Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.05.2009, 10:00:49
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
Aproape orice face un ortodox, penticostalul vine cu un argument impotriva..
Ajutati-ma sa stiu cum sa vorbesc cu acestia .

Iti dau un sfat, nu trebuie pus neaparat in aplicare, DA O PALMA PESTE OBRAZ UNUI SECTAR si vezi oare el face ca-n Biblie....sau jigneste-l cumva sa vezi nu-ti va intoarce, apoi ii spune ce scie in Biblie , iar dupa aceea ii spune:cat timp tu nu faci ce scrie in Biblie nu ai nici un drept sa-mi vorbesti din EA!!!
BAFTA!!!!
  #12  
Vechi 18.05.2009, 10:13:53
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
Nu stiu ce faceti voi dar eu unul nu mai suport penticostalii !
Ei se cred puri, ataca biserica ortodoxa cu faptul ca noi ne cinstim icoanele, Sfintii, Sfanta Traditie.
Aproape orice face un ortodox, penticostalul vine cu un argument impotriva..
Ajutati-ma sa stiu cum sa vorbesc cu acestia .
Cand am zis ca un copil trebuie botezat de mic deoarece nu se stie ce se poate intampla si sa moara nebotezat si cu pacatu stramosesc.. el ma ia cu faptu ca pacatu stramosesc este basm..
Eu sunt de parere sa nu vorbesti ,sau daca vorbesti sa le interzici sa iti insulte credinta in care te-ai nascut ,credinta cea adevarata.
  #13  
Vechi 19.05.2009, 16:41:15
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Dar pe ce bază spune ei că păcatul strămoșesc e un basm?
  #14  
Vechi 19.05.2009, 18:13:05
oana_21 oana_21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2009
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Iti dau un sfat, nu trebuie pus neaparat in aplicare, DA O PALMA PESTE OBRAZ UNUI SECTAR si vezi oare el face ca-n Biblie....sau jigneste-l cumva sa vezi nu-ti va intoarce, apoi ii spune ce scie in Biblie , iar dupa aceea ii spune:cat timp tu nu faci ce scrie in Biblie nu ai nici un drept sa-mi vorbesti din EA!!!
BAFTA!!!!
Ce se intampla cand dai o palma peste obrazul unui ortodox ?
Este este un sfat de la un crestin ortodox :d ?
  #15  
Vechi 19.05.2009, 22:04:41
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana_21 Vezi mesajul
Ce se intampla cand dai o palma peste obrazul unui ortodox ?
Este este un sfat de la un crestin ortodox :d ?
Daca se lauda ca traieste si face ce spune Biblia si reactioneaza violent SA-I FIE RUSINE...daca nu se lauda ca traieste dupa Biblie, pacatul lui daca reactioneaza violent...
Cert este ca ce fac SECTARII care spun :"NOI TRAIM DUPA BIBLIE"??? si sunt mai rai ca ....de astia vorbeam eu draga mea...noi ortodocsii recunoastem ca suntem oameni supusi pacatului si incercam sa fim mai buni si ne luptam pt. mantuire...voi insa, sfintii zilelor nostre, ce spuneti???
  #16  
Vechi 19.05.2009, 23:19:34
oana_21 oana_21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2009
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Daca se lauda ca traieste si face ce spune Biblia si reactioneaza violent SA-I FIE RUSINE...daca nu se lauda ca traieste dupa Biblie, pacatul lui daca reactioneaza violent...
Cert este ca ce fac SECTARII care spun :"NOI TRAIM DUPA BIBLIE"??? si sunt mai rai ca ....de astia vorbeam eu draga mea...noi ortodocsii recunoastem ca suntem oameni supusi pacatului si incercam sa fim mai buni si ne luptam pt. mantuire...voi insa, sfintii zilelor nostre, ce spuneti???

Oare idealul tuturor crestinilor nu este acela de a traii precum Isus Cristos ? Nu asta ar trebuii sa fie inclusiv si lupta crestinului ortodox ?
  #17  
Vechi 20.05.2009, 09:12:21
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
sfintii zilelor nostre??
Geony, esti tare, frate! De unde le scoti?!?
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
  #18  
Vechi 20.05.2009, 10:49:06
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

hai sa va pun o intrebare care poate ca pe unii o sa ii lamureasca cum este faptul ca lemnul, sticla, sau altele sunt shi ele sfinte shi nu numai ca ne inchinam lui Dumnezeu ci shi lor caci iata :

cand s-a suit Moise pe muntele Sinai i s-a poruncit sa se descaltze caci este pamant sfant,

cand a intrat Ioshua in Canaan impreuna cu poporul lui Dumnezeu Voievodul Cerului care i-a venit in ajutor, i-a cerut sa se descaltze caci erau pe pamant sfant, iar Ioshua dupa ce s-a descaltzat a plecat fatza la pamant...

deci daca pe pamantul acela creshteau copaci shi pomi shi iarba shi toate cele, erau ele sfinte? daca oamenii faceau vase de lut sau ceramica sau sticla erau ele sfinte?

dar atunci in templu sau in icoane unde este salashul Marelui Imparat, or fi sfinte lemnul sau sticla sau peretzii sau ce mai este prin biserica ori manastiri? ia sa vedem? darmite atunci cum este trupul, moashtele, celui ce a pazit Cuvantul Meu shi a facut voia Mea, cum sunt? sfinte sau sunt materiale lipsite de valoare? shi cui ne inchinam defapt daca ne inchinam sticlei, icoanei, lemnului, sau altor materiale sfintzite? Duhului lui Dumnezeu sau vasului Sau ales in care salashluieshte? deci cine este mai mare Altarul sau Templul? dar spune Hristos cand mergea cu ucenicii prin holde: "Aici este Unul mai mare ca templul shi mai mare ca altarul"... shi nu facea referire nici la Tatal shi nici la El insushi ci la cine oare facea referire? dar penticostalii din mandria shi minciuna lor fac sa para ca e vorba de El, insheland... caci ai impresia ca foc sa coboara din cer inaintea oamenilor... dar ala nu e focul cel dulce al Duhului Sfant, Apa Adevarului care nu poate fi oprita ca sa nu curga ci acela e un fel de iezer de foc ce arde cu pucioasa care prin mandrie ii cutremura pe credincioshi intrand in copil shi zicand :"nu te teme, te voi ajuta" shi la inceput se va arata bland.... iar apoi te va indopa cu argumente contradictorii bine studiate shi invatzate la lectziile penticostale asha ca o credintza bine ascunsa shi care spun ei ca ar fi conforma cu ceea ce este scris... shi itzi shi dau citate mereu... deci parerea mea este ca trebuie sa-i evitzi pe cat se poate ca o discutzie cu ei te descumpaneshte profund shi practic ie parte la hulele shi minciunile barfelor rautacioase care par drepte shi vrednice... shi vei cadea... caci far Hristos nu ai ce cauta in lupta cu progeniturile babilonului caci te va pune satana sub picioarele sale, asha ca ne sfatuieshte Cuvantul lui Dumnezeu: "pashtetzi iarba pe care o cunoashtetzi" shi este foarte interesant ca termen acest cuvant iarba, deoarece la Nu se mai spune uneori popular shi Ba...

deci pazea ca arde shi urmeaza umplerea de bube shi vei fi atras in Bubilonul cel mare... asha cum au patzit-o isifilisitenii aceia de au furat Chivotul lui Israil...
  #19  
Vechi 21.05.2009, 15:21:10
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
Geony, esti tare, frate! De unde le scoti?!?
In viziunea nostra ortodoxa oamenii fara de pacat se numesc SFINTI...in biblie intalnim acest termen in Fapte , care se intrebuinta tuturor crestinilor (numarul lor la inceputuri a fost unul mai redus)...
Ei, si astazi sunt oameni (sectarii) care se considera oameni alesi ai Domnului , oameni fara vicii, oameni fara pacat....apoi cum sa le spui acestor oameni???
ei nu sunt betivi--pe fata, caci cred ca in camara fiecarui sectar exista cate un sfartai de palincuta, fie ca e de pruna curata, fie ca e ceva mai special--,
nu injura , dar inima lor e impietrita
nu fac avortiri, dar fac copii si-i lasa pe drumuri
s.a.m.d
Nu judec pe nimeni, sunt doar constatari.
  #20  
Vechi 21.05.2009, 15:38:26
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana_21 Vezi mesajul
Oare idealul tuturor crestinilor nu este acela de a traii precum Isus Cristos ? Nu asta ar trebuii sa fie inclusiv si lupta crestinului ortodox ?

Draga mea, daca nu provii din LUMEA NEO-PROTESTANTA atunci sa ma ierti daca te supar.
LUMEA acestor oameni este una plina de ura si de invidie fata de ORTODOXIE , DE CE???
Ce doresc de la noi de ne "sapa"atata ? Stiu un lucru, DIAVOLUL a vrut sa-L ispiteasca pe Iisus, cum dar nu va incerca sa darame ceea ce a zidit EL??
Acest lucru nu va fi cu putinta, dupa nemincinoasa Sa afirmatie facuta catre PETRU, "ca nici portile iadului nu o vor sfarama".
Un cult aparut de cativa anisori nu poate sminti decat pe cei care au "pasarele la mansarda"...nu de cuvinte dulci am eu nevoie...iar lupta crestinului nu se termina odata cu "baita pocaintei", ...asa ca mare grija la cuvintele Domnului "Privegheati si va rugati ca sa nu cadeti in ispita"...de ce oare sectarii sau "marii lideri ai crestinismului" nu au citit aceste cuvinte pana nu l-au aflat domnul.

Lupta de care vorbesc SECTARII este lupta impotriva ortodoxie, daca reusesc sa castige pe cate unul (betiv sau desfranat, sau criminal, sau alte genuri de oameni care nu cunosc TAINA POCAINTEI si-si amagesc viata cu "baita"), apoi sa vezi cat tam-tam se face... de ce ??? Daca ne-am uita in interiorul nostru am vedea ce stare de pacatosenie avem...lacrimi draga mea, de asta are nevoie Domnul cand gresesti...de p[lecarea fetei la pamant dupa modelul vamesului...

Deschide ochii draga mea si priveste mai bine ce se petrece...gandeste-te ca au fost peste 1500 de ani in care crestinismul nu a cunoscut curentul sectar (np).
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
penticostalii sunt sectari? ingerul_pazitor Generalitati 51 16.05.2018 17:43:56
Sa vorbim despre HOTI ! OmuBun Generalitati 33 11.11.2017 23:30:35
Penticostalii si botezul Templier Knight Secte si culte 363 24.07.2013 17:36:08
penticostalii redandrei90 Intrebari utilizatori 162 08.01.2013 12:08:26
Sa vorbim despre iubire monica73 Generalitati 59 24.02.2010 12:21:20