Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.09.2013, 17:06:28
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit Sa ne rugam unii pentru altii!

Buna ziua,vreau sa fac un apel catre toti membrii acestui forum sa ne unim in rugaciune aprinsa catre Dumnezeu pentru toata lumea!In aceste vremuri grele numai rugaciunea mai poate amana mania lui Dumnezeu,cum a zis si Parintele Iustin Parvu!Ganditi-va ca ce vom face pe acest pamant va conta pentru intreaga vesnicie!

Am facut un forum in care fiecare putem posta cereri de rugaciune pentru diferite nevoi,pomelnice pentru vii si pentru adormiti.Va rog sa constientizati chinul celor ce sunt in iad si niciodata nu putem sti daca cineva se afla in "Sanul lui Avraam" sau in raul de foc.

Cititi va rog aceste 2 articole :

De ce sa mijlocim pentru toata lumea?
Mijlocirea ta conteaza enorm!Mijloceste si pentru cei raposati!


Puteti lasa pomelnice si cereri de rugaciune AICI!
Ne putem aduna foarte multi si sa ne rugam unii pentru altii.Domnul sa ne ajute sa implinim acest lucruru si sa ne invredniceasca pe toti Imparatiei Sale!
__________________
Dulceata pentru suflet :
Canoanele Maicii Domnului (alcatuite de Sfantul Ioan Damaschin)
Canoanele aghioritice ale Maicii Domnului
"Luati seama ca tare este scump Raiul si TARE ESTE GREU de ajuns la Rai!" (Parintele Paisie Olaru)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.09.2013, 17:12:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Heaven Vezi mesajul
Buna ziua,vreau sa fac un apel catre toti membrii acestui forum sa ne unim in rugaciune aprinsa catre Dumnezeu pentru toata lumea!
Exista deja un grup de rugaciune pe acest forum :
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.09.2013, 17:35:09
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Ma iertati,nu am stiut!Imi puteti trimite va rog un mesaj privat cu mai multe detalii despre grupul respectiv?Insa pe un forum ca acela mai mic,cred ca ar putea exista o mai buna organizare,cu mai multe topicuri,nu unul singur si lung.
__________________
Dulceata pentru suflet :
Canoanele Maicii Domnului (alcatuite de Sfantul Ioan Damaschin)
Canoanele aghioritice ale Maicii Domnului
"Luati seama ca tare este scump Raiul si TARE ESTE GREU de ajuns la Rai!" (Parintele Paisie Olaru)

Last edited by Heaven; 16.09.2013 at 17:44:48.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.09.2013, 12:35:13
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heaven Vezi mesajul
Buna ziua,vreau sa fac un apel catre toti membrii acestui forum sa ne unim in rugaciune aprinsa catre Dumnezeu pentru toata lumea!In aceste vremuri grele numai rugaciunea mai poate amana mania lui Dumnezeu,cum a zis si Parintele Iustin Parvu!Ganditi-va ca ce vom face pe acest pamant va conta pentru intreaga vesnicie!

Am facut un forum in care fiecare putem posta cereri de rugaciune pentru diferite nevoi,pomelnice pentru vii si pentru adormiti.Va rog sa constientizati chinul celor ce sunt in iad si niciodata nu putem sti daca cineva se afla in "Sanul lui Avraam" sau in raul de foc.

Cititi va rog aceste 2 articole :

De ce sa mijlocim pentru toata lumea?
Mijlocirea ta conteaza enorm!Mijloceste si pentru cei raposati!


Puteti lasa pomelnice si cereri de rugaciune AICI!
Ne putem aduna foarte multi si sa ne rugam unii pentru altii.Domnul sa ne ajute sa implinim acest lucruru si sa ne invredniceasca pe toti Imparatiei Sale!
E vreme lunga de cand nu am mai scris nimic pe forum si marturisesc ca am simtit-o ca pe o mare binecuvantare. De citit, incerc din cand in cand sa-mi arunc cate o privire pe ici pe colo. Acum, citind acest mesaj, indraznesc sa intervin, in dorinta de a ne face mai bine intelesi in privinta rugaciunii comune, facuta dupa ureche. Scopul principal al omului pe pamant, iar al crestinului in mod special, este acela de a se mantui si deci de a se vedea cat mai clar pe sine, in oglinda unei constiinte curate. Daca fiecare dintre noi, si-ar vedea adanc de propria mantuire si s-ar ingriji mai putin de pacatele celorlalti, Dumnezeu al primi fiecare gand al nostru din rugaciunea curata, ca pe o comoara de mare pret. Iar omul ar sti TOT. Si cand Dumnezeu ii implineste rugaciunea, si motivul pentru care acest lucru nu este cu putinta. Fiindca Harul lui Dumnezeu e acolo, si Duhul Sfant vegheaza. Nici un alt gand nu ne tulbura, nici o grija lumeasca nu ne stapaneste. Iar aceasta rugaciune se deosebeste cu mult de cele formale, fiindca e insotita de obicei de lacrimi si de o nevinovata si necuprinsa smerenie, dar si culpa, fiindca suntem incredintati ca oricat ne-am stradui de mult, oricum nu-i pe cat ne-am dori, iar faptul ca acest lucru nu l-am facut cu mult inainte, ne osandeste si ne aminteste de slabiciunile noastre, de fatarnicia si lipsa noastra de credinta, asa cum si-ar dori Dumnezeu de la noi.
Cu ani in urma, eu insumi eram un mare entuziast al rugaciunii pentru tara, facand mare zgomot pe acest forum, dar habar nu aveam ce inseamna o catisma. Intre timp s-au intamplat multe si-am inceput sa inteleg cate ceva, desi cu cat trece timpul realizez ca sunt cu mult mai departe de ceea ce mi-as fi dorit sa fiu, si-mi vine sa plang pentru ca mi-am irosit viata cautand potcoave de cai morti. Viata si invataturile fiecarui sfant, copleseste in intelepciune orice roman in mare voga, orice filozofie complexa, orice urma de orgoliu si marire de sine, cum ca am fi destepti, cititi, eruditi!... Atat timp cat vedem mai lesne pacatul celui de langa noi si ne grabim sa-l punem in discutie, suntem cu totul inselati si rataciti. Pentru ca nu sfatul nostru il va indrepta pe el, ci exemplul propriei noastre vieti: cum traim, cum gandim, cum ne rugam, cum iertam... Dumnezeu nu e nedrept. Suntem ceea ce acceptam sa fim noi insine in fata lui Dumnezeu, si avem tara pe care o meritam. Sa ne rugam pentru tara, dar nu oricum, fiindca suntem departe de a fi noi vrednici de rugaciunea pentru altii, cat inca suntem intrati in lenevia cugetului, atat de adanc. Cate ore dedicam rugaciunii pe zi? Cate televizorului? Cate gandurilor rele? Cate poftelor si slabiciunilor? Am varsat vreo lacrima pentru pacatele noastre? De cand nu am mai plans sincer, nu fiindca Dumnezeu nu ne ajuta sa castigam la loto, ci asa, pentru nevrednicia noastra si pentru starea de pacatosenie permanenta in care ne aflam? Fara lacrimi si fara cainta, nu exista rugaciune decat in mod formal, cand gandul alearga de la o grija la alta, sau ne apuca cascatul, sau ne vin in minte amintiri de maaare lauda din viata noastra. Iar asta e cea mai de jos treapta in mantuirea noastra, semn ca noi de fapt nici nu am inceput sa urcam!!!
Sa ne rugam unii pentru altii, dar nu oricum. Mi-am aruncat o privire pe sit-ul recomandat... Primul lucru care mi-a sarit in ochi era reclama pentru "naruto". Sa trimitem pomenlice... Unde?? Fratilor, carei credinta apartineti, cei ce faceti astfel de recomandari? Pomelnicele de acest gen, se citesc in mod normal in Sf Altar, sau in biserici si manastiri de catre slujitori ai bisericii, ostenitori in rugaciune si desemnati de personalitati recunoscute in ierarhie. Din pacate in ultimii ani noi incercam sa bagatelizam totul, ca si cum am intari spusa: "Merge si-asa!". Nu numai ca nu merge, dar mai rau ne osandeste, fiindca in inselarea noastra, aducem sminteala altora. Daca vrem sa ne rugam unii pentru altii, haideti s-o facem acolo, in biserica, la Sf. Liturghie, cand se iese cu Sfintele Daruri. Daca atunci ne mai sta mintea si la altceva decat la propria noastra nimicnicie, inseamna ca inca mai avem de furca cu mandria din noi!
Iertare daca am suparat pe cineva!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde