Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.11.2010, 19:11:45
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Apasand pe shift si alt, la mine apare doar engleza si franceza. Cum sa fac sa apara si romana?

Pentru scrierea unor texte mai de durata cred ca merita si multumesc pt sugestie, insa pentru forum tind sa fiu de parerea Coralinei.
apasă pe linkul meu, îl mai pun o dată http://dl.dropbox.com/u/14545920/tut...diacritice.doc
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.11.2010, 19:13:56
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Vreau să știu părerea unui administrator al site-ului.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.11.2010, 19:44:21
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Eu de faza cu afișarea incorectă a diacriticelor mă tem și de asta evit să le folosesc pe forumuri.
Gândindu-mă la cei care nu se descurcă prea bine la utilizarea calculatorului ar fi o muncă în plus, mai ales dacă nu au dexteritate foarte mare la utilizarea tastaturii nu le vine prea ușor să scrie corect.
Plus că domnii de la Microsoft nu au binevoit să facă mai ușoară utilizarea diacriticelor prin definirea altor combinații de taste prin care să se scrie cu diacritice.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.11.2010, 19:51:07
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Vreau să știu părerea unui administrator al site-ului.
Ce parere?
Tu chiar crezi ca e posibil ca un administrator (in toate mintile) sa fie de acord cu propunerea ca toti userii sa scrie cu diacritice?! Adica sa excluda de pe forum pe cei care nu o fac?
Super, atunci eu voi fi prima care voi cere sa mi se suspende contul.
Stii, olandezii au o vorba tare potrivita pentru avantul asta (ne-necesar in opinia mea) insa nu stiu cum s-o traduc in romaneste fara sa oripilez pudibonzii: mierenneukerij!

Iata cum o explica cineva pe un alt forum: "There is a very colorful Dutch expression called " Mierenneukerij" which means (pardon my Dutch!) " Ants f***ing" and describes any particular or general sort of unnecessary activity in which some people invest the outmost attention and ends up being done with incredible precision, sort of like splitting hairs in 8 parts."
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.11.2010, 19:56:18
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cel mai simplu este să mergeți cu mousul sau trackballul sau ce aveți pe cele două litere din dreapta jos, despre care v-am vorbit, și să faceți dublu click. Alegeți "show the language bar" și introduceți și româna.
Am facut asa si a disparut complect indicatia limbii.. :-(
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.11.2010, 20:01:13
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Fani
Apesi cu tasta din dreapta a mouse-ului pe iconita de jos cu limba si se deschide un meniu (o lista). Te duci pe "Settings" sau "Einstellungen". Nu stiu in ce limba este Windows-ul tau.
Acolo se deschide lista cu limbile straine.
Si noi folosim diferite limbi straine de acolo.
Cel mai rau imi este cu franceza, pentru ca la ea ma arunca pe complet alte taste si nu mai gasesc accentele si c cu sedila. La romana sunt toate comasate in tastele din dreapta.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.11.2010, 20:06:13
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Pentru cine a intrebat de problema cu afisarea corecta a diacriticilor.
Sus in menu-ul din internet, pe al treilea menu gasesti o lista cu codurile.
Seteaza Unicode 8. Probeaza pana vezi ca arata corect.
Cu unicode poti sa vezi corect toate limbile (cu scriere latina, ca restul nu ma pricep).

Si eu m-am opus la inceput diacriticilor. Mi-au aratat altii solutia si gata.
Acum ma enerveaza cand vad pe forum texte care sunt cu diacritice si nu sunt afisate corect (ca nu le permite forumul).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.11.2010, 20:10:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Acum ma enerveaza cand vad pe forum texte care sunt cu diacritice si nu sunt afisate corect (ca nu le permite forumul).
Nu e vorba că nu le permite forumul, ci e vorba că nu le permite browserul. În mod deosebit se întâmplă asta cu acele "diacritice adevărate" de care vorbea dl colaps, care apar în Internet Explorer ca pătrățele. Eu sper că diacriticele pe care le folosesc eu nu le vedeți ca pătrățele, tilde, etc :)
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.11.2010, 20:17:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Mobil - internet pe mobil !

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu e vorba că nu le permite forumul, ci e vorba că nu le permite browserul. În mod deosebit se întâmplă asta cu acele "diacritice adevărate" de care vorbea dl colaps, care apar în Internet Explorer ca pătrățele. Eu sper că diacriticele pe care le folosesc eu nu le vedeți ca pătrățele, tilde, etc :)
Cel mai ușor ies pe mobil internet prin folosirea unui mobil cât de cât perfomant! Ă , ă , Ș , ș , ț , Ț , etc. Orice se poate obține prin mobil internet , oricând și oriunde . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.11.2010, 20:20:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cel mai ușor ies pe mobil internet prin folosirea unui mobil cât de cât perfomant! Ă , ă , Ș , ș , ț , Ț , etc. Orice se poate obține prin mobil internet , oricând și oriunde . . . !
Mesajul de mai sus a fost scris pe mobil , iar cel de acum de pe computer ! Personal , eu folosec mai multe intrari , find logat in acelasi timp atat de pe mobil , cat si de pe computer , si nu numai !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O sugestie pentru vacanta dumneavoastra cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 149 12.03.2019 23:21:37
Sugestie pentru un suflet brokeneagle Slujba inmormantarii 11 31.10.2010 21:47:09
o sugestie vali_sch Stiri, actualitati, anunturi 1 11.01.2008 20:15:58