Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.04.2012, 01:04:06
modoran mariana modoran mariana is offline
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Mesaje: 2
Implicit informatie

ma intereseaza o spovedanie generala la o manastire la un preot bun cu timp si rabdare sa ma asculte.cine poate sa-mi dea o informatie multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.04.2012, 01:04:23
modoran mariana modoran mariana is offline
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Mesaje: 2
Implicit informatie

vreau sa ajung la manastirea radu voda ptr o spovedanie generala nu stiu programul manastirii.daca stie cineva sa ma ajute
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.04.2012, 13:19:18
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de modoran mariana Vezi mesajul
vreau sa ajung la manastirea radu voda ptr o spovedanie generala nu stiu programul manastirii.daca stie cineva sa ma ajute
apoi, manastirea nu-i mall sau hipermarket ca sa aibe un orar.......... ai sa gasesti totdeauna usa deschisa daca mergi la o ora rezonabila, de dimineata pana seara...

mai poti spune chiar si cateva rugaciuni in acest sens...
imi amintesc ca odata am mers la Manastirea Casiel, ma spovedisem cu o seara inainte si am primit dezlegare sa ma impartasesc la manastire.
Nu-l stiam nici macar din fotografie pe parintele Serafim, si cum tocmai era hram era foarte multa lume, foarte multi preoti, de unde sa-mi dau seama care e?
Eram in biserica, nu stiam cum urmeaza sa fie randuiala, fiind si hram, stateam langa Sfitele Moaste (este o racla cu foarte multe moaste, eu cred ca sunt peste cincizeci...nu le-am numarat) iar in capul meu era o singura problema: mai trebuia sa ma spovedesc o data, de aseara si pana acum am mai avut cate un gand , un gest, o cugetare... si nu voiam sa merg asa la impartasit. In capul meu era: ce ma fac, ce ma fac, eu vreau sa ma spovedesc, eu vreau sa ma spovedesc, care o fi parintele, unde o fi parintele, ce ma fac, ce ma fac, nu pot merge asa la impartasit...? Erau multi preoti in biserica, se tinea slujba Utreniei...
La un moment dat din altar iese un preot micut, noi eram in genunchi, se opreste langa mine, imi pune mana pe cap si zice asa cu veselie, cum vorbeste dansul de obicei (asrta am vazut-o mai apoi): hai, care vreti sa va spovediti, hai sa facem o rugaciune! Pe mine m-a umflat plansul cand mi-a pus mana pe cap....

Era parintele Serafim...

Last edited by Adriana Cluj; 21.04.2012 at 13:55:22.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.04.2012, 13:32:57
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Era parintele Serafim...
A auzit gandul....stiu eu.
Nu ne-a spovedit dansul, eram foarte multi, plus cei de pe afara, ne-a trimis la preotii care spovedeau in chilii, eu cred ca erau vreo douazeci, atat lume era, dar faptul ca mi-a auzit gandul... pe mine m-a lasat fara cuvinte...parca m-a scos din priza....
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.04.2012, 13:40:48
danabt's Avatar
danabt danabt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2010
Locație: Rm.Sarat, Buzau
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Smile Hristos a inviat!

Duceti-va cu inima deschisa si cu nadejde la Manastirea Radu-Voda,dar ma iertati ca indraznesc sa va spun ceva: daca aveti alt duhovnic acum,atunci ar trebui sa luati dezlegare de la el inainte de a merge la Manastire. Veti gasi acolo si moastele Sfantului Nectarie care este mare facator de minuni,este un sfant al rabdarii,al dragostei,al iertarii si mare vindecator de orice boala sufleteasca si trupeasca.Sa va ajute Dumnezeu sa faceti o spovedanie asa cum va doriti si sa va fie de folos! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.04.2012, 15:54:20
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Smile

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Era parintele Serafim...
A auzit gandul....stiu eu.
Nu stiu daca a auzit gandul sau nu, insa un lucru stiu sigur: a fost purtarea de grija a Bunului nostru! El l-a trimis!
Am trecut si eu printr-o situatie asemanatoare. Eram in postul Craciunului, iar eu luata cu grijile vietii (delegatii pe ultima suta de metrii la iesirea din an) nu am ajuns la timp pentru spovedanie (in saptamanile in care il gaseam pe parinte acolo). Am ajuns la biserica cu 2 zile inainte de Craciun. Nu l-am gasit pe parinte.
Dezamagita de mine insami ca lasasem asta pentru ultimile zile din post, necajita ca nu stiam ce sa fac, m-am dus si eu la un parinte ce spovedea acolo. Ne-a facut molitfa si...surpriza!
Parintele meu apare, vine direct la mine si ma intreaba daca am venit sa ma spovedesc :)
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.04.2012, 23:23:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Intr-adevar, este un program afisat cu zilele si orele in care spovedeste fiecare duhovnic in parte, in general dupa-amiaza - probabil se fac spovedanii si in afara acestor intervale.
Pe net am gasit doar programul slujbelor- http://www.manastirearaduvoda.ro/programul-liturgic (se actualizeaza saptamanal).
Mergeti insa cu inima deschisa si cereti-I ajutorul Domnului!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.04.2012, 23:29:43
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Nu stiu daca a auzit gandul sau nu, insa un lucru stiu sigur: a fost purtarea de grija a Bunului nostru! El l-a trimis!
In mod sigur !!!!!!
trebuie doar sa facem si noi un pas cat de mic spre El! si El va veni in intampinarea noastra!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoti la Manastirea Radu Voda? andreea123 Generalitati 3 03.09.2011 10:17:35
Nedumerire.Manastirea Radu Voda.Ajutor va rog tigerAvalo9 Intamplari adevarate 1 16.08.2011 22:30:46
s-a schimbat programul la manastirea radu voda(sf nectarie) annajanette Generalitati 6 18.07.2010 21:29:08
Au fost furate moastele Sfantului Nectarie de la Manastirea Radu Voda petrescu_dan Intrebari utilizatori 1 05.05.2010 16:41:49
Hram duminica la manastirea Radu-Voda mara2008 Generalitati 13 09.11.2008 23:09:08