Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.09.2009, 16:42:12
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Va rog din suflet rugati-va si pentru fratele Ioan

Fratele Ioan fiind fratele Catalinei care si-a pierdut sotul Constantin si pentru care v-ati rugat si va multumesc in numele ei si al meu,sufera de cancer in gat ,si face radioterapie caci i se extinde spre cap si urechi.
Va rog din suflet care pute-ti rugati-va si pentru el 1 min,stiu ca santeti cu toti extraodinari si nu lasa-ti pe nimeni bolnav si in nevoi.
Doamne ajuta,Bunu Dumnezeu sa va rasplateasca pentru rugaciunile vostre!
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.09.2009, 17:13:27
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Rugaciune pentru fratele nostru Ion

Preaputernice și slăvite Doamne Iisuse Hristoase! Tu, Care ai venit în lume să tămăduiești neputințele oamenilor, Care nu ai venit să chemi la pocăință pe cei drepți, ci pe cei păcătoși, și ai primit moarte pe cruce pentru mântuirea noastră! Din adâncul inimii Te rog să primești smerita mea nevoință și această mică rugăciune a mea pentru cel încercat de boală! Mântuiește-l, Doamne, precum știi, ca un bun și iubitor de oameni, și rânduiește Tu toate spre folosul său. Că noi neputincioși suntem și nu îl putem ajuta dacă nu ne vei lumina cu harul Tău. De e voia Ta, îl poți pedepsi precum se cade pentru păcatele sale, tămăduindu-l cu ierburile amare ale durerii, ca un doctor priceput, precum vei vrea. Dar căzând înaintea Ta Te rog, îndură-te de robul Tău,Ioan potolește-i fierbințeala, alină-i suferința, ridică-l din patul durerii. Să îi fie această încercare prin care trece spre îndreptarea vieții, spre început bun mântuirii și spre iertarea păcatelor. Și dacă îi e de folos să ducă mai departe crucea bolii, fie, Doamne, după voia Ta, nu după voia noastră. Dăruiește-i lui răbdare și liniște, alungând de la el toată frica și toată deznădejdea, ca să nu fie îngenuncheat de durere și să cârtească sau să cadă în patima mâniei. Ajută-l, Iubitorule de oameni, ca văzând el mila Ta să cadă la picioarele Tale cu lacrimi de pocăință și de mulțumire, ca să se învrednicească să audă glasul Tău cel sfânt: „Iertate îți sunt păcatele!” Amin.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.09.2009, 21:32:28
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit rugaciune

" Mijlocitoarea cea fierbinte a crestinilor, roaga pe Fiul tau, Nascatoare de Dumnezeu, sa ne izbaveasca de toata rautatea si necazul vrajmasului si sa ne dea sanatate si iertare de cele ce am gresit, pentru indurarile cele milostive, cu rugaciunile tale Maica Fecioara! Ajuta-l pe fratele Ioan sa se insanatoseasca ! "
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.09.2009, 22:24:47
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Domnului sa ne rugam !

"O, preasfinte si intru tot laudate, mare facatorule de minuni Nectarie, primeste aceasta putina rugaciune de la noi, nevrednicii robi, caci catre tine, ca de la un adevarat izvor de tamaduiri si grabnic folositor si ajutator preaminunat scapand, si catre sfant chipul icoanei tale privind, cu lacrimi fierbinti ne rugam tie: Vezi, sfinte, durerile lui Ioan, vezi saracia si ticalosia lui. Vezi ranile sufletelui si ale trupurilui sau. Rugamu-ne tie, Nectarie Sfinte, sarguieste de il ajuta cu neincetatele si sfintele tale rugaciuni, si il sprijineste pre Ioan, robul tau.
Nu cunoastem nici suferinta si nici durere, pre care sa nu le poti alina. Nu cunoastem nici o boala careia tu sa nu ii poti aduce tamaduire, daca tamaduirea este spre mantuirea celor ce se roaga tie. Dar mai mult decat atat, nu numai ca ai tamaduit boli despre cari doctorii ziceau ca nu pot fi tamaduite, ci si pre multi bolnavi i-ai ajutat a se intari intru credinta si intru rabdare, si sa ia plata de la Dumnezeu pentru osteneala lor. Si acestia, fara sa primeasca tamaduirea trupeasca, au primit tamaduirea sufleteasca si i-au multumit Domnului ca prin ghimpele bolii au fost adusi de la iubirea acestei lumi la iubirea celor sfinte, de la calea cea larga a patimilor la calea cea ingusta a mantuirii. Amin!"
(Rugaciune din Acatistul Sfantului Nectarie)

Last edited by LapetiteMoc; 29.09.2009 at 22:29:04.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.09.2009, 02:11:16
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mara2008 Vezi mesajul
Fratele Ioan fiind fratele Catalinei care si-a pierdut sotul Constantin si pentru care v-ati rugat si va multumesc in numele ei si al meu,sufera de cancer in gat ,si face radioterapie caci i se extinde spre cap si urechi.
Va rog din suflet care pute-ti rugati-va si pentru el 1 min,stiu ca santeti cu toti extraodinari si nu lasa-ti pe nimeni bolnav si in nevoi.
Doamne ajuta,Bunu Dumnezeu sa va rasplateasca pentru rugaciunile vostre!
Am intilnit o multime de sfaturi pentru cei ce se roaga pentru altii si toate spun asa :Roaga-te pentru el/ea dar NIMIC nu foloseste daca el/ea nu se pune pe genunchi.Oricit de slaba este rugaciunea,TREBUIE sa o spuna caci este sprijinita de PUTEREA celor multi care se roaga si ei,dar trebuie el/ea sa SE PUNA pe genunchi.Iar daca nu poate de boala...nu stiu,dar sint aici altii care stiu.
Amin.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.09.2009, 04:27:43
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Catalina se roaga pentru fratele ei Ioan

Si va multumeste din tot sufletul ei pentru rugaciunile voastre,si pentru rugaciunile ce ati mai invatat-o,insa se simte mult mai mult puternica ea si fratele ei in suferinta lor (si va face pe 15 oct o operatie),simt ca nu sant singuri in rugaciunea lor.
Daca am suparat cu apelu si rugamintea mea pe cineva de pe forum,rog din inima sa ma ierte.Traiesc si ma rog cu fiecare in necaz si boala,din pacate nu pot ajuta mai mult decat cu o rugaciune spusa din tot sufletul meu,cand o sa pot voi face si mai mult.
Doamne ajuta!
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.10.2009, 07:11:01
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Maica Domnului să-l acopere pe fratele Ioan cu Sfântul său Acoperământ care se prâznuiește asăzi,să-i ușureze suferința și să-l ridice din patul durerii iar pe tine să te întărească pentru a ieși întărită în credință din această încercare.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.10.2009, 04:05:48
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Vindecare cancer

Mara, fa-ti timp si mergi neaparat si cat mai urgent la man. Radu Voda, din Bucuresti, unde se afla o particica din moastele Sf. Nectarie de Eghina (Taumaturgul), cunoscut in special pt. vindecarile sale miraculoase de multe forme de cancer in diferite stadii etc. Citeste acatistul acestui sfant, si daca se poate, cere de la vreun preot de acolo si putin untdelemn sfintit din candela care arde la racla cu particica din sfintele moaste ale Sf. Nectarie, si unge gatul si urechile fratelui Ioan, in semnul Sf. Cruci. Platiti si slujbe de Maslu pt. fratele Ioan, platiti si pomelnice de 40 de zile etc. Cautati metode mai eficiente si concrete de vindecare, nu stati 'in baza' rugaciunilor membrilor de pe acest forum, ca asa nu se obtin prea multe rezultate si/sau miracole etc.

Puteti, de asemenea, scrie la o man. din Grecia (regiunea Peloponez), numita 'Panaghia Malevi', unde exista o icoana facatoare de minuni izvoratoare de mir, care a vindecat si vindeca multe pers. aflate in situatii disperate, cu boli f. grele s.a.m.d. Scrieti in engleza (sau greaca, daca stiti), explicand succint situatia disperata a fratelui Ioan, si cereti sa va trimita niste bucatzele (sau macar una singura) de vata impregnate cu acel mir sfant vindecator izvorat de la acea sfanta icoana, apoi sa dati una dintre bucatzelele de vata (sau rupeti cate putin din ea) sa o inghita ca pe un medicament, cu apa sfintita (sau cu apa plata, curata), pe stomacul gol, pe nemancate, daca se poate (daca nu, sa o inghita normal, chiar si dupa ce a mancat). Am cunoscut personal pe o doamna cipriota care mi-a povestit ca s-a vindecat astfel miraculos de o boala f. grea la stomac, de care nu reusise sa scape cu nici un chip, in ciuda doctorilor pe la care tot umblase, cheltuind bani si timp in zadar, fara nici un rezultat.

Adresa man. 'Panaghia Malevi' din Grecia, este: The Malevis Monastery, Aghios Petros Kynourias, tel. (0792) 31243 - (dar nu stiu exact codul Greciei pt. tel. mobil, s-ar putea sa fie +11 sau 0011, si nu stiu daca mai exista si un alt cod regional etc - probabil ca pot fi gasite pe google). Sau daca incerci sa ajungi personal - zbor low cost etc pana in Atena, iar de acolo, din fatza de la poarta de iesire 4 sau 5 iei troleul/autobuzul (X90 sau ceva de genul, dar poti intreba staff-ul din aeroport, majoritatea stiu destul de bine engleza) pana la statia Kifissas (ori Kiffisos, ceva de genul - mi se pare ca acolo isi are troleul capatul). De acolo cumperi bilet de autobuz (dus-intors) InterCity pentru Tripoli (calatoria dureaza cateva ore, 2 sau 3 etc, depinde cat de aglomerat e traficul), iar din Tripoli, de unde cobori, iei un taxi (in jur de vreo 45-50 euro numai dus) pana la manastirea respectiva. Ofera si cazare de o noapte, dar depinde, nu mereu (in orice caz, poti explica pt. ce ai ajuns acolo etc, si monahiile pot fi intelegatoare; numai una sau 2 dintre ele (sora mai tanara Hristonevi si sora ceva mai varstnica Yoanna) vorbesc engleza, si nu prea bine, dar inteleg dansele, stiu ca acolo ajung in special pers. cu probleme serioase, de obicei etc).

Scuze daca mesajul meu este putin cam incoerent si 'imprastiat' etc, dar il scrisei cam in graba si 'la repezeala'. Oricum, sper sa fie de vreun folos, in vreun fel.

PS: cauta pe google 'reteta pentru vindecarea tuturor formelor de cancer'.
http://www.formula-as.ro/2005/678/me...de-cancer-6218 (chestia cu 'urinoterapia' nu as recomanda-o deloc, e f. scarboasa si nu cred ca da cine-stie-ce rezultate, dupa parerea mea, dar celelalte, cu plante, poate ca ar merita incercate, stiu si eu...)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.10.2009, 04:13:56
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Reteta pentru vindecarea CANCERULUI

Remediu natural contra CANCERULUI

Dragi prieteni: ceea ce veti citi in continuare, a fost publicat in ziarul "Listin diario", in Santo Domingo, cu o luna in urma. Adevarat va spun ca, citind acest articol, ca nu credeam mult in ceea ce scria acolo. Acest remediu este a unui calugar franciscan, pe care il cheama, in Belén (Brazilia), Fray (calugarul) Romano, de origine braziliana. Actualmente, este profesor la Seminariul din Belén. Faima sa in toata Judea se extinde si cum zicea: "Eu tratez Cancerul si fiecare persoana poate sa o faca, fara sa faca miracole,
doar aplicand produsele pe care le produce Mama Natura. Inainte de a va da reteta, vreau sa va spun despre experienta mea personala asupra Binecuvantatei Retete. Stiu diverse persoane care s-au vindecat, dupa ce au baut remediul, carora li s-a dat doar 1 luna de trait, avand diverse tipuri de cancere terminale. Dupa cunoasterea virtutilor acestui remediu total natural, mi-am propus sa fac sa circule, prin Internet, pt. ca fiecare persoana care are un prieten, parinte, ruda relationat cu aceasta teribila boala, sa-si poata
prepara singur remediul si apoi sa il bea. Deja o sa vedeti rezultatul chiar in saptamana in care ati inceput sa il luati, va asigur, este ceva ce lucreaza rapid.

Reteta pentru vindecarea CANCERULUI:

1. - _ sau 1 kg . de miere de albine
2.. 2 frunze mari sau 3 frunze mai mici de Aloe Sábila (Vera)
3. 3 linguri de cogniac, whisky sau tuica (ca dilatator)


Se sterge praful de pe frunze si spinii se indeparteaza. Apoi, planta se taie in bucati mici. Astfel taiata planta, se introduc toate elementele intr-un mixer, licuador si se mixeaza, pana se face o pasta vascoasa. Astfel se poate deja intrebuinta. Se poate pune in frigider
sau lasa afara, dupa dorinta fiecaruia.

NU TREBUIE SA SE SCOATA PARTEA EXTERIOARA A FRUNZEI SI NICI SA NU SE TREACA PRIN SITA ACEST REMEDIU!!!

Calugarul Romano ne da sfatul ca trebuie luata 1 lingura mare de 3 ori pe zi, cu 15 minute inainte de fieca re masa. Aceasta cura trebuie sa dureze cel putin 10 zile si numai daca analizele arata ca nu ati avut rezultatul scontat, se mai poate repeta inca de 4 ori, pana la remiterea totala. Ceea ce se mentioneaza este faptul ca pot apare abcese ale pielii, dar acest fapt este un simptom bun si nu trebuie sa ne ingrijoram.

Contiua zicand ca, daca dupa prima parte a tratamentului (10 zile) nu se vad rezultatele dorite, sa repetam tratamentul, dupa ce s-au facut examenele medicale.

PS: aceasta informatie mi-a fost trimisa prin email de catre cineva (apoi, tot cautand, am gasit-o si in engleza, pe niste website-uri sau pe un forum, nici nu mai retin exact, cred ca, probabil, a tot fost tradusa in diverse limbi etc), nu stiu cat de eficienta si cat de verificata sau/si 'functionabila' este, dar poate ca merita incercata, de e nu?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.10.2009, 17:34:12
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Multumesc

Multumesc din suflet pentru raspunsu dvs si pentru reteta,sper sa fie de folos cat mai multor crestini.
Dumnezeu sa va binecuvanteze.
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fratele Ioan - Campulung - stie cineva? Nicador Generalitati 6 11.01.2013 14:51:46
Va rog din suflet sa va rugati pentru Andrei cred_cu_adevarat Rugaciuni 1 12.05.2010 16:28:57
va rog din suflet sa va rugati pentru REMUS icamilin Umanitare 85 11.09.2009 17:35:43
rugati-va pentru Pr.Gherontie NiCcoleta Rugaciuni 6 07.06.2008 15:42:12
Rugaciune pentru fratele Petre Tudor Generalitati 5 09.01.2008 21:03:05