Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.09.2014, 13:04:39
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Cu siguranță e greu să fii în pielea ta...
Se mai întâmplă ca persoane apropiate să te urască și e dureros, ți se face un gol în inimă... Dacă nu punem acolo pe Cel care nu ne dezamăgește niciodată...
Chiar trebuie să ai grijă de tine!
S-ar putea totusi sa fie " karma", sau rasplata divina pt greselile mele, caci si eu am judecat gresit si chiar am urat la randul meu pe altii...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.09.2014, 13:15:42
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
S-ar putea totusi sa fie " karma", sau rasplata divina pt greselile mele, caci si eu am judecat gresit si chiar am urat la randul meu pe altii...
Dar există iertarea!
Și ne iartă nouă greșelile noastre, precum și noi iertăm greșiților noștri...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.09.2014, 15:05:12
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

De iertat sa zicem ca as putea, mai ales ca n-au gresit fat de mine cei pe care i-am acuzat, insa sa repar eu raul pe care l-au facut ei...nici daca as vrea nu cred ca mai pot...ce-si face omul cu mana lui..nici daca raman peste program sau nu ma mai duc de Craciun acasa, tot e posibil sa nu se mai poata repara ( cred ca detalii despre caz sunt pe celalalt topic)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.09.2014, 23:27:09
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu, carciumile sunt pierzatoare de suflete, pecand scolile si spitalele nu, din contra, sunt salvatoare, cum ar tb sa fie si bisericile ( asta dc ar fi cum credem si sustinem noi, credinciosii, si nu cum sustin ceilalti, ca li se cer 4-5 sute lei pt inmormantare, si 800-1000 pt o cununie .....)
Aberatii si minciuni, la cununii daai cat vrei si ai!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.09.2014, 05:28:25
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Ca să nu mai pomenim că uneori mai și primești (de la preot! da, exact așa; preot care nici el nu e mai breaz ca tine, are și el necazuri financiare adeseori; și totuși îți dă când ai nevoie, de unde de ne'unde...). Fără nici o obligație sau constrângere.
Acuma, fiecare cu experiențele lui, deh!... Nu merge să generalizăm abuziv.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.09.2014, 08:26:41
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Aberatii si minciuni, la cununii daai cat vrei si ai!
Da, in teorie. In pracrtica lucrurile stau altfel in unele locuri, in unele biserici (de data asta b-ul mic e intentionat scris). Si au niste diferente de preturi de pici; in unele locuri cer 300-400 lei in plus daca ai si o a doua pereche de nasi... Dar cum ziceam, nu este peste tot asa; intr-adevar sunt locuri in care se cere o suma modica (sincer, 200 - 250 lei mi se pare o suma modica in cazul asta, mai ales ca in multe alte locuri preturile incep de pe la 800 de lei).
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.09.2014, 09:24:04
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Da de ce doar doua perechi de nasi ? Eu mi-as lua macar vreo 8 perechi, sa crape toti de ciuda.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.09.2014, 13:00:07
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Nu merge așa. E dovedit că cifrele pare aduc ghinion. Trebuie deci încercat cam așa: cu 3 perechi, iar dacă nu merge - cu 5, apoi cu 7,19,35.
Din moment ce nu funcționează cu 1... Adică una pereche de nași. (Hopa! Dilemă: o pereche de nași, e număr par sau impar?)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.09.2014, 13:33:13
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Nu merge așa. E dovedit că cifrele pare aduc ghinion. Trebuie deci încercat cam așa: cu 3 perechi, iar dacă nu merge - cu 5, apoi cu 7,19,35.
Din moment ce nu funcționează cu 1... Adică una pereche de nași. (Hopa! Dilemă: o pereche de nași, e număr par sau impar?)
o pereche de nasi e impara ca e decat una. Nasii (din pereche) e nr par ca nr e doi. unul/una de o parte altul/alta de cealalta parte pt sprijin.
:)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.09.2014, 13:46:16
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Nu merge așa. E dovedit că cifrele pare aduc ghinion. Trebuie deci încercat cam așa: cu 3 perechi, iar dacă nu merge - cu 5, apoi cu 7,19,35.
Din moment ce nu funcționează cu 1... Adică una pereche de nași. (Hopa! Dilemă: o pereche de nași, e număr par sau impar?)
Poate la popoarele poligame, e posibil sa ai o familie de " nasi", formata dintr-un numar impar de membri ( 1 sot + 2 sotii, de ex, sau dc nu chiar 4 ???)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare