Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 04.12.2011, 19:40:23
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit din ‘Marturisire si multumire Domnului Iisus Hristos’-Sf Tihon

…Ce voi rasplati bunatatii Tale, Cela ce ma iubesti? Ce voi rasplati Domnului pentru toate cate mi-a dat mie? Si daca as muri de o mie de ori, nu am facut nimic, intrucat Tu esti Domnul meu, iar eu sunt pamant si cenusa, pacatos si rob netrebnic al Tau, si sunt vrednic de toata moartea-nu numai de cea vremelnica, ci si de cea vesnica. Ce voi rasplati Tie, Domnului meu, Care ma iubesti, Aparatorului meu, Slobozitorului meu, Rascumparatorului meu? Ce voi rasplati Tie, Care pentru mine nu Te-ai crutat, ci Te-ai dat spre necinstire, hulire, batjocora, ocara, scuipare, osandire, bataie, chinuire, rastignire si moarte ca sa ma faci fericit pe mine, ticalosul si lepadatul? Ce-Ti voi rasplati eu, care nu am nimic al meu afara de stricaciune, de neputinta si de pacate? Sufletul si trupul meu si alcatuirea mea de la Tine sunt, ale Tale, iar de mine-vai mie!-stricate si vatamate. Sfatul celui viclean si voia mea m-au stricat.
Prinosul inimii recunoscatoare aduc Tie-singurul lucru pe care il vrei de la mine. Nici aceasta nu pot s-o fac insa fara Tine, caci fara ajutorul Tau nu Te pot cunoaste, iar cunoscandu-Te nu Te pot iubi fara ajutorul Tau!
O, cat sunt de sarac, cat sunt de sarman, cat sunt de neputincios, cat sunt de stricat si ticalos!
O, cum m-a ranit vrasmasul si m-a zdrobit! Tu insa, Izbavitorul meu, miluieste-ma pe mine, cel pe care Tu il iubesti si pentru care pe Tine Insuti Te-ai dat; miluieste-ma pe mine si lumineaza-ma, ca sa Te cunosc pe Tine, Cel in care sta viata mea, si aprinde iubirea Ta in inima mea, si pasii mei indrepteaza-i ca sa urmez Tie, Izbavitorul meu si singura mea calauza spre cer si spre viata vesnica.
Trage-ma dupa Tine, Dragoste arzatoare!...
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)

Last edited by Ana-Maria N; 04.12.2011 at 19:44:43.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 15.12.2011, 19:40:38
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Iisuse, Fiul lui Dumnezeu, Mantuitorul si Innoitorul lumii invechite de rautatea pacatului! Innoieste-ma pe mine cu harul Duhului Tau facator de viata. Da-mi minte ca sa pricep puterea mantuitoarei Tale veniri. Da-mi inima ca sa Te iubesc pe Tine, Iubirea cea Vesnica, Mangaierea si Bucuria Sfintilor. Da-mi ochi ca sa vad neincetat patimile Tale. Da-ma urechi ca sa aud sfantul Tau cuvant. Da-mi gura ca sa graiesc cele placute Tie, de folos mie si aproapelui. Da-mi picioare ca sa umblu pe cararea poruncilor Tale, si ia de la mine, rogu-ma, tot ce-i al meu, daruindu-mi ceea ce e al Tau; ia cele vechi si da-mi numai cele noi, ca Tu esti Cel ce faci toate si fara Tine nimic nu putem face, ca binecuvantat esti in veci. Amin.
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #173  
Vechi 01.01.2012, 20:13:39
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit Sf. Nicolae Velimirovici, Rugăciuni pe malul lacului-Rugaciune pentru vrasmasi

Doamne binecuvântează pe vrăjmașii mei! Și eu îi binecuvântez și nu-i blestem! Vrăjmașii m-au împins și mai mult spre Tine, în brațele Tale, mai mult decât prietenii. Aceștia m-au legat de pământ și mi-au răsturnat orice nădejde spre pământ. Vrăjmașii m-au făcut străin față de împărățiile pământești și un locuitor netrebnic, față de pământ. Precum o fiară prigonită, așa și eu, prigonit fiind, în fața vrăjmașilor, am aflat un adăpost mai sigur, ascunzându-mă sub cortul Tău, unde nici vrăjmașii, nici prietenii, nu pot pierde sufletul meu.
Doamne, binecuvântează pe vrăjmașii mei! Și eu îi binecuvântez și nu-i blestem. Ei au mărturisit în locul meu păcatele mele în fața lumii. Ei m-au biciuit, când eu m-am cruțat de biciuire. Ei m-au chinuit atunci când eu am fugit de chinuri.
Ei m-au hulit atunci când eu m-am măgulit pe mine însumi.
Ei m-au scuipat atunci când eu m-am mândrit cu mine însumi.
Când eu m-am făcut înțelept, ei m-au numit nebun.
Când m-am făcut puternic, ei au râs de mine ca de un pitic.
Când am vrut să conduc pe oameni ei m-au împins înapoi.
Când m-am grăbit să mă îmbogățesc, ei m-au smucit înapoi cu mână de fier.
Când m-am gândit să dorm liniștit, ei m-au trezit din somn.
Când mi-am zidit casă pentru viață lungă și liniștită, ei au răsturnat-o și m-au izgonit afară. Într-adevăr vrăjmașii m-au dezlegat de lume și mi-au prelungit mâinile până la veșmântul Tău.
Binecuvântează Doamne pe vrăjmașii mei!
Binecuvântează-i și-i înmulțește; asmute-i și mai mult împotriva mea, ca fuga mea spre Tine să fie fără întoarcere; ca să se rupă nădejdea mea în oameni ca pânza de păianjen; ca smerenia să împărățească deplin în inima mea; ca inima mea să devină mormântul celor rele. Ca toată comoara mea să o aduni în ceruri. Ah, de m-aș elibera odată de autoamăgire, care m-a încâlcit într-o mreajă cumplită a vieții înșelătoare!
Vrăjmașii m-au învățat să știu ceea ce puțin știu în lume: că omul nu are pe pământ vrăjmași afară de sine însuși. Doar acela urăște pe vrăjmași, care nu știe că vrăjmași nu sunt vrăjmași, ci prieteni severi. De aceea, Doamne, binecuvântează pe prietenii și pe vrăjmașii mei! Sluga blestemă pe vrăjmași căci nu știe, iar Fiul îi binecuvântează căci știe. Fiul știe că vrăjmașii nu pot să se atingă de viața lui. De aceea El pășește liber între ei și se roagă lui Dumnezeu pentru aceștia.
Doamne binecuvântează pe vrăjmașii mei! Și eu îi binecuvântez și nu-i blestem!
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #174  
Vechi 01.01.2012, 22:09:49
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit din Rugaciuni pe malul lacului-Sf Nicolae Velimirovici

Orice creatură mă înspăimânta când eram copil, dar pe vreme ce am crescut am început să simt com*pasiune pentru orice creatură. Orice creatură mi se părea a fi mai puternică decât mine când eram copil.
Acum mă simt mai puternic decât orice și simt compasiune fată de orice.
Fiindcă am învățat să stau lângă Tine, Domnul meu, Carele ești înconjurat de cete nemuritoare ca un munte acoperit de brazi. Iar eu am crescut din Tine ca un pom dintr-un munte.
Pe când eram copil, am luat fiecare zidire drept dascăl al meu și am petrecut putină vreme cu fiecare dintre ele. Și am aflat despre neputință și moarte și strigătul către Tine.
Am căutat creatura cea mai puternică, pentru ca să mă apuc de ea și să mă izbăvesc de schimbare și fluctuații. Dar ochii mei n-au văzut-o vreodată și nici urechile mele n-au auzit de la ea, dar nici picioarele nu s-au împiedicat de ea. Timpul îi crește pe toți copiii săi spre a se lupta cu ei și spre a-i îndoi ca pe o glumă și a-i plesni în două și a-i scoate din temelie, râzând de groapa muritorilor.
Am pus mâna pe o floare și am spus: "în frumusețe ea e mai tare decât mine". Dar când a sosit toamna, floarea a murit dinaintea ochilor mei, iar eu n-am putut face nimic spre a o ajuta. Așa că mi-am întors privirea înlăcrimată de la ea și am apucat copacii înalți.
Dar o dată cu trecerea timpului copacii au fost scoși din rădăcini și au căzut la pământ precum ostașii biruiți, iar eu mi-am întors privirea înlăcrimată de la ei și am apucat o piatră: "E mai tare decât mine", am spus eu, "cu ea mă simt în siguranță".
Dar odată cu trecerea timpului piatra s-a prefăcut în țărână dinaintea ochilor mei, iar vântul a spulberat-o, iar eu mi-am întors privirea înlăcrimată de la ea și m-am prins de stele. "Stelele sunt mai tari ca orice altceva", am spus eu "mă voi agăța de ele și nu voi cădea".
Dar după ce am îmbrățișat stelele și am început să grăiesc cu ele în șoapte tainice, am auzit geamătul muribunzilor și mi-am întors privirea înlăcrimată de la ele și m-am alipit de oameni. "Oamenii umblă falnic, drept și liber", am spus eu, "uite ce forță este în ei; mă voi agăța de ei ca să nu cad".
Dar odată cu trecerea timpului l-am văzut chiar și pe cel mai puternic dintre oameni alunecând neaju*torat pe gheața timpului în prăpastia fără margini, lăsându-mă singur.
Asudat de atâta căutare am contemplat universul în întregul său și am spus: "Tu ești mai puternic ca orice. Mă voi agăța de Tine. Ține-mă strâns ca să nu alunec în prăpastia fără fund. Și am căpătat acest răspuns: "în seara aceasta și eu mă voi cufunda în prăpastia fără fund, iar mâine îmi va lua locul un alt univers, în zadar te legi de mine, căci eu îți sunt un biet tovarăș de drum".
Din nou am revenit la oameni, la cei mai înțelepți dintre fiii oamenilor și le-am cerut povața. Dar ei s-au certat în timp ce îmi dădeau răspunsuri, până când moartea și-a fluturat mâna și a adus tăcerea m mijlo*cul cetățenilor.
Din nou am revenit la oameni, la cei mai fericiți din*tre fiii oamenilor și le-am cerut părerea. (De parcă s-ar putea oferi vreo părere din partea celor ce cugetă trupește!): Dar ei m-au luat drept o glumă spre amuza*mentul lor, până când moartea și-a ridicat toiagul și le-a acoperit limbile cu țărână.
Din nou mi-am întors fata către oameni, spre cei ce m-au zămislit și m-au pus în rândul creaturilor și le-am cerut părerea. Chipurile lor zbârcite au început să pălească; ochii li s-au umplut de lacrimi și au început să murmure: "În neștiință am fost zămisliți, în neștiință te-am zămislit și pe tine și neștiința noastră o împărtășim cu tine".
Din nou am revenit la oameni, la prietenii mei și am spus: "Ce credeți, prietenii mei?" Dar ei au tăcut îndelung, până când rușinați și fără a-și ridica ochii au început să murmure: "De multă vreme ne pregăteam să te întrebăm ce crezi, ce gândești tu".
Iar când am bătut la cea mai de pe urmă dintre uși spre a-mi rosti întrebarea, ușa s-a deschis și am văzut un mort purtat în afara casei.

Când n-au mai existat uși la care să bat, chiar și lacrimile au încetat să mai curgă și o teamă cumplită și-a înfipt ghearele în oasele mele.

S-a mai aflat o singură lacrimă în ochii mei și ea s-a rostogolit în străfundul sufletului meu. Și iată, o ușă necunoscută, la care a bătut această ultimă lacrimă, s-a deschis și atunci ai apărut Tu, împăratul Meu și Tatăl meu, înconjurat de întregime de cete nemuritoare ca un munte acoperit de brazi, cufundat într-o flacără nestinsă.
Iar lumina a început să dănțuiască precum numeroasele sunete ale unei harpe și am auzit un glas spunând: "Eu sunt Cel pe Care tu îl cauți. Alipește-te de Mine. Numele Meu este: EU SUNT"
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #175  
Vechi 01.01.2012, 22:43:24
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit din Rugaciuni pe malul lacului-Sf Nicolae Velimirovici

'Acum ochii mei s-au deschis catre dragostea Ta.
M-ai ranit adanc, iar rana ma arde ca focul.
Acum vad ca dragostea Ta m-a insotit pe toate pentele si la toate raspantiile vietii mele. Privesc in trecut si vad doar doua lucruri: dragostea Ta si refuzul meu de a asculta: Tu m-ai ranit adanc si rana ma arde precum focul. Din nou mila Ta este nemasurata, iar Tu mi-ai deschis ochii inainte de a muri.
Iarta-ma, O, Doamne, porunceste robului Tau! Cat de smerit si bland Te uiti la mine si poruncesti chiar si acum, de parca n-as fi pacatuit niciodata impotriva Ta!
Porunceste, O, Stapane si biciuieste-ma, ajutandu-mi constiinta sa ma flageleze.
M-ai ranit adanc, iar rana ma arde ca focul. Asa sa fie. Sa ma arda intreit focul pana cand ma voi obisnui sa fiu tot atat de atent precum un inger din cer. Pana cand atentia mea la voia Ta, O, Doamne, va deveni singura desfatare a zilelor si noptilor mele, atata vreme cat traiesc.'
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #176  
Vechi 14.02.2012, 11:33:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rugaciune pentru Romania
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, Cel care ai venit în lume să ne mântuiești pe toți, cu sufletele pline de evlavie, Ție astfel ne rugăm:

Îndură-te, Doamne, de țara noastră și neamul nostru și ajută să-și găsească în sfârșit, calea cea dreaptă. Coboară Duhul Tău cel Mângâietor să ne curățească întinăciunea și să ne întoarcă inimile la blândețea și frica de Tine, Doamne. Luminează, Doamne, mințile noastre, care din pricina amărăciunilor și umilințelor, nu văd calea cea dreaptă. Încălzește, Doamne, inimile noastre care, învrăjbite de diavol, au uitat să-și iubească aproapele și să ierte vrăjmașilor.

Slobozește, Doamne, neamul nostru din jugul minciunii, urii, pizmei si egoismului.
Învață-ne, Doamne, să ne rabdam unii pe alții așa cum Tu ne rabzi pe noi toți.

Stinge pofta celor care pentru binele lor își asupresc semenii.
Încălzește-le, Doamne, inimile, tămăduiește-le rănile și îmbrățișează-i în nețărmurita Ta dragoste. Odihnește, Dumnezeule, sufletele celor care și-au dat bunul cel mai de preț pentru credință și dreptate.

Cu capetele plecate, genunchii îndoiți și inimile frânte, ridicăm această rugăciune către Tine, Doamne, Bunule, și Ție îți strigăm: Auzi-ne, Doamne, și trimite Mila Ta peste neamul nostru românesc.

Că numai a ta este puterea și mărirea și numai Tu vei întoarce râurile neamului nostru la matca străbună, ca să se laude numele Tău în veac, al Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, Amin.


Sursa: Razboi intru cuvant

Reply With Quote
  #177  
Vechi 14.02.2012, 11:39:44
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rugăciune pentru potolirea stihiilor
Doamne, Dumnezeule, Cel ce de bunăvoia Ta ai adus toate dintru neființă întru ființă, și cu puterea Ta păstrezi făptura, chivernisind lumea cu purtarea Ta de grijă; Tu, Care din patru stihii ai așezat făptura și cu patru vremi ai încununat curgerea anului, fii binecuvântat! Că de Tine se cutremură toate puterile îngerești, pe Tine Te laudă soarele, pe Tine Te slăvește luna, Ție se su*pun stelele, pe Tine Te ascultă lumina, de Tine se îngrozesc adâncurile, Ție slujesc izvoarele, Tu ai întins cerul ca un cort, Tu ai întărit pământul pe ape, Tu ai îngrădit marea cu nisip, Tu spre răsuflare ai revărsat aerul.


Cel ce poruncești norilor și umbli pe aripile vântului; Cel ce cauți spre pământ și-l faci de se cutremură; Cel ce Te atingi de munți, și ei fumegă.
Tu ești Cel ce odinioară într-un nor gros, înconjurat de fulgere și tunet, Te-ai arătat lui Moise pe muntele Sinai; Tu, în vremea lui Avraam și a lui Lot, ai trimis din cer ploaie de foc și pucioasă și pentru fărădelegile lor nenumărate, cetățile Sodoma și Gomora le-ai stricat.

Mărturisesc dar atotputernicia Ta și, cu umilință plecându-mi genunchii, îndrăznesc a Te ruga: Îndură-Te de noi, păcătoșii și nevrednicii, și nu lăsa ca, pentru fărădelegile noastre cele mari, zidirea și făpturile Tale să fie înghițite de pieire!

Toate vietățile așteaptă de la Tine să le dai hrană la bună vreme; dându-le Tu lor, vor aduna; deschizând Tu mâna Ta, toate se vor umple de bunătăți; dar întorcându-Ți Tu fața, toate se vor tulbura și se vor sfârși și în țărâna lor se vor întoarce.

Așa Doamne, milostivește-Te spre noi și fă ca arătarea puterilor Tale nesfârșite să nu ne fie nouă spre osândă și pieire, ci spre îndreptare și zidire, ca să cunoaștem că Tu ești singur Dumnezeu adevărat, mult-milostiv și mult-îndurat.

Dă-ne așadar să păstrăm pururea neschimbată această cunoaștere; întărește-ne voința de a păzi în toată vremea poruncile Tale.

Toarnă, Bunule, în inimile noastre simțirea dumnezeiască a dragostei frățești către toți semenii noștri, pentru ca, iubindu-ne cu adevărat unii pe alții, toți să Te mărturisim pe Tine, Dumnezeu cel întreit în fețe.

Că a Ta este stăpânirea și a Ta este împărăția și puterea și slava: a Ta*tălui și a Fiului și a Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.

Rugaciunile Sfantului Prooroc Daniel si ale celor trei tineri aruncati in cuptor - rugaciuni pentru noi, cei de azi

O rugaciune de care avem mare nevoie astazi: rugaciunea pentru lume a Cuviosului Paisie Aghioritul


INDEMN LA RUGACIUNE STARUITOARE IN VREMURILE TULBURI PE CARE LE TRAVERSAM

Last edited by antoniap; 14.02.2012 at 11:49:27.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 26.04.2012, 20:21:30
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit Acatistul Nefacutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos

Condacul 1
Preacuratului Tău chip ne închinăm, Bunule, cerând iertare greșelilor noastre, Hristoase Dumnezeule, că de voie ai binevoit a Te sui cu trupul pe Cruce, ca să-i izbăvești din robia vrăjmașului pe cei pe care i-ai zidit, de aceea cu nădejde strig Doamne, Mântuitorul meu, vino și vindecă-mi durerile, cele sufletești și trupești.
Icosul 1
“Iisuse, Bunule Mântuitor, – se ruga Avgar guvernatorul Edesei – vino și la mine și vindecă-mi boala cea fără de leac, de care sufăr de mulți ani…”. Asemenea și eu, plin de lepra păcatului fiind, strig către Domnul astfel:
Doamne al meu, miluiește-mă după mare mila Ta și după mulțimea îndurărilor Tale, fărădegea îmi șterge;
Doamne, Mântuitorul meu, cu roua milostivirii Tale, spală-mi păcatul și fărădelegea;
Doamne, întoarce-Ți Fața Ta de la păcatul meu și de fărădelegile mele curătește-mă;
Doamne, inimă curată în mine zidește și cu duh drept mă înnoiește;
Doamne, nu mă lepăda de la Fața Ta și Duhul Tău cel Sfânt să nu-l iei de la mine;
Doamne, Mântuitorul meu, vino și vindecă-mi durerile, cele sufletești și trupești.
Condacul 2
Văzând dragostea și credința lui Avgar, Doamne, i-ai scris lui: “Ești fericit, Avgar, că nu M-ai văzut și ai crezut. Eu îți trimit pe ucenicul Meu care te va vindeca și-ți va hărăzi viața veșnică, ție și celor împreună cu tine”. Trimite-mi și mie, Doamne, mila Ta, celui ce-Ți cânt: Aliluia!
Icosul 2
Mintea nu pricepe, cum Domnul, ștergându-și Preacurata Sa Față a lăsat întipărit pe mahramă Chipul Său cel Sfânt și i l-a trimis lui Avgar, împlinindu-i dorința. Acesta a avut o mare bucurie, privind și sărutând Chipul lui Hristos, iar eu, închinându-mă cu evlavie și credință mă rog:
Doamne, buzele mele vei deschide și gura mea va vesti lauda Ta;
Doamne, redă-mi bucuria mântuirii și Duh stăpânitor a avea;
Doamne, Ție Unuia am greșit și rău am făcut, dar iartă-mă ca un Îndurător;
Doamne, Mântuitorul meu, vezi scârba sufletului meu și vino-mi în ajutor;
Doamne, auzi-mă, că din necazuri doar Tu mă izbăvești;
Doamne, Mântuitorul meu, vino și vindecă-mi durerile, cele sufletești și trupești.
Condacul 3
Plin de puterea dragostei și bucuriei, Avgar s-a închinat Chipului nefăcut de mână al Mântuitorului lumii și, căpătând vindecare, cu credință a strigat: “Hristoase Dumnezeule, cel ce se încrede în Tine, nu se va rușina în veac”, învățându-ne și pe noi să nădăjduim în mila Domnului și să-I cântăm: Aliluia!
Icosul 3
Având dragoste către neamul omenesc, prin ucenicul Tău ai chemat pe Avgar din bezna păcatului, luminându-i sufletul cu lumina adevărului Tău; cheamă-mă și pe mine din adâncul păcatelor, ca și eu, plângând să-Ți strig așa:
Doamne, dă-mi lacrimi de umilință, ca, rugându-mă să-mi cureți fărădelegea mea;
Doamne, pătrunde-mă cu lumina dumnezeieștii cunoștințe, și condu-mă spre Împărăția Ta;
Doamne, Luminarea și Mântuitorul meu, la Tine vin, învață-mă să fac voia Ta;
Doamne, dă-mi pricepere și gonește de la mlne toate ispitele și pe calea mântuirii voi umbla;
Doamne, nu-mi întoarce rugăciunea, auzi-mă și cu frica Ta să mă întărești;
Doamne, Mântuitorul meu, vino și vindecă-mi durerile, cele sufletești și trupești.
Condacul 4
Viforul patimilor și grijile vieții mă tulbură, iar inima mi-e cuprinsă de frica morții, de aceea strig: Doamne, n-am pe nimenea aici să-mi ajute, scapă-mă ca odinioară pe Avgar, și fă ca împreună cu dânsul să-Ți cânt Ție: Aliluia!
Icosul 4
“Auzind că Iudeii Te urăsc și vor să-Ți facă rău, – scria Avgar – Doamne, vino aici și vei locui cu mine”. Și eu urmând dragostea lui, din adâncul căderii mele, cu îndrăzneală te rog, Hristoase, așa:
Doamne Dumnezeul meu, intră în inima mea și rămâi pentru totdeauna cu mine, păcătosul;
Doamne Dumnezeul sufletului meu, unește-mă cu Tine pe vecie, pe mine, ticălosul;
Doamne, Doamne, de Tine se lipește sufletul meu, umple-mi inima de bucurie;
Doamne, auzi-mi rugăciunea și nu mă părăsi în a credinței mele sărăcie;
Doamne, caută spre mine și cu mila Ta, inima să-mi veselești;
Doamne, Mântuitorul meu, vino și vindecă-mi durerile, cele sufletești și trupești.
Condacul 5
“Binecuvântat este Cel ce vine întru numele Domnului!” – au cântat copiii evreilor, întâmpinând pe Domnul în Ierusalim; și noi, acum, deschizând ușile inimilor noastre Celui ce vine la noi, cu umilință îi cântăm: Aliluia!
Icosul 5
Ce minunate cuvinte ai spus, Doamne, celor în necazuri: “Să nu se tulbure inima voastră, credeți în Dumnezeu, credeți și în Mine, și veți moșteni împărăția gătită vouă de la întemeierea lumii”. Eu, însă, gândind la fărădelegile mele, Te rog, Bunule, luminează ochii minții mele, ca să nu adorm în somnul morții, ci treaz să-Ți strig:.
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, cred în Tine, ajută necredinței mele;
Doamne Împărate Preaputernic, trimite-mi tărie credinței și deplină încredere;
Doamne Cel ce ai scos pe Israel din robia lui Faraon, arata-mi și mie calea și adevărul Tău;
Doamne nu cu mânia Ta să mă certi și nu mă părăsi pentru păcatul meu;
Doamne, Te rog din suflet, rugăciunea bolnavilor, să o primești;
Doamne Mântuitorul meu, vino și vindecă-mi durerile, cele sufletești și trupești.
Condacul 6
Nu îndrăznesc Doamne să mă uit la Chipul Tău, sunt ticălos și nevrednic; ci ca vameșul suspinând, mă rog: curățește-mă pe mine, păcătosul, izbăvește-mă de fățărnicia fariseică și învață-mă cu inimă curată să cânt milostivirii Tale: Aliluia!
Icosul 6
În scârba mea, Mântuitorule, mi-au strălucit mângâietoarele Tale cuvinte pe care le-ai spus: “Nu vă voi lăsa pe voi singuri, voi veni la voi”. De aceea și eu, ieșind din bezna deznădejdii nădăjduiesc în iubirea Ta de oameni și mă rog așa:
Doamne, Doamne, mi se topește sufletul de durere, înțelepțește-mă și poruncile Tale voi păzi;
Doamne, Doamne, Adăpostul meu, în necazuri si scârbe nu mă părăsi;
Doamne al meu, Doamne, nevinovat fiind, ai fost socotit cu cei răi, izbăvește-mă de cei ce mă prigonesc;
Doamne al meu, iartă-mă și mă primește ca pe fiul cel rătăcit, în brațele Tale când mă pocăiesc;
Doamne al meu, Doamne, din necazul de acum, Te rog să mă mântuiești;
Doamne, Mântuitorul meu, vino și vindecă-mi durerile, cele sufletești și trupești.
Condacul 7
Minunile Tale ai arătat, Doamne, în Icoana Preacuratului Tău Chip, căci prin el ai dăruit mângâiere tuturor pământenilor, învățându-i ca în toate scârbele și împrejurările vieții să alerge la milostivirea Ta și cu dragoste să-Ți cânte: Aliluia!
Icosul 7
Purtând trup, sunt întinat de mulțimea faptelor mele cele rele, mă înfioară înfricoșata zi a Judecății și Te rog: ușile pocăinței deschide-le mie, Dătătorule de viață, ca să-Ți strig cu David:
Doamne, auzi rugăciunea mea și îndură-Te de mine;
Doamne, al Tău sunt, înțelepțește-mă ca viu fiind să Te cinstesc pe Tine;
Doamne, Dumnezeule, Păstorul meu, rătăcesc ca oaia cea pierdută, caută-mă și mă mântuiește;
Doamne, nu-Ți întoarce Fața Ta de la mine, pleacă-Ți urechea, auzi-mă și mă miluiește;
Doamne, îndură-Te și vindecă sufletul meu că am greșit Ție, căci iubitor de oameni ești;
Doamne, Mântuitorul meu, vino și vindecă-mi durerile, cele sufletești și trupești.
Condacul 8
De ziua cea înfricoșată a venirii Tale mă tem, Hristoase, mă cutremur și mă înfior, eu cel plin de păcate, dar Tu, mai înainte de sfârșit întoarce-mă, Mântuitorule, și mă mântuiește pe mine cel ce îți cânt: Aliluia!
Icosul 8
Întreg ai fost iubire, o, Iisuse, spre lumea căzută și ai dăruit Chipul Tău cel sfânt, zicând duios tuturor celor în necazuri și supărări: “Veniți la Mine toți cei trudiți și împovărați și Eu vă voi odihni pe voi”. De aceea și eu cel căzut, cu îndrăzneală Te rog, Hristoase, zicând acestea:
Doamne, Păzitorul meu, ferește-mă de vrăjmașii care îmi fac supărare;
Doamne, Mântuitorul meu, scapă-mă, căci mă afund în ispite ca și în mare;
Doamne, Cel ce locuiești întru cele înalte și spre cei smeriti privești, caută spre mine și mă mântuiește;
Doamne, să nu se tulbure inima mea, ci să mărturisesc că în Numele Tău nădăjduiește;
Doamne, Doctorul cel Mare, cred că orice boală poți să lecuiești;
Doamne, Mântuitorul meu, vino și vindecă-mi durerile, cele sufletești și trupești.
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #179  
Vechi 26.04.2012, 20:22:29
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Condacul 9
Veniți cu dragoste și frică, toate neamurile să ne închinăm Preacuratului Chip al Mântuitorului lumii, Cel ce ne-a izbăvit din robia vrăjmașului, Biruitorul morții și al iadului și cu mulțumită să-I cântăm cântare îngerească: Aliluia!
Icosul 9
Fiind atins de lepra păcatului, nu mă pricep cum să Te slăvesc mai bine, o, Milostive Stăpâne, Te mărturisesc cu toată inima că esti cu adevărat Fiul Dumnezeului celui viu, cu umilință privesc Chipul Tău cel Sfânt, zicând acestea:
Doamne Iisuse, bucuria mea, dă-mi ca să mă bucur de milostivirea Ta;
Doamne, Mântuitorul meu cel Bun, mântuiește pe robul Tău de toată necredința și fărădelegea;
Doamne, Mântuitorule, Tu ești scăparea mea, la cine voi alerga?
Doamne îndurate, nimicește cu harul Tău mânia inimii mele;
Doamne al meu, Curăție sfântă, curăță-mi inima și mintea de rele;
Doamne, Cel ce Te îmbraci cu lumina ca si cu o haină, luminează-mă pe mine cel împresurat de grijile pământești;
Doamne, Mântuitorul meu, vino și vindecă-mi durerile, cele sufletești și trupești.
Condacul 10
Doamne, Mântuitorul meu Cel milostiv, ridică-mi sufletul cel căzut în fapte de rușine și trupul meu slăbănogit de boală, ca oarecând pe slăbănogul de la scăldătoarea oilor și îndreptează-mă pe calea mântuirii, ca să-Ți cânt Ție: Aliluia!
Icosul 10
Împărate, Veșnice Mângâietor, Hristoase adevărate, curăță-mă de toată întinăciunea, precum ai curățit pe cei zece leproși și vindecă-mă precum ai vindecat sufletul iubitor de arginți al lui Zaheu vameșul, ca să-Ți cânt Ție așa:
Doamne al meu, Doctorul sufletelor și al trupurilor, tămăduiește-mi rănile sufletului meu;
Doamne, Cel ce ai purtat neputințele și suferințele noastre, vindecă-mi bolile trupului meu;
Doamne Iisuse, Ajutorul meu, ajuta-mi ca mi se stinge sufletul de atâta tristețe;
Doamne, Cel ce ai deschis ochii orbului, dă-mi să văd a Ta răbdare și blândețe;
Doamne, îndelung-răbdătorule, Te rog să-mi mântuiești sufletul de toată întristarea;
Doamne, Mântuitorul meu, vino și vindecă-mi durerile, cele sufletești și trupești.
Condacul 11
Cântare de umilință aducându-Ți, cu inima zbrobită Te rugăm: Nu ne trece cu vederea, Preabunule Doamne, întoarce-Ți Fața Ta de la păcatele noastre, dar de la mine robul Tău nu Ți-o întoarce, auzi-mă căci și în necazul meu îți cânt: Aliluia!
Icosul 11
Hristoase Lumina cea adevărată Care luminezi pe tot omul ce vine în lume, ia aminte la rugăciunea nevrednicului Tău rob și îndreptează viața mea după poruncile Tale, sfintește-mi sufletul ca să-Ți aduc rugăciunea aceasta:
Doamne Iisuse Hristoase, Lumina lumii, luminează-mă cu lumina Ta;
Doamne, Izvorul vieții, dă-mi viată veșnică și mă întărește în legea Ta;
Doamne Iisuse Hristoase, Soarele dreptății, cu dreptatea Ta strălucește mintea mea;
Doamne, Povățuitorul lumii, învață-mă să Te iubesc din suflet și să fac voia Ta;
Doamne, Cel ce ai dat vedere orbilor, deschide-mi ușile pocăinței și de păcatul meu mă curătește;
Doamne, Mântuitorul meu, vino și vindecă-mi durerile, cele sufletești și trupești.
Condacul 12
Atotputernice Doamne, cu Harul Tău, întărește-mi inima în credință, nădejde și dragoste, ca întru adâncă pocăință și împlinirea poruncilor Tale să mă învrednicesc de împărăția Ta, unde cu cetele sfinților îngeri să-Ți cânt: Aliluia!
Icosul 12
Doamne, păstorul cel Bun, Tu ai zis: “Mă duc să vă gătesc loc… și iarăși voi veni și vă voi lua la Mine, ca să fiți și voi unde sunt Eu…” . Auzind această minunată făgăduință, îndrăznesc și eu, cel cufundat în întristări, să mă apropii și să mă rog așa:
Doamne al meu, Mântuitorule, mântuiește-mă pe mine cel ce pier;
Doamne, depărtează norii necredinței, zavistiei și dusmăniei, căci Duhul Tău cel bun îl cer;
Doamne, mângâierea sufletului meu, scapă-mă din această supărare;
Doamne, scapă-mă din necaz și boală și dă-mi tămăduire;
Doamne, împărate Preaputernic, întru împărăția Ta să mă pomenești;
Doamne, Mântuitorul meu, vino și vindecă-mi durerile, cele sufletești și trupești.
Condacul 13
Mântuitorul meu Cel milostiv, caută spre mine, robul Tău, cel ce mă afund în marea încercărilor și a necazurilor, și precum oarecând pe Petru cel ce se afunda l-ai izbăvit, scapă-mă și pe mine cu Harul Tău cel sfânt, sfințește-mi sufletul și mă întărește pe calea mântuirii, ca să-Ți cânt cu inimă și buze curate și cu dragoste: Aliluia!
( Acest condac se rosteste de trei ori ).
Apoi se zice iarasi Icosul 1 ( Iisuse, Bunule Mântuitor, – se ruga Avgar guvernatorul Edesei,...) si Condacul 1 ( Preacuratului Tău chip ne închinăm, Bunule...).

RUGĂCIUNE
O, Preabunule, Doamne Iisuse Hristoase Dumnezeul nostru, odinioară, sfânta Față a chipului Tău omenesc ai spălat-o cu apă și ai șters-o cu mahrama, pe care minunat s-a închipuit Chipul Tău și l-ai trimis lui Avgar, guvernatorul Edesei, spre vindecarea bolii lui, că așa ai binevoit Tu. Iată și noi păcătoșii robii Tăi, cuprinși de neputințe trupești și sufletești, căutăm Fața Ta, Doamne, și ca David întru umilință strigăm: “Nu-Ți întoarce Fața Ta de la noi”, ci abate-Ți mânia Ta de la noi, robii Tăi și fiindu-ne ajutător, nu ne respinge și nu ne părăsi.
Atotmilostive Doamne Mântuitorul nostru, închipuiește-Te în sufletele noastre, ca, trăind în sfințenie și dreptate, să-Ți fim fii și moștenitori ai Împărăției Tale. Și astfel pe Tine preamilostive Doamne, împreună cu Tatăl Tău Cel fără de început și cu Preasfântul Duh, neîncetat să Te slăvim în nesfârșiții veci. Amin.
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #180  
Vechi 08.05.2012, 23:38:48
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Scoate din temnita sufletul meu, ca sa se marturiseasca numelui Tau.
Iisuse, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma!
Trage-ma, ca sa vin la Tine.
In temnita sunt inchis, Doamne, si intunericul ma inconjoara; legat sunt cu multe lanturi de fier, si nu am parte de usurare.
Rupe legaturile mele, ca sa fiu slobod.
Destrama intunericul, ca sa vad lunima Ta.
Scoate-ma din temnita, ca sa vin la Tine.
Da-mi urechi ca sa Te aud; da-mi ochi ca sa Te vad; da-mi gust ca sa Te gust; da-mi miros ca sa simt buna Ta mireasma; da-mi picioare ca sa vin la Tine; da-mi gura ca sa vorbesc despre Tine; da-mi inima ca sa ma tem de Tine si sa Te iubesc.
Ia de la mine ceea ce e al meu si da-mi vointa de a face buna voia Ta.
Ia ceea ce este vechi si da-mi ceea ce e nou.
Ia-mi inima de piatra si da-mi inima de carne, care sa Te iubeasca, sa Te cinsteasca, sa Te urmeze.
Da-mi ochi ca sa vad dragostea Ta.
Da-mi ochi ca sa vad smerenia Ta si sa urmez ei.
Spune un cuvant, si totul se va implini, caci cuvantul Tau este fapta.
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru ) cristiboss56 Rugaciuni 592 14.11.2022 14:08:21
sufletul nostru ANDREEA-CRISTINA momosica Umanitare 0 23.09.2011 01:01:51
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 16:57:10
Poze pentru sufletul nostru cozia Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 08.01.2010 06:35:38
Despre sufletul nostru patinina34 Generalitati 31 10.03.2009 21:32:57