Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #851  
Vechi 23.09.2011, 22:55:20
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
(...) Era o postare mai ampla.Am realizat inutilitatea ei si am lasat doar melodia. Ploaia care va veni...
Multumesc Scotianule, multumesc !
Reply With Quote
  #852  
Vechi 10.10.2011, 04:26:55
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Dragului meu Cătălin

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Draga Scotianule, scuze ca ma amestec in discutie, am vrut sa-ti dau o veste buna: avem posibilitatea de a alege.
Imaginea creata in acest pasaj mie imi pare ca un fel de inchisoare a lipsei libertatii de alegere. Poti alege tot ce vrei, nu suntem predestinati, pana la sfarsitul vietii avem de facut o sumedenie de alegeri. Nu esti eretic definitiv si nici noi mantuiti dinainte. Acum esti calvin, dar nu se stie ce se va intampla peste un an, peste cativa ani, etc.
De exemplu acum cativa ani eram agnostic (chiar ateu cateodata). Daca ne intalneam si tu imi aiceai ceva de Dumnezeu eu te priveam cu ingaduinta si poate iti puneam cateva intrebari de curiozitate si din politete, iti spuneam ceva de stiinta.
Dupa un timp eram pasionat de religiile orientale si paranormal, daca ne intalneam si discutam de religie iti vorbeam de cum leviteaza yoginii, ce minuni exista la altii, iar mai apoi dupa ce am fauct reiki iti spunema de reiki si te sfatuia sa mergi si tu (ca am sfatuit mai multi).
Daca ne intalneam acum nu mult timp, dupa ce am citit Vechiul Testament, eu credeam ca toate religiile crestine sunt la fel (combinate si cu ceva paranormal, adica new-age cu crestinism), ma uitam la emisiuni neoprotestante si ascultam chiar din cand in cand un radio neoprotestant. Daca discutam nu faceam diferenta ca esti calvin, important era ca nu esti ateu cum fusesem eu.
Dupa aceea daca ne intalneam nu mai credeam ca religiile neoprotestante sunt la fel de bune, ci doar ortodoxia si catolicismul.

Acum o sa-ti spun ca doar ortodoxia, nu mai am unde sa caut pentru ca am cautat peste tot, e ultima statie. Tu cunosti doar ce spun eu acum, nu cunosti parcursul de pana acum.
Asadar si tu, nu se stie peste cativa ani daca vei avea aceleasi conceptii si aceeasi religie. Deocamdata parerea mea (si sper sa nu te supere ca o dau, e parerea mea) e ca tu nu mai cauti, pentru ca acum crezi in niste idei care spun ca in toate cultele e bine, deci potem sta linistiti oriunde ne-am afla. Un fel de adormire a constiintei si taiere a alegerii si cautarii.
Dar noi avem posibilitatea alegerii, deci nu stim ce vom alege in viitor si daca peste un an, in urma unei revelatii, declic nu vei ajunge tu ortodox.
Dragul meu Cătălin. Era odată un călugăr ce s-a îndrăgostit de o fată. Fata unui popă idolesc. S-a dus să o ceară de soție. Fata a întrebat pe tatăl său iar tatăl pe idolul său. Acesta i-a răspuns că e de acord dacă se leapădă de călugărie și botez. Călugărul, bietul de el s-a lepădat și a cerut-o din nou pe fată. Fata l-a întrebat pe tată, tatăl pe idol, iar idolul…
A spus:
- NU! Că văd că încă harul lui Dumnezeu nu l-a părăsit!!!
Călugărul când a primit acest răspuns s-a cutremurat.
- Dacă eu acestea le-am făcut și tot nu m-a părăsit Dumnezeu, eu de ce să-L mai părăsesc.
Plângând s-a întors la starețul său și acesta l-a pus la post și plâns pentru o vreme. După aceea l-a întrebat:
- Ce vezi?
- Un porumbel zburând departe!
i-a mai dat o vreme și a văzut porumbelul deasupra capului apoi încă o vreme și i-a intrat în gură.
Aceasta a fost experiența ta și a noastră a tuturor ortodocșilor botezați care am revenit la credința noastră în lucrare după atâta rătăcire. Noi suntem răsfățații lui Dumnezeu.
Dar cele prin care trece scoțianul noi nu le putem ști, din fericire. Sfinții Părinți spun că înainte de Botez șerpii gânditori foșnesc în inima omului și harul Sfântului Duh cheamă din afară. Iar după Botez harul este în inima omului iar șerpii atacă din afară. De aceea ereticii au în loc de Duh Sfânt, chiar și când citesc Sfânta Scriptură și urmează conștiincios credința lor, duhurile necurate cele hulitoare. Ce pot face bieții de ei? Dacă serios, lepădându-se de sine dramatic, caută Adevărul îl găsesc: Ortodoxia. Dacă nu… Vai de capul lor. Sunt mingii de ping pong ale dracilor. Sunt înfricoșător de rostogoliți și amețiți și clătinați dintr-o parte în alta de aceste duhuri ale îngâmfării de la arhiconi la bacucei. Vezi ce suportă bietul scoțian. Este cu adevarat înfricoșător de chinuit. Ca să scape îi trebuie să se arunce cu totul în brațele Maicii Domnului. Dar oare în starea lui de surpare, prăpastie, hău, va avea această credință? E deplin liber să o aleagă, numai de s-ar hotărî.
Sunt două cete demonice, după Avva Macarie, ale poftitorilor, ce-i atacă prin pofte pe cei păcătoși și ale îngâmfării ce robesc pe vrăjitori și eretici. Între cei ai îngâmfării se disting arhiconii și bacuceii.
Arhiconii sunt căpetenii, teologii întunericului, filozofii iadului care răstălmăcesc Sfânta Scriptură pe dos, invers, ca să ducă pe nesimțite în hule pe adepții lor. Bacuceii sunt demonii mici care îți sădesc dorința de a fi popular. Să dorești să fi băgat în seamă, să te înfurii când nu ești respectat și să faci pe măscăriciul pentru a te băga ceilalți în seamă. Pentru a studia bacuceii este suficient să avem în față politicianul aflat în campanie electorală, dornic de a atrage simpatia maselor.
De aceea în istorie vedem că atunci când au fost la putere ereticii au lucrat ca arhiconii, mânia fiind copacul cu rădăcinile în apa puturoasă a mândriei, au recurs la crime înfricoșate pentru a forța pe oameni să ia erezia lor. Iar când n-au fost la putere au lucrat ca bacuceii afișând un zâmbet tâmp, așa zis cuceritor, fără consistență duhovnicească, cum vedem pe dumnezeul zâmbitor din postarea protestantă de mai sus. E plin internetul de astfel de romantisme putrede puse pe seama lui Dumnezeu, printre altele: spovedania lui John, cum să dobândești bani pe seama bibliei, replicile lui Einstein referitoare la creierul profesorului său ateu, cuvântul din mijlocul bibliei, ruperea hârtiei cu euro ca să devi milostiv și multe alte bântuieli bacucelice. Ca și cele despre medicina alternativă. Am putea să facem o carte numită Bacucelicul sau antipatericul. Patericul nu a fost așa NICIODATĂ. El n-a fost o invenție drăgălașă a oamenilor pentru a stârni simpatia omului față de Dumnezeu sau cine știe ce confesiune. Patericul este o carte adevărată din fapte dureroase cu adevărat petrecute și tâlcuite în Sfântul Duh pentru a înțelege și noi cum se trăiește cu adevărat lupta cea cumplită, nevăzută, pe viață și pe moarte, unde nu încape zâmbirea tâmpă ci plânsul și bucuria de mângâiere de la Dumnezeu. Nu găsim decât rosturi și legi duhovnicești pentru a pune în inimă trăirea autentică a Sfintelor Scripturi.
Bacucelicul în schimb este o invenție, insuflată de bacucei, care ne învață cum să dobândim un sentimentalism religios care ne dă slava deșartă că suntem sfinți, rătăcindu-ne departe, foarte departe de adevărata trăire în dragoste a lui Hristos. Este de fapt o carte de înșelare.
Cele ce ți le-am spus, aceste pendulări între mânie și zâmbetul tâmp, se văd foarte bine, practic, în postările protestante de mai sus. Am mai scris despre ele și le vedem și noi. În istorie se văd roadele arhiconilor iar în contemporanitate vedem roadele bacuceilor când trec sărmanii eretici cu chitara de Crăciun, zâmbind fericiți, ca să ne convingă că ei sunt sfinții și pocăiții lui Dumnezeu. Vor mai fi o vreme poate așa până când vor ajunge din nou la putere și atunci vor scoate dintre coardele chitarei câte vreun cuțit setos.
De aceea, dacă îmi va ajuta Dumnezeu voi adăuga la lunga plimbare prin medicina înșelării și simptomele calvinismului timpuriu, chiar ale criminalului Calvin, pentru a vedea cu toții că zâmbetele de azi bacucelice sunt continuarea roadelor sadice ale arhiconilor care l-au inspirat pe Calvin. Azi se face propaganda soft după ce prin tortură s-a încercat a se impune protestantismul prin propaganda hard. Vom continua și cu înșelarea lui Francisc de Assisi și mai departe, în sfârșit cu medicina demonică propriu-zisă. După ce am analizat metabolismul înșelării în creștinism vom trece la înșelarea în medicină.
Pentru că protestanții mai sus chiar crezând că au martiri, iar unii teoreticieni diplomați din ortodoxie, pentru a putea să atragă pe ecumeniști către Ortodoxie, au numit în chip politicos pe cei omorâți dintre eretici martiri, vom arăta și că cel ce moare „pentru Hristos” dintre eretici, fiind în dezbinare de Sfânta Biserică, nu se mântuiește în veac.
Cu dragoste, Alexandru
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.

Last edited by ALEXANDRU ANASTASIU; 10.10.2011 at 05:25:17.
Reply With Quote
  #853  
Vechi 10.10.2011, 05:23:36
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Dragului meu Teodor

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Sincer, frate, m-a zguduit, pana aproape de lacrimi.
Pentru că te-ai apropiat de mine, prin cererea ta de prietenie, aș dori să-ți spun ceva din inimă.
Mai demult, cineva, m-a întrebat pe mesaje private ce este zelotismul. Atunci nu am avut timp să-i răspund, nici acum nu am dar l-am rugat să mă sune, nu pentru a scăpa de el ci pentru a-i putea sluji întru adevăr. Este o problemă esențială în credință și nu poate fi discutată personalizat decât inimă la inimă având toată libertatea unei convorbiri prin viu grai.
Pentru că acela nu a dat curs invitației mele, am să vorbesc cu tine căci pari deschis către acest subiect. Este un subiect foarte important, esențial pentru noi creștinii, deoarece ne face să evităm înșelarea.
Creștinismul este credința totală. În el Dumnezeu Tatăl lucrează, ca la facere, cu cele două mâini ale Sale: Dumnezeu – Fiul deci cu adevărul și cu Dumnezeu – Duhul Sfânt deci cu dragostea, cu rugăciunea. Nu că n-ar fi Tatăl dragoste și Adevăr sau Fiul n-ar fi dragoste sau Duhul Sfânt n-ar fi adevăr, dar fiecare lucrează împreună cu celelalte Persoane ale Sfintei Treimi într-un fel personal. Toate se fac de Tatăl prin Fiul în Duhul Sfânt.
În noi icoana Sfintei Treimi este așa:
Mintea icoana Tatălui
Cuvântul lăuntric icoana Fiului
Dorul gânditor icoana Sfântului Duh.
De aceea pentru a fi asemenea lui Dumnezeu, dumnezei după har, trebuie să le unim pe cele trei, să fie una. Așa erau înainte de cădere, dar din impactul cu păcatul unitatea lor s-a zdruncinat.
Astfel că găsim azi, peste tot, mai puțin în Ortodoxia trăită autentic, această sciziune.
Unii iubesc fără să gândească, sentimentalism (sau pietism dacă este legat de credință).
Alții gândesc fără să iubească, raționalism.
Însă dragostea fără adevăr este o slabă vibrație sentimentală iar adevărul fără dragoste poate ucide.
Dogmele fără dragoste sau dragostea fără dogme… nici una nici alta nu mântuiesc.
Dogmele sunt forma care îndrumă dragostea iar dragostea este culoarea ce împodobește dogmele.
Păcatul, după Sfântul Maxim Mărturisitorul, este a iubi sau a urî nerațional. Iubirea ne-a fost dată pentru a iubi pe Dumnezeu fără limită și pe aproapele cu limită iar ura ne-a fost dată spre a urî pe drac și pe păcat. Iubirea sau ura nerațională inversează sensurile.
Există păcat al minții: uitarea, neștiința, cunoștința mincinoasă, erezia și păcat al inimii: pofta și mânia îndreptate împotriva sau invers lucrării lor firești (lucrarea lor firească este a pofti binele și pe aproapele pentru Dumnezeu și a te mânia pe păcat și pe drac pentru Dumnezeu).
Noi creștinii trebuie să unim mintea cu inima, să iubim în adevăr și adevărul din noi cu adevărat să iubească.
Dacă punem mai presus de iubire dogmele greșim, suntem zeloți. Nu ne mântuim. De dragul dogmelor urâm pe cei ce nu cred în dogmele în care noi credem
Dacă punem mai presus de dogme iubirea nerațională suntem ecumeniști și părtași la osânda celor ce i-am înșelat spunându-le că se pot mântui și așa cum sunt ei, fără adevăr. Și pierdem și noi dogmele, hulindu-le pe aceste descoperiri dumnezeiești că ar fi deșarte.
Dogmele sunt singurele învățături, hotare ale credinței, peste care nu se poate trece fără a muri. Pentru că numai ele te pot învăța ce e iubirea. Doar a face dragoste se numește și când te împreunezi cu o prostituată. Se numește iubire dar nu e. Dogmele adevărate te învață ce este iubirea adevărată. Ce este iubirea prostituată de drac, ce uneori se poate masca în Hristos, și ce este iubirea de Hristos în adevăr care te scapă de drac. Dogmele adevărate te învață ce să faci ca să iubești și când te deprinzi cu iubirea te apără să nu cazi în iubirea cea înșelătoare a diavolului. Cum ai trecut de dogme, de hotarele credinței celei descoperite de sus, ai căzut din iubire.
Dar dacă de dragul dogmelor, care te învață iubirea, nu mai iubești devin ele dumnezeul tău, idolul tău și ai căzut de la Dumnezeu care este iubire. Nu dogme de dragul dogmelor strigând „Ortodoxia sau moartea!”, acesta este duhul lui antihrist. Ci dogmele de dragul iubirii: „Ortodoxia și viața iubitoare în adevăr.”
Ca să-ți dau un exemplu concret, dezbinații de Biserică (rupți de la Sfintele Taine, că ei singuri s-au despărțit de ele) sunt de trei feluri:
Ereticii de dragul dogmelor greșite s-au despărțit de Biserică – Singură Biserica este locul dragostei în adevăr. Exemple: monofiziți, papiști, lutero – calvini, protestanți, neo protestanți, sectari etc. Ei au credința diferită de Creștinism.
Schismaticii, de dragul canoanelor greșit înțelese, sau a stilului ritualului, greșit înțeles, s-au despărțit de Biserică. Exemple: novațienii, donatiștii, stiliștii. Ei au ritual secundar, diferit de Creștinism, de exemplu calendarul care dezbină, (iar nu calendarul vechi sau nou dar cu păstrarea comuniunii liturgice, adevăratul înțeles al calendarului după cum spune Pidalionul citând pe Sfântul Ioan Gură de Aur: „La Dumnezeu nu contează vremurile ci dragostea”).
Parasinagogile care sunt aceia care deși au aceleași dogme și ritual s-au caterisit, pentru că au lucrat împotriva iubirii, și nu ascultă de caterisire, slujind în continuare, cu începătorii și următorii lor.

Nu tot cel ce știe greșit dogmele sau ritualul este dezbinat ci acela care pleacă din Sfânta Biserică, nu se mai împărtășește cu Viața lui Hristos care sunt Sfintele Taine.
Căci Biserica este spital duhovnicesc, dacă rămâi în Ea știe cum să te aducă până la moarte la adevăr, la iubire, la fel ca o Mamă te aduce la Tatăl cel ceresc.
De aceea am să-ți spun o mică istorioară cu o mică icoană părăsită. Văd că ție îți plac istorioarele.
Era o icoană preparată pentru zugrăvit. Frumoasă, aurie își aștepta podoaba.
Dar, din nefericire pentru ea, a încăput pe mâna stiliștilor. Aceștia au luat dalta dogmelor și au zgâriat-o cu cruzime vrând să-i însemneze forma lui Hristos atât de puternic încât să nu se mai șteargă vreodată…

Biata icoană… aproape că a crăpat. A curs și sânge din ea.

Cineva, numit ecumenismul, a furat-o de pe mâna stiliștilor fiindcă icoana suferea că nu avea culoare și crăpa din neiubirea și sadismul stilist, și, ca să nu se mai vadă crăpăturile ei a aruncat-o la vecinii gemeni, dar inverși, ai stiliștilor la papiști, în secțiunea lor numită pietism. Aceștia au turnat peste ea toate culorile, cu litrii ca să nu se mai cunoască nici o crăpătură dar nici o formă a lui Hristos. Drept este că era colorată, la modă, stil Picasso, nu se mai vedeau în nici un fel crăpăturile dar…

Biata Icoană… ajunsese un haos, o mâzgăleală în care nu se mai vedea nicicum Hristos ci doar semnătura mâzgălitorului: PAPA.


Cine va fi acel om milostiv și înțelept să ducă icoana la un restaurator adevărat? La un preot ortodox. Să-i curețe acesta cu răbdare semnătura mincinoasă apoi culorile dezordonate, să-i umple cu chit și lacrimi crăpăturile, să-i pună o altă foiță de aur, Ortodoxia, firea cea adevărată a lucrurilor și lumina cea mai presus de fire și să-i picteze cu adevărat, adevăratele trăsături ale lui Hristos, dar fără a o mai zgâria, cu gingășie pentru a nu o mai răni. Iar apoi așa pregătită, ca o mireasă, să o umple cu acele culori canonice ale lui Hristos, pentru a se vedea în ea întru sfârșit Icoana Mirelui ei iubit: Hristos Iubirea Adevărată, Adevărul în iubire?
Cu dragoste în adevăr, Alexandru
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
Reply With Quote
  #854  
Vechi 10.10.2011, 06:44:09
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALEXANDRU ANASTASIU Vezi mesajul
Pentru că te-ai apropiat de mine, prin cererea ta de prietenie, aș dori să-ți spun ceva din inimă.
Mai demult, cineva, m-a întrebat pe mesaje private ce este zelotismul. Atunci nu am avut timp să-i răspund, nici acum nu am dar l-am rugat să mă sune, nu pentru a scăpa de el ci pentru a-i putea sluji întru adevăr. Este o problemă esențială în credință și nu poate fi discutată personalizat decât inimă la inimă având toată libertatea unei convorbiri prin viu grai.
Pentru că acela nu a dat curs invitației mele, am să vorbesc cu tine căci pari deschis către acest subiect. Este un subiect foarte important, esențial pentru noi creștinii, deoarece ne face să evităm înșelarea.
Creștinismul este credința totală. În el Dumnezeu Tatăl lucrează, ca la facere, cu cele două mâini ale Sale: Dumnezeu – Fiul deci cu adevărul și cu Dumnezeu – Duhul Sfânt deci cu dragostea, cu rugăciunea. Nu că n-ar fi Tatăl dragoste și Adevăr sau Fiul n-ar fi dragoste sau Duhul Sfânt n-ar fi adevăr, dar fiecare lucrează împreună cu celelalte Persoane ale Sfintei Treimi într-un fel personal. Toate se fac de Tatăl prin Fiul în Duhul Sfânt.
În noi icoana Sfintei Treimi este așa:
Mintea icoana Tatălui
Cuvântul lăuntric icoana Fiului
Dorul gânditor icoana Sfântului Duh.
De aceea pentru a fi asemenea lui Dumnezeu, dumnezei după har, trebuie să le unim pe cele trei, să fie una. Așa erau înainte de cădere, dar din impactul cu păcatul unitatea lor s-a zdruncinat.
Astfel că găsim azi, peste tot, mai puțin în Ortodoxia trăită autentic, această sciziune.
Unii iubesc fără să gândească, sentimentalism (sau pietism dacă este legat de credință).
Alții gândesc fără să iubească, raționalism.
Însă dragostea fără adevăr este o slabă vibrație sentimentală iar adevărul fără dragoste poate ucide.
Dogmele fără dragoste sau dragostea fără dogme… nici una nici alta nu mântuiesc.
Dogmele sunt forma care îndrumă dragostea iar dragostea este culoarea ce împodobește dogmele.
Păcatul, după Sfântul Maxim Mărturisitorul, este a iubi sau a urî nerațional. Iubirea ne-a fost dată pentru a iubi pe Dumnezeu fără limită și pe aproapele cu limită iar ura ne-a fost dată spre a urî pe drac și pe păcat. Iubirea sau ura nerațională inversează sensurile.
Există păcat al minții: uitarea, neștiința, cunoștința mincinoasă, erezia și păcat al inimii: pofta și mânia îndreptate împotriva sau invers lucrării lor firești (lucrarea lor firească este a pofti binele și pe aproapele pentru Dumnezeu și a te mânia pe păcat și pe drac pentru Dumnezeu).
Noi creștinii trebuie să unim mintea cu inima, să iubim în adevăr și adevărul din noi cu adevărat să iubească.
Dacă punem mai presus de iubire dogmele greșim, suntem zeloți. Nu ne mântuim. De dragul dogmelor urâm pe cei ce nu cred în dogmele în care noi credem
Dacă punem mai presus de dogme iubirea nerațională suntem ecumeniști și părtași la osânda celor ce i-am înșelat spunându-le că se pot mântui și așa cum sunt ei, fără adevăr. Și pierdem și noi dogmele, hulindu-le pe aceste descoperiri dumnezeiești că ar fi deșarte.
Dogmele sunt singurele învățături, hotare ale credinței, peste care nu se poate trece fără a muri. Pentru că numai ele te pot învăța ce e iubirea. Doar a face dragoste se numește și când te împreunezi cu o prostituată. Se numește iubire dar nu e. Dogmele adevărate te învață ce este iubirea adevărată. Ce este iubirea prostituată de drac, ce uneori se poate masca în Hristos, și ce este iubirea de Hristos în adevăr care te scapă de drac. Dogmele adevărate te învață ce să faci ca să iubești și când te deprinzi cu iubirea te apără să nu cazi în iubirea cea înșelătoare a diavolului. Cum ai trecut de dogme, de hotarele credinței celei descoperite de sus, ai căzut din iubire.
Dar dacă de dragul dogmelor, care te învață iubirea, nu mai iubești devin ele dumnezeul tău, idolul tău și ai căzut de la Dumnezeu care este iubire. Nu dogme de dragul dogmelor strigând „Ortodoxia sau moartea!”, acesta este duhul lui antihrist. Ci dogmele de dragul iubirii: „Ortodoxia și viața iubitoare în adevăr.”
Ca să-ți dau un exemplu concret, dezbinații de Biserică (rupți de la Sfintele Taine, că ei singuri s-au despărțit de ele) sunt de trei feluri:
Ereticii de dragul dogmelor greșite s-au despărțit de Biserică – Singură Biserica este locul dragostei în adevăr. Exemple: monofiziți, papiști, lutero – calvini, protestanți, neo protestanți, sectari etc. Ei au credința diferită de Creștinism.
Schismaticii, de dragul canoanelor greșit înțelese, sau a stilului ritualului, greșit înțeles, s-au despărțit de Biserică. Exemple: novațienii, donatiștii, stiliștii. Ei au ritual secundar, diferit de Creștinism, de exemplu calendarul care dezbină, (iar nu calendarul vechi sau nou dar cu păstrarea comuniunii liturgice, adevăratul înțeles al calendarului după cum spune Pidalionul citând pe Sfântul Ioan Gură de Aur: „La Dumnezeu nu contează vremurile ci dragostea”).
Parasinagogile care sunt aceia care deși au aceleași dogme și ritual s-au caterisit, pentru că au lucrat împotriva iubirii, și nu ascultă de caterisire, slujind în continuare, cu începătorii și următorii lor.

Nu tot cel ce știe greșit dogmele sau ritualul este dezbinat ci acela care pleacă din Sfânta Biserică, nu se mai împărtășește cu Viața lui Hristos care sunt Sfintele Taine.
Căci Biserica este spital duhovnicesc, dacă rămâi în Ea știe cum să te aducă până la moarte la adevăr, la iubire, la fel ca o Mamă te aduce la Tatăl cel ceresc.
De aceea am să-ți spun o mică istorioară cu o mică icoană părăsită. Văd că ție îți plac istorioarele.
Era o icoană preparată pentru zugrăvit. Frumoasă, aurie își aștepta podoaba.
Dar, din nefericire pentru ea, a încăput pe mâna stiliștilor. Aceștia au luat dalta dogmelor și au zgâriat-o cu cruzime vrând să-i însemneze forma lui Hristos atât de puternic încât să nu se mai șteargă vreodată…

Biata icoană… aproape că a crăpat. A curs și sânge din ea.

Cineva, numit ecumenismul, a furat-o de pe mâna stiliștilor fiindcă icoana suferea că nu avea culoare și crăpa din neiubirea și sadismul stilist, și, ca să nu se mai vadă crăpăturile ei a aruncat-o la vecinii gemeni, dar inverși, ai stiliștilor la papiști, în secțiunea lor numită pietism. Aceștia au turnat peste ea toate culorile, cu litrii ca să nu se mai cunoască nici o crăpătură dar nici o formă a lui Hristos. Drept este că era colorată, la modă, stil Picasso, nu se mai vedeau în nici un fel crăpăturile dar…

Biata Icoană… ajunsese un haos, o mâzgăleală în care nu se mai vedea nicicum Hristos ci doar semnătura mâzgălitorului: PAPA.


Cine va fi acel om milostiv și înțelept să ducă icoana la un restaurator adevărat? La un preot ortodox. Să-i curețe acesta cu răbdare semnătura mincinoasă apoi culorile dezordonate, să-i umple cu chit și lacrimi crăpăturile, să-i pună o altă foiță de aur, Ortodoxia, firea cea adevărată a lucrurilor și lumina cea mai presus de fire și să-i picteze cu adevărat, adevăratele trăsături ale lui Hristos, dar fără a o mai zgâria, cu gingășie pentru a nu o mai răni. Iar apoi așa pregătită, ca o mireasă, să o umple cu acele culori canonice ale lui Hristos, pentru a se vedea în ea întru sfârșit Icoana Mirelui ei iubit: Hristos Iubirea Adevărată, Adevărul în iubire?
Cu dragoste în adevăr, Alexandru
Stimate domnule doctor si frate crestin,
Meritati sa stiti adevarul. Spus extrem de succint, iata-l: istoria si viata nu sunt, la modul real, o insiruire de evenimente clare si definite ca "lupta railor cu bunii", oricat ar fi de romantate. Fie voi posta, desi toti, de la NP fanatici la ortodocsi formalisti si catolici ascultatori imi vor sari in cap, ca "dezgrop mortii" si "nu cred in nimic", desi tocmai asta este, domnule Anastasiu: eu cred in ceva ce nu are corespondent organizat in lumea reala ecleziologic. Nu sunt antiortodox, dimpotriva. Cum spunea fratele Mihnea Dragomir pe alt topic: "Nu suntem antiortodocsi, suntem catolici". Dincolo de banuielile exprimate public si mai ales isteric ale unora mai noi pe forum, nu suntem, eu cel putin, aici pentru "propaganda catolica". Sunt un revizionist. NU al dogmelor, fereasca Dumnezeu. Ci al adevarului, deopotriva factual si istoric, inecat in osanza, multumita de sine, a propriului subiectivism, inclusiv al celui pornind de la Roma. Nu prea mai am timp sa intru pe forum; invat ca maniacul pentru un loc de munca, care pentru mine, are echivalentul greutatii sale in aur, si chiar mult mai mult de atat. Cand voi intra, voi spune totul, si atunci...veti sti.
Cu aleasa consideratie si dragoste intru Facatorul Vietii ca Adevar,
Adrian I.
Reply With Quote
  #855  
Vechi 10.10.2011, 09:39:21
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb ,,Shakespeare in Love"

Alexandre,Alexandre,percutezi mai greu,dupa putiinta,da pana la urma patima invinge.Crezi ca din senin ti-am acordat onoarea(tu citeste ,,ironia" :) de a fi intruchipat de ,,Sfantul" Alexandru in aceea comedie sinistra? Culmea este ca nu iti era tie dedicata,ci altcuiva care,te asigur,a inteles mai repede mesajul.Cu tine nu am o problema Alexandre,din intimplare,cautand pe un forum medical,am dat de aceleasi postari care au aparut si aici de-a lungul timpului.Adica postai si acolo aceleasi texte ca si aici,numai ca acolo se terminau apoteotic,despre hortysti pe un forum despre hepatita C.Si cu asta mi-a fost clara situatia referitor la tine si am inteles ca in ceea ce te priveste cel mai bine este ca omul sa te lase-n plata Domnului(vez mesajul ironic cu ,,esti un om bun Alexandre).Ai si tu obsesia ta virtuala,la care nu ii poti rezista,spune-mi care este viciul tau,deliciul tau social acceptat.. :)

Dragul meu,primul post iti era dedicat,cel intitulat ,,Ziua cand Dumnezeu a mers printre noi"dar nu ai perceput mesajul pt ca declarativ curge dragoste prin tine iar faptic gheata.Ai comentat exact din perspectiva din care imi era teama ca o vei face si tocmai de aceea te-am si facut personaj intr-o piesa virtuala.Sa-ti mai spun un secret:in esenta nici tu si nici eu nu suntem acolo neaparat personajele principale,decat daca ne simtim in acest mod.Nu aprofunda problema ca nu este cazul.

Piesa aceea,dragul meu,era o ironie sinistra in esenta ei la adresa falsilor apologeti ai lumii virtuale,a falsilor traitori,ai membrilor unei lumi schimonosite si prefacute,ai psihopatilor disputelor virtuale,a legalistilor,si multi multi altii,categorii de care,in general,imi este o scarba teribila.As spunea chiar greata,indiferent de confesiune.Si mai ales era o ironie la adresa turnatorilor,dar tu,din fericire nu te incadrai aici.De aceea nici nu erai personajul principal.Era un fel de ,,text in text" Alexandre,doar cateva aspecte contau,restul erau la impresia artistica,la care te-ai oprit tu,pentru public,din care faceai parte.Nu de chinul meu interior era vorba acolo zapacitule :)ci de cum vad altii lumea cand ei insisi sunt demni de analize medicale.

Doar ti-am si scris in ea,dar deh,patima... ,,Actorii tristi dar corecti din punct de vedere religios va saluta la caderea cortinei.Nu vor schimba nimic si nici nu si-au dorit asta,altii schimba lumea dupa caricatura stramba a sufletului lor.Altii intuneca bucuria sub veninul urii lor,abia tinute-n frau,spumegand de patima si incrancenare.Dar ea,dragostea,batjocorita si violata de toti neghiobii,aruncata la cheremul intunericiului propriilor lor caderi si incadrari meschine,urata si urat mirositoare,abia mai rasufla."

Cred ca ti-am cerut prea mult,imi cer scuze ca sunt arogant dar am zis ca ai inteles ca vroiam sa-ti transmit si ca iti vei vedea de drum cu analizele tale.Da ala mic si negru te impunge sa te tot abati cu comentarii in directia persoanei mele.Arunci navodul indirect mai Alexandre stiind ce vrei sa obtii,ca doar asta vrei.Recunoaste:nu poti trai fara mine :) Am zis sa nu te las in ceata.Eu iti spun,iarasi,ca mai ai de lucru la capitolul despatimire,pana sa imi predici mie mantuirea.De ce vrei tu sa-mi confirmi cele mai negre temeri?

Nu ajunge ca m-am facut personaj faustian,framantat,ca tu,si altii ca tine,sa fiti sfinti prin reflexia luminii? :) Bineinteles ca nu va ajunge,rautatea si patima nu au un final al adancimii.Alexandre,sincer,daca tu esti exemplul care sa ma determine sa-mi chimb convingerile,ceea ce nu se va intimpla,plec unde vad cu ochii.Multi sunteti prilej de poticnire dar nici nu va dati seama,macar de ati recunoaste,precum ,,pacatosii faustieni" :) In ziua cand vor ramine doar cei ca tine,se va trage cortina.Stai ma linistit,ti-am mai spus si iar nu ai inteles,nu depinde de tine,tu pe tine nu te-ai vindecat inca.Roaga-L pe Dumnzeu sa o faca.

Acum,continua,te rog,cu episoadele care vor explica inselarile pe intelesul tuturor.Tu,mai viteaz virtual,il vei face praf pe Francisc,un sfant real.Te apuca rasul-plansul.Mai mult,o sa le dai tu o lectie de traire si martirilor din alte confesiunii,ca de,cum si-au permis ei de inselati sa moara pentru Hristos fara sa iti ceara tie acordul?Alexandre,exteriorizarea unor obsesii nu aduce eliberarea dorita ci doar aprinde si mai tare focul care le alimenteza.Las ca o sa intelegi tu odata si odata..acum sau pe lumea ailalta :)

Titlul este cu dedicate,dar iarasi,nu pentru tine.O trista ironie, de data asta ca sa intelaga cine trebuie.Sa vezi acum speculatii,cum se fac de obicei in sectiunea nevazuta a acestui forum,unde fiecare redevine ceea ce este si nu ceea ce vrea sa para.Alexandre,sa stii ca pe lumea asta poti ucide cu orice.Fie si cu un cuvant.Vaya con Dios...amigo

Last edited by Scotland The Brave; 10.10.2011 at 10:52:10.
Reply With Quote
  #856  
Vechi 10.10.2011, 11:01:55
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De la cineva ca Scotianul ar putea invata o divizie intreaga de credinciosi, de orice confesiune. Acest frate al nostru este unul dintre prea putinii care mai intretin, pe forum si nu numai, spiritualitatea omenescului bun, al omenescului intors cu fata spre divin. Greu de acceptat ca un calvinist si un idealist transconfesional ca noi sunt insetati de mantuire, asa-i, domnule doctor? Cei ca dvs. au implicat Biserica, oricare e ea, in poltica. Ortodocsii ca re ii urasc pe catolici, catolicii care ii urasc pe ortodocsi, (neo)protestantii care ii dispretuiesc pe toti, catolicii care ii urasc pe protestanti, etc. par a fi, toti, clone nu atat ale dvs., cat ale dispozitiei dvs. V-ati prins?
Eu iubesc ortodoxia, protestantismul, si mai ales le iubesc prin dogmele invaluite in lumina exemplului personal de traitorii lor cinstiti si curati. Si de pe forum, si de aiurea. De la anumite persoane ortodoxe de pe forum, cu care am ajuns aproape prieten, de la calvinistul nostru si de la un anume neoprotestant de pe forum am avut si am permanent ce invata. Dvs, d-le Anastasiu, puteti spune asta despre "dusmanii" dvs., de fapt ai patimei dvs de manie exclusivista si subiectiva, nu zic obsesiva, recte despre catolici?
Ortodoxia e superba. Char imi place si o simt calda si aproape. Nu o mutilati, va rog, cu...cum s-o numi asta in nescrisul dictionar de patimi "spirituale".

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 10.10.2011 at 11:04:27.
Reply With Quote
  #857  
Vechi 10.10.2011, 12:25:59
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Da ,mi se pare si mie un paradox ,un catolic si un calvinist care dau lectii de iubire crestina ortodocsilor.
Felicitari ,domnilor !
Reply With Quote
  #858  
Vechi 10.10.2011, 12:32:34
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Poporul nostru roman increstinat ortodox acum 2000 ani are o vorba inteleapta care merge de minune cu modul de viata crestin :
"Vorba multa saracia omului !"
Reply With Quote
  #859  
Vechi 10.10.2011, 14:51:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Da ,mi se pare si mie un paradox ,un catolic si un calvinist care dau lectii de iubire crestina ortodocsilor.
Felicitari ,domnilor !
Desigur, doar daca forumul e raiul ecumenistilor si ideilor acestea. Mesajul e de fapt invers, e rautacios, plin de aroganta, asa cum din pacate ne-a obisnuit scotianul in ultimul timp. Mai rau e ca nu doar isi propaga ideile ecumeniste, vrea neaparat sa le si impuna. Si culmea e ca nu e numai atat, si ataca si jigneste pe cei ce nu le accepta.
Reply With Quote
  #860  
Vechi 10.10.2011, 15:31:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Scotianule, din pacate vad ca la tine nu a fost doar o dispozitie pasagera, ci asta e de fapt adevarata ta fata. Ai scris un mesaj aratand aroganta, rautate si putina intelegere. De fapt ai devenit un user agresiv, care nu numai ca ne abureste cu conceptiile sale, dar vrea sa ni le bage si pe gat. Mai mult, care nu vrea incepi sa il ataci, ironizezi, si jignesti.
Desi te bati cu pumnul in piept cata intelepciune, dragoste si smerenie ai, toate acestea sunt false. Exista nu numai smerenie si mandrie, ci si falsa smerenie si dragoste. Ti-ai face un bine daca ai citi si intelege despre asta. Si fariseii se bateau in piept cata intelepciune aveau ei si dragoste, dar era tocmai invers, desi incercau sa o afiseze peste tot ca sa o vada lumea. Gasesti o similitudine?

Pana acum ti-am scris cu frumosul, dar se pare ca pe omul mandru nu trebuie in niciun caz sa-l lauzi, acesta va deveni si mai infumurat.
Iubirea ta e de fapt doar pentru neadevar si rautate, apreciezi doar ce se conformeaza cu conceptiile tale. Iar acestea sunt complet false, dar tu nu ai cum sa-ti dai seama pentru ca esti imbatat de tine.
Tu incerci tot mai des de la un timp sa-ti impui conceptiile tale ecumeniste, nu doar sa le expui, ci sa le impui cu forta recurgand chiar la agresivitate. Tot prozelitism e, la fel ca impunerea conceptiilor cultului cuiva, tu incerci sa impui conceptiile tale diferite de ortodoxie, ecumeniste. Si aceastea afecteaza si logica se pare, nu reusesti sa distingi intre conceptii si persoana. Adica daca cineva scrie de calvinism tu imediat sari in necunostinta ta si intelegi ca urasc calvinii. Astea sunt ideile ecumeniste, le zic asa ca sa nu le zic aiureli de "corectitudine politica".

Desi vad ca stai de mult pe forum tot nu ai priceput ca asta e un forum ortodox. Iar pe forumul ortodox trebuia sa te gandesti ca vei citi si critici la adresa cultului tau sau al altor culte. Daca tie iti place minciuna unora nu le place. Nu cred ca ai inteles ca din punct de vedere ortodox calvinismul e o erezie, de fapt o multierezie. Nu stiu ce n-ai inteles aici, tu incerci sa impui niste idei ecumeniste ca sa acceptam si ideile cultului tau. Dar noi le combatem, nu numai ca nu le acceptam.
Ca multi cu aceste idei esti si intolerant, nu suporti ca altii sa nu aiba aceleasi idei ca si tine, adica ecumeniste. Nu ai inteles ca nu exista doua adevaruri, nu poate fi pamantul si rotund si patrat in acelasi timp. Asadar ortodoxia e adevarul, calvinismul e neadevar, e simplu. Ca tu nu crezi asta vad ca nu realizezi ca ju are importanta, suntem pe un forum ortodox, unde spunem despre adevar, nu despre neadevaruri. Auzi, de ce nu recunoastem sfintii din alte culte!
Cred ca cel mai bine e sa rogi tu insistent adminul sa te baneze, ca vad ca de mai multe ori ai spus ca pleci si plecarea a fost de o zi.
In niciun caz sa nu te mai obosesti sa raspunzi la mesaj, sa spui iar ironiile si conceptiile tale si sa incepi iar sa te bati in piept cata dragoste ai si altii nu au.

Nu spun deloc ca nu am si eu aceste tare, ca sa nu incepi sa arati asta.
In incheiere citeste atent si vezi ce vrea sa spuna Cuv. Paisie Aghioratul in citatul urmator, desi se refera la ortodocsi nu la eterodocsi:
"Cu durere in suflet marturisesc ca, dintre toti filounionistii (ecumenistii n.e.) pe care i-am cunoscut, nu am vazut pe nici unul sa aiba nu miez, dar nici macar coaja duhovniceasca. Cu toate acestea, stiu sa vorbeasca despre dragoste si unire, desi ei insisi nu sunt uniti cu Dumnezeu, fiindca nu L-au iubit."
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bioterapie, înșelare demonică

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23