Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 07.09.2008, 15:55:06
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Iata cum sarpele de arama a preinchipuit trupul lui Hristos cel rastignit pe lemnul Crucii. Ne spun sfintii Parinti ca trupul lui Hristos era asemenea trupurilor noastre, cu afecte ireprosabile dar lipsit de pacatul stramosesc. De aceea Moise nu a suit pe stalpul de lemn(care a preinchipuit Crucea) un sarpe veninos, ci un sarpe de arama.
Reply With Quote
  #292  
Vechi 08.09.2008, 20:44:25
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Evanghelia zilei: Maria partea buna si-a ales

"Si pe când mergeau ei, El a intrat într-un sat, iar o femeie, cu numele Marta, L-a primit în casa ei. Si ea avea o soră ce se numea Maria, care, asezându-se la picioarele Domnului, asculta cuvântul Lui. Iar Marta se silea cu multă slujire si, apropiindu-se, a zis: <<Doamne, au nu socotești că sora mea m-a lăsat singură să slujesc? Spune-i deci să-mi ajute>>. Si, răspunzând, Domnul i-a zis: <<Marto, Marto, te îngrijesti si pentru multe te silesti; Dar un lucru trebuie: căci Maria partea bună si-a ales, care nu se va lua de la ea>>.
Si când zicea El acestea, o femeie din multime, ridicând glasul, I-a zis: <<Fericit este pântecele care Te-a purtat si fericiti sunt sânii pe care i-ai supt>>! Iar El a zis: <<Asa este, dar fericiti sunt cei ce ascultă cuvântul lui Dumnezeu si-l păzesc>>."
(Luca 10, 38-42; 11, 27-28)
Reply With Quote
  #293  
Vechi 09.09.2008, 17:32:23
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit


Evanghelia zilei: Credinta si faptele bune- lumina a lui Hristos.


Iisus a spus: "«Nimeni, aprinzand faclia, n-o ascunde sub un vas sau n-o pune sub pat, ci o asaza in sfesnic, pentru ca cei ce intra sa vada lumina. Caci nu este nimic ascuns, care sa nu se dea pe fata si nimic tainic, care sa nu se cunoasca si sa nu vina la aratare. Luati seama deci cum auziti: Celui ce are i se va da; iar de la cel ce nu are, si ce i se pare ca are se va lua de la el». si au venit la El mama Lui si fratii; dar nu puteau sa se apropie de El din pricina multimii. si I s-a vestit: «Mama Ta si fratii Tai stau afara si voiesc sa Te vada». Iar El, raspunzand, a zis catre ei: «Mama mea si fratii Mei sunt acestia care asculta cuvantul lui Dumnezeu si-l indeplinesc»." (Luca 8, 16-21)
Reply With Quote
  #294  
Vechi 11.09.2008, 03:36:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Miercuri, 10 Septembrie 2008

Evanghelia zilei: Credinta si faptele bune scapa oamenii de judecata.

"Căci Dumnezeu asa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viată vesnică. Căci n-a trimis Dumnezeu pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca să se mântuiască, prin El, lumea. Cel ce crede în El nu este judecat, iar cel ce nu crede a si fost judecat, fiindcă nu a crezut în numele Celui Unuia-Născut, Fiul lui Dumnezeu. Iar aceasta este judecata, că Lumina a venit în lume si oamenii au iubit întunericul mai mult decât Lumina. Căci faptele lor erau rele. Că oricine face rele urăste Lumina si nu vine la Lumină, pentru ca faptele lui să nu se vădească. Dar cel care lucrează adevărul vine la Lumină, ca să se arate faptele lui, că în Dumnezeu sunt săvârsite." (Ioan 3, 16-21)
Reply With Quote
  #295  
Vechi 11.09.2008, 04:04:59
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) abia acum am observat, George, ca am dat Evangheliei de azi aproape acelasi titlu ca si tine ieri.

si mi-am adus aminte cu ocazia asta de o carte pe care mi-am adus-o cu mine din tara: "LUMINA SI FAPTELE CREDINTEI" - 14 Convorbiri intre Arhim. Cleopa Ilie si Arhim. Ioanichie Balan. Dumnezeu sa-i odihneasca in pace!

iata aici un extras din carte si pentru cei care citesc pe forum:

Parinte Cleopa, dati-mi un cuvant de folos - l-a rugat unul din fiii sai duhovnicesti.
Asculta, parinte. Mama tuturor faptelor bune este sfanta rugaciune. Daca in vremea cea randuita pentru rugaciune, te ocupi cu altceva afara de rugaciune esti batjocorit de diavoli, ca toti sfintii au fost sub rugaciune. Prima grija sa-ti fie rugaciunea si apoi cititul, scrisul si lucrul mainilor. Sa nu te fure ocupatiile in locul rugaciunii. Numai cand esti sub ascultare ai motiv binecuvantat sa lipsesti de la rugaciuni, caci ascultarea este mai mare decat rugaciunea.

Intr-o zi l-a intrebat ucenicul: Parinte Cleopa, cum se cuvine sa ma comport duhovniceste intre oameni?
Sa fii la aratare cu pogoramant si cu dragoste, iar in ascuns sa ai lucrare duhovniceasca. Aceasta este taina vietii noastre! Sau, cum spune la Pateric: "Folosul fratelui este roada ta". Ajutand, miluind, mangaind si iubind pe aproapele, te mantuiesti pe tine. Rugaciunea mea este sa te hranesc pe tine, sa te adap pe tine, sa te odihnesc si folosesc pe tine. Ca mai inalta este dragostea intru randuiala sa decat rugaciunea. Ca rugaciunea este numai una din faptele bune, iar dragostea este legatura desavarsirii. Dragostea pe toate faptele bune le cuprinde.

Doamne ajuta, sa se prinda si de noi invataturile astea!
Reply With Quote
  #296  
Vechi 11.09.2008, 08:51:40
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Multumim Mirela. Chiar sunt de folos. Sa dea Domnul sa rodeasca si in noi dragostea.
Reply With Quote
  #297  
Vechi 11.09.2008, 11:30:22
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

"Luati seama deci cum auziti: Celui ce are i se va da; iar de la cel ce nu are, si ce i se pare ca are se va lua de la el&raquo;."

ca multe salashluie in el neluate in seama shi neintzelese:
sf Ignatie Brancianinov dintr-o rugaciune:
"...
Pazeste-ne, cu aceste mari daruri, de haurile amagirii de sine, care apare in suflet din pricina pacatoseniei sale neluate in seama si neintelese, si se naste din lucrarile patimii dulcetii si slavei desarte care traiesc in el neluate in seama si neintelese.
..."

"Luati seama deci cum auziti: Celui ce are i se va da; iar de la cel ce nu are, si ce i se pare ca are se va lua de la el&raquo;."

"&laquo;Mama mea si fratii Mei sunt acestia care asculta cuvantul lui Dumnezeu si-l indeplinesc&raquo;."
"Iar El a zis: <<Asa este, dar fericiti sunt cei ce ascult&atilde; cuvântul lui Dumnezeu si-l p&atilde;zesc>>."

Par Cleopa: "Mama tuturor faptelor bune este sfanta rugaciune.";"...caci ascultarea este mai mare decat rugaciunea"

nu mai am nimic de comentat shi de explicat :)
Reply With Quote
  #298  
Vechi 11.09.2008, 21:45:51
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit


Evanghelia zilei: Frati intru Hristos prin credinta si botez.


"Iisus a zis: «Adevarat graiesc voua ca toate vor fi iertate fiilor oamenilor, pacatele si hulele cate vor fi hulit; dar cine va huli impotriva Duhului Sfant nu are iertare in veac, ci este vinovat de osanda vesnica». Pentru ca ziceau: «Are duh necurat». si au venit mama Lui si fratii Lui si, stand afara, au trimis la El ca sa-L cheme. Iar multimea sedea imprejurul Lui. si I-au zis unii: «Iata mama Ta si fratii Tai si surorile Tale sunt afara. Te cauta». si, raspunzand lor, le-a zis: «Cine este mama Mea si fratii Mei»? si privind pe cei ce sedeau in jurul Lui, a zis: «Iata mama Mea si fratii Mei. Ca oricine va face voia lui Dumnezeu, acesta este fratele Meu si sora Mea si mama Mea»." (Marcu 3, 28-35)
Reply With Quote
  #299  
Vechi 12.09.2008, 20:04:53
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit


Evanghelia zilei: Cuvantul lui Dumnezeu.

"Si iarasi a inceput Iisus sa invete, langa mare, si s-a adunat la El multime foarte multa, incat El a intrat in corabie si sedea pe mare, iar toata multimea era langa mare, pe uscat. si-i invata multe in pilde, si in invatatura Sa le zicea: Ascultati: «Iata, iesit-a semanatorul sa semene. si pe cand semana el, o samanta a cazut langa cale si pasarile cerului au venit si au mancat-o. si alta a cazut pe loc pietros, unde nu avea pamant mult, si indata a rasarit, pentru ca nu avea pamant mult. si cand s-a ridicat soarele, s-a vestejit si, neavand radacina, s-a uscat. Alta samanta a cazut in spini, a crescut, dar spinii au inabusit-o si rod n-a dat. si altele au cazut pe pamantul cel bun si, inaltandu-se si crescand, au dat roade si au adus: una treizeci, alta saizeci, alta o suta». si zicea: «Cine are urechi de auzit sa auda»." (Marcu 4, 1-9)
Reply With Quote
  #300  
Vechi 14.09.2008, 20:08:03
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia duminicii inaltarii Sfintei Cruci

(Ioan 19, 6-11, 13-20, 25-28, 31-35)

6. Cand L-au vazut deci arhiereii si slujitorii au strigat, zicand: Rastigneste-L! Rastigneste-L! Zis-a lor Pilat: Luati-L voi si rastigniti-L, caci eu nu-I gasesc nici o vina.

7. Iudeii i-au raspuns: Noi avem lege si dupa legea noastra El trebuie sa moara, ca S-a facut pe Sine Fiu al lui Dumnezeu.

8. Deci, cand a auzit Pilat acest cuvant, mai mult s-a temut.

9. si a intrat iarasi in pretoriu si I-a zis lui Iisus: De unde esti Tu? Iar Iisus nu i-a dat nici un raspuns.

10. Deci Pilat i-a zis: Mie nu-mi vorbesti? Nu stii ca am putere sa Te eliberez si putere am sa Te rastignesc?

11. Iisus a raspuns: N-ai avea nici o putere asupra Mea, daca nu ti-ar fi fost dat tie de sus. De aceea cel ce M-a predat tie mai mare pacat are.

13. Deci Pilat, auzind cuvintele acestea, L-a dus afara pe Iisus si a sezut pe scaunul de judecata, in locul numit pardosit cu pietre, iar evreieste Gabbata.

14. si era Vinerea Pastilor, cam la al saselea ceas, si a zis Pilat iudeilor: Iata imparatul vostru.

15. Deci au strigat aceia: Ia-L! Ia-L! Rastigneste-L! Pilat le-a zis: Sa rastignesc pe imparatul vostru? Arhiereii au raspuns: Nu avem imparat decat pe Cezarul.

16. Atunci L-a predat lor ca sa fie rastignit. si ei au luat pe Iisus si L-au dus ca sa fie rastignit.

17. si ducandu-si crucea, a iesit la locul ce se cheama al Capatanii, care evreieste se zice Golgota,

18. Unde L-au rastignit, si impreuna cu El pe alti doi, de o parte si de alta, iar in mijloc pe Iisus.

19. Iar Pilat a scris si titlu si l-a pus deasupra Crucii. si era scris: Iisus Nazarineanul, imparatul iudeilor!

20. Deci multi dintre iudei au citit acest titlu, caci locul unde a fost rastignit Iisus era aproape de cetate. si era scris: evreieste, latineste si greceste.

25. si stateau, langa crucea lui Iisus, mama Lui si sora mamei Lui, Maria lui Cleopa, si Maria Magdalena.

26. Deci Iisus, vazand pe mama Sa si pe ucenicul pe care il iubea stand alaturi, a zis mamei Sale: Femeie, iata fiul tau!

27. Apoi a zis ucenicului: Iata mama ta! si din ceasul acela ucenicul a luat-o la sine.

28. Dupa aceea, stiind Iisus ca toate s-au savarsit acum, ca sa se implineasca Scriptura, a zis: Mi-e sete.

31. Deci iudeii, fiindca era vineri, ca sa nu ramana trupurile sambata pe cruce, caci era mare ziua sambetei aceleia, au rugat pe Pilat sa le zdrobeasca fluierele picioarelor si sa-i ridice.

32. Deci au venit ostasii si au zdrobit fluierele celui dintai si ale celuilalt, care era rastignit impreuna cu el.

33. Dar venind la Iisus, daca au vazut ca deja murise, nu I-au zdrobit fluierele.

34. Ci unul din ostasi cu sulita a impuns coasta Lui si indata a iesit sange si apa.

35. si cel ce a vazut a marturisit si marturia lui e adevarata; si acela stie ca spune adevarul, ca si voi sa credeti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30