Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.06.2009, 12:39:03
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit Experienta personala

Cu mult timp in urma spuneam rugaciuni inainte de culcare si la trezire intr-un mod mecanic, fara sa simt nimic deosebit, de parca din obligatie, sa imi mearga bine.Apoi, la un moment dat, m-am gandit ce ar fi daca m-as concentra asupra semnificatiei fiecarui vers in parte si sa incerc sa "simt" ceea ce zic.Asta a avut ca efect o stare de calm al mintii si de stare de spirit pozitiva.Dar de la un timp incoace nu mai simt nimic, nu pot sa "simt" ceea ce zic, si ieri chiar m-am oprit la mijlocul rugaciunii "Tatal nostru" si mi-am dat seama ca de fapt nu ma rugam.
Repetam mecanic o formula consacrata, ale carei sectiuni nici macar nu ma reprezentau."Asa cum iertam noi gresitilor nostri"??Mda, la cat de mult iert eu, m-ar aduce direct in iad.Si in cea cu ingerasul zicem "Eu sunt mic, tu fa-ma mare", mare insemnand ce?Mare fizic, ca Michael Jordan, mare in functie, mare dpdv spiritual?Asa ca m-am oprit si am spus ce simteam, si cu asta basta.Ce credeti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.06.2009, 12:44:02
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

[COLOR=darkred]Cand nu simtim cu inima cele pe care le facem, sa continuam a le face cu mintea.[/COLOR]

Cu inima lucreaza cei induhovniciti si cei in care a rodit mila si dragostea lui Dumnezeu. Ceilalti, cei multi si incepatori, suntem datori sa lucram cu mintea cuvintele Evangheliei. Daca nu simt sa ma rog, inseamna ca nu mai rog? Cand simt ca ma doare durerea cersetorului, inseamna ca nu'i mai dau milostenie? Nu, ci [COLOR=darkred]cu mintea sa facem cele care nu ajung inca in inima[/COLOR].
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.06.2009, 14:32:17
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Obținerea stării de bine prin rugăciune este bucuria celor înduhovniciți"Iisuse bucuria preoților".
Rugăciunea nu trebuie niciodată neglijată chiar dacă nu simțim nimic,chiar dacă spunem mecanic anumite cuvinte.Despre rugăciune sunt multe cărți.Cel mai ușor de găsit sunt ale părintelui Cleopa.
Ce folos dacă eu,păcătos și leneș ca și tine îți spun ce simt la rugăciune? Harul vine cât și când vrea Dumnezueu ca să ne mângâie și să ne răsplătească pentru puținul timp cât am stat cu ghenunchii plecați și cu mintea la cele înalte.În timp ce citești un acatist sau un psalm uneori,cele pe care le citești rămân deoparte iar mintea și cu inima se roagă singure și lacrimile curg fără nici un efort și fără vreo durere anume.Acea rugăciune este advărată dar este bună și rugăciunea celui începător ,cu cartea de rugăciuni în mână, care o faci în fiecare seară uneori formal.(rugați-vă neâncetat.dați slavă lui Dumnezeu)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.06.2009, 21:26:42
MadalinaM MadalinaM is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Nu trebuie sa ne oprim niciodata, chiar daca nu intelegem sau nu ne reprezinta ci trebuie sa le citim macar cu mintea caci nu vom primi din prima lacrimi de bucurie si har. Uneori Dumnezeu ingaduie sa nu simtim nimic la rugaciune ca sa ne smerim, alteori poate chiar nu ne dam silinta sa simtim. Noi trebuie sa le citim si stie Domnul cand sa ne dea ceea ce considera El ca este de folos. Si cu ocazia asta invatam si ce este rabdarea ca vrand-nevrand avem rabdare pana primim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.06.2009, 22:41:26
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
[COLOR=darkred]Cand nu simtim cu inima cele pe care le facem, sa continuam a le face cu mintea.[/COLOR]

Cu inima lucreaza cei induhovniciti si cei in care a rodit mila si dragostea lui Dumnezeu. Ceilalti, cei multi si incepatori, suntem datori sa lucram cu mintea cuvintele Evangheliei. Daca nu simt sa ma rog, inseamna ca nu mai rog? Cand simt ca ma doare durerea cersetorului, inseamna ca nu'i mai dau milostenie? Nu, ci [COLOR=darkred]cu mintea sa facem cele care nu ajung inca in inima[/COLOR].
Foarte frumos.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.06.2009, 13:21:40
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Experienta personala nu se dobandeste din multimea faptelor si a anilor, ci din [COLOR=darkred]calitatea faptelor[/COLOR]. Mai multa experienta aduc in om putine fapte, facute cu atentie si cu asezare, in putin timp, decat o multime de lucruri facute la repezeala, in multime de ani.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pentru vizite de studiu finantate, schimburi de experienta in strainatate cred_cu_adevarat Generalitati 0 30.08.2012 21:44:06
Cercetare personala Arlequin Generalitati 9 04.04.2009 14:27:30
Un sfat de la cei cu experienta blueflower Generalitati 1 23.01.2009 20:24:06
o problema personala Violeta Stiri, actualitati, anunturi 13 30.01.2007 14:35:02
O experienta Laurentiu Generalitati 1 20.09.2006 21:17:22