Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 17.09.2022, 09:28:58
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Bine mai,atunci doar tu și alți câteva sute de milioane de ortodocși sunteți mântuiți și în Adevăr,iar restul de câteva miliarde sunt pierduți și vor ajunge in iad.

Asta este logica lui Dumnezeu și răspunsul lui la creația Sa?
Si ce ai vrea sa fac? Sa fraternizez cu eretici și sa le dau dreptate? Ca sa cad sub anatema Bisericii?
Am văzut botezul unui protestant care a venit la Ortodoxie în Ardeal jud. Alba la o mânăstire.
La sfârșit Preotul l-a pus sa se întoarcă spre apus, și pe lângă, lepădarea de 3 ori de Satana și unirea cu Hristos, sa afuriseasca sectarii și învățătura lor.
Ceva înfiorător. Deci nu te joci cu asa ceva.

Tot ce pot sa fac e sa ma rog pentru toți care sunt rătăciți de la Adevar sa vina la dreapta credință ortodoxa.
Ma rog ca întreaga umanitate sa devina ortodoxa și sa se mântuiască.
Si să am nădejde ca asa va fi intr-o bună zi.

Legat de intrebarea ta,logica lui Dumnezeu este ca vrea "ca toți oamenii sa se mântuiască și la cunoștința Adevărului sa vină. "
Dar lasă liberul arbitru pentru fiecare. Nu silește pe nimeni.
Așa cum Iuda a ales. Arie a ales. Dumnezeu îți spune ce sa faci,îți arată consecințele, dar nu face în locul tău.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 17.09.2022, 09:51:00
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Bine mai,atunci doar tu și alți câteva sute de milioane de ortodocși sunteți mântuiți și în Adevăr,iar restul de câteva miliarde sunt pierduți și vor ajunge in iad.

Asta este logica lui Dumnezeu și răspunsul lui la creația Sa?
Să nu uităm că eterodocșii au tot felul de desfătări, realizări de tot felul financiare, aptitudini artistice, culturale, înzestrări și priceperi, unii au bucuria familiei în țările mai subdezvoltate, deci pe pământ se lăfăie mulți, li s-a îngăduit, nu există nicio realizare lumească la care să nu poate ajunge, dacă ajungeau doar ortodocșii să facă ceva mai puteai spune că e discriminare.

De multe ori eterodocșii i-au stăpânit pe ortodocși, cazul imperiului Otoman care a schingiuit mai toate popoarele ortodoxe din Balcani și Est, le-a împilat, le-a folosit ca pe o carne vie de multe ori în războaie și în haremuri.

Deci cum ar fi ca oameni care au prigonit, batjocorit, călcat în picioare persoane care au pecetea Duhului Sfânt la botez, sau pe care nu i-a interesat deloc de lege, să primească aceeași binecuvântare în veșnicie ?

Chiar apostolul Pavel spune că ajunseseră ca gunoiul lumii, oare cum se va mântui acea lume carora le-a scăpat lucrarea apostolilor:


Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel
Capitolul 4

12. Și ne ostenim, lucrând cu mâinile noastre. Ocărâți fiind, binecuvântăm. Prigoniți fiind, răbdăm.
13. Huliți fiind, ne rugăm. Am ajuns ca gunoiul lumii, ca măturătura tuturor, până astăzi.

Acum informația circulă, cum noi aflăm despre orice manifestare religioasă de pe planetă, așa pot să afle și alții despre ortodoxie, nu mai e scuza îndepărtării geografice.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 17.09.2022, 15:07:04
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Cu versete din Scriptura poți argumenta orice.
Războiul, crima, Inchiziția, incestul șamd.

Orice idee vrei sa susții găsești în Scriptura un verset sau mai multe,care sa le interpretezi pentru a convinge un auditoriu.
Dacă vrei sa înființezi un cult o faci pe baza a câteva versete.

De asta noi ortodocșii nu ne lăsăm influențați de nici o alta retorică.
Pentru noi, Scriptura se interpretează în Duhul Bisericii noastre drept-măritoare, prin Sfânta Tradiție .
Sfânta Tradiție pentru noi are același caracter ca și Sfânta Scriptura. E inspirată de Duhul Sfant și transmisa verbal de Sf.Apostoli pana în zilele noastre.
Adică avem continuitate 2000 de ani până în prezent.

E o Tradiție, o trăire vie. Pentru noi Sfânta Scriptura se împletește și se completează cu Sfânta Tradiție.
Multe aspecte ce țin de cult,de liturgică au fost transmise verbal,cum spune și Scriptura în Epistole. Nu se regăsesc în Scriptura.

A încerca un creștinism bazat doar pe Scriptura, fara Tradiție e non-sens. Nu are toată Sursa de inspirație divina.
Sfânta Tradiție nu contrazice Sfânta Scriptura.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 17.09.2022, 17:30:37
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Cu versete din Scriptura poți argumenta orice.
Războiul, crima, Inchiziția, incestul șamd.

Orice idee vrei sa susții găsești în Scriptura un verset sau mai multe,care sa le interpretezi pentru a convinge un auditoriu.
Dacă vrei sa înființezi un cult o faci pe baza a câteva versete.

De asta noi ortodocșii nu ne lăsăm influențați de nici o alta retorică.
Pentru noi, Scriptura se interpretează în Duhul Bisericii noastre drept-măritoare, prin Sfânta Tradiție .
Sfânta Tradiție pentru noi are același caracter ca și Sfânta Scriptura. E inspirată de Duhul Sfant și transmisa verbal de Sf.Apostoli pana în zilele noastre.
Adică avem continuitate 2000 de ani până în prezent.

E o Tradiție, o trăire vie. Pentru noi Sfânta Scriptura se împletește și se completează cu Sfânta Tradiție.
Multe aspecte ce țin de cult,de liturgică au fost transmise verbal,cum spune și Scriptura în Epistole. Nu se regăsesc în Scriptura.

A încerca un creștinism bazat doar pe Scriptura, fara Tradiție e non-sens. Nu are toată Sursa de inspirație divina.
Sfânta Tradiție nu contrazice Sfânta Scriptura.
Tocmai de tradiție voia să-i lepede Iisus pe evrei.

Tradiția este duhul lumii despre care vrea Iisus sa ne lepădăm.

Tradiția închide Duhul Adevărului într-o cușcă,ea îmbracă multe forme in funcție de zona geografica, istorică etc.

Dar Scriptura este Cuvântul lui Dumnezeu,și este același mereu, neschimbat și viu.

Tradițiile se schimbă mereu și sunt diferite,la fel și interpretarea părinților sau ritualul sau alte forme adăugate natural in cadrul creștinismului de-a lungul evoluției sale.

Dar...Sola fide,Sola gratia, Sola scriptura.....Adică credința,harul și Scriptura sunt mereu vi și neschimbate, orice are acces oricând la ele,cel puțin în prezent,și sunt singurele necesare,restul este in plus.

Adică eu nu atac tradiția,dar nu o vad la nivelul acestora 3.Este un izvor important,dar numai la nivel consultativ, istoric,doctrinar, teologic etc...

Însă Tradiția Bisericii nu reprezintă decât evoluția umană a acestia, respectiv adaosurile lumești.

Adevărul divin a venit pur și complet încă de la început,nu are nevoie de nimic altceva.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 17.09.2022, 19:00:52
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Tocmai de tradiție voia să-i lepede Iisus pe evrei.

Tradiția este duhul lumii despre care vrea Iisus sa ne lepădăm.

Tradiția închide Duhul Adevărului într-o cușcă,ea îmbracă multe forme in funcție de zona geografica, istorică etc.

Dar Scriptura este Cuvântul lui Dumnezeu,și este același mereu, neschimbat și viu.

Tradițiile se schimbă mereu și sunt diferite,la fel și interpretarea părinților sau ritualul sau alte forme adăugate natural in cadrul creștinismului de-a lungul evoluției sale.

Dar...Sola fide,Sola gratia, Sola scriptura.....Adică credința,harul și Scriptura sunt mereu vi și neschimbate, orice are acces oricând la ele,cel puțin în prezent,și sunt singurele necesare,restul este in plus.

Adică eu nu atac tradiția,dar nu o vad la nivelul acestora 3.Este un izvor important,dar numai la nivel consultativ, istoric,doctrinar, teologic etc...

Însă Tradiția Bisericii nu reprezintă decât evoluția umană a acestia, respectiv adaosurile lumești.

Adevărul divin a venit pur și complet încă de la început,nu are nevoie de nimic altceva.
Din câte știu dacă o tradiție e contrară Sfintei Scripturi nu face parte din Sfânta Tradiție.
Sfânta Tradiție e doar ce s-a păstrat din învățătura Apostolilor, care au stat în preajma Mantuitorului, deci duce tot la Domnul.

De exemplu, tradiții populare, păgâne, străbune nu au fost incluse în Biserică. Cum este cea de la înmormântarea unui om,când oamenii arunca bani peste trupul decedatului pentru a-l ajuta în viața de apoi. În zona noastră încă se practică. Nu e acceptata de Biserică.

Ma uit la manualul de Liturgica. Pai sunt sute,dacă nu mii de gesturi rituale săvârșite mii de ani,care nu se regăsesc în Scripturi, dar au fost păstrate cu sfințenie.
La fiecare este un temei scripturistic.
Dar ritualul respectiv nu îl găsești nicăieri în Scripturi.

Neo-protestanții nu au o tradiție. Un Părinte spunea ca de asta cauta mereu,ba filozofie, ba New Age (deși astea contravin flagrant Scripturii, care e ferma împotriva idolatriei,paganismului și implicit panteismului).
Ei sunt ca o pasare căreia i s-a tăiat o aripă. O aripă e Sf. Scriptura și alta Sfânta Tradiție.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 17.09.2022, 19:28:18
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Tocmai de tradiție voia să-i lepede Iisus pe evrei.

Dar...Sola fide,Sola gratia, Sola scriptura.....Adică credința,harul și Scriptura sunt mereu vi și neschimbate, orice are acces oricând la ele,cel puțin în prezent,și sunt singurele necesare,restul este in plus.
Invocau tot scriptura și aceia, Vechiul Testament diferite rânduieli, în fața lui Hristos ei de fapt invocau Sola Scriptura referitor la prescripțiile lăsate prin Moise, deci asta spuneau și oamenii vremii doar Vechiul Testament atât.
Și tăierea împrejur și evitarea diferitelor animale și Sâmbăta toate erau trecute în Scriptura de până la Hristos, nu erau paralele regăsite doar în tradiția rabinică.

De fapt Hristos e tradiția dinamică a Bisericii, El a dat autoritatea apostolilor și episcopilor să îndrume obștea.

Canonul Bibilic când s-a definitivat, n-a trecut tot prin mâna epsicopilor, practic tot printr-o hotărâre a fost statornicit, de ce acea hotărâre e bună și cu autoritate, dar autoritatea să se limiteze numai acolo ?

Cum era dacă pt fiecare problemă se adăuga la o singură scriere câte ceva, cât ar fi cântărit acea lucrare.
Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Adevărul divin a venit pur și complet încă de la început,nu are nevoie de nimic altceva.
Canonul biblic a apărut după câteva secole, nu a circulat așa din anul 1 după răstignirea lui Hristos, erau epistole răspândite prin toate comunitățile creștine, cine crezi că le-a compilat ?

Nici măcar apostolul Pavel nu a trăit până când a apărut forma asta întreagă de Noul Testament, Apocalipsa/Revelația Sfântului Ioan a apărut ultima, nu a citit-o decât din veșnicie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 17.09.2022, 19:49:59
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Tradiția în general reprezintă substratul religios pe care s-a format noua religie, obiceiuri, ritualuri preluate din vechea credință.
Cât și ceea ce acumulează pe parcursul evoluției și dezvoltării ei,sau sub forma de împrumuturi sau creații proprii în funcție de necesități și probleme sau acțiunii specifice adaptate pentru funcționarea acesteia.

Practic aici este relevantă tradiția, întrucât păstrează de la începuturile civilizației modul natural de expresie al credinței și modulurile de expresie ale omului neinfluențat de religiile "instituționalizate", apărute mai târziu.

Deci de asta ,in general ,merg mână în mână tradiția/religia cu dogma "oficială".

Când vorbim despre canonul biblic, vorbim și despre cărțile excluse din acesta,sau manuscrise recent descoperite Qumran/Marea moartă,sau cărți gnostice/apocrife etc.

Deci cei care au "format"Biserica și Scriptura actuală au și distrus practic "Adevărul"...Dar intrăm în alte aspecte aici...

Acuma eu când exprim opinii din diferite zone religioase,nu vreau sa se înțeleagă că sunt și adeptul/practicantul acelora.

Repet,nu sunt sunt adept/membru/practicant al nici unei religii/organizații/secte religioase.

Și nu incerc sa promovez/susțin niciuna in mod special.Logic poate uneori pare că inclin spre (neo)Protestantism sau Catolicism sau New Age sau știu eu..Însă doar accentuez anumite părți bune/rele într-o manieră subiectivă,însă incerc cât de cât să fiu obiectiv.

Ce mă interesează pe mine este integrarea umanității in conștiința cosmică universală...

Pare utopic,dar a fi conectați toți la Sursă,cred că este idealul spiritual al planetei.

Iar religia nu pare că poate oferi asta, tocmai de asta vorbesc despre spiritualitate și curente care sunt interesate de aceasta.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 17.09.2022 at 20:15:28.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 17.09.2022, 21:29:38
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Și nu incerc sa promovez/susțin niciuna in mod special.Logic poate uneori pare că inclin spre (neo)Protestantism sau Catolicism sau New Age sau știu eu..Însă doar accentuez anumite părți bune/rele într-o manieră subiectivă,însă incerc cât de cât să fiu obiectiv.

Ce mă interesează pe mine este integrarea umanității in conștiința cosmică universală...

Pare utopic,dar a fi conectați toți la Sursă,cred că este idealul spiritual al planetei.

Iar religia nu pare că poate oferi asta, tocmai de asta vorbesc despre spiritualitate și curente care sunt interesate de aceasta.
Înclini spre neo(Protestantism) sau Catolicism ca să critici ortodoxia.
Apoi critici însăși Biblia din perspectiva New Age.
Adică te folosești de un instrument ca să critici o dogma,apoi critici instrumentul respectiv.

Nu ești de acord cu orice religie și propui spiritualitatea.
Ce anume? Yoga? Meditație transcendentala?

A fi una cu Sursa sună...Sursa e ceva impersonal,departe.
Dumnezeu în creștinism e Persoană ,e apropiat, ii spunem intim Doamne, Tată.

Si Bivolaru la MISA declara ca vrea integrarea umanității în conștiința cosmica,în Absolut.
Si Osho în State.
Mântuitorul ne-a avertizat de hristoșii mincinoși ai vremurilor din urma. "După roade ii veți cunoaște ".

Ce forma de spiritualitate propui? Cum se unesc oamenii care îmbrățișează aceasta forma? La biserică, online,în spirala? Ce anume fac?
Pana la urma nu ai ajunge tot la o forma de organizare,o doctrina,o ierarhie?! Retoric întreb.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 17.09.2022, 22:25:30
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Înclini spre neo(Protestantism) sau Catolicism ca să critici ortodoxia.
Apoi critici însăși Biblia din perspectiva New Age.
Adică te folosești de un instrument ca să critici o dogma,apoi critici instrumentul respectiv.

Nu ești de acord cu orice religie și propui spiritualitatea.
Ce anume? Yoga? Meditație transcendentala?

A fi una cu Sursa sună...Sursa e ceva impersonal,departe.
Dumnezeu în creștinism e Persoană ,e apropiat, ii spunem intim Doamne, Tată.

Si Bivolaru la MISA declara ca vrea integrarea umanității în conștiința cosmica,în Absolut.
Si Osho în State.
Mântuitorul ne-a avertizat de hristoșii mincinoși ai vremurilor din urma. "După roade ii veți cunoaște ".

Ce forma de spiritualitate propui? Cum se unesc oamenii care îmbrățișează aceasta forma? La biserică, online,în spirala? Ce anume fac?
Pana la urma nu ai ajunge tot la o forma de organizare,o doctrina,o ierarhie?! Retoric întreb.
Eu nu propun nimic,nu sunt în măsură să propun eu ceva...

Eu doar încerc să înțeleg,sa discut și să studiez ce au produs alții...

Însă dacă critic ceva,nu fac decât să utilizez rațiunea pentru a observa ceea ce se întâmplă în jurul meu...

Roadele acestor hristosi mincinoși sau profeți falși.... Dă-mi voie să-ți spun că eu nu cred in eroare/erezie sau adevăr absolut in situația actuală a umanității...

Exista doar stadii de evoluție, căi diferite și poziționarea in cadrul polarității,care până la urmă face parte din noi in ambele polarități+-.

Este irelevant ce propune omul în raport cu ce reprezintă Absolutul/Sursa/, Dumnezeu...

Eu cred că indiferent de raportarea noastră la Divin , indiferent ce cum este reprezentat acesta în fiecare etapă a umanității, singurul factor dinamic este omul,Divinul rămâne același,însă formele sale de manifestare asupra umanității,și implicit a percepției omului asupra Lui.

Deci nu contează...Omul este emanație,o parte integrantă din Absolut, nu-i rămâne decât să înțeleagă asta,și să conștientizeze că este unit cu tot ce este din jurul lui.

Nu ai nevoie de o religie pentru asta,sau de apartenență la vreo organizație, doctrina sau altceva de genul.
Practic religiile mai mult dezbină decât unesc,aduc mai mult război decât pace și inloc să răspândească un mesaj de iubire și pace, provoacă teamă,ura și intoleranță.

Faci parte din umanitate....Este scris in ființa ta asta....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 17.09.2022 at 22:31:58.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 17.09.2022, 22:50:26
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul

Roadele acestor hristosi mincinoși sau profeți falși.... Dă-mi voie să-ți spun că eu nu cred in eroare/erezie sau adevăr absolut in situația actuală a umanității...

Exista doar stadii de evoluție, căi diferite și poziționarea in cadrul polarității,care până la urmă face parte din noi in ambele polarități+-.

Este irelevant ce propune omul în raport cu ce reprezintă Absolutul/Sursa/, Dumnezeu..

Nu ai nevoie de o religie pentru asta,sau de apartenență la vreo organizație, doctrina sau altceva de genul.

Faci parte din umanitate....Este scris in ființa ta asta....
Apropo de roadele hristoșilor mincinoși: mulți adepți Misa au fost exploatați fizic,sexual și emoțional, au dezvoltat boli psihice și neurologice. Cam asta le-a adus integrarea în Absolut.
Ceva similar a fost și cu Osho, l-au extrădat ca să nu facă pușcărie pentru escrocherie și tentativa de omor calificat, premeditat.
În fine,asta e alta discuție.

Ce spui tu e o ideologie abstracta , fără aplicare în concret.
Dacă oamenii se văd că fiind Una crezi ca nu vor mai fi războaie, traume,suferințe? Intr-adevar la nivel teoretic suna bine.
Numai ca omul are nevoie de un motor sa meargă intr-o direcție.

Tu crezi ca dacă nu va mai fi religie, decât aceasta ideologie s-a terminat cu suferința în univers?
Pai religie asta înseamnă: re-legare. Adică refacerea legăturii între om și Dumnezeu.
Omul are nevoie în mod practic,concret de unelte pentru asta: rugaciune, post, pocăință, comunitate religioasa și foarte important o apartenenta la acea comunitate.
Mulți oameni îl iubesc pe Dumnezeu prin prisma religiei în care s-au născut.
Deci își iubesc religia.
Astfel ca o atare ideologie li se pare nihilism,ca nu se îndreaptă spre nicăieri, nu are finalitate.

Când vrei sa demoleze ceva (religii) trebuie să te gândești bine dacă e în regulă ce faci prin prisma oamenilor.
Si dacă alegi sa o faci, trebuie să știi foarte bine ce pui în loc!
Dacă pui spiritualitate trebuie sa știi ce și cum. Omul are nevoie de unelte, sa se apuce de treabă ,sa lucreze cu el însuși, sa se autocunoasca, perfecționeze șamd .

Cu ce e mai buna o ideologie difuza/confuza fără aplicabilitate în concret decât religia creștină?!
Si creștinismul are drept mesaj principal unitatea, iubirea.
"Porunca noua va dau vouă: sa va iubiți unul pe altul asa cum v-am iubit Eu"
"Mai mare dragoste nu are cineva decât acela care își pune viața pentru voi"

Dacă am reuși să împlinim porunca Evanghelică ar fi raiul pe pământ.
Așa că sa ii lăsăm pe ortodocși ca sunt pe Cale cu toate pacatele lor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare