Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.09.2023, 15:38:02
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 727
Implicit Cum comunicam cu neoprotestantii?

Daca ati avut ocazia sa discutati cu neoprotestantii, poate ati observat ca unii au un anumit dispret fata de Biserica Ortodoxa si un set de argumente prestabilite. Eu in principal nu prea ma angajez la discutiile acelea fiindca mi se pare ca au o greseala mai fundamentala, dispretuind Traditia, crezand ca doar Scriptura are autoritate. Asa ca prefer sa nu ma bag la cearta cu citate biblice pe care fiecare le interpreteaza cum are chef, ca mi se pare ca incurajez aceasta greseala pe care o consider fundamentala. Problema acestei abordari este ca ei cu asta sunt invatati: daca vrei sa ajungi la ei cumva, uneori trebuie sa lasi la o parte toate argumentele Traditiei si oarecum sa intri in modul de gandire pentru a comunica pe limba lor. Eu n-am gasit motivatia sau timpul sa fac asta fiindca prefer sa invat mai multe despre ortodoxie in loc sa invat toate detaliile despre ratacirile lor. Dar recent am gasit acest website: https://www.odaiadesus.ro/apologetica.html

Este un site intretinut de un roman care a facut parte din mai multe culte neoprotestante (baptisti, penticostali, si altele) si a revenit la ortodoxie dupa ce s-a saturat de colindat. Pe linkul de mai sus, el aduce argumente scripturale pentru majoritatea nemultumirilor neoprotestante, deci sunt scrise pe limba lor ca de la unul de al lor. Mi se pare un site bun de trimis unui neoprotestant care cauta sincer sa inteleaga credinta Ortodoxa din prisma cresterii pe care a avut-o. Pe site-ul lui are si detalii istorice despre aceste culte: de exemplu, nu stiam ca printesa Ralu Callimachi a finantat nu doar traducerea lui Dumitru Cornilescu dar si activitatea lui Tudor Popescu: un preot ortodox apostat care a infiintat Biserca Evanghelica Romana (aceasta la randul ei este diferita fata de gruparea "Crestinii dupa Evanghelie"...). Are mai multe lucruri interesante pe-acolo si din ce-am rasfoit n-am vazut nimic eretic.

In fine, am facut topicul asta ca mi-ar fi prins bine sa fi stiut de site-ul asta in trecut si am zis sa-l pun sa fie aici.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 21.09.2023 at 16:35:07.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.09.2023, 22:53:38
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.962
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
In fine, am facut topicul asta ca mi-ar fi prins bine sa fi stiut de site-ul asta in trecut si am zis sa-l pun sa fie aici.
Threadul e bun, dar site-ul îl știu cel puțin de vreo 10 ani, dacă nu de 15.

Discuția cu ei e făcută or de călugări cum făcea pr Cleopa, sau de alți preoți preferabil care au citit mult și fac o discuție mai mult pt afirmarea anumitor puncte credință, decât a-i convinge pe ei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.09.2023, 11:13:08
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 727
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Discuția cu ei e făcută or de călugări cum făcea pr Cleopa, sau de alți preoți preferabil care au citit mult și fac o discuție mai mult pt afirmarea anumitor puncte credință, decât a-i convinge pe ei.
Pai nu stiu, poate asa ar fi ideal ca toti protestantii sa isi clarifice nelamuririle cu expertii in domeniu. Dar asta nu scuza prea mult mirenii din a face ceva? Daca vorbesti cu un neoprotestant si ii zici sa se duca la manastire sa intrebe, sansele sunt sa nu se deranjeze atat. Dar daca-i dai cateva resurse si raspunsuri fundamentale si ii spui sa se duca la preoti/calugari pentru lucruri mai avansate, poate raspunde mai pozitiv. Macar are un punct de plecare mai bine inteles.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.09.2023, 21:38:43
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Daca ati avut ocazia sa discutati cu neoprotestantii, poate ati observat ca unii au un anumit dispret fata de Biserica Ortodoxa
Nu te teme, dacă vei observa cu atenție, vei găsi mulțimi mari de ortodocși care au și ei un anumit dispret fata de Biserica Penticostală sau cea baptistă, etc. Chiar și față de biserica soră catolică.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
recent am gasit acest website: www.odaiadesus.ro

Este un site intretinut de un roman care a facut parte din mai multe culte neoprotestante (baptisti, penticostali, si altele) si a revenit la ortodoxie dupa ce s-a saturat de colindat. Pe linkul de mai sus, el aduce argumente scripturale pentru majoritatea nemultumirilor neoprotestante, deci sunt scrise pe limba lor ca de la unul de al lor.
Iluzii.
Niciun neoprotestant serios nu bagă în seamă bălăriile expuse de Bogdan Mateciuc sau alte haimanale spirituale care tot migrează de la un cult la altul. Neoprotestantul nu are încredere în asemenea ipochimeni și nu dă doi bani pe scrierile lor.

Acum pune-ți tu serios întrebarea: ai da doi bani găuriți pe scrierile unor ortodocși care au trecut la baptiști sau penticostali? Le-ai citi cu nesaț noile lor... descoperiri?

Gândește-te de exemplu la Daniel Cristian Florea!
Când s-a făcut el pastor baptist, ți-ai... "clarificat cu el nelămuririle"?
Acum e înapoi la ortodocși. Adică e o Mare Varză. Ăștia nu pot fi oameni de încredere.

Dar dacă chiar vrei să-ți clarifici nelămuririle cu experții în domeniu, preoți ortodocși convertiți la neoprotestanți doar spune-mi și îți dau zece videouri care poartă titluri precum: "Mărturia fostului preot ortodox Ixulescu care s-a întors la credință".

Last edited by Penticostalul Traditional; 27.09.2023 at 21:45:29.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.09.2023, 21:51:57
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 727
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Dar dacă chiar vrei să-ți clarifici nelămuririle cu experții în domeniu
N-am nicio nelamurire de clarificat cu protestantii. Vorbeam despre cum ortodocsii pot sa comunice cu protestantii interesati de ortodoxie sincer, caci e un prilej pentru noi sa propavaduim. Tu nu esti interesat de ortodoxie si eu nu sunt interesat de protestantism, deci nu e nimic de discutat.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.09.2023, 22:03:23
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Vorbeam despre cum ortodocsii pot sa comunice cu protestantii interesati de ortodoxie sincer
Asta vorbeam și eu: protestanții interesați sincer de ortodoxie discută cu ortodocșii sinceri și adevărați, nu cu fluturii care zboară din floare-n floare.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Tu nu esti interesat de ortodoxie
Te înșeli amarnic și aici. Normal că eu sunt interesat de ortodoxie și știu despre ea de zece ori mai multe decât știi tu despre neoprotestantism.

Dar nu-mi iau informațiile de la Bogdan Mateciuc, Vasile Tomoioagă, Cristian Vasile Florea sau alte haimanale care călătoresc agale prin toate denominațiile.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.09.2023, 22:07:17
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 727
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Tu nu esti interesat de ortodoxie
Te înșeli amarnic și aici. Normal că eu sunt interesat de ortodoxie
Atunci ma scuzi, inseamna ca poate avem ce discuta. De ce esti interesat de ortodoxie?
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.09.2023, 22:21:15
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Pentru că îmi plac anumite aspecte din ortodoxie.
Dar nu am ce discuta cu tine.

Pentru că îmi pari un ortodox cam sectant care crede că are căderea să-și atace ierarhii. Mie îmi place să discut cu ortodocși care au o părere bună despre ortodoxie și își vorbesc de bine superiorii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.09.2023, 22:28:00
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 727
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Pentru că îmi plac anumite aspecte din ortodoxie.
Dar nu am ce discuta cu tine.

Pentru că îmi pari un ortodox cam sectant care crezi că ai căderea să ataci ierarhii. Mie îmi place să discut cu ortodocși care au o părere bună despre ortodoxie și își vorbesc de bine superiorii.
Am inteles! Nu doar ca esti un protestant expert in ortodoxie dar mai esti si un protestant care isi permite sa judece ortodoxia ortocsilor si sa tina predici despre cum e corect sa se comporte si cum nu, cum sa ne aranjam casa. Draga, vezi-ti de treaba ta atunci.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.09.2023, 23:29:13
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.962
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Iluzii.
Niciun neoprotestant serios nu bagă în seamă bălăriile expuse de Bogdan Mateciuc sau alte haimanale spirituale care tot migrează de la un cult la altul. Neoprotestantul nu are încredere în asemenea ipochimeni și nu dă doi bani pe scrierile lor.
Chiar tu ziceai în altă postare că unul care umblă de la adventiști la baptiști și de la baptiști la penticostali are dreptul să încerce, acum bag seamă că e haimana.

Bogdan Mateciuc a fost doar ortodox-baptist-ortodox, omul nu a făcut traseism duhovnicesc precum Cristian Florea, n-a fost prins în adulter de pildă, la Florea au apărut poze pe net puse de neoprotestanți furioși, după le-au șters.

Florea nu e la ortodocși e tot pe la np. cică era pus să-i aducă și pe alții căzuți, a fost la o sectă pe stil vechi pentru scurt timp, după care a fost tras pe linie moartă undeva la neoprotestanți tocmai ca să nu continue cu seria fost pastor se destăinuie, deci i-au dat niște firmituri să-i închidă gura ca într-un veritabil stil mafiot.

Totuși nu știu cum se vor șterge mizeriile lui de pe net, având în vedere că alți pastori neoprotestanți nu au denigrat ortodoxia la nivelul lui și nu au făcut valurile lui cu milioane de vizualizări.

Omul și-a agonisit iad și pt că a fost nesincer, după cum a recunoscut în fudulia lui tâmpă cu rol de teofanie neoprotestantă chiar el a fost pilă a cuiva în ortodoxie, văd că piloșii, jegurile tupeiste și nesimțiții obișnuiți să dea din coate și să se bage în față fac cele mai mari probleme, nu șefii de promoție pe meritocrație, sau oamenii serioși care au făcut carte și rugăciune în studenție.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Acum pune-ți tu serios întrebarea: ai da doi bani găuriți pe scrierile unor ortodocși care au trecut la baptiști sau penticostali? Le-ai citi cu nesaț noile lor... descoperiri?
La unii care s-au reîntors la ortodoxie da, dacă ar fi oameni discreți și care au fos maxim la un cult neoprotestant atât, nu s-au fâțâit din cult în cult, din doctrină în doctrină.

Gândește-te că în anii 90 era o căutare sinceră, reală, după spiritualitate, așa a prins și Bivolaru adepți, așa au prins și societăți biblice plătite cu valută, deci în acea căutare au fost tot felul de vânători și pescari.

Era normal ca unii care s-au simțit escrocați să revină.

Să fim serioși un neoprotestant care a fost botezat ortodox înainte de np, de fapt revine la botezul său își reactivează botezul și devine lucrător în Biserică, nu critic, nu observator acid de pe margine, nu fariseu preocupat de păcatele altora ca să se justifice că a făcut „Legământ cu Domnul” prin rugăciunea fariseului - Doamne îți mulțumesc că nu sunt ca acest vameș sau ortodox.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 27.09.2023 at 23:36:31.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
comunicare, neoprotestanti