Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.09.2015, 00:06:35
bogdan.mx bogdan.mx is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2015
Mesaje: 52
Question Parintele Visarion Iugulescu

E adevarat ce se spune despre Parintele Visarion Iugulescu? Ca s-ar fi separat de Biserica si s-a infiintat o secta cu numele de Visionaristi? Eu sincer am ascultat multe din predicile lui si mi se par foarte interesante,si iti dau de gandit... inclusiv intr-o predica despre spovedanie, recomanda sa ne spovedim doar la preoti care sunt sub ascultare.. mie unul nu mi se pare nimic ciudat la el.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.09.2015, 00:48:28
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan.mx Vezi mesajul
E adevarat ce se spune despre Parintele Visarion Iugulescu? Ca s-ar fi separat de Biserica si s-a infiintat o secta cu numele de Visionaristi? Eu sincer am ascultat multe din predicile lui si mi se par foarte interesante,si iti dau de gandit... inclusiv intr-o predica despre spovedanie, recomanda sa ne spovedim doar la preoti care sunt sub ascultare.. mie unul nu mi se pare nimic ciudat la el.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=1279
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.09.2015, 18:21:35
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan.mx Vezi mesajul
E adevarat ce se spune despre Parintele Visarion Iugulescu? Ca s-ar fi separat de Biserica si s-a infiintat o secta cu numele de Visionaristi? Eu sincer am ascultat multe din predicile lui si mi se par foarte interesante,si iti dau de gandit... inclusiv intr-o predica despre spovedanie, recomanda sa ne spovedim doar la preoti care sunt sub ascultare.. mie unul nu mi se pare nimic ciudat la el.
Pr Visarion a fost un ierodiacon, alungat dim mănăstire de decretul lui Ceaușescu.
A venit în București și a strâns în jurul sau o mulțime de tineri dornici de învățătură ortodoxă.
A fost anchetat, arestat.
Problema a apărut după 1989 când Lucrarea lui s-a mărit exponential și el nu a mai putut-o controla.
Atunci și-a numit o serie de ajutoare, dintre mireni, numite epitropi.
în timp totul a luat-o razna. S-a ajuns la un fel de semi-idolatrie.
Iar acum ... e jale.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare