Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.09.2014, 22:09:19
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit Nunta in ziua de vineri

Este normal ca o nunta sa aiba loc vinerea, si episcopul sa acorde o dispensa pe bani pentru asta? Nunta a avut loc la biserica noastra intre un catolic brazilian si o ortodoxa. Mirii au intarziat la propria nunta mult timp, si au avut pretentia sa li se cante Ave Maria.

Last edited by aubergine; 21.09.2014 at 22:13:44.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.09.2014, 09:20:13
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Este normal ca o nunta sa aiba loc vinerea, si episcopul sa acorde o dispensa pe bani pentru asta? Nunta a avut loc la biserica noastra intre un catolic brazilian si o ortodoxa. Mirii au intarziat la propria nunta mult timp, si au avut pretentia sa li se cante Ave Maria.
Sigur brazilianul nu era ortodox? :)

Ave Maria e foarte frumoasă, un imn închinat Fecioarei Maria. Nu mi se pare ceva as™a nepotrivit.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.10.2014, 16:00:09
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Exista si varianta rasariteana a imnului Ave Maria, se numeste Nasacatoare de Dumnezeu ( Theoteke parthene) ,fecioara, bucura-te...si este tot o reproducere a spuselor Arhanghelului Gabriel catre Dansa. Doar sfarsitul difera de var apuseana.
La nuntile ortodoxe insa am auzitca se canta la intrarea in biserica " vrednica esti ( cuvine-se cu adevarat...", tot un imn inchinat Maicii Domnului. Si troparul " Isaie dantuieste" este dedicat tot Fecioarei din cate imi dau seama...( si implicit Nasterii Mantuitorului ). Si e normal sa f ie asa pt ca prin aceasta neamul omenesc s-a mantuit si s-a sfintit, s-a reunit cu Dumnezeu.

Last edited by fallen; 22.10.2014 at 16:03:41.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare