Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 27.08.2010, 21:19:38
TreciLaRugaciune TreciLaRugaciune is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Si atunci ce cauti bei Binecuvintatule in Irak si Afganistan? de ce-ti trimiti fii acolo sa fie partasi la crima sinistra asupra umanitatii care zilnic are loc.

Chiar si Hristos te-a avertizat ca o sa suferi amarnic daca ataci pe cei mai saraci dintre saracii lumii, pe copii, femei si batrini saraci si nevinovatisi si ca astfel DAI IN EL! ! !.

Cele 10 000 000 de avorturi din tara nu sunt nimic pe linga pacatul asocierii cu antihristul impotriva oamenilor sarmani dar cu DEMNITATE si curati la suflet!
Tu ca soldat trebuie sa te supui ca ai depus un juramant de a apara tara si interesele ei. Acum daca noi suntem condusi de masoni nu este vina noastra.
__________________
Ascultarea este mai mare decat jertfa, caci Fara duhovnic este doar ratacire.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 27.08.2010, 22:16:36
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

In prezent este o rusine pt ca asa ne comportam ca neam la aceasta ora ! Necazul este dat de ani de ateism. Dar mai 'nainte , intre cele doua razboaie modiale, am fost avertizati de Petrache Lupu - Sfantul de la Maglavit:

La prima intalnire Mosul (Dumnezeu)i-a spus:
“-Sa te duci sa spui la lume, cu cine te intalnesti pe cale, sa-i spui: Daca nu ne pocaim,
daca nu tinem sarbatorile, daca nu ne ducem la biserica, sa ne rugam la Dumnezeu de sanatate,
daca nu tinem posturile, daca nu ne ducem la popa..., atunci foc, atunci ne rupe muncile noastre,
fratilor!...Sa nu mai facem fapte rele, sa nu mai radem de fratii nostrii, sa ne unim cu
totii la faptele bune, sa nu mai arunce nimeni copii pe la gropi...si sa nu ne mai dusmanim...
Nimeni sa nu fure, sa nu puna foc, sa nu ia dreptul altuia! Sa ne unim cu toate neamurile
noastre!Sa facem fapte bune, ca de nu –moarte, ca de nu-foc!..Ne ia tot , ne canoneste fara
munca si toata Rumanie nu e nimic...E rau, fratilor, de noi toti, daca nu ne pocaim, cu vorba
care m-a trimis pe mine Mosul, si n-ai cu ce tine nimic: nici bou, nici cal, nici oaie, nici
porc, nici pasare, nici nimic....”
...
“ Dupa ce am muls oile si dupa ce s-a culcat lumea si ciobanii nostrii, m-am mers la cruce,
la buturugi, sa aprind lumanari si tamaie. Era in dumineca de dupa a treia aratare. Mosul m-a
asteptat. Dupa ce m-am rugat, s-a lasat o stea mare(comunismul), vestind moartea in lume. Avea
marginile ca cerul, o lumina mare la mijloc si 4 bucati: ploaie, foc, vant si carbune. De
trei ori am vrut sa pun mana pe ea si n-am putut. A patra oara am intrebat:
-Mosule , ce e cu vorba care mi-ai trimis? Daca jumatate din lume este rea si jumatate buna?
-Pe jumatate o iau si jumatate o las(s-a implinit prin cei 3-4 milioane de tineri romani alungati).
Eu am zis:
-Decat pe jumatate, mai bine toata...
Doamne , iarta toata lumea! Doamne , iarta toata lumea! Doamne , iarta toata lumea!(Isi facea
semnul crucii de trei ori)
Mosul spune ca ne iarta daca ne pocaim la cruce...Dacac nu ne pocaim, daca nu cautam dreptatea,
daca nu ne lasam de faptele noastre rele pana la cel mai mare om din tara, sa mearga dreptatea
cu toata tara, atunci vine moartea , vine prapadul! Mosul spune: Am sa ma mai las o data.
In toamna aceasta sau la alta toamna, nu se stie care toamna, va apare iar steaua, in sat,
la lume. Si eu am sa zic: “ De ce nu v-ati pocait, fratilor? Puneti mana pe ea !”Si de 3 ori
nimeni n-o va putea atinge. A patra oara voi zice: “ De ce n-ati pus mana pe ea ? Acum
mergeti acasa, va premeniti curat, ca moartea vine!”..Toti vor chiui de frica, dar eu am
sa va spun: “ De ce nu v-ati pocait?”
Nu sunt doctor, nu sunt vrajitor.
Dumnezeu sa ne ierte pacatele noastre, ca suntem rai..Sa va pocaiti!..Nu radeti de batranii
vostrii, nu radeti de nimeni! Nu mai aruncati copii pe la gropi, pe la fantani, pe la grau
, pe la porumb, ca este rau de noi, fratilor! Ne canoneste fara munca..Daca nu-i munca ...,
n-ai cu ce tine nimic. Mor vitele, mor oamenii, mor copii. Nu-i ce manca. Boierii au bani
multi, dar n-au ce face cu ei, daca nu-i munca...
Pare rau de lume, de vorba ce am, ca nu pot spune la nimeni, ca nu am voie....
Lumea care este bolnava, este de la Dumnezeu, ca treieste in rautate, in dusmanie , si e
contra, nu crede...
Toata tara sa se pocaiasca! Asta este porunca lui Dumnezeu, care m-a trimis la toata Rumania..
Nu sunt doctor, nu sunt vrajitor...Pentru vorba lui Mosu ma injura lumea...De ce credeti ?
Pentru mine este data porunca? De voi e rau! Eu n-am luat bani de nimenea, n-am luat nimic.
Habar n-am de cel ce nu crede. La urma o sa va caiti...Ce ne-a spus ciobanul Petre Lupu?
Ce-am facut de nu l-am ascultat?...Sa nu va caiti, la urma...Cekl mai mare om din tara trebuie
sa se pocaiasca!
Carte nu stiu. Eu mi-am facut datoria.Dumnezeu
Reply With Quote
  #73  
Vechi 27.08.2010, 22:24:23
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
In prezent este o rusine pt ca asa ne comportam ca neam la aceasta ora ! Necazul este dat de ani de ateism. Dar mai 'nainte , intre cele doua razboaie modiale, am fost avertizati de Petrache Lupu - Sfantul de la Maglavit:

La prima intalnire Mosul (Dumnezeu)i-a spus:
“-Sa te duci sa spui la lume, cu cine te intalnesti pe cale, sa-i spui: Daca nu ne pocaim,
daca nu tinem sarbatorile, daca nu ne ducem la biserica, sa ne rugam la Dumnezeu de sanatate,
daca nu tinem posturile, daca nu ne ducem la popa..., atunci foc, atunci ne rupe muncile noastre,
fratilor!...Sa nu mai facem fapte rele, sa nu mai radem de fratii nostrii, sa ne unim cu
totii la faptele bune, sa nu mai arunce nimeni copii pe la gropi...si sa nu ne mai dusmanim...
Nimeni sa nu fure, sa nu puna foc, sa nu ia dreptul altuia! Sa ne unim cu toate neamurile
noastre!Sa facem fapte bune, ca de nu –moarte, ca de nu-foc!..Ne ia tot , ne canoneste fara
munca si toata Rumanie nu e nimic...E rau, fratilor, de noi toti, daca nu ne pocaim, cu vorba
care m-a trimis pe mine Mosul, si n-ai cu ce tine nimic: nici bou, nici cal, nici oaie, nici
porc, nici pasare, nici nimic....”
...
“ Dupa ce am muls oile si dupa ce s-a culcat lumea si ciobanii nostrii, m-am mers la cruce,
la buturugi, sa aprind lumanari si tamaie. Era in dumineca de dupa a treia aratare. Mosul m-a
asteptat. Dupa ce m-am rugat, s-a lasat o stea mare(comunismul), vestind moartea in lume. Avea
marginile ca cerul, o lumina mare la mijloc si 4 bucati: ploaie, foc, vant si carbune. De
trei ori am vrut sa pun mana pe ea si n-am putut. A patra oara am intrebat:
-Mosule , ce e cu vorba care mi-ai trimis? Daca jumatate din lume este rea si jumatate buna?
-Pe jumatate o iau si jumatate o las(s-a implinit prin cei 3-4 milioane de tineri romani alungati).
Eu am zis:
-Decat pe jumatate, mai bine toata...
Doamne , iarta toata lumea! Doamne , iarta toata lumea! Doamne , iarta toata lumea!(Isi facea
semnul crucii de trei ori)
Mosul spune ca ne iarta daca ne pocaim la cruce...Dacac nu ne pocaim, daca nu cautam dreptatea,
daca nu ne lasam de faptele noastre rele pana la cel mai mare om din tara, sa mearga dreptatea
cu toata tara, atunci vine moartea , vine prapadul! Mosul spune: Am sa ma mai las o data.
In toamna aceasta sau la alta toamna, nu se stie care toamna, va apare iar steaua, in sat,
la lume. Si eu am sa zic: “ De ce nu v-ati pocait, fratilor? Puneti mana pe ea !”Si de 3 ori
nimeni n-o va putea atinge. A patra oara voi zice: “ De ce n-ati pus mana pe ea ? Acum
mergeti acasa, va premeniti curat, ca moartea vine!”..Toti vor chiui de frica, dar eu am
sa va spun: “ De ce nu v-ati pocait?”
Nu sunt doctor, nu sunt vrajitor.
Dumnezeu sa ne ierte pacatele noastre, ca suntem rai..Sa va pocaiti!..Nu radeti de batranii
vostrii, nu radeti de nimeni! Nu mai aruncati copii pe la gropi, pe la fantani, pe la grau
, pe la porumb, ca este rau de noi, fratilor! Ne canoneste fara munca..Daca nu-i munca ...,
n-ai cu ce tine nimic. Mor vitele, mor oamenii, mor copii. Nu-i ce manca. Boierii au bani
multi, dar n-au ce face cu ei, daca nu-i munca...
Pare rau de lume, de vorba ce am, ca nu pot spune la nimeni, ca nu am voie....
Lumea care este bolnava, este de la Dumnezeu, ca treieste in rautate, in dusmanie , si e
contra, nu crede...
Toata tara sa se pocaiasca! Asta este porunca lui Dumnezeu, care m-a trimis la toata Rumania..
Nu sunt doctor, nu sunt vrajitor...Pentru vorba lui Mosu ma injura lumea...De ce credeti ?
Pentru mine este data porunca? De voi e rau! Eu n-am luat bani de nimenea, n-am luat nimic.
Habar n-am de cel ce nu crede. La urma o sa va caiti...Ce ne-a spus ciobanul Petre Lupu?
Ce-am facut de nu l-am ascultat?...Sa nu va caiti, la urma...Cekl mai mare om din tara trebuie
sa se pocaiasca!
Carte nu stiu. Eu mi-am facut datoria.Dumnezeu
Sunt foarte de acord cu toate cate le spui tu aicea dar ce treaba are asta mai precis cu spionul roman prins chipurile de rusi, fiindca sa-ti spun o chestie adevarul adevarat nu se stie. Ce se da in mass media de obicei este numai a 10 parte din intregul ansamblu, detaliile problemei numai anumiti indivizi le cunosc iar aceia cu siguranta nu suntem noi.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 27.08.2010, 22:24:56
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si daca cele trei tarisoare s-au unit intr-un singur stat cred totusi ca esti roman. De ce sa ne fie rusine cu aceasta nationalitate? Fiecare tara are uscaturile ei...
gabriela8 ai perfecta dreptate
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #75  
Vechi 27.08.2010, 22:30:49
Mar1vs Mar1vs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Piatra Neamt
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 17
Angry

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Dupa ce mai nou un spion roman care era diplomat a fost prins in Rusia se pare ca Romania a ajuns cam la acelasi nivel cu Iranul sau Israelul.
O tara condusa de niste inselati de draci care pericliteaza pacea in regiunea de aci,dar si pacea mondiala.
(Romania e stat NATO).
In conditiile actuale e o rusine sa te numesti roman.
Sfantul Stefan cel Mare,Mihai Viteazul,Mircea cel Batran nu prea cred ca se numeau romani.
Sfantul Stefan se numea probabil moldovean iar Mihai Viteazul,Mircea cel Batran munteni probabil.
Chiar denumire de roman care se aseamana cu cea de cetatean al imperiul Roman e o rusine daca ne aducem aminte de imperiul Roman si de faptele dracesti pe care dracii inselau pe unii sa le faca acolo:
imparatul acestui imperiu era cinstit deobicei ca un zeu,oamenii erau inselati de draci sa stea sa se distreze privind cum prizonierii de razboi se omoara intre ei (luptele cu gladiatori),exista pare-se si niste orgii pe post de petreceri si cate si mai cate (ca de exemplu razboaiele de jefuire a altor popoare).
Cand vom scapa de actualul guvern + presedinte+ partid majoritar poate ar fi cazul ca denumirea tarii noastre sa fie schimbata in Dacia si sa inceapa sa militeze pentru pace iar nu sa umble dupa inselarea dracilor sa incerce sa provoace conflicte.
Omule, revino-ti!! Esti extremist rau! Da' rau de tot, zic, parafrazandu-l pe alt user, care a postat anterior! Niciodata n-o sa am aceeasi parere cu tine, si-ti spun de ce:

1. Sa dea Domnul sa ajungem la nivelul Israelului in scurt timp! Tu compari Iranul cu Israelul?? Poi evreii is 'ai mai dezvoltati din zona, economic vorbind, mult mai dezvoltati ca amaratii de noi!

2. Foarte bine ca suntem stat NATO! Periclitam pacea mondiala?? Mie unu nu mi se pare, ba chiar o aparam. Tu ai idee, spre exemplu ce s-a intamplat si ce se intampla azi in Afganistan?? Iti spun eu: habar n-ai! Pentru ca nu poti sa stii cu adevarat ce-i acolo, decat daca ai cunostinte. Si noi chiar aparam pacea in zona!

3. Stefan cel Mare, Mihai Viteazul si altii erau numiti "valahi" (romani) de catre straini, iar ei insisi isi spuneau, cum ai zis tu, moldoveni/munteni, dar in acelasi timp si ROMANI! (sau in forma vremii: RUMANI).

4. Daca tie ti-e rusine de mostenirea ta latina, sa-ti fie, insa mie nicidecum! Ei afla ca Romanii (latinii, nu noi) aia "dracesti" de care vorbesti erau pe departe cei mai civilizati la vremea lor, si, hai sa lasam alte aspecte deoparte, dar merita RESPECTATI cu adevarat pentru ca au supus o Europa intreaga + parti din Asia si Africa... Lumea cunoscuta atunci TREMURA doar la auzul numelui de ROMAN!

5. Schimbam numele tarii in Dacia?? Asta e pe departe cel mai nebunesc si pueril lucru pe care l-am citit pe acest forum! Ti se pare tie ca noi suntem daci? Pentru ca de obicei, numele unei tari provine din numele poporului ce o stapaneste in majoritate! Mie nu mi se pare deloc ca avem ceva "dac" in noi, sau, daca avem, este foarte putin!

La final, cu tot respectul, dar daca tie iti este rusine ca esti Roman, poti emigra si uita de Patrie, pentru ca tu insuti esti O RUSINE pentru poporul nostru!

Imi cer scuze daca m-am "aprins" putin, dar am fost mai mult decat revoltat de atitudinea acestui... strain!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 27.08.2010, 22:34:05
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Sunt foarte de acord cu toate cate le spui tu aicea dar ce treaba are asta mai precis cu spionul roman prins chipurile de rusi, fiindca sa-ti spun o chestie adevarul adevarat nu se stie. Ce se da in mass media de obicei este numai a 10 parte din intregul ansamblu, detaliile problemei numai anumiti indivizi le cunosc iar aceia cu siguranta nu suntem noi.
Pai ce mai poate merge la un neam certat cu Dumnezeu ? Nici scoala, nici munca, nici spionajul, nici un fel de lupta, ..., nimic ! Si o sa fie si mai rau. Vedeti voi pe roman smerindu-se ?
Reply With Quote
  #77  
Vechi 27.08.2010, 23:03:18
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Pai ce mai poate merge la un neam certat cu Dumnezeu ? Nici scoala, nici munca, nici spionajul, nici un fel de lupta, ..., nimic ! Si o sa fie si mai rau. Vedeti voi pe roman smerindu-se ?
Pai stai un pic de unde ai scos tu ca noi romanii am fi certati cu Dumnezeu ? Eu adesea mi-am pus intrebarea cum de o tara atat de bine plasata strategic precum Romania inca mai este a noastra si nu a fost ocupata literalmentem deoarece armata nu prea avem, patriotismul si vitejia care chipurile ar mai putea acoperi din lipsuri nu prea mai sunt, deci cum se face ca inca ne mai putem numi romani in propria tara ? Poti sa fii tu sigur cand romanii la modul cel mai general vor uita sa-si spuna si crestin ortodocsi abia atunci ne vor ocupa altii deoarece pana acuma numai bunul Dumnezeu probabil luminand mintile catorva diplomati al caror nume din motive de securitate nu se face cunoscut pe posturile realitatea si antena ne mai tine inca liberi. Nu este un mit ca serviciile secrete romane desi au o treaba ingrata de facut au dat lectii CIA-ului american, deoarece spionii nostri sunt recunoscuti la nivel international. Apropo nu stiu daca ai observat dar spaniolii si italienii ca si caracter sunt chiar mai infecti decat romanii din multe puncte de vedere dar toate aceste natii Italia, Spania, MAre Britanie de-a lungul istoriei au dus si ceva numit razboaie de expansiune, adica razboie duse pentru a-si insusi ceva ce nu este al lor (adica multe bogatii) folosind genocidul si masacrul a multor vieti inocente pt a atinge acest tel. De acea intr-un joculet ca Age of Empires ai sa dai de conquistadori (spanioli), de centurioni (romani) de pirati sau corsari (de factura britanica sau franceza) samd dar niciodata de traci ce desi pana la venirea Ap. Andrei erau pagani erau cunoscuti totusi pt vitejia lor dar si pt onestitatea si dreptatea lor. Ce vreau sa spun cu asta ca multe tari o duc astazi mai bine tocmai fiindca de-a lungul timpului au mai bagat mana cu forta si in ce nu a fost de drept a lor ori noi ca natie poate ca am putea fi invinuiti de faptul ca am jucat adesea la ambele capete, ca am fost fatarnici samd dar nu cred ca putem fi invinuiti noi ca popor ca am fi varsat sange nevinovat ori tu vii acuma si spui ca hei tocmai noi suntem certati cu Dumnezeu ? Pai tocmai de aceea aceste popoare o duc bine astazi fata de noi fiindca au siluit, ca daca ar fi sa le studiezi caracterul ai sa vezi ca multi dintre ei stau chiar mai rau decat noi.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 27.08.2010, 23:43:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Pai stai un pic de unde ai scos tu ca noi romanii am fi certati cu Dumnezeu ?.
..din fapte si din roade
Reply With Quote
  #79  
Vechi 28.08.2010, 00:39:56
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
..din fapte si din roade
Pai astfel nu cred sa existe o natie care sa fie impacata cu Dumnezeu. Mai ales ca acelea care par sa beneficieze de roade dupa cum am precizat nu prea se justifica cu faptele.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 28.08.2010, 02:46:17
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Pai astfel nu cred sa existe o natie care sa fie impacata cu Dumnezeu. Mai ales ca acelea care par sa beneficieze de roade dupa cum am precizat nu prea se justifica cu faptele.
Bine lasam faptele( ca doar toti sunt pacatosi) si retinem ROADELE! Aici nu mai ai ce sa obiectezi. Multe popoare au roade DIN BELSUG!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vreau sa ma spovedesc dar imi e rusine patricia2006 Generalitati 125 20.07.2012 14:17:07
Sa nu ne fie rusine cu nimeni! Laura19 Generalitati 47 13.04.2012 01:23:50
Preotul roman omnipod Preotul 21 09.03.2012 19:52:15
Rusine! Legionarul Generalitati 57 13.01.2011 17:24:40