Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 30.09.2011, 11:56:25
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laviniu Vezi mesajul
REFUZ sa cred ca in sec. XXI poti face astfel de afirmatii stimate domn! Cred ca majoritatea africanilor care o duc mizerabil, sunt mai curati sufleteste decat 95% din cei de pe acest forum, sa fiu iertat. Nu pot accepta ca o persoana care se declara crestina, judeca atata lume...In Africa sunt multi crestini, dar si din cei la care n-a ajuns cuvantul Domnului, Dumnezeu va mantui poate pe chiar mai multi numeric vb, decat o va face cu indivizi care se proclama drepti si crestini, etc....Numai bine!
ps. cand va spovediti, marturisiti cat judecati si va condamnati fratii? pt OAMENI suntem cu totii!
Dvs. nu puteti accepta multe dar lumea lui dumnezeu exista si merge inainte si fara putinta dvs. de acceptare !

NB : cu durere va informez ca ati lipsit de la discutia (threadul) extinsa si aprinsa prin care un coleg catolic a explicat (el a exprimat cel mai corect , mai inteligibil ) ce vrea sa spuna Hristos prin a ,,nu judeca" si tilcuit de sfintii parinti . este complicat ca sa reiau eu acum deoarece desi simpla si logica explicatia ea este lunga .
In orice caz va sesizez ca este diferenta intre judecatile morale si cele duhovnicesti . Baza convietuirii unui linga altii (adica in sociatate) sunt judecatile morale, omiprezente . Nu va inselati !
Dvs. acum va treziti la viata sociala . Nu va imbatati cu cuvintele ,,nu judeca" ca aceste nu sunt de origine Hristica ci este un slogan introdus in crtestinism de alte denominartiuni potrivnice ortodoxiei . Porunca Mintuitorului de a nu judeca ,este cu totul de alt sens decit o insinuati dvs.
Cit priveste spovedania mea , va recomand sa nu am judecati pe mine si astfel sa stabiliti ce am de facut , ci sa aveti grija nu mai de dvs. si sa vedeti ca astfel totul va merge bine !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 30.09.2011 at 12:04:16.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 30.09.2011, 15:30:29
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Interesant...judecati ca e crestineste,judecati,dar nu pe mine! :))
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #43  
Vechi 30.09.2011, 15:55:38
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
intr-o lume in care salariile sunt destul de mici, cheltuielile pentru a da un copil la cresa, la gradinita, apoi la scoala, de platit o bona pentru a sta cu copilul acasa pana vine unul din parinti acasa (pentru cei care nu au cu cine lasa copilul), eventual in lunile de vacanta, sunt destul de mari, plus ca sunt atatea cheltuieli, mancare, imbracaminte, chletuieli suplimentare ale casei, lumina, gaz, apa, intretinere, cati copii ar trebui sa aiba o familie ?

daca te pazesti ca sa nu ramai insarcinata de frica ca nu vei avea cu ce sa iti cresti copiii, nu este pacat? eu asa stiu, ca este pacat ... dar... cand vezi ca ai un salar de 10 mil tu 10 mil sotul, si din astia, trebuie bani pentru ce am enumerat mai sus, mai poti aduce pe lume un copil, doi, trei, patru? cati?

si inca o intrebare : este pacat sau nu legarea trompelor?

sper sa nu se repete, daca da, sa imi dati link-ul.
Scopul vietii este mantuirea si nu facerea de copii. Nu este pacat sa nu faci copii, este pacat sa ii faci si sa ii chinui pentru ca nu ai bani sa ii hranesti, sa ii intretii sau sa ii educi.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 30.09.2011, 15:58:43
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Cind veti putea face deosebirea intre judecatile morale si cele duhovnicesti atunci interesul va fi satisfacut de Adevar !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #45  
Vechi 30.09.2011, 16:01:12
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Scopul vietii este mantuirea si nu facerea de copii. Nu este pacat sa nu faci copii, este pacat sa ii faci si sa ii chinui pentru ca nu ai bani sa ii hranesti, sa ii intretii sau sa ii educi.
Spuneti dvs. precis care sunt canoanele care intaresc parerile voastre si eu va voi spune canoanele care pedepsesc impiedicare aparitiei unei noi vieti sau omorirea ei ?

Vorbiti precum tiganul, dupa ureche si nu dupa invataturile bisericii ortodoxe !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #46  
Vechi 30.09.2011, 16:31:21
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Wink

[quote=heaven;404108]Interesant...judecati ca e crestineste,judecati,dar nu pe mine! :))[/QUOT

Asa este mereu....Unii suporta greu adevarul , ca ei arata mereu cu degetul spre altii, fara a se zari intai pe ei! Apoi atata teorie si cat de putina practica...De aceea nu ma imbat(aviz fratelui zaharia 2009) cu h2o rece, dar nici nu diger teorii ieftine, vizavi de un adevar absolut: TOTI suntem ai LUI si EL ne iubeste la fel, fie ca suntem europeni, africani sau dp "marte"...Numai bine!

ps. Frate Zahario, spovedania curata cred ca te-ar ajuta mult , deci marturiseste rogu-te preotului cum vrei sa trimiti iadului africanii...Numai bine!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 30.09.2011, 16:37:58
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Spuneti dvs. precis care sunt canoanele care intaresc parerile voastre si eu va voi spune canoanele care pedepsesc impiedicare aparitiei unei noi vieti sau omorirea ei ?

Vorbiti precum tiganul, dupa ureche si nu dupa invataturile bisericii ortodoxe !
Sunteti cumva preot ca sa vorbiti in numele bisericii? Mi-am spus o parere ca majoritatea celor de aici.
Cu atat mai rau daca nu sunteti si jigniti lumea gratuit.
Am revenit pe acest site dupa ce am mai iesit o data pentru ca am fost jignita de catre cineva de pe forum.
Dupa cum stiti este democratie si avem voie sa ne spunem parerea.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 30.09.2011, 16:43:34
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

[quote=laviniu;404124]
Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Interesant...judecati ca e crestineste,judecati,dar nu pe mine! :))[/QUOT

Asa este mereu....Unii suporta greu adevarul , ca ei arata mereu cu degetul spre altii, fara a se zari intai pe ei! Apoi atata teorie si cat de putina practica...De aceea nu ma imbat(aviz fratelui zaharia 2009) cu h2o rece, dar nici nu diger teorii ieftine, vizavi de un adevar absolut: TOTI suntem ai LUI si EL ne iubeste la fel, fie ca suntem europeni, africani sau dp "marte"...Numai bine!

ps. Frate Zahario, spovedania curata cred ca te-ar ajuta mult , deci marturiseste rogu-te preotului cum vrei sa trimiti iadului africanii...Numai bine!
Ai dreptate laviniu, dar ca sa inteleaga cineva aceste lucruri, acel cineva trebuie sa fie om, nu o fila din scriptura sau din Cartile Sfintilor Parinti.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #49  
Vechi 30.09.2011, 16:48:14
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Sunteti cumva preot ca sa vorbiti in numele bisericii? Mi-am spus o parere ca majoritatea celor de aici.
Cu atat mai rau daca nu sunteti si jigniti lumea gratuit.
Am revenit pe acest site dupa ce am mai iesit o data pentru ca am fost jignita de catre cineva de pe forum.
Dupa cum stiti este democratie si avem voie sa ne spunem parerea.
Probabil o fi ajuns omul " schimnic " de cand traieste singur si " necasatorit " la aceasta varsta . La teorii nu ne intrece nimeni.... Sa spuna dansul cati copii are, cati copii ar fi trebuit sa aiba in aceasta lume, daca ar fi pastrat " cuvantul " asa cum el insusi il proclama, cate nopti a stat la capataiul copilului cu febra ? Nu vorbe, ca de-astea este plin Universul, si baiatul meu trancaneste toata ziua vrute si nevrute, fara sa asculte, dar, macar el are o scuza, are 6 ani.
Noi, ce scuza avem ?
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 30.09.2011 at 16:51:57.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 30.09.2011, 17:42:07
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Gradinita, la stat, costa in jur de 170 ron, program prelungit.
unde e gradinita de stat cu 170 de lei program prelungit? eu dau la gradinita de stat, program prelungit 12 lei pe zi ... inmultit cu 22 de zile lucratoare face 12*22=264 de lei gradinta pe luna... plus ca ne mai cere si cate 10-15 lei pe luna pt sapun lichid, servetele umede, uscate ... ( plus rechizite, jucarii, ne-au cerut bani pt covoare, perdele, nu stiu ce scaunele, bancute ... si tot asa ...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 23:35:07
Gratia sfintitoare si gratiile actuale Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 50 21.07.2013 21:41:59
Buletinele actuale au cip? Marcel_Ionut Generalitati 215 07.11.2012 22:23:02