Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1061  
Vechi 08.09.2011, 09:47:30
Gast84 Gast84 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Eu cred ca se face bine. Educatia religioasa ar trebui sa ramana acasa, alaturi de famiili si cum ele doresc, si sa se lase scoala pentru invataruile importante care chiar pot ajuta in viata de zi cu zi si in viitorul copiilor.

In Spania s-a scos de mult, si doar liceele religioase fac religie in scoli, restul nu, in loc de religie se poate adauga o ora de matematica sau ceva care sa le ajute, pentru examene, bacalaureat, etc...

Salutari.
Reply With Quote
  #1062  
Vechi 08.09.2011, 10:44:08
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gast84 Vezi mesajul
Eu cred ca se face bine. Salutari.
Draga, asa sa faceti la voi, la evrei.
Noi suntem crestini, noi ne inchinam Sfintei Treimi: Tatal, Fiul si Duhul Sfant.
Noi iubim si cinstim pe cel mai de seama OM si DUMNEZEU nascut din neamul evreiesc, Domnul Iisus Hristos.
Nici o icoana nu a facut rau cuiva vreodata, ci doar bine.
La cata lipsa de moralitate si de educatie exista acum in aceasta tara si aceasta lume, vederea unei icoane poate ii mai opreste de la lucruri rele, chiar daca nu se inchina ei. Macar sa nu o necinsteasca.
Romania este o tara majoritar CRESTINA, sa nu uitati asta, ca sunt ortodoxi, ca sunt catolici, ca sunt greco-catolici, nu conteaza, majoritari sunt crestinii care cinstesc icoanele.
Reply With Quote
  #1063  
Vechi 08.09.2011, 10:45:10
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gast84 Vezi mesajul
Eu cred ca se face bine. Educatia religioasa ar trebui sa ramana acasa, alaturi de famiili si cum ele doresc, si sa se lase scoala pentru invataruile importante care chiar pot ajuta in viata de zi cu zi si in viitorul copiilor.

In Spania s-a scos de mult, si doar liceele religioase fac religie in scoli, restul nu, in loc de religie se poate adauga o ora de matematica sau ceva care sa le ajute, pentru examene, bacalaureat, etc...

Salutari.


Drum bun inapoi spre Spania. Cu salutari din Romania!
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #1064  
Vechi 10.09.2011, 16:03:44
AllegroNonTroppo AllegroNonTroppo is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.06.2011
Mesaje: 78
Implicit

Exact! Du-te inapoi in Spania. Cum indraznesti sa vii sa ne explici noua cum sta treaba? Noi stim cel mai bine, ca doar de aia suntem fundul Europei.
Reply With Quote
  #1065  
Vechi 10.09.2011, 18:54:23
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Dar Istoria Religiilor se poate studia in scoli ?
Reply With Quote
  #1066  
Vechi 10.09.2011, 19:14:48
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gast84 Vezi mesajul
Eu cred ca se face bine. Educatia religioasa ar trebui sa ramana acasa, alaturi de famiili si cum ele doresc, si sa se lase scoala pentru invataruile importante care chiar pot ajuta in viata de zi cu zi si in viitorul copiilor.

In Spania s-a scos de mult, si doar liceele religioase fac religie in scoli, restul nu, in loc de religie se poate adauga o ora de matematica sau ceva care sa le ajute, pentru examene, bacalaureat, etc...

Salutari.
daca s-ar face ore de citirea talmudului cred ca ai vrea nu ai spune nu
Reply With Quote
  #1067  
Vechi 10.09.2011, 19:45:46
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Draga, asa sa faceti la voi, la evrei.
Noi suntem crestini, noi ne inchinam Sfintei Treimi: Tatal, Fiul si Duhul Sfant.
Noi iubim si cinstim pe cel mai de seama OM si DUMNEZEU nascut din neamul evreiesc, Domnul Iisus Hristos.
Nici o icoana nu a facut rau cuiva vreodata, ci doar bine.
La cata lipsa de moralitate si de educatie exista acum in aceasta tara si aceasta lume, vederea unei icoane poate ii mai opreste de la lucruri rele, chiar daca nu se inchina ei. Macar sa nu o necinsteasca.
Romania este o tara majoritar CRESTINA, sa nu uitati asta, ca sunt ortodoxi, ca sunt catolici, ca sunt greco-catolici, nu conteaza, majoritari sunt crestinii care cinstesc icoanele.
Nimic din ce-ai spus nu justifica predarea religiei in scoala. Daca majoritatea oamenilor sunt crestini, foarte bine, atunci inseamna ca o sa le dea copiilor lor educatie religioasa de baza in familie si o sa-i si duca la biserica. De ce e nevoie de religie in scoala si icoane in clase?
Reply With Quote
  #1068  
Vechi 10.09.2011, 19:54:08
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Nimic din ce-ai spus nu justifica predarea religiei in scoala. Daca majoritatea oamenilor sunt crestini, foarte bine, atunci inseamna ca o sa le dea copiilor lor educatie religioasa de baza in familie si o sa-i si duca la biserica. De ce e nevoie de religie in scoala si icoane in clase?
este nevoie de religie in scoala pt marturisirea DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS A MAICII DOMNULUI SI A TUTUROR SFINTILOR.la cat suntem de rataciti ca oameni daca s-ar mai scoate si religia am fi pirduti definitiv
Reply With Quote
  #1069  
Vechi 10.09.2011, 20:01:05
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
este nevoie de religie in scoala pt marturisirea DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS A MAICII DOMNULUI SI A TUTUROR SFINTILOR.la cat suntem de rataciti ca oameni daca s-ar mai scoate si religia am fi pirduti definitiv
Ceea ce spui tu se face in biserica.
Statul roman e laic, deci institutiile statului nu sunt crestine si ele nu au in nici un fel rolul de a marturisi ceea ce vrei tu.
Din moment ce religia se poate practica in voie in biserici, de ce e nevoie de ore de religie si de insemne religioase in scolile publice?
Reply With Quote
  #1070  
Vechi 10.09.2011, 20:14:57
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flaviusm Vezi mesajul
ceea ce spui tu se face in biserica.
Statul roman e laic, deci institutiile statului nu sunt crestine si ele nu au in nici un fel rolul de a marturisi ceea ce vrei tu.
Din moment ce religia se poate practica in voie in biserici, de ce e nevoie de ore de religie si de insemne religioase in scolile publice?
institutile nu sunt crestine dar oamenii sunt crestini,si majoritatea sunt ortodocsi.este nevoie de ore de religie si sfinte icoane pt luminarea copiilor si pt ajutorul acestora.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44