Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 19.09.2008, 14:11:01
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
dar ramân la ideea ca orice placere/bucurie, aduce o îngrosare a sufletului de care trebuie sa ne curatam daca vrem sa vedem pe Dumnezeu.
Asta asa este! Dupa "placerea" contactului sexual vin si ostenelile nasterii cresterii, educatiei pruncilor, prin osteneala asta asumata se produce curatarea de care aminteste traditie!

Anamaria, dragoseta sexuala e o "bucurie" de natura grosiera, materiala, nu e bucurie duhovniceasca! Excitatiile sexuale nu sunt proprii dumnezeirii! Dar pt ca suntem si materie Dumnezeu a binecuvantat actul sexual in casnicie, dar pt fiecare "placere/bucurie" dintr-asta sa ne asumam insa si osteneala/raspunderea nasterii si cresterii tuturor copiilor, ca prin nevointa asta sufletul sa se subtieze iar, sa se dezlipeasca de acele pofte si placeri sexuale care nu au nimic in comun cu imparatia lui Dumnezeu, ci doar cu cel lumesc de care ramai lipit...

Psalm 50
"Ca iata intru faradelegi m-am zamislit si in pacate m-a nascut maica mea."
  #182  
Vechi 19.09.2008, 14:34:30
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai Traditie ai auzit mata vorbind pe Sfantul Grigorie Palama despre "sfanta bucurie" si despre "dulcetile" calugarilor ce se dedicau vietii isihaste?
Ca prezenta lui Dumnezeu produce nespusa bucurie in sufletul omului dar si anumite dulceti trupesti?(caldura placuta si altele vezi pe Sfantul Serafim de Sarov cand il roaga pe Dumnezeu sa i se descopere si ucenicul sau Motovilov - si vezi ca descrie ucenicul sfantul Serafim de Sarov ce simtea atunci).
Nu ca cele sexuale ci duhovnicesti.
Pai crestin-ortodoxia nu urmareste omorarea partii patimase si partii manioase a sufletului ci indreptarea lor spre cele bine-placute lui Dumnezeu.
(si indreptarea partii rationale spre cele bine-placute lui Dumnezeu ca doar nu i-o fi bineplacand lui Dumnezeu sa ne ocupam cu teoria evolutionista de exemplu :) .)
Ratiunea nu e neaparat buna ca din partea rationala a sufletului vine cel mai cumplit pacat - mandria.
  #183  
Vechi 25.09.2008, 18:11:26
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

a face dragoste e o ARTA!!a face dragoste fara patima,a te darui trup si suflet sotului/sotiei.
  #184  
Vechi 12.10.2008, 15:09:17
isaia's Avatar
isaia isaia is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.08.2008
Mesaje: 46
Smile Post de drag, din respect și de frică

Puțin post și puțin ceai de frunză de nuc amorțesc patimile. Câteva medicamente de Ca-Mg-Zn-D2 cresc patimile. Sănătate!
  #185  
Vechi 12.10.2008, 19:17:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de isaia Vezi mesajul
Puțin post și puțin ceai de frunză de nuc amorțesc patimile. Câteva medicamente de Ca-Mg-Zn-D2 cresc patimile. Sănătate!
Amortirea patimilor ? Mda, o amortire are o perioada de inceput si sfarsit. Perioada de sfarsit, prevesteste o explozie a acestora, mult mai periculoasa . Nu de amortire avem nevoie si nici de frunze de nuc sau alte ingrediente, ci de multa credinta si vointa. Patima fumatului spre exemplu, nu prin medicamentatie se rezolva, ci brusc, taind raul din radacina. O amortire, ingheata pe moment patima, dar oricand recidiveaza. Dumnezeu cand ne-a creat, ne-a dat discernamant, vointa, ce din pacate prin neglijenta si nepasarea noastra , le-am amortit atat de mult, pana la slabirea si ineficacitatea lor. Stilul de viata , are multe repercusiuni asupra noastra, asupra comportamentului nostru in general. Lenevirea si dragostea dupa cele trupesti, a transformat omul, intr un adevarat magnet, ce atrage patimi , obiceiuri si naravuri dintre cele mai urate si ciudate.
  #186  
Vechi 16.10.2008, 01:29:35
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

19 pagini pe subiectul asta. :))

vad problema cumva diferit. nu vreau sa ajung sa vb despre orgasm, nu ca nu as vorbi in viata de zi cu zi.

Flamandu-l nu il poate intelege pe cel ce rabda setea si invers.

eu cred ca se poate ajunge la sfintenie si cu sex, chiar daca este mai lumesc, si mai cred ca masura celor care urmeaza calea curatiei, a monahiei, ating o alta treapta a sfintenie.

dar cine se uita la trepte de obicei se impiedica de ele.
nu frumusetea inaltimii sa o cautam ci pacea noastra. si ea poate fi si in casatorie si in monahie, si in casatorie alba si in calugarie alba. Deci toate le-a dat Dumnezeu omului, numai si numai sa il aleaga pe El mereu. Atat.

e loc pt toti in rai, problema nu o reprezinta sexul ci manifestarea noastra fata de aproape.

traditie, trebuie sa intelegi ca viziunea ta asupra vietii mi se pare corecta, neexagerata, credinta in Dumnezeu poate face lucruri imposibile , Dumnezeu poate da nastere de copii si prin curatie, si din piatra, si din mure, din nimic, dar nu cred ca e bine sa acuzi ca sexul in casatorie e pacat.

Esti dispus sa acuzi in fata lui Dumnezeu si in fata Sfintilor pe parinti lor ca au facut pacat cu ei ? Ce a binecuvantat Dumnezeu sa nu judeci tu ! si cei care te judeca si te cred exagerat, ei nu au cum sa inteleaga masura la care visezi.

iti doresc sa ajungi la masura care o visezi!

Toate sunt posibile la Dumnezeu.
  #187  
Vechi 16.10.2008, 01:51:50
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

si ca sa completez ce am zis mai sus

stii de ce isi pierd mantuirea unii din monahi?
din cauza ca ei cred ca fecioria este o jertfa suficienta pt a se mantui, sunt inselati de diavol si nu se ingrijesc de cele mai importante: aproapele si judecarea .

caci prin judecare devine mai slab iar prin raul facut aproapelui mai atrage si mania lui Dumnezeu.
la ce folos fecioria lui? la nici un folos.
din cauza ei isi poate pierde sufletul.

sa nu iti fie fecioria piatra de potignire spre mantuire.

totul trebuie facut cu drag, dupa puterea firii fiecaruia. pt ca si puterile noastre sunt diferite. acum sa radem de cel mai slab ca a ales o cale mai mica? sau mai bine sa ne comportam cu bun simt si sa il primim, chiar si mai mic fiind pe cel de langa noi ca egal al nostru intru Hristos.

tii tu traditie toate posturile de peste an? tii toate zilele de luni , miercuri si vineri? caci daca nu le faci pe acestea e asemenea sexului.
dar acestea nu sunt date ca reguli de ajuns in rai ( cunosc pe destui care dau in cap cu toate zilele lor de post) ci sunt bucati din masa pe care Hristos a oferit-o omului . si iti iei de pe masa "mancarea" care iti place, care ti se potriveste.

nu sunt reguli ci "sfinte bucate" .
  #188  
Vechi 16.10.2008, 08:48:17
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Podolski, sunt de acord cu ce spui.

Nu am sustinut ca sexul ar fi rau ci cautarea placerii.

Si da, tin toate posturile, fiindca sunt vegan si nu manânc niciodata nici macar ulei.
  #189  
Vechi 19.11.2008, 13:25:23
fleur_de_neige's Avatar
fleur_de_neige fleur_de_neige is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit

si sotia ta - ca ai spus ca vorbesti din experienta - are aceeasi parere ca si tine in privinta asta? ea evita ''ce trebuie evitat''?
poate ar trebui sa fiti impreuna cam asa, din 3 in 3 luni, ca sa fii sigur ca nu e cumva insarcinata!! nu crezi?dar de fapt de ce nu faceti voi casatorie alba?? la modul in care gandesti e cel mai indicat - nu ti mai bati capul cu ''mici amanunte '' precum placerea care trebuie evitata si cate or mai fi ; nu-i buna ideea?
  #190  
Vechi 18.12.2008, 23:12:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Atractia trupeasca , plcerea unirii trupesti, placerea sexului in sine, au fost lasate pentru inmultirea noastra, iar placerea data prin insasi actul sexual, este data pentru preocuparea noastra din punct de vedere instinctual la nasterea de prunci. O placere data intru bucuria nasterii de prunci. Numai ca omul a scos totul din context prin slabirea firii si a caderii in pacat, pacate venite mai toate din dragostea trupului in deprimentul sufletului. Un dezechilibru continuu a vietii noastre, unde hrana a devenit obiect si subiect de imbuibare, iar unirea trupeasca a fost redusa doar la placere, renuntandu-se la scopul ei in sine . Mai in toate am extras doar placerile , golind si dezgolind mai toate de cele cu folos, deturanand multe, chiar foarte multe de la menirea lor fireasca date de insasi Creatia din care facem parte.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
alinarea sufletului ranit bogman margareta Generalitati 34 12.06.2013 20:12:39
BARFA- rana a sufletului! snowdrop Generalitati 58 21.03.2012 21:17:54
Povestea sufletului meu. Un_trecator Intamplari adevarate 8 13.05.2011 20:42:29
Nemurirea sufletului 52ZIZO Despre Biserica Ortodoxa in general 44 16.08.2010 22:37:08
Taina mortii. Moartea dreptului si moartea pacatosului patinina34 Din Noul Testament 1 04.01.2009 07:32:19