. Acest tip de teama opreste oamenii sa lepede toate pentru Dumnezeu, ei spun ca daca ar face asta viata lor nu ar mai avea culoare.

E o logica amagitoare, diavoleasca. Universul caldut al placerilor, al risipirii în gânduri, emotii etc se interpune între tine si Dumnezeu si la revedere mântuire. Iar renuntând la toate, paradoxal primesti însutit în viata de acum, adica satisfactii trecatoare mai mari si te si mântuiesti.

nu e vorba de uscaciunea vietzii, shi nu trebuie ca oamenii sa le lepde toate pentru Dumnezeu ci sa le aiba shi sa le foloseasca dar pentru duhovnicie, pentru a deveni oameni cereshti, dumneata ii saraceshti shi ii ofileshti pentru Dumnezeu, cum sa fie asta pentru Dumnezeu? ca oamenii nu viatza trebuie sa o lepede shi seva ei, ci viatza lumii asteia, ca s-o traiasca aia care duce in cer, nu vrea sa omoare omul, viatza Dumnezeu ci pacatul, aratand ca viatza este EL, dar sigur ca fericitzi shi sfintzi sunt cei ce au parte de moarte de mucenic, deci nu de erou ci de Mucenic, adica intru Hristos shi cu El murind shi inviind.... Domnule nu primeshti nimic daca-tzi tai viatza, ci te sinucizi, ci daca plineshti poruncile, itzi faci rugaciunea, ascultzi de Dumnezeu, veghezi, iei aminte, shi posteshti, shi eshti pocait, induhovnicit, smerit, ai mai ajutat un sarman cinstit care se roaga, shi asha te gaseshte moartea sau dushmanul cand itzi taie viatza, tu marturisind pe Hristos... ceea ce spui tu este crima la adresa madularelor, dar madularele shi puterea lor trebuie taiata daca te poticnesc shi nu pentru ca te vor poticni candva, deci daca ele se cred drepte shi din cauza dreptatzii din ele tu pierzi Imparatzia Cerurilor, sau daca o cirta o iota sau un copilash de-a lui Hristos il necinsteshti, ca atunci e mai rau ca shi sinucigashii ce shi-au legat o piatra de gat ca sa se arunce in marea pacatelor deci itzi potzi inchipui ca toate pacatele facandu-le scapi mai ushor decat daca o iota sau o cirta o strici sau necinsteshti un copilash de-a lui Hristos shi nu asha direct ci slujind netzinand seama de ele, shi astfel invatzand altzii ce vad la tine... ca devi sursa de pacate, sursa de ticaloshie shi eshti mai rau ca pacatosul ca pe pacatos toata lumea il vede shi nu-l urmeaza cu dreptate...



eu nu cred ca daca Dumnezeu a binecuvantat nunta, ca o cale spre mantuire, si nu a lasat-o doar ca o organizare sociala sau ca un mod de perpetuare a neamului, nu cred ca tocmai acest Dumnezeu, vrea ca un barbat si o femeie sa se impreuneze fara orgasm...tu Traditie n-ai decat sa o faci fara, eu nu vreau asa..."Cei doi sa fie una" nu numai in impreunare ci in toate, dar aici nu pot fi Una, daca nu "mor" pentru celalalt, nu pentru placerea ta, nu, pentru celalalt, te indrepti spre celalalt.....se pot spune multe despre orgasm, eu nu sunt pregatit sa spun si ma retrag..dar nu cred ca ma inchin unui Dumnezeu care n-a pus in calea nuntii o unire deplina.....
vai de capul nostru, habar n-avem, stam inchisi, frustrati, din cauza unor intrebari sau impuneri ca astea oamenii traiesc duplicati, nestiind incotro sa paseasca...



Orgasmul e o placere individuala, egoista. Cacei doi sa fie una trebuie sa lipseasca dorinta spre alte lucruri, inclusiv spre placeri.

nu este neaparat egoista, poate capata shi placeri altruiste, shi altruism este mai mult, dar e vorba ca dam dragostei spurcaciuni crezand ca facam un bine, deci naivitatea noastra vazand cum face lumea, asha face shi ea, aduce shi da dragostei tot felul de mocirle, adica de placeri caci asha shtie copilul ca are nevoie nevasta, shi are nevoie de placeri, dar duhovniceshti shi sfinte, adica dupa Placerea lui Dumnezeu, "Fiul Meu iubit in care am binevoit" iar mai mult decat frumusetzile shi placerile sunt fericirile date de Dumnezeu shi tot Cuvantul Lui Dumnezeu... dar pazit, plinit, rabdat intru El caci:
Arh Gavriil:
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Arh Mihail:
«Sa stam bine si cu frica si cu luare aminte,
caci Domnul cuvinteaza peste pamânt si Se vesteste întru venirea Sa».


deci frate bun, Traditzie draga sper ca nu te-am suparat, dar "in calea paganilor sa nu mergetzi" ne spune Hristos shi nici la samarineni iar samarinenii sunt ashta care fac medicina sau sfintzenie din pacate... de le zicem noi neni... ca sunt shi mari... asha arata dar nu e decat vrajeala...:)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
alinarea sufletului ranit bogman margareta Generalitati 34 12.06.2013 20:12:39
BARFA- rana a sufletului! snowdrop Generalitati 58 21.03.2012 21:17:54
Povestea sufletului meu. Un_trecator Intamplari adevarate 8 13.05.2011 20:42:29
Nemurirea sufletului 52ZIZO Despre Biserica Ortodoxa in general 44 16.08.2010 22:37:08
Taina mortii. Moartea dreptului si moartea pacatosului patinina34 Din Noul Testament 1 04.01.2009 07:32:19