Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.09.2010, 12:10:45
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit Teoria relativitatii: cu cat locuiesti mai sus cu atat mai repede imbatranesti

Teoria realtivitatii are aplicabilitate si la scara umana: cu cat esti mai sus cu atat mai repede imbatranesti (diferenta este foarte foarte mica si nu afecteaza viata bilogica a unui om... dar este o diferenta)

Einstein's theory of relativity works on a human scale: the higher you are, the faster you age
http://www.telegraph.co.uk/science/s...r-you-age.html

Cercetătorii au confirmat una dintre teoriile relativității create de Einstein conform căreia, cu cât te afli mai departe de Pământ, cu atât mai repede trece timpul, iar această teorie se aplică și pe o scară umană.

Asta înseamnă că timpul trece mai repede dacă locuiești la ultimul etaj al unui zgârie-nori decât într-o casă, chiar dacă diferențele sunt extrem de mici, conform Daily Telegraph. Descoperirea, făcută de oamenii de știință din SUA, confirmă o teorie propusă pentru prima dată de Einstein - potrivit căreia limba unui ceas se rotește mai repede cu cât se află la o distanță mai mare de sol.

Desi conceptul a fost acceptat de mai mulți ani, acum, diferența poate fi măsurată pentru prima dată, cu o precizie uimitoare. Folosind ceasuri cu cea mai mare precizie din lume, fizicienii de la Institutul Național de Standarde și Tehnologie, Colorado, au descoperit că doar urcând câteva trepte timpul trece mai repede.

Spre exemplu, o persoană care locuiește la etajul 102 al clădirii Empire State Building, adică la o altitudine de circa 380 de metri, își pierde 104 milionimi dintr-o secundă, a declarat unul dintre cercetători, James Chin-Chou Wen.

Experimentul dovedește teoria că ceasurile de la altitudini mai mari merg mai repede deoarece acestea sunt supuse unei forțe gravitaționale mai mici. Fenomenul, numit "dilatare temporală gravitațională", nu are un impact asupra vieții oamenilor, susține un cercetător. "Diferența este mult prea mică pentru a fi percepută de om, dar ea poate furniza aplicații practice în geofizică și alte domenii", a spus el.

Calculele echipei vor fi utilizate pentru a îmbunătăți tehnologia utilizată pentru a măsura Pământul și câmpul gravitațional.


Teoria lui Albert Einstein, conform căreia timpul este relativ, este că „timpul meu nu este același cu timpul tău, dacă ne mișcăm diferit.“ Dacă iei, de exemplu, un avion de la București la Cape Town, vei fi în contratimp cu câteva nanosecunde față de cei rămași pe loc. Deci intervalul de timp dintre două puncte stabile nu este fix, ci depinde de contextul în care este măsurat.

http://www.adevarul.ro/societate/teo...341365861.html
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.09.2010, 13:02:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Trebuie sa tinem cont si de faptul ca fiind de multe ori in miscare relativa fata de Pamant, timpul este iarasi afectat de viteza cu care ne deplasam - daca nu ma insel, in sens bun, adica incetinim procesul de imbatranire, timpul scurgandu-se putin mai lent comparativ cu cei care stau pe loc. (la birou 8 ore pe zi...) Avantajul celor ce conduc trenurile de mare viteza. :)

A fost un experiment cu doua ceasuri atomice sincronizate perfect, unul care a ramas stationar pe sol si celalalt care a zburat cu un avion de mare viteza in jurul Pamantului (parca a contat si sensul de miscare). Cele doua ceasuri s-au desincronizat suficient cat sa confirme teoria lui Einstein.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.09.2010, 13:19:06
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Vsovi stie ce faceti voi aici? :D
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.09.2010, 13:22:48
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Trebuie sa tinem cont si de faptul ca fiind de multe ori in miscare relativa fata de Pamant, timpul este iarasi afectat de viteza cu care ne deplasam - daca nu ma insel, in sens bun, adica incetinim procesul de imbatranire, timpul scurgandu-se putin mai lent comparativ cu cei care stau pe loc. (la birou 8 ore pe zi...) Avantajul celor ce conduc trenurile de mare viteza. :)

A fost un experiment cu doua ceasuri atomice sincronizate perfect, unul care a ramas stationar pe sol si celalalt care a zburat cu un avion de mare viteza in jurul Pamantului (parca a contat si sensul de miscare). Cele doua ceasuri s-au desincronizat suficient cat sa confirme teoria lui Einstein.
ce spuneti dumneavostra depre acel experiment ceasurile atomice se stia deja, acum acest principiu al dilatarii spatio-temporale s-a extins confirmand (cu ajutorul tehnologiei actuale capabile sa sesiseze diferente temporale extrem de mici) si la situatii din viata omului pe pamant.

De exemplu, sunt documentare care arata cum ceasurile de pe satelitii care mentin reteaua GPS trebuie periodic aliniate la "ora Pamantului" pentru ca timpul acolo curge deja altfel (adica dilatarea spatio-temporala este foarte mica desigur, dar care daca nu este corectata zilnic poate duce la imprecizii serioase de masurare a distantelor pe pamint prin sistemul GPS. )

DORESC SA PRECIZEZ CA PRIN ACEST FENOMEN NU SE INCETINESTE PROCESUL DE IMBATRANIRE. ADICA PERCEPTIA TIMPULUI (MAI EXACT A UNEI SECUNDE) ESTE ACEEAI PENTRU OBSERVATOR, INDIFERENT DE VITEZA CU CARE SE DEPLASEAZA... ADICA VIATA LUI BILOGICA ESTE TOT DE APROXIMATIV 80 DE ANI.

DOAR DIFERENTELE TEMPORALE DINTRE OBSERVATORII AFLATI IN MISCARE UNII FATA DE CEILATI SE MODIFICA IN FUNCTIE DE VITEZELE LOR DE DEPLASARE UNUL FATA DE CELALAT. REAMINTIM CA TIMPUL NU ESTE ABSOLUT CI FIECARE OBSERVATOR ARE PROPRIUL LUI TIMP (PROPRIA SA MASURA A TIMPULUI).


http://ro.wikipedia.org/wiki/Dilatare_temporal%C4%83

Dilatare temporală

Dilatarea temporală este fenomenul prin care un observator observă că ceasul altui observator și care este identic cu ceasul său bate mai încet în raport cu ceasul său. Aceasta este interpretată ca însemnând că timpul a "încetinit" pentru celălalt ceas, dar aceasta este adevărată doar în contextul sistemului de referință al observatorului. Local (adică din perspectiva oricărui observator din același sistem de referință, fără legătură cu alt sistem de referință), timpul trece mereu în același ritm. Fenomenul dilatării temporale se aplică oricărui proces care manifestă modificări în timp.

În Teoria relativității a lui Albert Einstein, dilatarea temporală se manifestă în două circumstanțe:

* În relativitatea restrânsă, ceasurile care sunt în mișcare în raport cu un sistem de referință inerțial se mișcă mai încet. Acest efect este descris exact de transformările Lorentz.

* În relativitatea generală, ceasurile aflate la un potențial inferior într-un câmp gravitațional — cum ar fi cazul în apropierea unei planete — merg mai încet.

* În relativitatea restrânsă, efectul dilatării temporale este reciproc: observând din punctul de vedere al oricăror două ceasuri aflate în mișcare unul în raport cu celălalt, mereu ceasul celălalt suferă dilatare temporală. (Se presupune că mișcarea reciprocă a celor doi observatori este uniformă; adică acestea nu accelerează pe parcursul observațiilor.)

* În contrast, dilatarea temporală gravitațională (tratată în teoria relativității generale) nu este reciprocă: un observator aflat în vârful unui turn va observa că ceasurile de la nivelul solului bat mai lent, iar observatorii de la nivelul solului vor fi de acord. Astfel, dilatația temporală gravitațională este observată de toți observatorii staționari, independent de altitudinea lor.

Last edited by Eugen7; 24.09.2010 at 13:33:04.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.09.2010, 15:43:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Vsovi stie ce faceti voi aici? :D
:)) Da-i un mesaj pe privat! :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.09.2010, 18:03:58
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Hait! Eu locuiesc la etajul 11!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.09.2010, 18:10:42
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Pfff...Si eu voiam sa ma mut la munte...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.09.2010, 00:14:44
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Mi se par tot mai de bun simt legile astea ale fizicii!
Auzi, ca si ele confirma ca acela care se inalta pre
sine... imbatraneste mai repede, adica va fi ...smerit!
Citat:
glykys: Hait! Eu locuiesc la etajul 11!
Prea te-ai inaltat, draga glykys, printre nori!

Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.09.2010, 01:40:10
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

teoria relativitati......cand stai cu o persoana draga un veac pare o secunda cand pui palma pe plita o secunda pare un veac.....
se obesrva in viata fiecaru om acest fenomen ca de exemplu cand esti nevoit sa ai un job ca sa iasa bani si cand ai un job care ai o pasiune nici nu stii cand trece timpul,si chiar uiti de tine,cand esti constrans la un anumit job parca ti se pare greu,timpul trece si mai greu ,e obositor .....
deci totul e relativ pt fiecare in parte.....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.09.2010, 05:13:19
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Hait! Eu locuiesc la etajul 11!
Pai ce mai stai, daca vrei sa intineresti trebuie sa te muti la 5 etaje sub pamint. Ai vazut ce intinerita iese lumea din minele de sub pamint ?:))
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
experiment care infirma teoria relativitatii bogdan81 Teologie si Stiinta 160 29.03.2012 11:30:17
Doua predictii are relativitatii - confirmate (prin experimente de NASA) Eugen7 Teologie si Stiinta 2 19.07.2011 00:26:35
Sa minti nu e chiar atat de rau absolutep0wer Generalitati 19 19.07.2010 13:20:52
Evolueaza oamenii mai repede? Chupacabra Generalitati 10 14.12.2007 13:20:26
...un sfat...doar atat!! ionita Rugaciuni 11 17.11.2007 21:59:43