Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.06.2009, 17:41:41
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De tip: eu sint cel ce sint :)
Si, totusi, care e diferenta intre o religie si o ideologie? Numai ca prima se bazeaza pe o idee materiala si una pe una nemateriala?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.06.2009, 19:02:48
ro2009 ro2009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Adica nu e adevasrat? Înseamna ca nu cunosti viata lui mahomed.
Nu zic nimic de adevarat sau neadevarat, ci doar ca jignind si barfind iti faci tu pacate :)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.06.2009, 19:17:36
ro2009 ro2009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Apropo de subiectul postului ... va rog sa urmariti : http://www.youtube.com/watch?v=6-3X5hIFXYU
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.06.2009, 20:38:15
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
De tip: eu sint cel ce sint :)
Si, totusi, care e diferenta intre o religie si o ideologie? Numai ca prima se bazeaza pe o idee materiala si una pe una nemateriala?
Nu!! O ideologie poate sa se nasca dintr-o religie.. ceea ce vedem in zilele noastre la tot pasul.
Una din diferente, principala cred, am zis-o mai sus. Intr-o ideologie care se naste din religie, formulele chiar apofatice devin inchise in ele, totul se fixeaza, se intareste, forma devine principalul, nu ceea ce ea reprezinta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.06.2009, 12:18:49
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate exista o religie care sa nu devina ideologie?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.06.2009, 13:01:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Poate exista o religie care sa nu devina ideologie?
Da , există : ideologia Marxist Leninistă , în rest există credință și multă nădejde în ceea ce crezi. Nu știu în ce crezi tu, spre exemplu ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.06.2009, 13:17:57
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Da , există : ideologia Marxist Leninistă , în rest există credință și multă nădejde în ceea ce crezi. Nu știu în ce crezi tu, spre exemplu ?
Intrebam daca poate exista o religie fara sa se transforme in ideologie, nu cred ca am inteles raspunsul tau
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.06.2009, 13:31:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Intrebam daca poate exista o religie fara sa se transforme in ideologie, nu cred ca am inteles raspunsul tau
Dă-mi exemplu de religie care s-a transformat în ideologie , adică : 1 , 2 , 3 , etc . Concret ! Și ce înțelegi tu prin ideologie ? Concret !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.06.2009, 13:46:48
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dă-mi exemplu de religie care s-a transformat în ideologie , adică : 1 , 2 , 3 , etc . Concret ! Și ce înțelegi tu prin ideologie ? Concret !
Intrebarea era pentru Fani, care spunea ca ele pot sa nu coincida si ca religia numai POATE sa nasca o ideologie. Eu sustineam ca religia este in sine o ideologie.
Definitia din DEX:
ideologie - IDEOLOGÍE, ideologii, s.f. Totalitatea ideilor și concepțiilor filozofice, morale, religioase etc. care reflectă, într-o formă teoretică, interesele și aspirațiile unor categorii într-o anumită epocă. ♦ P. restr. Totalitatea ideilor și concepțiilor care constituie partea teoretică a unui curent, a unui sistem etc. ♦ Știință care are ca obiect de cercetare studiul ideilor, al legilor și al originii lor. [Pr.: -de-o-] – Din fr. idéologie. IDEOLOGÍE s. f. ansamblul ideilor, concepțiilor și teoriilor care reflectă, într-o formă generalizată, interesele și aspirațiile unei clase sau categorii sociale, determinate de condițiile istorice obiective ale existenței acesteia. (< fr. idéologie) ideologíe (sil. -de-o-), art. ideología, g.-d. art. ideologíei; pl. ideologíi, art. ideologíile IDEOLOGÍ//E ~i f. Ansamblu de idei, doctrine sau credințe caracteristice unei epoci, unei societăți, unei clase sau unui partid. [G.-D. ideologiei] /<fr. idéologie, germ. Ideologie IDEOLOGÍE s.f. Sistem de idei, de noțiuni, de teorii, de concepții politice, morale, juridice etc., care reflectă într-o formă generalizată, interesele unei clase sau ale unei categorii sociale determinate de condițiile istorice obiective ale existenței și care, la rândul lui, exercită o influență activă asupra dezvoltării societății. [Gen. -iei. / < fr. idéologie].
sau Wiki:
An ideology is a set of aims and ideas, especially in politics. An ideology can be thought of as a comprehensive vision, as a way of looking at things (compare Weltanschauung), as in common sense (see Ideology in everyday society below) and several philosophical tendencies (see Political ideologies), or a set of ideas proposed by the dominant class of a society to all members of this society. The main purpose behind an ideology is to offer change in society, and adherence to a set of ideals where conformity already exists, through a normative thought process. Ideologies are systems of abstract thought (as opposed to mere ideation) applied to public matters and thus make this concept central to politics. Implicitly every political tendency entails an ideology whether or not it is propounded as an explicit system of thought.
Deci o ideologie nu e neaparat legata de politica
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.06.2009, 13:58:26
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce e religia, pina la urma? Sa citim in Wiki:
A religion is an organized approach to human spirituality which usually encompasses a set of narratives, symbols, beliefs and practices, often with a supernatural or transcendent quality, that give meaning to the practitioner's experiences of life through reference to a higher power, God or gods, or ultimate truth
sau DEX:
RELÍGIE, religii, s.f. 1. Sistem de credințe (dogme) și de practici (rituri) privind sentimentul divinității și care îi unește, în aceeași comunitate spirituală și morală, pe toți cei care aderă la acest sistem; totalitatea instituțiilor și organizațiilor corespunzătoare; confesiune, credință. ♦ Fig. Crez, cult. 2. Disciplină predată în școală, având ca scop educarea și instruirea elevilor în spiritul religiei (1) date. – Din fr. religion, lat. religio, -onis, germ. Religion.

Dupa cum se vede, religia e construita de om
La fel ideologia
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfarsitul lumii - sursa de ironie? antoniap Generalitati 9 28.12.2012 16:18:30
Problema documentelor cu cip prezentata cu aceeasi ironie de o parte din mass media tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 16 02.02.2009 00:12:36
Pastor in religia ortodoxa? Paradox sau Ironie patinina34 Generalitati 19 12.01.2009 17:08:41
Ironie - crestini americani se inchina la vitel de aur Askeladd Stiri, actualitati, anunturi 10 03.11.2008 22:25:47