Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 20.07.2012, 23:08:59
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Am spus mai devreme: raspund la intrebare cand primesc raspuns la intrebarea mea. A mea fost prima. Asa e corect. Si eu am raspuns. Ortodoxia are raspuns. Adventistii care "nu au o traditie" si totusi invata ce i-a invatat un om, au raspuns? Nu dintr-ala "de dupa colt". Nu, simplu: A fost Hristos tot timpul Om si Dumnezeu? A fost si in momentul nasterii? L-a nascut Fecioara Maria pe Hristos? Daca Fecioara Maria L-a nascut pe Hristos, L-a nascut cu trupul pe Dumnezeu, deci e Nascatoare de Dumnezeu.
Raspuns la obiect la intrebare aveti?
"Iar de întrebările nebunești și de înșirări de neamuri și de certuri și de sfădirile pentru lege, ferește-te, căci sunt nefolositoare și deșarte." (Tit 3,9 - versiunea ortodoxă)
Reply With Quote
  #362  
Vechi 20.07.2012, 23:17:08
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
"Iar de întrebările nebunești și de înșirări de neamuri și de certuri și de sfădirile pentru lege, ferește-te, căci sunt nefolositoare și deșarte." (Tit 3,9 - versiunea ortodoxă)
Altfel zis: nu, adventistii nu pot argumenta scripturistic faptul ca Fecioara Maria nu este Nascatoare de Dumnezeu doar ca ei cred asta pentru ca asa le-a zis lor cineva.
Multumesc pentru raspuns.

PS: Eu am sa raspund la intrebarea cu stra-stra-stra-bunicul lui Dumnezeu:
"Ce părere aveți despre Hristos?: al cui fiu este?“ Ei I-au zis: „Al lui David“.
El le-a zis: „Atunci cum se face că David, în Duh , Îl numește pe El Domn când spune:
Zis-a Domnul către Domnul meu: Șezi de-a dreapta Mea până ce voi pune pe vrăjmașii Tăi așternut picioarelor Tale?
Așadar, dacă David Îl numește Domn, cum este El fiu al lui?“
Și nimeni nu putea să-I răspundă nici un cuvânt; și din ziua aceea nici n'a mai îndrăznit cineva să-L mai întrebe."
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #363  
Vechi 20.07.2012, 23:26:10
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Când se pune problema să cunoști Adevărul, e suficient să cunoști Adevărul lui Hristos, căci El este Adevărul. De ce să urăști adevărul ortodoxiei, ori alt "adevăr", când pe tine te interesează doar Adevărul lui Hristos și-l iubești?
Si cum credeti ca s'ar putea ajunge la cunoasterea Adevarului, pe nume Hristos, bazându-va doar pe propria minte? Afirmatiile dvs (de exemplu, disocierea Adevarului de Ortodoxie) nu fac decât sa va dea de gol necunoasterea în materie de Ortodoxie; vorbiti despre ceva ce nu cunoasteti, despre care ati aflat doar din propaganda anti-ortodoxa.
Afirm cu toata convingerea, dupa multe cautari si rataciri, ca doar în Ortodoxie aflam Adevarul întreg, nemodificat si El este aici pentru toti cei care Îl cauta. Nimeni nu este exclus, în afara de cei care se exclud singuri prin alegerile pe care le fac.
Reply With Quote
  #364  
Vechi 20.07.2012, 23:36:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
"Iar de întrebările nebunești și de înșirări de neamuri și de certuri și de sfădirile pentru lege, ferește-te, căci sunt nefolositoare și deșarte." (Tit 3,9 - versiunea ortodoxă)
Pai daca stii pasajul asta, de ce nu procedezi asa?

Sterge matalutza contul aici unde te sfadesti la nesfarsit cu cei care nu inghit aberatiile adventiste pe marginea Bibliei, si deschide-ti cont pe un forum de sambatari unde puteti in armonie cadea de acord asupra modului in care trebuie priceputa Scriptura.
Reply With Quote
  #365  
Vechi 20.07.2012, 23:43:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Dacă și în viața reală ești atât de cârcotaș, n-aș vrea să fiu în prezența ta în familie ori societate... Ei bine, casierul nu poate monitoriza nici măcar în felul acesta pe cei ce pun zecimea, căci în plic se mai pun bani și pentru alte destinații (exemplu pentru fondul de întreținere al localului, pentru diverse proiecte, etc.) bineînțeles notificate în interiorul plicului. Ca să nu mai vorbim de faptul că nu însoțește pe diaconul cu coșulețul în toată biserica (sala principală, holuri, balcon, etc.). Acum ești mulțumit? E suficient de "secretizată" operațiunea colectei? Ai ceva propuneri?
Aiurea, nici nu dau toti o data, dau cate 4-5 si nu sunt doua plicuri la fel, ala de face colecta stie a cui e fiecare plic iar unii au grija si sa scrie "familia cutarescu".

Care dau banul gros, au grija sa stie ca ala e banul lor si nu a altora.

Si aia care dau mai putin tot scriu pana la urma cine a pus banii, ca sa nu se creada ca ei nu contribuie cu nimic.

Se stie care au afaceri si care au venituri mai mari si asteptarile sunt pe masura - daca vor sa aiba trecere in adunare, nevestele sa fie promovate diaconite si alte stimulente care tin de piramida sociala, trebuie sa contribuie corespunzator.

Am fost la doua inmormantari adventiste, om cu casa si ditamai afacerea a avut parte de vreo 4-5 pastori veniti de prin toata tara, cu predici peste predici, pe cand altul mai amarat s-a ales doar cu un pastor local si ala cam bleg dupa discursurile care le tinea si neam prost dupa atitudinea fata de restul familiei care nu era adventista.

Last edited by AlinB; 20.07.2012 at 23:51:53.
Reply With Quote
  #366  
Vechi 20.07.2012, 23:46:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Hristos și nu ortodoxia este Adevărul; acest lucru e de necontestat. În ce măsură ortodoxia reflectă Adevărul lui Hristos putem discuta, putem verifica, putem etcetera... dar niciodată să nu punem ortodoxia (sau dacă vreți adventismul) deasupra lui Hristos și deasupra Cuvântului Său.
Din pacate cand un adventist zice "Hristos" de fapt gandeste "Miller" sau/si Ellen White" si alti mincinosi care le-au facut lor traditia nici dublu seculara.

Este litera de lege la ei, ca Dumnezeu le-a vorbit prin indivizii astia, si le-a deschis chipurile mintea sa priceapa ce e in Scriptura, pentru ca fara astia, erau ori iehovisti ori cine stie ce alta secta de prin vremurile alea, cu o totul alta optica asupra Scripturii.

Deci cu un adventist nu se pot discuta chestii din astea, daca nu esti dispus sa le accepti si "profetii", restul e pseudologica si retorica de prost gust, ca sa nu mai vorbim de falsificari si ignoranta in materie de istorie crestina.

Last edited by AlinB; 21.07.2012 at 00:21:05.
Reply With Quote
  #367  
Vechi 21.07.2012, 10:39:37
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Dacă și în viața reală ești atât de cârcotaș, n-aș vrea să fiu în prezența ta în familie ori societate... Ei bine, casierul nu poate monitoriza nici măcar în felul acesta pe cei ce pun zecimea, căci în plic se mai pun bani și pentru alte destinații (exemplu pentru fondul de întreținere al localului, pentru diverse proiecte, etc.) bineînțeles notificate în interiorul plicului. Ca să nu mai vorbim de faptul că nu însoțește pe diaconul cu coșulețul în toată biserica (sala principală, holuri, balcon, etc.). Acum ești mulțumit? E suficient de "secretizată" operațiunea colectei? Ai ceva propuneri?
iar NU esti cinstit. De ce nu spui ca atunci cand se dau plicurile cu bani, cei ce il dau isi trec de obicei si numele pe plic? Asta de ce NU o spui?
Reply With Quote
  #368  
Vechi 21.07.2012, 10:53:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
iar NU esti cinstit. De ce nu spui ca atunci cand se dau plicurile cu bani, cei ce il dau isi trec de obicei si numele pe plic? Asta de ce NU o spui?
A spus ca nu e obligatoriu, deci n-a mintit...e baiat onest..cel putin dupa standardele adventiste, la o adica decalogul nu acopera decat un singur fel de minciuna, nu?

Last edited by AlinB; 21.07.2012 at 10:56:05.
Reply With Quote
  #369  
Vechi 21.07.2012, 11:10:50
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
A spus ca nu e obligatoriu, deci n-a mintit...e baiat onest..cel putin dupa standardele adventiste, la o adica decalogul nu acopera decat un singur fel de minciuna, nu?
nici nu am spus ca e obligatoriu. De aceea am trecut in mesajul meu "de obicei..." dar credinciosii au grija sa-si treaca numele pe plic pentru a arata liderilor ca se conformeaza cu "Biblia" si isi platesc zeciuiala.
ps: amice adventist nu sunt carcotas ci vreau sa fii sincer cand raspunzi la mesaje. Chiar trebuie sa inghit orice gogoasa aruncata de tine si sa o iau de buna? Asa procedeaza si martorii lui Iehova, fratii vitregi...stii tu ai cui. Inca Nu ai adus versetul bibnlic in care sa arati ca zeciuiala se gaseste in invataturile nou testamentare
Reply With Quote
  #370  
Vechi 21.07.2012, 11:52:46
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Apropo de martorii acestui iehova. Avem la noi in parohie o familie care a fost atrasa in acrasta secta. Incercau sa atraga si altii chipurile ca sa li se ierte pacatele. Au 5 copii si din cate am inteles sotia a.fost pusa sa marturiseasca in fata sotului cu cati l.a inselat. Pe cale de consecinta, barbatul a avut o cadere nervoasa se ajunsese leguma... Nu stiu.cine si cum s.a mai intamplat dar au ajuns la preotul nostru, parintele Florian. S.a dovedit ca era posedati de duhuri necurate si au luptat mult sa scape. Acum apartin fin nou bisericii ortodoxe, tatal vine constant la biserica iar mama isi aduce copiii la impartasit. Asa au trait clipe de groaza datorita acestor secte demonice care atrag oamenii de la dreapta credinta ortodoxa folosindu-se de numele Domnului nostru Iisus Hristos...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32