Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.07.2009, 01:05:38
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

@andreicozia: te contrazic, dar ca sa nu aberez fac rost de niste link-uri si revin.

Secularizarea nu are nici o legatura cu comunismul, comunismul a plecat ca si doctrina de la o paradigma economica, ateismul predicat de comunism era in subsidiar, elementul principal era anularea ideii de proprietate. Era si ateu, adevarat, dar mie una secularizarea mi se pare mult mai grava si mai perfida.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.07.2009, 08:47:54
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Eu vad secularizarea ca o forma stilizata a comunismului.
Eu vad comunismul ca o forma a religiei.
Am dat acest raspuns ca sa intelegi ce valoare au argumentele de genul "parerea mea".
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.07.2009, 09:14:14
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinamaria Vezi mesajul
@ai2: intentia ta care e? sa zici ca nu esti de acord cu ce zice lumea si atat?
Ideea mea: cei care nu inghit prejudecatile societatii neconditionat nu sunt mai usor de condus asa cum spun unii. Nu cred ca era asa greu de inteles dar, in fine, poate m-am exprimat cam repede.
Citat:
nu vad nici un argument in postarea ta, nici macar citatul ala in engleza.
vezi mai sus.
Citat:
Daca vrei dialog pune mana si argumenteaza-ti frumos un punct de vedere, introducere cuprins si incheiere, nu da asa de-a azvarlita cu cate o fraza sa inteleaga fiecare ce are chef.
Fraza are un inteles clar si nu vad unde e problema. Ateii sunt mai greu de condus pentru ca nu accepta neconditionat (a se citi irational) autoritatea. Sau intr-un limbaj mioritic, nu-i duci cu micii si berea la vot!
Citat:
Ce legatura are politica, aia de mici si bere pe care nu stiu in ce masura o consideri tu relevanta, discursurile lui Tapu si ale lui Ilici cu religia si religiozitatea?
Politica si religia au in comun masele de oameni usor de condus.
Citat:
Ti se pare ca prezenta la vot din ultima perioada releva o populatie (religioasa sau nu) intens preocupata de politica?
Nici n-am spus asta. Spuneam de mitingurile electorale. Chiar ai curajul sa spui ca la mici se inghesuie numai non-credinciosii asa cum afirma Anita? Atunci de ce nu sunt huiduiti parlamentarii care vb de D-zeu la asemenea mitinguri?
Citat:
Din postarile tale nu vad unde sunt multele alea exemple pe care le ignora lumea (anita in speta).
Acum doar nu vrei sa-ti dau toate exemplele mura in gura!
Citat:
Tu vrei sa discutam despre preoti si vilele lor sau despre ideile din predica? ce ar fi sa te hotarasti?
Ce-ar fi sa avem o vedere mai de ansamblu fara sa selectam convenabil doar una sau alta? Eu tocmai la ipocrizia celor care isi permit discursuri despre saracie cand conduc jeep-uri ma refeream. Deci luam in calcul si discursul si exemplul personal de unde rezulta ipocrizia pe care o atacam. Cum pui tu problema e o falsa alegere.
Citat:
Cat despre ideea din predica - da, preotul stie! si bine face ca spune si altora (nu tie evident, tu nu esti sensibil la idei, decat la vile, jipane, mici si bere).

Ma indoiesc profund ca stii ce gandesc si sunt surprins sa vad ca de acum crestinii nu stiu doar ce gandeste D-zeu, ci si ce gandesc eu!
Voi chiar nu vedeti gunoaiele din curtea vostra? Nu simtiti ca s-a inaltat covorul prea mult? Procedati la fel ca si comunistii care ascundeau toate neregulile pentru a lasa impresia de sistem perfect.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.07.2009, 09:17:22
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinamaria Vezi mesajul
Secularizarea nu are nici o legatura cu comunismul, comunismul a plecat ca si doctrina de la o paradigma economica, ateismul predicat de comunism era in subsidiar, elementul principal era anularea ideii de proprietate. Era si ateu, adevarat, dar mie una secularizarea mi se pare mult mai grava si mai perfida.
Cand spui ca (virgula) comunismul a fost ateu sau predica ateismul la ce te referi? Poate ai dreptate dar deocamdata eu vad lucrurile putin invers. Comunismul s-a manifestat ca o religie si daca vrei intram in foarte multe detalii si exemple.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.07.2009, 09:38:30
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Eu vad comunismul ca o forma a religiei.
Am dat acest raspuns ca sa intelegi ce valoare au argumentele de genul "parerea mea".
Nu cred ca are rost sa fac o paralela intre cele doua, pentru ca si "parerea mea" are la baza niste argumente.

Comunismul nu are cum sa fie religie, decat daca inlocuiesti divinul cu "omul divin", dar nici in acest caz nu se poate, pentru ca la comunism nu omul e important ci sistemul.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.07.2009, 10:32:19
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Nu cred ca are rost sa fac o paralela intre cele doua, pentru ca si "parerea mea" are la baza niste argumente.
Ce te face sa crezi ca parerea mea nu are si ea argumente la baza?
Astept totusi argumentele tale poate gresesc si n-as vrea sa persist.
Citat:
Comunismul nu are cum sa fie religie, decat daca inlocuiesti divinul cu "omul divin", dar nici in acest caz nu se poate, pentru ca la comunism nu omul e important ci sistemul.
Amice tu despre ce comunism vb? Eu vb despre ala care a fost si pe alocuri inca mai exista! Cu tata iubitor si mama asisderea! Cultul personalitatii a existat in toate sistemele comuniste de la noi, la rusi (Stalin e cel mai elocvent exemplu), in Cuba, sau in Coreea de Nord unde mai avem putin si ajungem la o trinitate. Toti conducatorii iubiti erau zei pe pamant asemenea faraonilor. Aveau intotdeauna dreptate indiferent cati oameni ar fi omorat. Sistemul era imporant in masura in care biserica e importanta pt religie. Argumente ar mai fi. Daca vrei putem insista.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.07.2009, 16:22:47
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ce te face sa crezi ca parerea mea nu are si ea argumente la baza?
Astept totusi argumentele tale poate gresesc si n-as vrea sa persist.


Amice tu despre ce comunism vb? Eu vb despre ala care a fost si pe alocuri inca mai exista! Cu tata iubitor si mama asisderea! Cultul personalitatii a existat in toate sistemele comuniste de la noi, la rusi (Stalin e cel mai elocvent exemplu), in Cuba, sau in Coreea de Nord unde mai avem putin si ajungem la o trinitate. Toti conducatorii iubiti erau zei pe pamant asemenea faraonilor. Aveau intotdeauna dreptate indiferent cati oameni ar fi omorat. Sistemul era imporant in masura in care biserica e importanta pt religie. Argumente ar mai fi. Daca vrei putem insista.
Comparatia ta e fortata din mai multe motive, unul ar fi acesta:

- din definitie: RELÍGIE, religii, s.f. 1. Sistem de credințe (dogme) și de practici (rituri) privind sentimentul divinității și care îi unește, în aceeași comunitate spirituală și morală, pe toți cei care aderă la acest sistem; - UNDE ESTE DIVINITATEA IN COMUNISM?

Tentativa e jalnica, alaturi valoarea langa nonvaloare, cu scopul de amesteca lucrurile
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.07.2009, 17:23:07
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Tu chiar crezi ce scrii sau doar faci propaganda?
Improscatul cu gunoi face parte din tacticile crestine? Doar pentru ca nu cred ce vreti voi nu inseamna ca sufar de debandada mintala?

LE:
Crezi ca acesti oameni: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...and_technology) au suferit de debandada mintala?
Lista aceea e cu tot felul de "omuleti" de stiinta. Ce zici de Einstein sau Newton care credeau in Dumnezeu?? Erau prosti?
Plus ca (aproape) oricine poate fi inselat de satan, nu-l subestima niciodata!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.07.2009, 17:34:24
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Cand spui ca (virgula) comunismul a fost ateu sau predica ateismul la ce te referi? Poate ai dreptate dar deocamdata eu vad lucrurile putin invers. Comunismul s-a manifestat ca o religie si daca vrei intram in foarte multe detalii si exemple.
Comunismul initial trebuia sa fie doar despre sistem. In curand insa s-a vazut (in Rusia) prin anii 20 ca oamenii desi se supun de nevoie noului sistem, nu vor sa-l uite pe Dumnezeu. Atunci a aparut ideia de hai sa-i prostim ca si cum am fi si noi un fel de zei. Asa a aparut ideia cu lenin la mausoleu pe post de moaste. Asa a aparut ideia de implementare adanca al cultului personalitatii.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.07.2009, 18:02:30
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Lista aceea e cu tot felul de "omuleti" de stiinta. Ce zici de Einstein sau Newton care credeau in Dumnezeu?? Erau prosti?
Plus ca (aproape) oricine poate fi inselat de satan, nu-l subestima niciodata!
Einstein nu credeam nicidecum intr-un D-zeu personal si cu atat mai putin in D-zeul vostru. Singura varianta de divinitate despre care Einstein vb era una mai degraba panteista.
Newton risca sa fie ars pe rug pt teoriile lui care includeau actiune la distanta ceea ce echivala cu vrajitoria. Crezi ca in asemenea conditii si-ar fi permis sa afirme ca nu exista D-zeu?
oricum argumentul meu era ca non-credinciosii nu sunt dereglati cum spunea cineva aici. Faptul ca au mai existat si exceptii printre oamenii de stiinta nu dovedeste existenta vreunui zeu si cu atat mai putin a zeului crestin. Daca ar fi valabil rationamentul tau acelasi tip de argument se poate formula si in cazul oamenilor de stiinta provenind din tari cu alte religii si rezultatul ar fi ca exista toti zeii la care lumea se roaga.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
europa



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Al 4-lea kongres ortodox din Europa de west Ion Pop Despre Biserica Ortodoxa in general 0 10.01.2012 22:41:57
Ortodoxia si Europa VladCat Stiri, actualitati, anunturi 0 15.11.2011 12:24:58
Cea mai mare catedrala ortodoxa din Europa vlad90 Despre Biserica Ortodoxa in general 30 07.05.2010 19:50:19
Alte profetii despre Romania si Europa florinrusu Intamplari adevarate 1 20.04.2009 22:29:22
Conferinta "Bisericile si Europa" la Sibiu PadreCory Stiri, actualitati, anunturi 3 11.04.2008 14:57:10