Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 20.11.2009, 09:55:30
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit Cineva tot va fi presedinte. Si?

Cineva tot va fi presedinte. Si? Poate un presedinte sa rezolve singur problemele romanilor divizati? Mortificati? Intoxicati? Alienati? Niciun presedinte nu e bun atat timp cat o tara nu urmeaza politica lui. Ne latram unii pe altii si apoi vrem sa avem un presedinte care sa ne conduca? Ce sa conduca? O adunare de grupuri eterogene si varii, contradictorii interese? Un popor dezbinat, aliniat la comandamentele planeetare, seculare si nu ale credintei? "sa ne iubim unii pe alti, ca intr-un gand sa marturisim". Ma intreb cati cunosc cu adevarat iubirea? Eu, dupa ce m-am cercetat, am constatat ca nu o cunosc. Ma tarasc si eu prin lume.... Nici altii n-o cunosc; ca daca ar cunoaste-o, ar fi o unitate de gandire in neamul romanesc si am marturisi intr-un unic gand , pe Dumnezeu. Un gand calauzitor ca un far... Iar acest gand este, cred eu, Iisus Hristos, care ne lipseste multora dintre noi. Daca gandul nostru ar fi una cu Iisus Hristos, noi toti am fi hristosi (sau ma rog, parte din El). Am avut conducatori cu frica de dumnezeu din 1990 incoace? Si daca nu au avut frica de Dumnezeu, atunci e clar ca lor putin le pasa de faptele lor, pt ca nu aveau de ce se teme. Iar marea masa a poporului a urmat acesti conducatori....Romania poate sa aiba nu 1 , ci 10, 100 de presedinti; sa conduca toti deodata! Atata timpa cat in tara va fi aceeasi dezbinare, libertinism (libertinism suprapus libertatii), emancipare spirituala, cosmopolitism desantat.... Niciun presedinte nu va avea puterea sa conduca Romania, sa o scoata din criza; o criza in primul rand spirituala.
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
am fost unul dintre cei care a votat cu băsescu , și sincer , regret din tot sufletul ! Mare înșelăciune . . . Da , să mergem la vot ! ! ! După părerea mea, crin antonescu este cam singurul ce ar merita . . . Dar oare mai merită ceva , cineva . . . Dar, să mergem la vot ! ! !
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu

Last edited by marioad24; 20.11.2009 at 10:04:05.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 20.11.2009, 10:52:34
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit Dar oare mai merită ceva , cineva

Citind ce scrii, vad ca esti in impas. Il propui pe Crin, dar nici in el nu ai incredere, ca altfel nu ai mai fi venit cu completarea.
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Am fost unul dintre cei care a votat cu Băsescu , și SINCER , REGRET din tot sufletul ! Mare înșelăciune . . . Da , să mergem la VOT ! ! ! După părerea mea, Crin Antonescu este cam singurul ce ar merita . . . Dar oare mai merită ceva , cineva . . . Dar, să mergem La VOT ! ! !
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
  #83  
Vechi 20.11.2009, 11:22:46
Maranatha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
Atata timpa cat in tara va fi aceeasi dezbinare, libertinism (libertinism suprapus libertatii), emancipare spirituala, cosmopolitism desantat.... Niciun presedinte nu va avea puterea sa conduca Romania, sa o scoata din criza; o criza in primul rand spirituala.
Aici sint de acord si asta din cauza educatiei defectuoase a poporului.

Eu sint mereu pt schimbare .Iar la nivel de presedinte merg de data asta pe Antonescu in primul rind pt faptul ca e cel mai curat (atit cit o fi) dintre toti candidatii si pt ca are fata de a fi un presedinte echilibrat . Iar pt balanta puterii trebuie crescuta dreapta moderata.
Eu il vad pe Antonescu , un obama local, pentru conduita si imagine.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 20.11.2009, 11:50:28
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Si ei merg la vot:

http://videonews.ro/action/viewvideo...erestiSuceava/

E asa de trist ca nici a umor negru nu pare.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 21.11.2009, 17:40:19
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Ce ziceti de dezbaterea de ieri seara?Mie mi s-a parut penibila incercarea lui Geoana de a mai smulge cateva voturi prin puparea in dos a BOR-ului,sau afirmatia lui Base,cum ca cel mai bun lucru pe care l-a facut in viata a fost crestinarea unui musulman.
Eu raman la varianta Cernea,iar in cazul in care Antonescu ajunge in turul 2(slabe sanse totusi),o sa il votez pe el.Orice,numai sa nu il mai vad pe Basescu la conducere,sau si mai rau reintoarcerea PSD-ului la carma.
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 21.11.2009, 20:07:03
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Geaona nu face nimic gratuit. Si nici patriarhul Daniel.



Alianta PSD+Patriarhie… Geoana, comunistul ce-l idolatrizeaza pe patriarhul Daniel
Reply With Quote
  #87  
Vechi 21.11.2009, 21:27:18
anamarialungeanu anamarialungeanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2009
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina_Cristea Vezi mesajul
[ Eu cred ca acest sistem asa a fost menit sa fie si de aceea Iisus spunea: "dati-i Cezarului ce-i al Cezarului" adica nu amestecati cele doua lumi, una este cea curata a lui Dumnezeu si alta asta murdara lumeasca in care ne tavalim cu totii.
In concluzie: si Basescu si restul nu sunt "mizerabili" ci sunt politicieni, simplu. Nu au cum sa fie buni crestini presedintii pt ca atunci nu ar mai putea veni Apocalipsa niciodata! Acestia trebuie sa ne livreze vrajmasului la un moment dat! Sa nu se uite acest lucru! Nu ma refer neaparat la Basescu (oricum nu el conduce realmente Romania) ci in general la clasa conducatoare. Deci hai sa ne trezim si sa nu ne mai asteptam sa fie candidatii oameni cu suflet si pasatori pentru ca este o poveste care nu va fi realitate niciodata!
Eu cred ca la acest mesaj ai dreptate. Noi am putea sa ne rugam pentru ei ;i pentru noi. De criticat, toti ne pricepem. Printre rugaciuni se afla si una pentru conducatorii tarii. Fara suparare![/quote]

Nicolae Steindhardt ne indeamana sa-i dam Cezarului atunci cand Cezarul nu ne calca in picioare, cand nu incalca toate drepturile oamenilor, cand nu incoronatul in picioare etc. Cand Cezarul este intruchiparea pura a raului nu-si merita darea.

Imi pun si eu o intrebare legata de acesti antichristi in toata regula: chiar doreste Dumenezu sa ne rugam pentru unii care-L vor scos din scoli, care-L vor scosi din lume, care ne vand sufletele, care ne pregatesc sclavia, care fac razboaie in numele antichristului????
Reply With Quote
  #88  
Vechi 21.11.2009, 21:54:23
unvames_pass unvames_pass is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit ceva concret?

Eu sunt hotarata sa merg maine la vot si sa-l votez pe Basescu. Antonescu este aservit lui Patriciu, nu exista nicio indoiala, si ajuns presedinte va servi interesele afacerilor acestuia. Geoana i-ar aduce la putere pe PSD-isti, care nu sunt decat o haita de hiene gata sa se sfasie intre ei pentru ciolan. Asa cum bine spunea "pacatoasa", nu cred ca ar trebui sa uitam cum era pe vremea baronilor PSD. Unde e acum Nastase (fost prim-ministru PSD-ist) si de ce? Prin urmare, singurul care ramane este Basescu. Faptul ca diplomatia, buna crestere si limbajul ales nu sunt printre punctele lui forte nu e deajuns ca sa il descalifice pe el si sa califice pe altii ca mai buni. Criteriile care ar trebui sa primeze sunt dorinta de a face ceva pentru tara asta, puterea de a o face si independenta. Din aceste puncte de vedere mi se pare cel mai potrivit. Iar pana acum nu am auzit niciun argument concret pentru care Basescu nu merita presedentia iar vreunul din contracandidati, da. Singurul argument concret (si acesta, pentru) a fost cel cu terenurile concesionate din Delta Dunarii pe care Vantu si compania nu au reusit sa le cumpere inmandatul lui. Si inca ceva: Basescu a fost cel care a impins inainte votul uninominal, fara el votam si acum liste la parlamentare; Tariceanu a fost silit sa promoveze proiectul de lege, pentru ca nu se putea opune fatis, si a facut-o (impreuna cu PSD) in asa fel incat a reusit sa mai mentina cumva listele. Repet, daca are cineva argumente concrete si nu generalitati m-ar interesa foarte mult sa le aud.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 22.11.2009, 00:14:03
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Nu stiu ce interese ai, dar cu siguranta ultima fraza e execrabila

P.S. Am vrut sa selectez un emoticon cu ajutorului caruia ti-as fi tras una in " imagine", dar nu am gasit..din pacate
Este unul...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #90  
Vechi 27.11.2009, 14:41:49
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Rezultatele finale pentru turul II sunt :




Traian Basescu - 32.44 %



Mircea Geoana - 31.15 %



Crin Antonescu - 20.02 %



Vadim Tudor - 5.56 %



Kelemen Hunor - 3.83 %



Sorin Oprescu - 3.18 %



George Becali - 1.91 %



Remus Cernea - 0.62 %


Ce parere aveti?Turul II se va desfasura intre Mircea Geoana si Traian Basescu.
Ori vom alege continuitatea ori schimbarea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dan Puric presedintele Romaniei tot-Laurentiu Generalitati 218 10.11.2012 21:24:19
Presedintele Egiptului isi va alege ca vicepresedinte un crestin andra_v Generalitati 2 30.06.2012 21:10:25
Presedintele CJ Arges, retinut Melissa Generalitati 2 26.01.2011 21:46:15
Presedintele UE eulaura Generalitati 18 23.11.2009 12:35:05
Presedintele Americii un om manipulat? goldfinger17 Generalitati 37 09.11.2008 02:34:21