Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.08.2010, 23:03:48
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Question Indoieli in Biblie

Am inceput sa citesc Biblia, si am gasit paradoxuri, cum se numesc, in Facere:

Dumnezeu creeaza lumina in prima zi. Desparte apele, inventeaza plantele si in a patra zi creeaza soarele si luna.
Deci ce-i mai util? Soarele sau luna?
Luna, bineinteles...
Noaptea lumineaza pe intuneric, iar ziua soarele degeaba mai lumineaza lumina.

Tot in carte se mai repeta ca acesti doi astri au fost creati ca sa desparta ziua de noapte. Pai nu au fost deja despartite in prima zi?

O alta eroare: dupa ce a fost mancat marul din acel pom, Dumnezeu da o pedeapsa la fiecare: sarpele in particular, se va tarai pe pantece si va manca tarana pentru toata viata.
Intrebare: da sarpele inainte cum se deplasa? sarpele nu-i carnivor?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.08.2010, 00:00:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul

Tot in carte se mai repeta ca acesti doi astri au fost creati ca sa desparta ziua de noapte. Pai nu au fost deja despartite in prima zi?
Au fost despărține în prima zi printr-un mecanism supranatural: voința lui Dumnezeu. Pe urmă, El a creat un mecanism natural de despărțire a lor.

Citat:
sarpele in particular, se va tarai pe pantece si va manca tarana pentru toata viata.
Intrebare: da sarpele inainte cum se deplasa? sarpele nu-i carnivor?
Nu știm cum se deplasa, că nu ne spune. În mod sigur altfel, probabil cu ajutorul unor membre.
Carnivore nu existau în Eden, au apărut după Cădere.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.08.2010, 00:14:03
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Daca nu ar fi creat lumina nu se mai vedea nimic,doar lumina ochilor ne este cea mai scumpa tuturor,ce sens mai are lumea daca nu o poti vedea,daca nu ai lumina?Soarele este mai important decat luna,este datator de caldura si de viata(a se vedea procesul de fotosinteza).Luna este un satelit natural al Pamantului,cu rol la fluxul si refluxul marilor,si nu este sursa de lumina,ci numai o reflecta pe cea primita.Aceste doua planete nu despart ziua de noapte,ci marcheaza net diferenta dintre ele,ziua fiind considerata ca incepand de la rasaritul soarelui neexistand pe atunci ceasuri si calendare.Chestia cu ce mananca sarpele si cum se deplasa inainte chiar e nelamurire!

Last edited by ap2010; 18.08.2010 at 00:19:48.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.08.2010, 00:36:17
mmm...
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu incerca sa citesti Biblia fara indrumare duhovniceasca ci doar cu ajutorul unu duhovnic sau ale sfintilor parinti (Sfantul Ioan Gura de Aur are Comentar la Evanghelia de la Ioan iar in Filocalii gasesti anumite versete care au fost talcuite de Sfintii Parinti).
Incercand sa deslusesti tainele Bibliei fara sa ai pregatirea necesara, (am inceract si eu in incapatanarea mea) ai sa te smintesti.
Este imposibil sa fie minciuna ceea ce s-a scris prin Duhul Sfant.
Facerea a fost scrisa de Moise deci nu ar trebui sa ai nici cea mai mica indoiala ca tot ceea ce e scris de el a fost fals ci doar "acoperit" cum spunea Mantuitorul.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.08.2010, 00:38:07
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mai Bast-et, Biblia nu e carte de stiinte ale naturii, de istorie sau de geografie... Nu o citesti ca sa afli cum este structurat sistemul solar!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.08.2010, 01:12:07
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Carnivore nu existau în Eden, au apărut după Cădere.
Vrei sa spui ca leul, ursul polar, rechinul mancau respectiv iarba, muschi si alge? atunci de le Dumnezeu le-a facut dintii in mod sa taie carnea?

Citat:
Nu știm cum se deplasa, că nu ne spune. În mod sigur altfel, probabil cu ajutorul unor membre.
hehehe si aici intra in joc evolutia!!! soparla care devine sarpe! hai ca am mai multe sperante in biblia asta.

Citat:
Daca nu ar fi creat lumina nu se mai vedea nimic,doar lumina ochilor ne este cea mai scumpa tuturor,ce sens mai are lumea daca nu o poti vedea,daca nu ai lumina?Soarele este mai important decat luna,este datator de caldura si de viata(a se vedea procesul de fotosinteza).Luna este un satelit natural al Pamantului,cu rol la fluxul si refluxul marilor,si nu este sursa de lumina,ci numai o reflecta pe cea primita.Aceste doua planete nu despart ziua de noapte,ci marcheaza net diferenta dintre ele,ziua fiind considerata ca incepand de la rasaritul soarelui neexistand pe atunci ceasuri si calendare.
Ma pricep si eu la astronomie, totusi nu mi-ai raspuns

Citat:
Mai Bast-et, Biblia nu e carte de stiinte ale naturii, de istorie sau de geografie... Nu o citesti ca sa afli cum este structurat sistemul solar!
Deci presupun ca sunt numai povestioare fara nici o baza. Eheheeee mi-am pierdut sperantele


@mmm...
Duhul sfant putea sa fie mai exact in cea ce spunea. De ce Biblia nu spune in fata cum stau lucrurile, si se foloseste de metafore, sens figurat si toate ascunzisurile astea? Citisem intr-un post ca mesajele subliminare sunt opera demonului. Hehehehe, voi vedeti cum va contraziceti? Eu sincera sa fiu nu mai inteleg nimic din toata religia asta, ii intoarsa si amestecata la placul fiecaruia.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.08.2010, 01:37:18
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Intr-adevar,in Eden nu erau carnivore,sau cine stie... Nici macar nu stim cat au stat Adam si Eva pana sa cada in pacat. Poate zeci,sute,mii sau milioane de ani. E cu neputinta sa stim. Si inca ceva,pana la a musca din fructul oprit pe pamant nu exista striaciune. Era o lume cu totul diferita. Nici legile fizice si cele chimice nu erau aceleasi. Deci ne incapatanam degeaba in incercarea de a intelege pe deplin toate acestea.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.08.2010, 02:36:13
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Intr-adevar,in Eden nu erau carnivore,sau cine stie... Nici macar nu stim cat au stat Adam si Eva pana sa cada in pacat. Poate zeci,sute,mii sau milioane de ani. E cu neputinta sa stim. Si inca ceva,pana la a musca din fructul oprit pe pamant nu exista striaciune. Era o lume cu totul diferita. Nici legile fizice si cele chimice nu erau aceleasi. Deci ne incapatanam degeaba in incercarea de a intelege pe deplin toate acestea.
Bineinteles ca nu stim cat au stat, dar suntem siguri ca atunci cand adam si eva au fost alungati, nu aveau copii. Deci ramane totusi o intrebare: cum poate o popolatie de diferite culori a pielii, diferite culori a occhiului, parului, diferite forme sa aiba origine din numai doi oameni? Ar trebui sa aiba cu cod genetic format din macar 8 alele :O ca sa cuprinda toate caracteristicile umane.
Dar aztecii, maya, incasi cum au ajuns pe continentul Americi, cand intre timp in Biblie nici nu se pomeneste de ei? A uitat Dumnezeu de ei? Chiar nu i-o bagat in seama in tot timpul asta...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.08.2010, 02:43:12
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

In America s-a ajuns prin stramtoarea Bering,care iarna e inghetata. In fine...
Stii,eu aveam un coleg care era tigan,parintii erau negrii (sau ma rog,mai inchisi),iar el a iesit alb-alb,cu ochii verzi :)) Wow,cata imposibilitate! Sau iarasi,din parinti albi sa iasa un copil mai "ciocolatiu". Nu ai vazut?
Ca sa afli adevarul trebuie mai intai sa vrei sa intelegi anumite lucruri. Dupa ce iti vei depasi refuzul pe care ti-l impui vei descoperi mai multe.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.08.2010, 10:24:23
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Si totusi, Bast-et, de ce te-ai apucat sa citesti Biblia?...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din Biblie adunate apophis Generalitati 52 04.05.2012 19:41:19
Biblie si... mihaiparaschiv Teologie si Stiinta 14 13.06.2011 21:26:56
Identificare Biblie truthtostone Generalitati 1 31.12.2009 00:16:11