Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 26.11.2021, 21:52:48
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Dintotdeauna am urat crestinismul pt ca este sclavie. MGTOW a promovat sclavia pe acest forum. Si nu sunt de acord cu el, dar daca este cu adevarat cine zice ca este eu unul prefer sa mor decat sa ma inchin lui. Poate d-aia nu se arata, astepta momentul oportun, evident ca este dictator, si daca cu adevarat ne este superior asta e, mor cu fruntea sus! Dar macar eu lupt pt mine nu pentru o biserica sau alte cauze. Si, sincer biserica ar capitula repede daca sistemul nostru ar sfarsi intr-un razboi mondial pt ca nu are substanta...
Reply With Quote
  #122  
Vechi 26.11.2021, 23:19:57
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Nits, ușor cu pianul pe scari. Subiectul discuție cu tacanitu de la nip te depășește ca un TGV, tu demonstrând dincolo de orice dubiu ca nici la nivel sferodoct dpdv teologic nu ai ajuns.

Am înțeles ca ai răbufnire de bulibasa, si din aceasta perspectiva ce crezi despre ceva ce nu cunoști e fix egal cu mulțimea vida.

Dacă e prea complicat ce iti spun ai posibilitatea unei excursii pe sistem,, povestiri din cripta" la Pucioasa. Acolo le poți debita cât de nebuni sunt. Vor aprecia si vei avea parte de momente epice, de neuitat.
Psalm23, nefiind ortodox e greu sa dai sfaturi din pozitia de eretic. Cumva esti complet inafara Adevarului dar esti mai destept decat cei din adevar. Cumva e greu sa acuzi cand esti in negura dinafara Bisericii... e greu din pozitia de intuneric sa vorbesti despre lumina.

Cat despre ce ii zic eu lui Moroncel, cu siguranta ca ii zic mai multe si mai corect decat ce nu i-ai zis tu.

Adica e cam greu sa comentezi din tribune, facandu-o pe desteptul cand nu ai contribuit si nici nu prea ai fost capabil sa spui ceva.

Cam greu sa fii microbist cu seminte in gura, in tribune, spurcandu-i pe altii, cand ar trebui sa-ti vezi putin de barnele din ochii tai.

Cumva sa iti raspund cu replica ta
Citat:
Dacă e prea complicat ce iti spun ai posibilitatea unei excursii pe sistem,, povestiri din cripta" la Pucioasa.
Adica eu cred ca tu esti deja setat pe modul asta de lucru, in criptele tale in care iti duci veacul, care nu sunt departe de cea de la Pucioasa. Restul ti se aplica integral tie, care esti intr-o pozitie "Pucioasa"-like.

Asa ca mai usor cu pianul pe scari cand esti in aceeasi pozitie.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 26.11.2021, 23:22:06
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Dintotdeauna am urat crestinismul pt ca este sclavie. MGTOW a promovat sclavia pe acest forum. Si nu sunt de acord cu el, dar daca este cu adevarat cine zice ca este eu unul prefer sa mor decat sa ma inchin lui. Poate d-aia nu se arata, astepta momentul oportun, evident ca este dictator, si daca cu adevarat ne este superior asta e, mor cu fruntea sus! Dar macar eu lupt pt mine nu pentru o biserica sau alte cauze. Si, sincer biserica ar capitula repede daca sistemul nostru ar sfarsi intr-un razboi mondial pt ca nu are substanta...
Draga Nietzche, daca ai facut o afirmatie atat de mare si importanta, pot sa ne scrii 10 propozitii in care sa ne arati "superioritatea" teoriei tale? Cum poti justifica afirmatia asta?

Altfel, afirmatia ta ramane in categoria celor de tipul bodyguarzi, spart dinti, toti e prosti, si mahalagisme din alea ieftine.

Last edited by gpalama; 26.11.2021 at 23:36:52.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 26.11.2021, 23:58:35
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Lightbulb

Uite Nits, sa nu zici ca sunt băiat rău si nu impart cu tine creștinește cultura: cauta un nume. Walter Kaufmann. Nu l-ai citit, e din alta liga cu ce ești tu obișnuit. Dar dacă tot te pasionează Nietzsche atunci acela e tipul pe care trebuie sa il citești. Asa vei avea o sansa sa nu te uiți precum curca-n teava când ridica cineva nivelul dialogului dincolo de verginici si alți trazniti.Fa_ti un bine, sfaturi de acest tip pe gratis nu vei primi prea des, cel puțin nu de la mine:))
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 27.11.2021, 00:47:03
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Uite Nits, sa nu zici ca sunt băiat rău si nu impart cu tine creștinește cultura: cauta un nume. Walter Kaufmann. Nu l-ai citit, e din alta liga cu ce ești tu obișnuit. Dar dacă tot te pasionează Nietzsche atunci acela e tipul pe care trebuie sa il citești. Asa vei avea o sansa sa nu te uiți precum curca-n teava când ridica cineva nivelul dialogului dincolo de verginici si alți trazniti.Fa_ti un bine, sfaturi de acest tip pe gratis nu vei primi prea des, cel puțin nu de la mine:))
Cand ai ridicat tu nivelul dialogului? Ultima oara cand am avut un dialog a fost despre Origen si feminitatea divinitatii in cadrul trinitatii. Te-ai rahatit pe tine ca sa nu spun altfel la cat de limitat esti. Vrei sa vb filozofic, daca te tine, deschide un subiect. Pe care il doresti tu! Dar nu cred ca esti capabil sa intelegi vreun subiect din filozofie.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 27.11.2021, 09:07:39
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Dintotdeauna am urat crestinismul pt ca este sclavie...
Incorect. Sclavia este impusa, pe cand crestinismul este asumat.

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Dar macar eu lupt pt mine nu pentru o biserica sau alte cauze....
Ca orice animal. Insa, paradoxal, astfel te inscrii tu insuti printre vietatile pentru care Il acuzai pe Dumnezeu(in primele mesaje) ca le-a creat ca sa praduiesca alte vietati.
Oare asta e filozofia asumata de tine sau acum arunci vina pe Nietzsche?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #127  
Vechi 27.11.2021, 11:29:11
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Uite Nits, sa nu zici ca sunt băiat rău si nu impart cu tine creștinește cultura: cauta un nume. Walter Kaufmann. Nu l-ai citit, e din alta liga cu ce ești tu obișnuit. Dar dacă tot te pasionează Nietzsche atunci acela e tipul pe care trebuie sa il citești. Asa vei avea o sansa sa nu te uiți precum curca-n teava când ridica cineva nivelul dialogului dincolo de verginici si alți trazniti.Fa_ti un bine, sfaturi de acest tip pe gratis nu vei primi prea des, cel puțin nu de la mine:))
Nits, pot sa iti jur ca intrebaril puse de filosofie si dinafara crestinismului isi au raspunsuri mai mult decat pertinente in ortodoxie.

Nu e nici primul nici ultimul care sa ridice intrebari si sa problematizeze aspecte ale vietii.

Ok, un filosof care s-a perindat prin religie si care s-a luat de teologia liberala protestanta. Nimic nou sub soare.
S-a uitat dupa asta la Buddha Socrates si a incercat sa recupereze spiritul crestin.
A ajuns sa fie apropiat de etica incercand sa faca ce a facut ortodoxia.

Citat:

Kaufmann described his own ethic and his own philosophy of living in his books, including The Faith of a Heretic: What Can I Believe? How Should I Live? What Do I Hope? (1961) and Without Guilt and Justice: From Decidophobia to Autonomy (1973). In the former work he advocated living in accordance with what he proposed as the four cardinal virtues: "humbition" (a fusion of humility and ambition), love, courage, and honesty.[17]
Oameni care au cautat si au incercar chestii in teollgie fara sa inteleaga nimic din ce e acolo.

E unul din contestatarii protestantismukui a teologiei liberale. E de citi in contextul asta dar nimic mai mult.

Amice daca vrei sa intelegi ce e crestinismul iti trebuie practica intai. Practicologii inteleg crrstinsimil nu vorbologii.

Marele tau ...as din maneca e doar o fasaiala.

Iti recomand Roger E. Olsen, The journey of modern theology poate te prinzi ca autorul de mai sus e unul dintr-o lista cu preocupari pe subiectul asta al trollgiri liberale.

Fumezi chestii vechi..
Reply With Quote
  #128  
Vechi 27.11.2021, 13:01:01
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Psalm23, nefiind ortodox e greu sa dai sfaturi din pozitia de eretic.
Tu esti orthodox, esti pe un forum ortodox ai tot dreptul sa-l numesti sectar. Esti la tine acasa. Da el? Vine la tine acasa, te si instiinteaza ca familia lui e alta si il ia la trei pe un alt musafir ca e sectar. Ti se pare normal? Eu aici vad nesimtire si ipocrizie, eu spun lucrurilor pe nume, sunt dintr-o bucata d-aia nici nu am rezistat sa tac.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 27.11.2021, 13:09:42
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Incorect. Sclavia este impusa, pe cand crestinismul este asumat.
Corect.


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ca orice animal. Insa, paradoxal, astfel te inscrii tu insuti printre vietatile pentru care Il acuzai pe Dumnezeu(in primele mesaje) ca le-a creat ca sa praduiesca alte vietati.
Oare asta e filozofia asumata de tine sau acum arunci vina pe Nietzsche?

Totul este asumat! Sunt barbat deci imi asum, nu sunt curva(fariseu) cu n'spe fete, sa ma schimb dupa cum bate vantul. In ziua judecatii(daca va exista) eu nu o sa vin cu vrajeala de genul, Doamne in numele tau am scos demoni, am vindecat, te rog fie-ti mila mantuieste-ma si bla bla. Nu! Asta sunt mi-am asumat, zi pedeapsa! Ma amuza cum ipocritii astia religios au impresia in mintea lor aia ingusta, ca il pot duce de nas pe Dumnezeu, ca se pot eschiva asa cum a facut Psalm_23 cand i-am pus 2,3 intrebari si a inceput cu vrajeala. Sau Lorest care toata ziua numai la mantuire se gandeste si numai despre asta vb, desi daca ar fi avut un pic de creieras realiza ca viata este un dar si este exact acelasi lucru mantuirea, deci nu poti lucra pt asa ceva. Daca nu ma insel, Iisus spune ca cine va incerca sa-si salveze sufletul va pierii. E logica de bun simt, asta daca ai asa ceva! Acum eu ce sa-l zic? Taci din gura cu mantuirea ca-L manii pe Dumnezeu, e darul Sau nici nu ar trebui pomenit asa ceva, dar n-ai cu cine, e limitata cocoana.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 27.11.2021, 15:47:34
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Domnule filozof Nietsche,

nefățărnicia, nonipocrismul și sinceritatea dar mai ales credința credincioasă se ține față de Dumnezeu și față de mai marii tăi puși de El peste tine și nici întrun caz față de lume, păcat, răzbunarea lumii rele și păcătoase plină de ipocrism.

Nu dau lecții însă constat că vă credeți foarte neipocrit față de ura față de crestinism.

Cu ce v-a greșit ortodoxia?
Știați că poporul român este popor creștinat direct de apostoli si chiar mai înainte de asta, Dacia, era teritoriul unor triburi numeroase de daci filoxenici foarte drepti având mare credință în Dumnezeu, erau renumiți și socotiți oameni buni, harnici, curajoși, înțelepți, mîntuitori, tămăduitori și mari iubitori de frumos: cântece, jocuri-dansuri, artă ceramică și sculpturală neidolitară având tradiții sfinte foarte frumoase de sărbători trăind în comunicare permanentă cu cerul.

Dumneata nu locuiești pe aceste meleaguri sau poate nu te-ai integrat cu sufletul? De ce să fi plin de ură la adresa noastră? Aici doar străinii imperialiști s-au proștii trufași, boierii vânduți, doar necredincioșii ne-au ținut în sclavie, niciodată nu ne-a făcut asta un urmaș creștin al dacilor sau al daco-romanilor.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare