Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.05.2011, 15:48:20
Danielbucur's Avatar
Danielbucur Danielbucur is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Buna Ziua, cu ajutorul lui Dumnezeu si cu ajutorul oamenilor de pe acest forum am reparat soba, acum functioneaza bine, sa va dea Dumnezeu multa sanatate, fericire, putere multa si Dumnezeu sa va aiba in paza. Va multumesc mult, cu stima Daniel.

Last edited by Danielbucur; 06.05.2011 at 15:52:18.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 06.05.2011, 19:13:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

"În calea mărturiilor Tale m-am desfătat ca de toată bogăția"
(...)
"Istovitu-s-a sufletul meu de supărare; întărește-mă întru cuvintele Tale" Ps 118

Ne bucurăm că bănuții au fost strânși cu folos: spre a încălzi o inimă blândă, care Îl laudă pe Domnul.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.05.2011, 22:38:38
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danielbucur Vezi mesajul
Buna Ziua, cu ajutorul lui Dumnezeu si cu ajutorul oamenilor de pe acest forum am reparat soba, acum functioneaza bine, sa va dea Dumnezeu multa sanatate, fericire, putere multa si Dumnezeu sa va aiba in paza. Va multumesc mult, cu stima Daniel.
Multumim, asemenea. Sa ne auda Dumnezeu pe toti in ziua necazului nostru.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.05.2011, 12:51:09
maria horia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am sters postarea

Last edited by maria horia; 10.09.2011 at 14:35:40.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.09.2011, 21:36:23
Soaree Soaree is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.08.2011
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria horia Vezi mesajul
Imi pare rau situotiia mea e trista va trimit asta ca sa va convingeti de ce am eu nevoie de mama
Ma numesc Oana Zanet sunt eleva la liceul Mihai Eminescu sn1 clasa a XI-a si
sunt din Barlad str Vasile Parvan nr 4 bl Q2 et2 ap 49,mama mea, Vicol Maria a
fost diagnosticata cu cancer mamar stadiul III in metastaza, avem nevoie de
ajutor eu si fratele meu care acum e calugar ,dar rugamintea mea este a rog
ajutati-o pe mama caci avem nevoie de ea ,care de mai bine de 14 ani nev-a
crescut

singura, acum 10 luni a fost operata însa îi trebuie tratament bogat in
vitamine plus alimentatie la fel nu ne ajung banii 515 ron pensia ei, e greu
eu sunt eleva nu pot sa o ajut va rog mult faceti-i o bucurie vreau sa mai
traiasca ,dar in situtia asta n-are cum ,va trimit acte doveditoare. Nr
telefon0235411814


Cu respect Oana
AM SI EU CONT BRDE PE NUMELE
MEU IN LEI RO41BRDE380VS21829383800 ZANET OANBA MONALISA

va rog cum atasez acte
Ce fel de vitamine ii sunt necesare?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.09.2011, 18:18:52
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Soaree Vezi mesajul
Ce fel de vitamine ii sunt necesare?
Tot aici la Umanitate este un topic deschis de mine acum un an intitulat "Maria". Toate datele despre acestă familie precum și actele medicale se află pe acel topic.

Last edited by dorinastoica14; 11.09.2011 at 21:15:12.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.09.2011, 18:11:51
Soaree Soaree is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.08.2011
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Tot aici la Umanitate este un topic deschis de mine acum un an intitulat "Maria". Toate datele despre acestă familie precum și actele medicale se află pe acel topic.
Am citit topicul indicat de dv. Nu am gasit nicaieri specificate vitaminele de care are nevoie. Este stiut ca sunt forme de cancer in care anumite vitamine dauneaza in loc sa ajute.


PS: d-na Horia mi-a trimis un mesaj privat in care imi scrie sa sterg postarea anterioara. Nu mai inteleg nimic.
Am intrebat de ce si am primit acest raspuns:

Citat:
În prealabil postat de maria horia
Doamne ajuta eara vorba de mesajul postat de mine Oana fica lui Vicol maria bolnava cancer eara cu data trecuta de mine am pus 9 luni si are 1 an si 2 luni, cineva din forum ma certat cu respect Oana

Nu e nimic daca te-a certat. Acum ai corectat si toata lumea va intelege adevarul. Sanatate va doresc! Domnul sa va mangaie prin credinciosii Lui inimosi!

Last edited by Soaree; 12.09.2011 at 18:19:59.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 12.09.2011, 20:04:12
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Situația este următoarea: omul nostru locuiește într-o căsuță fix la capătul Bucureștiului (în Chitila, am putea spune). Căsuța este, în linii mari, într-o stare relativ funcțională, având chiar și un petec de curte în față, cu viță de vie. Omul nostru nu are picioare (mai precis: ambele membre inferioare sunt amputate de la rădăcina coapsei), bonturile fiind văzute cu ochii mei. Soția nu l-a părăsit, spre lauda ei, dar abia și-a găsit de lucru (cu plata la mișto), după ce a stat șomeră un timp, timp în care a ținut gospodăria pe linia de plutire, așa cum a putut. Amândoi sunt relativ tineri. Problema nu este numai că au lemne pe sponci, ci și că soba din camera omului nu funcționează. Trebuie reclădită. Deocamdată se încălzește de la o sobă din hol, lăsând deschisă un fel de ușă dublă. Refacerea sobei costă cam 5 milioane de lei vechi, e greu de crezut că va găsi acești bani, veniturile familiei fiind de așa natură că, dacă au o pâine și un parizer să pună pe masă, socotesc că L-au prins pe Dumnezeu de un picior.

Deci, trebuie să facă rost de 5 milioane. Scotocind bine prin toate sertarele, cred că am să găsesc un milion pentru soba lui până la Paști. Mai trebuie încă 4 frați sau surori să ne asociem. Eu așa văd lucrurile: în a treia zi de Paști venim toți 5 acasă la om și la nevastă-sa, fiecare cu milionul adus și un ou roșu. Ciocnim un ou, spunem o rugăciune și plecăm lăsându-i darul de sărbători pe masă. Altfel, se cheamă că vom face și mai departe ceea ce am făcut până acum: vom dovedi pe acest forum cât de buni teoreticieni ai creștinismului suntem.

Aștept subscripțiile, deocamdată lista arată astfel:

1.............................
2............................
3.............................
4.............................
5. Mihnea Dragomir (cu voia dv, ultimul pe listă).
Frate Mihnea, mare necinste iti fac eu tie spunand asta, ca nu foloseste la nimeni slava, si mai ales daca cade in mandrie.

Dar mare lucru ai facut ca te-ai dus acasa la om. Unu', ca ai vazut ca mai are nevoie si de renovarea sobei, si ti-ai facut timp sa te duci pan acolo sa constati situatia. Si este greu si sa dai bani, dar sa te implici asa este de apreciat.

Sper sa nu smintesc pe nimeni spunandu-mi pacatele. Am dat cuiva niste bani, foarte putini pentru o anumita cauza. Si dupa m-am gandit ca de fapt nu era adevarat. Si am zis nu-i nimic, lasa sa-i foloseasca, chiar daca nu e asa, ca poate are nevoie, chiar si pentru un croissant. Si oricui dau putina milostenie, incerc sa nu ma gandesc la rezultatul ei. Sa-mi zic ca fiecare face ce vrea si fiecare cu nevoile lui. In fine, dar primul caz mi s-a parut mai deosebit. Si stiu ca milostenia o dam pentru om si pentru Dumnezeu, dar gandul nostru pacatos isi mai face loc. Sa-mi rezum prostia, cred ca te bucura cand stii ca ai dat niste bani si chiar ai ajutat un om.

Oricum, ma isunt niste bani de strans. Ca cu cei 5 milioane ati rezolvat soba, dar mai are nevoie omu' si de lemne. Spor.

P.S. Cine stie, poate mai ofera cineva de pe forum un job pentru doamna.

P.S. S-a redeschis topicul printr-o "greseala" facuta de Soare care vrea s-o ajute pe Maria. Si Maria are nevoie de ajutor.
Dar totusi, sa fie oare o coincidenta faptul ca s-a redeschis topicul lui Danielbucur legat de lemne pentru foc, tocmai acum, cand se apropie iarna?
__________________
"Fericit este cel ce se bucura si isi poarta crucea sa fara murmur. " Ducele Ioan Constantinovici

Last edited by Azzuurra; 12.09.2011 at 22:00:55.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.09.2011, 09:14:50
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danielbucur Vezi mesajul
Sa va dea Dumnezeu Multa sanatate putere fericire si tot ce va doriti de la viata sa vi-se implineasca in cea ce faceti pentru oameni ca noi sa o putem duce un trai mai bun si decent Multumesc Daniel si ii mai multumesc domnului Mihnea Dragomir care ma ajutat cu niste Banuti pentru a imi lua o tona de lemne de foc Multa sanatate Daniel
Eu nu inteleg, pana la urma ti-ai luat lemne? Dar cu soba ai rezolvat-o?
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 13.09.2011, 09:41:50
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Domnul Mihnea Dragomir s-a ocupat de Pasti de soba. S-a rezolvat cu soba.

Acum vine iarna si are nevoie de lemne.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor! zriyac Generalitati 18 16.10.2010 16:47:38
un mic ajutor evelon Rugaciuni 4 29.10.2008 16:06:45