Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 18.02.2007, 00:23:25
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.566
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macs
cu alte cuvinte... ce fericiti ar trebui sa fim ca societatea ne impune o viata atat de grea
Nu, Doamne fereste, era un fel de a spune ce se petrece cu noi, nu trebuie sa ne bucuram ci sa plingem si sa incercam sa nu ajungem in acolo. De munca prea multa trebuie fugit, de obicei o facem din lacomie, nu ca ne forteaza altii, iar energia sexuala pastrata cu mare grija ca sa o folosim pentru telul nostru de viata crestina, asa cum putem si noi.
Necuratul, folosindu-se de sex in general, face ravagii printre noi daca nu suntem atenti. Un exemplu este promovarea in scoli a masturbarii ca fiind un lucru firesc si sanatos la copii si tineri (stiu profesori de scoala care vorbesc numai de asta). De unde crezi ca li se taie tot elanul de viata, ...de lupta?
Reply With Quote
  #112  
Vechi 18.02.2007, 11:58:47
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

nu cred ca necuratul are vreo legatura cu promovarea masturbarii in scoli. nici nu se intampla asa ceva. este vorba doar despre o educatie sexuala minimala si necesara tinerilor din ziua de azi care habar n-au ce inseamna boli cu transmitere sexuala sau o sarcina la 16 ani.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 18.02.2007, 18:42:17
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Din punct de vedere canonic poti avea relatie cu sotia/sotul numai marti si joi.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 19.02.2007, 00:27:19
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Si eu sunt de acord cu educatia sexuala in masura in care este necesara, in sensul ca tinerii trebuie sa stie ce se intampla cu ei si din acest punct de vedere. Educatia religioasa trebuie ajute pe tineri sa vada toate lucrurile in lumina adevarului crestin, inclusiv realitatile de natura sexuala.

Reply With Quote
  #115  
Vechi 19.02.2007, 00:33:28
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Martea si joia? Eu cred ca fiecare trebuie sa isi faca propriile reguli. Haideti sa nu ne mai bagam in relatia unica si intima a celor doi soti, binecuvantata de Dumnezeu spre a atinge unitatea desavarsita. Sa nu ne mai bagam noi cu tot felul de canoane si alte lucruri pe care doar le bolborosim, nici macar nu le intelegem.

Fiecare sa faca dupa cum se invoieste. Cred ca o familie crestina nu va da prioritate relatiei sexuale atunci cand e vreme de rugaciune, de post, de sarbatori. Se va tine cont de asta, fiecare dupa putina si vointa.

Reply With Quote
  #116  
Vechi 19.02.2007, 00:53:15
dannsan dannsan is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 61
Implicit

Si eu cred la fel. Dar .. martea si joia.. asa des? Mai bine fac alte lucruri! Mai bine miercurea , o data la doua luni: iunie si decembrie! Eu cred ca e suficient. Din trei in trei ani. Ca altfel devine obisnuinta.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 19.02.2007, 19:42:05
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dannsan
Si eu cred la fel. Dar .. martea si joia.. asa des? Mai bine fac alte lucruri! Mai bine miercurea , o data la doua luni: iunie si decembrie! Eu cred ca e suficient. Din trei in trei ani. Ca altfel devine obisnuinta.
Nici asa nu e bine, ca nu faceti copii :))=))
Reply With Quote
  #118  
Vechi 20.02.2007, 02:36:19
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

eu am spus din punct de vedere canonic...nu altceva. Cine a intrebat poate s-a gandit la ce spune canonul. Dar fiecare sot/sotie sunt liberi sa aleaga cum simt ca e bine pt sufletul lor. Eu cred ca sunt putin ce pot trai canonic.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 04.03.2010, 21:15:32
No Soul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Solutie

Luand in considerare analogia facuta de Sf. Pavel cu privire la legatura dintre un barbat si o femeie ca fiind asemanatoare cu cea dintre Hristos si Biserica, eu te sfatuiesc sa te impreunezi cu sotia la fel de des cum se impreuneaza Iisus cu Biserica ortodoxa.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 04.03.2010, 21:24:50
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de No Soul Vezi mesajul
Luand in considerare analogia facuta de Sf. Pavel cu privire la legatura dintre un barbat si o femeie ca fiind asemanatoare cu cea dintre Hristos si Biserica, eu te sfatuiesc sa te impreunezi cu sotia la fel de des cum se impreuneaza Iisus cu Biserica ortodoxa.

ti-ai facut bilet de voie cand ai parasit gradina zoologica? eu zic sa te duci sa-ti iei pastilele... nu de alta, dar deja incepi sa delirezi...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cand binele nu mai e bine si raul nu mai e rau dobrin7m Generalitati 19 29.11.2010 12:16:22
Sotia istorica gabrined Intrebari utilizatori 1 07.07.2010 07:46:00
sotia lui cain rafella Generalitati 14 19.06.2010 21:03:21
Sotia cea impodobita enasonia Intrebari utilizatori 45 20.04.2010 14:50:40