Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.09.2011, 23:07:37
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Istorie, subiectivism confesional si dublul standard

As dori sa deschid un topic despre toate nelamuririle privind relatia oamenilor Bisericii cu factorul politic, cu deciziile sinoadelor si mersul credinciosilor Domnului prin pustiul si sub teroarea istoriei spre cetatea Domnului, Ierusalimul ceresc. Precizez ca oricine poate posta, cu conditia unor relatari obiective si lipsite de coloratura patimasa. Mentionez ca punctele de vedere vor fi critice si realiste, inclusiv in ceea ce priveste istoria BC.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.09.2011, 20:34:31
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Voi incepe prin a supune atentiei modul infam in care au fost tratati bogomilii si paulicienii in Rasarit, si catharii/albigenzii (varianta occidentala a bogomililor) in Apus. Cam orice se scuza in societatea umana, dar masacrarea in masa nu este o glorie pentru nici o minte sanatoasa, decat in cazul in care cei executati practicau ritualiri malefice, cu efect vizibil asupra celorlalti oameni, naturii si modului de viata. Cu sectele enumerate nu era cazul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.09.2011, 21:19:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

In Bosnia bogomilismul chiar ajunsese religia oficiala la un moment dat. Am citit ca musulmanii din Bosnia sunt fostii bogomili, care odata cu cucerirea tarii ce turci s-au convertit la islamism.
Bogomilismul pare o combinatie intre crestinism si paganism. Cate ceva despre ei aici: http://www.crestinortodox.ro/secte-c...lii-72857.html
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.09.2011, 22:17:36
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu, e maniheismul reinviat, dar in culoare locala balcanica. Ei si paulicienii au fost foarte aspru tratati de Institutia imperiala bizantina si seful bogomil chiar ars pe rug. :D Catalin, do you copy? Do you read me? :) cum se zice in aviatie... {S-o mai dam si pe umor nitel...}. Ai inteles...stiu ca BC e targetul tau preferat...de aia am subliniat ca a fost ars pe rug, o practica despre care toti anticatolicii ca vocatie, indiferent de ce marturisesc ca si confessio fidei, spun ca a r fi chipurile eminamente specific inchizitoriala. Nu, e medievala, pur si simplu.
Insa mult mai rau au patit-o colegii lor cathari de la nobilii catolici franco-italieni... o sa postez altadata linkurile, acum sunt obosit si nu am chef.
Savo si Cata, cum vedeti, mai exista oameni care pot gandi si posta independent de "ascultare", "pozitii oficiale" si all the crap of that kind. Pe mine ma intereseaza adevarul, pentru ca acum doua mii de ani Cineva a spus ca adevarul e cea mai sigura poarta spre libertate, odata cunoscuta ca atare. Asa ca nu mai e cazul ca Savo sa spuna, in stilul sau unic pe care l-as numi "furie cultivata interior cu pretext teologic", ca pe aici sunt unii care fac "propaganda iezuita". Nu e cazul, chiar daca adevarul e/ar fi in defavoarea BC, BO sau confesiunilor (neo)protestante, eu tot il afirm.
Cand o sa se faca diferenta dintre persoana si idee? Parca hristologia ne-a invatat sa diferentiem intre Fire si Ipostas. Cand o sa aplicam, mutatis mutandis, aceasta si la noi, "cei mai mici frati ai Lui"?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.09.2011, 22:28:17
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
.Cineva a spus ca adevarul e cea mai sigura poarta spre libertate, odata cunoscuta ca atare.
Frate,mie imi place cum incepe Didahia:,,Sint doua cai: una a vietii si alta a mortii; si este mare deosebirea intre cele doua cai."Si apoi incep explicatiile.Mie prima fraza imi pare un fel de predica soptita undeva intr-o pestera,in zorii crestinismului,tainica si cutremuratoare, in fata unui mic grup de credinciosi,increzatori precum niste copii.Daca reusesti sa incadrezi ,,imaginea" scrierii in contextul ei se schimba perceptia la modul cutremurator.Vaya con Dios Theo :)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.09.2011, 22:46:59
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Frate,mie imi place cum incepe Didahia:,,Sint doua cai: una a vietii si alta a mortii; si este mare deosebirea intre cele doua cai."Si apoi incep explicatiile.Mie prima fraza imi pare un fel de predica soptita undeva intr-o pestera,in zorii crestinismului,tainica si cutremuratoare, in fata unui mic grup de credinciosi,increzatori precum niste copii.Daca reusesti sa incadrezi ,,imaginea" scrierii in contextul ei se schimba perceptia la modul cutremurator.Vaya con Dios Theo :)
Exact asa vad si eu, frate Scot, contextul acestei fraze. Cred ca "baietii cu colanul si sortul" (in care stiu ca tu, Savo, Cata si altii nu credeti, dar din pacate o sa primiti si voi, si noi toti, multe dovezi cum ca ei exista si activeaza bine merci, in profitul lor si dauna noastra a celor obisnuiti, "profani") au inceput cam dupa Niceea sa se organizeze si infiltreze... Atunci a inceput "divide et impera" asupra masei de credinciosi... Acum au schimbat macazul, si deviza e "E pluribus unum".
Dumnezeu sa binecuvanteze pe cei ca tine, ca de la Dumnezeu prin voi ne vine redescoperirea izvoarelor de apa vie ale sinceritatii si nepartinirii, in desertul ucigas al minciunii si inrolarii subiective pe care il strabate omenirea de cel putin doua mii de ani.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.09.2011, 23:04:00
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hai sa las ceva cu adevarat frumos topicului.Cineva a spus asa: ,,In fiecare om exista o lumina.Dar pentru fiecare trebuie sa vina clipa randuita de sus cand te vezi asa cum esti si sa-L cauti pe Hristos.Dumnezeu te iubeste pentru ceea ce este in tine lumina,pentru ce ai tu bun,nu pentru pacatele,petele,intunericimile tale.Iar tu nu poti fi si cu ale lumii si cu Dumnezeu: Caci oricine va vrea sa-si scape viata, o va pierde; dar oricine isi va pierde viata din pricina Mea si din pricina Evangheliei, o va mantui.(Marcu 8:35).Daca ai iubi cu adevarat pe Hristos viata ta ar fi alta.Ai fi un om cu adevarat,ai raspindi in jurul tau lumina si pace.Ai face din invatatura lui Hristos o invatatura vie,ai trai-o si ai fi fericit inca de aici de pe pamint,intelegand ca nu ai nici un motiv sa te tulburi,ca necazul,bucuria ca si neorocirea ta pe pamint sunt la fel de trecatoare;ca si viata ta,asa cum este,are un rost dat de Dumnezeu si ca implinind invatatura Lui vei ajunge sa dobandesti viata vesnica".

In Didahia se spunea: ,,Cele ce ti-se intimpla sa le primesti ca bune,stiind ca nimic nu se face fara Dumnezeu".Primul text,din care eu am citat doar o mica parte,este didahic in esenta lui,desi este scris in timpurile noastre,de un preot.Prin urmare ei,aceia,au pierdut,ce trebuia sa supravietuiasca a supravietuit.Firul credintei nu a putut fi rupt,exista intunecime si ceata in furtuna dar la final mereu rasare Adevarul.Nu poate fi oprit de nimeni.

You'll never walk alone brother.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.09.2011, 23:07:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Voi incepe prin a supune atentiei modul infam in care au fost tratati bogomilii si paulicienii in Rasarit, si catharii/albigenzii (varianta occidentala a bogomililor) in Apus. Cam orice se scuza in societatea umana, dar masacrarea in masa nu este o glorie pentru nici o minte sanatoasa, decat in cazul in care cei executati practicau ritualiri malefice, cu efect vizibil asupra celorlalti oameni, naturii si modului de viata. Cu sectele enumerate nu era cazul.
Poate ar trebui sa te intrebi cum au tratat respectivii pe catolici pana sa ajunga sa fie masacrati si cam care era stilul lor de viata.
Ma refer la cathari/albigenzi.

Ai sapat nitel in directia subiectului sau doar asa..varianta neoprotestant-anti-catolica a faptelor?

Adventistii cel putin sunt mari fani ai acestora, in materialelor lor de propaganda sunt descrisi ca adevarati crestini si martiri dupa Evanghelie, cu toate ca pana si dupa standardele adventiste credinta lor e cel putin eretica, dar na..in lipsa de alti inaintasi mai onorabili, merg si astia, cu o atenta selectie a informatiilor care ajung la pioasele suflete care daca ar sti tot adevarul s-ar cam putea sminti nitel ..

De fapt "eretic" e un termen care lipseste din dictionarul neoprotestant, nu gasesti asta cam ciudat, pentru un pacat capital?

Ca sa nu mai vorbim ca desi incerci sa condamni, pana la urma ajungi sa justifici abuzurile asupra altor indivizi prin prisma unor judecati care de-a lungul timpului s-au dovedit a fi mai degraba subiective si au deschis calea la alte abuzuri (vanatoarea de vrajitoare -> Inchizitia -> tortura si crima).

Last edited by AlinB; 26.09.2011 at 23:27:14.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.09.2011, 23:10:17
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Alinb , ma surprinzi la modul pozitiv de-o vreme! Numai bine!
ps. scuze....b cu B mare...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Subiectivism organizational sau eclesiologia ca si calcai ahilean al Bisericii celestial_pottery Istoria bisericii 16 17.12.2012 21:14:58
Istorie adevărată Decebal Generalitati 13 16.12.2012 12:01:35
Istorie, profanare sau defaimare? Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 78 07.07.2012 15:57:26
Exit poll conform cu tronsoanele orare standard laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 15 07.12.2009 14:43:03
Istorie a islamului si Coranului Petruta2 Religia Islamica 0 24.05.2007 02:43:36