Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.06.2007, 17:23:59
misionarul misionarul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2007
Mesaje: 46
Implicit

Cu durere in suflet trebuie sa va marturisesc ca multi dintre ortodocsi nu citesc si nici nu vor sa citeasca Sfanta Scriptura,iar daca o citesc citesc doar Noul Testament,si de asta nu inteleg mare lucru.Ba chiar unii preoti si teologi nu au citit si nici nu staruie in citirea Sf.Scripturi.Nu acuzi pe nimeni dar ar trebui sa ne trezim la realitate,ar trebui sa citim cu mic cu mare sf.Scriptura si scrierile Sf.Parinti.Aici se afla adevarata comoara a crestinismului.Am auzit pe multi zicand:nu am binecuvantare sa citesc biblia,sau :biblia e sfanta ,numai preotii au voie sa o citeasca.Se inseala toti deoarece in indreptarele de spovedanie scrie destul de clar :nu mi-am dat silinta sa citesc Sf. Scriptura,sau:nu am citit Sf.Scriptura.Bineinteles nu trebuie sa citim asa cum ne vine noua si sa intelegem dupa capul nostru ,avem nevoie de indrumatori in privinta asta .Dar nu trebuie sa negijam cititul Sf.scripturi.Acum au aparut Noul Testament Audio,ascultati daca va vine greu sa cititi,dar nu fiti nepasatori.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.06.2007, 21:06:04
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Intradevar ai dreptate, eu am mai lansat un topic in aceasta privinta, dar totusi trebuie sa fim cu bagare de seama, in protestantism exista o obsesie a lecturarii Bibliei, ei o citesc si recitesc de zeci de ori, ori scopul unui crestin nu este sa faca un automatism din citirea Scripturii, ci sa puna in aplicare perceptele ei
Cat despre preoti si teologi care nu au citit Biblia...ce inseamna asta? este ca si cum ai zice ca un matematician nu stie tabla inmultirii, este o speculatie de-a ta nicidecum realitatea iar citatul "biblia e sfanta numai preotii au voie sa o citeasca" este atat de neadevarat si neortodox, acest text il folosesc protestantii pt ai ataca pe ortodocsi, niciunde in invatatura Bisericii nu se spune ca nu ai voie sa citesti Biblia, asta este iar o falsa afirmatie, Intradevar este foarte bine sa citim Sf Scriptura dar si mai bine este sa o citim in ascultare fata de interpretarea Bisericii, ca daca nu, maine-poimaine ne trezim cu cate o interpretare si o " bisericuta " in fiecare familie care citeste fara indrumare Biblia, Domnul sa ne ajute sa si intelegem ce citim!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.06.2007, 08:49:43
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

danyel trebuie sa-i dau dreptate, intr-o oarecare masura, misionarului chiar exista preoti care nu prea au citit sf. scriptura
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.06.2007, 11:06:35
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Biserica ortodoxa a pus accentul pe trairea in Hristos (pe sfintele taine) si nu pe ratiune ca in catolicism. Poate de aceea citirea Sfintei Scripturi a fost data uitarii de multi dintre noi. Consider ca cel care nu este incorporat in Biserica, care nu face parte din trupul tainic al lui Hristos, nu-L poate vedea dincolo de cuvintele Scripturii pe Hristos. Trebuie sa retinem ca Scriptura nu pastreaza in memorie ceea ce a facut Hristos pentru noi, ci ceea ce face si va face pentru fiecare dintre noi. In concluzie, nu poti citi Scriptura ca pe o carte oarecare, daca faci acest lucru, cel mult iti satisfaci curiozitatea intelectuala, dar in nici un caz nu ajungi sa ai o noua identitate.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.06.2007, 15:19:56
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

citesc, e interesant Vechiul Testament..
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.11.2008, 19:17:41
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Primele capitole din Vechiul Testament sunt foarte interesante.Dar celelalte sunt cam greu de inteles si vorbesc despre evrei.De aceea oamenii citesc Noul Testament,este mai frumos si mai usor de inteles,si mai ales ca ea cuprinde viata Mantuitorului Iisus Hristos.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.06.2010, 12:10:18
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Trebuie sa fim cu bagare de seama, in protestantism exista o obsesie a lecturarii Bibliei, ei o citesc si recitesc de zeci de ori, ori scopul unui crestin nu este sa faca un automatism din citirea Scripturii, ci sa puna in aplicare perceptele ei.
(...)
Cat despre preoti si teologi care nu au citit Biblia... ce inseamna asta? este ca si cum ai zice ca un matematician nu stie tabla inmultirii, este o speculatie de-a ta nicidecum realitatea.
(...)
Iar citatul "biblia e sfanta numai preotii au voie sa o citeasca" este atat de neadevarat si neortodox, acest text il folosesc protestantii pt ai ataca pe ortodocsi, niciunde in invatatura Bisericii nu se spune ca nu ai voie sa citesti Biblia, asta este iar o falsa afirmatie.
Este adevarat ca exista un fel de obsesie intre protestanti, anume de a sti pe din'afara Scriptura. Nu pare insa foarte rea, pana la a crede ca citirea si cunoasterea Scripturii te si mantuieste, fara nimic altceva, fara nevointe si post, fara rugaciune si Spovedanie, fara Impartasanie. "Sola Scriptura" nu are mare putere, si ma doare vazand uneori atata ravna, insa directionata numai intr'o singura directie.

Din pacate, este o realitate ca teologii si preotii nu mai citesc Scriptura decat prea rar. Multi sunt atat de ocupati incat nu mai au vreme de Scriptura. Este foarte trist ca nici macar cei de rand nu mai citesc din Scriptura. Este o raceala foarte nefolositoare. Si eu citesc destul de greu Scriptura, din lipsa timpului, insa "nu avem scuza" orice am face, orice am fi si oriunde am vietui.

Cuvantul cum ca "Biblia e doar pentru clerici" vine din Apus, fiind foarte vehiculat in randul catolicilor, dar nu mai stiu secolele. Biblia si cartile de baza ale Bisericii erau detinute de clerici, ca unii superiori, iar celor de rand li se permitea accesul doar la vreo doua trei carti generale de rugaciuni (pot face rost de trimiterea exacta). Aceasta o puneau ei pe teama de noi erezii, ca cei de rand sa nu citeasca si sa inteleaga gresit. Cu toate acestea au ajuns la un altfel de erezie, anume vaduvirea poporului de Scriptura. Cand protestantii s'au revoltat ei au mers in cealalta directie, la extrem, au luat si au ramas numai cu Scriptura.

Cand citesc, mi se incalzeste inima, mi se lumineaza mintea si mi se reinprospateaza ravna, mi se intareste credinta.
Va recomand un articol mult drag mie: Cum si de ce citim Sfanta Scriptura ?
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.06.2010, 12:18:28
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misionarul Vezi mesajul
Cu durere in suflet trebuie sa va marturisesc ca multi dintre ortodocsi nu citesc si nici nu vor sa citeasca Sfanta Scriptura,iar daca o citesc citesc doar Noul Testament,si de asta nu inteleg mare lucru.Ba chiar unii preoti si teologi nu au citit si nici nu staruie in citirea Sf.Scripturi.Nu acuzi pe nimeni dar ar trebui sa ne trezim la realitate,ar trebui sa citim cu mic cu mare sf.Scriptura si scrierile Sf.Parinti.Aici se afla adevarata comoara a crestinismului.Am auzit pe multi zicand:nu am binecuvantare sa citesc biblia,sau :biblia e sfanta ,numai preotii au voie sa o citeasca.Se inseala toti deoarece in indreptarele de spovedanie scrie destul de clar :nu mi-am dat silinta sa citesc Sf. Scriptura,sau:nu am citit Sf.Scriptura.Bineinteles nu trebuie sa citim asa cum ne vine noua si sa intelegem dupa capul nostru ,avem nevoie de indrumatori in privinta asta .Dar nu trebuie sa negijam cititul Sf.scripturi.Acum au aparut Noul Testament Audio,ascultati daca va vine greu sa cititi,dar nu fiti nepasatori.
Cu parere de rau ,trebuie sa-ti spun ca este suficient de a citi Noul Testament,si nu pentru exegeze ci ca si o rugaciune.Parintii recomanda doua capitole pe zi,minim.Prin aceasta citire ne curatim pe noi insine,nu facem misionarism.
Apoi ,tot pentru noi, e importanta citirea Psaltirii,pentru inmuierea inimii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.06.2010, 12:23:07
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Este adevarat ca exista un fel de obsesie intre protestanti, anume de a sti pe din'afara Scriptura. Nu pare insa foarte rea, pana la a crede ca citirea si cunoasterea Scripturii te si mantuieste, fara nimic altceva, fara nevointe si post, fara rugaciune si Spovedanie, fara Impartasanie. "Sola Scriptura" nu are mare putere, si ma doare vazand uneori atata ravna, insa directionata numai intr'o singura directie.
Dorin, tu ai niste interventii pline de intelepciune, dar cu pararaful acesta nu sunt de acord. Protestantii nu cred ca cititul Scripturii ta mantuieste, ci jertfa lui Hristos. Daca ne-ar fi mantuit cititul Scripturii nu ar mai fi fost nevoie ca Hristos sa savarseasca o jertfa atat de durereoasa si grea. Dar a facut-o tocmai pentru ca nimic altceva nu ne-ar fi putut mantui.

In plus , nu am cunoscut oameni care sa stie Scriptura pe din`afara, desi am auzit ca ar exista, chiar si atei. Trebuie sa recunoastem ca ar fi tare greu de memorat. Dar trebuie citita ca sa aflam cum ne putem mantui si cum ii putem fi placuti lui Dumnezeu.
Postul si rugaciunea sunt principalele arme ale crestinului, fara ele nu se poate numi crestin. Avand in vedere ca a te ruga inseamna a comunica cu Dumnezeu, se intelege ca fara rugaciune nu exista relatie cu Dumnezeu si implicit Dumnezeu poate sa spuna ca nu ne cunoaste. Sa ne pazeasca Domnul de asa ceva!...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.06.2010, 12:39:43
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Dorin, tu ai niste interventii pline de intelepciune, dar cu pararaful acesta nu sunt de acord. Protestantii nu cred ca cititul Scripturii ta mantuieste, ci jertfa lui Hristos. Daca ne-ar fi mantuit cititul Scripturii nu ar mai fi fost nevoie ca Hristos sa savarseasca o jertfa atat de durereoasa si grea. Dar a facut-o tocmai pentru ca nimic altceva nu ne-ar fi putut mantui.

In plus , nu am cunoscut oameni care sa stie Scriptura pe din`afara, desi am auzit ca ar exista, chiar si atei. Trebuie sa recunoastem ca ar fi tare greu de memorat. Dar trebuie citita ca sa aflam cum ne putem mantui si cum ii putem fi placuti lui Dumnezeu.
Postul si rugaciunea sunt principalele arme ale crestinului, fara ele nu se poate numi crestin. Avand in vedere ca a te ruga inseamna a comunica cu Dumnezeu, se intelege ca fara rugaciune nu exista relatie cu Dumnezeu si implicit Dumnezeu poate sa spuna ca nu ne cunoaste. Sa ne pazeasca Domnul de asa ceva!...
Ai dreptate, nu prea cunosc in detaliu invatatura si raportarea lor la Scriptura, insa m'am mahnit cand am vazut unele postari in care totul se pune pe Scriptura, fara post si nevointe, fara rugaciune si Taine.

Bine zici. "Postul si rugaciunea sunt principalele arme ale crestinului, fara ele nu se poate numi crestin."
Se alatura Scriptura, ajutorul Maicii Domnului si al sfintilor, icoanele si cartile duhovnicesti, Sfintele Taine, metaniile, etc.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Merita sa cititi! silverstar Generalitati 15 18.10.2010 16:23:41
va rog cititi lalala Generalitati 13 05.05.2010 01:32:25
Cititi din Parintele Schmemann Anodos Despre Biserica Ortodoxa in general 32 04.03.2008 19:36:55
Cititi ! Nitro Stiri, actualitati, anunturi 7 26.05.2007 18:59:44