Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.05.2008, 12:38:25
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB
Citat:
În prealabil postat de mihailt
Daca in BC s-a schimbat denumirea Maicii Domnului pentru scopuri ecumeniste gresit intelese apoi dvs credinciosii de rand ar trebui sa protestati.
nu s-a schimbat nimic in acest sens
Pai cum nu s-a schimbat?
Pai nu marturisesc si fratzii nostri catolici acelasi crez ca si ortodocsi cu o mica diferenta?
Nu s-a stabilit la al 3lea sinod ecumenic ca Maica Domnului trebuie considerata Nascatoare de Dumnezeu?
Nu zice si la crezul catolic - "Si intr-Unul Domn Isus Cristos"?
Pai daca zice "intr-Unul" nu e clar?
Acum ce face BC pe langa "inovatia" filioque a introdus o nooa inovatie conform careia Maica Domnului nu e Nascatoare de Dumnezeu?
Pai daca BC zice asa nu mai se poate numi biserica crestina.
Ca doar Domnul si Dumnezeul nostru Iisus Hristos (Isus Cristos cum i se zice in BC) este in acelasi timp si Dumnezeu si Om si desi are doua firi acestea conform crezului nu sunt separate.

Adica este o singura persoana dar care are doua firi.
Io sunt sigur ca BC a zis Maicii Domnului Maica Domnului pana aceasta denumire s-a schimbat la cine stie ce conciliu...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.05.2008, 12:47:45
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Si va spun eu ca s-a modificat pentru a se face ecumenism cu protestantzii.
Eu stiam ca in BC Maica Domnului este considerata a 4 a persoana a Sfintei Treimi.


Vedetzi la adunarea ecumenica de la Sibiu ca asa , in mod hulitor, s-a discutat despre Maica Domnului zicandu-i-se "Sfanta Fecioara Maria".

Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.05.2008, 13:06:21
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

In Biserica Romano-Catolica, pana la aceasta data, dogmele mariologice sunt in numar de patru: maternitatea divina a Mariei (titlul de Nascatoare de Dumnezeu, "Theotokos", a fost dat la Conciliul din Efes din anul 431); neprihanita sa zamislire, stabilita de Papa Pius al IX-lea la 8 decembrie 1854; fecioria sa perpetua, stabilita la Conciliul din Lateran din anul 649, si ridicarea la cer cu trupul, dogma decretata de Papa Pius al XII-lea la 1noiembrie 1950.

Iata deci ca si BC se considera Maica Domnului Maica Domnului.
Este adevarat ca la ortodocsi nu exista ideea de "imaculata conceptie" dar celalte 3 exista - adica ca este nascatoare de Dumnezeu,pururea-fecioria si inaltarea la cer cu trupul care desi nu a fost stabilita la vreun sinod ecumenic e bine stiuta din traditie.

Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.05.2008, 13:07:38
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Uitatzi si la sarbatoarea BC de pe 1 ianuarie:
"1 ianuarie: Sfanta Fecioara Maria, Nascatoarea de Dumnezeu - solemnitate "
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.05.2008, 14:04:51
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Io sunt sigur ca BC a zis Maicii Domnului Maica Domnului pana aceasta denumire s-a schimbat la cine stie ce conciliu...
esti convins gresit

de ce persisti in greseala asta?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 28.12.2009, 19:04:22
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie2 Vezi mesajul
Vad ca Maria B nu se lasa cu publicitatea facuta ereziei catolice.

Aceasta individa face acest lucru pe numeroase forumuri ortodoxe. S-a facut cunoscuta prin minciuna de a se da ortodoxa vreme de câteva luni, pe un forum în 2004. As putea sa spun mai mule despre ea, aflate direct de la ea, daca nu se potoleste.
Mi se pare oarecum absurd ca forumul sa aiba o sectiune dedicata Bisericii Catolice, iar in momentul in care un catolic alege sa posteze ceva legat de credinta lui in aceasta sectiune sa fie admonestat si insultat.

Ca se face asta intr-un thread dedicat Fecioarei mi se pare si mai absurd.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 28.12.2009, 23:25:05
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Mi se pare oarecum absurd ca forumul sa aiba o sectiune dedicata Bisericii Catolice, iar in momentul in care un catolic alege sa posteze ceva legat de credinta lui in aceasta sectiune sa fie admonestat si insultat.

Ca se face asta intr-un thread dedicat Fecioarei mi se pare si mai absurd.
Da, si eu am o durere acuta in suflet de multe ori cand citesc diverse postari. Cred ca cel mai bun lucru este sa lasam lucrurile asa cum sunt si sa nu redeschidem rani vechi, de mult ori greu vindecabile...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.01.2010, 19:02:27
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit Despre Medjugorje in Bosnia

Cred ca ati auzit despre aparitiile Fecioarei Maria in Bosnia la Medjugorje,care dupa cum spun unii mai sunt si astazi.Ceeace ma gandesc eu ,este daca sunt ale Sfintei Fecioare ,care ar fi adevarul,ce atitudine trebuiue sa avem?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.01.2010, 19:11:30
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

s-a vorbit putin, desi nu foarte amical, despre aceasta pe topicul "Codul lui Oreste".
Reply With Quote
  #40  
Vechi 13.01.2010, 20:29:24
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

dar tu andrei ce parere ai ,fiindca eu am vorbit cu cineva ,o persoana greco-catolica care a mers acolo si a fost foarte impresionat,dar ceace ma face sa cred ca nu Maica Domnului este acolo ci(Domnul sa ma ierte daca gresesc)satana sunt afirmatiile care le face ,,entitatea'',una care mi-a atras atentia ca toate religiile sunt mantuitoare...iti da de gandit,cand atatia sfinti s-au ostenit sa tina integritatea religiiei mantuitoare,aici putandu-l aminti pe unul din cei mai recenti Sf.Ioan Iacob,un aparator fervent al Ortodoxiei.Ceace se intampla acolo ma duce cu gandul la adunarile spiritiste unde frecvent apar ,,spirite'' si vorbesc cu cei prezenti,daca gresesc sa ma ierte Domnul,daca am dreptate atunci a Lui fie slava.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preacurata Maica Fecioara Maria marlene Generalitati 10 04.02.2013 22:36:33
Sfanta Mucenita Lucia Fecioara lucia_anghelina Intamplari adevarate 0 03.02.2008 22:45:01
Nadejdea noasta in Dumnezeu si in Sfanta Fecioara serb_crina Intamplari adevarate 0 18.01.2008 18:29:23
FECIOARA MARIA dorinel78 Generalitati 0 17.04.2007 19:20:23
Fecioara Maria in Sfanta Sfintelor ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 4 22.03.2007 00:10:33