Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.07.2009, 01:28:19
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit Asaltul ocultismului

Am o intrebare: aveati idee cat de mult a progresat aceasta moda de cultivare a propriei puteri "ascunse", fie prin evocarea fiintelor spirituale (ingeri, demoni, "zei") fie prin declansarea puterilor oculte ale fiintei?
Sunt forumuri pe net unde se discuta ceremoniale magice, "stiinta" care sta la baza lor, ierarhia diferitelor fiinte supranaturale, efectul ierburilor in inducerea unor transe shamanice, si multe altele?
Este suficient sa scrieti ocult forums la search pe google, si voila.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.07.2009, 05:18:17
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Mda... in sua sunt pline librariile de astfel de carti. De la cultivarea energiilor personale in scopul dorit, pana la carti vrajitoresti (dictionae, tratate etc.).
Am vazut Kituri voodoo la o librarie foarte cunoscuta in sua (cu ace si papusa si instructiuni de utilizare, iar pe spatele cutiei te asigurau ca sunt eficiente!)

In schimb, in aceeasi librarie, o singura carte ortodoxa (de formatul unei brosuri).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.07.2009, 05:20:13
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Parerea mea este ca adevaratul asalt ocultist se da asupra copiilor: desene animate, filme.. (pana si cele mai inofensive desene, cum ar fi Dora, the explorer, prezinta vrajitori buni si vrajitori rai). Nici un desen animat care face referire la Dumnezeu (doar daca le cauti pe cele biblice, care nu sunt usor de gasit).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.07.2009, 07:53:10
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Am o intrebare: aveati idee cat de mult a progresat aceasta moda de cultivare a propriei puteri "ascunse", fie prin evocarea fiintelor spirituale (ingeri, demoni, "zei") fie prin declansarea puterilor oculte ale fiintei?
Sunt forumuri pe net unde se discuta ceremoniale magice, "stiinta" care sta la baza lor, ierarhia diferitelor fiinte supranaturale, efectul ierburilor in inducerea unor transe shamanice, si multe altele?
Este suficient sa scrieti ocult forums la search pe google, si voila.
Inainte de a-ti raspunde am si eu o intrebare la tine: de ce incepi atatea topicuri care se invart cam in jurul aceleiasi teme si apoi dispari?
Poate ar fi momentul sa ne spui si noua parerea ta personala referitoare la aceste subiecte,eu asa zic si atunci putem dezbate cat doresti.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.07.2009, 12:08:18
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Am o intrebare: aveati idee cat de mult a progresat aceasta moda de cultivare a propriei puteri "ascunse", fie prin evocarea fiintelor spirituale (ingeri, demoni, "zei") fie prin declansarea puterilor oculte ale fiintei?
Sunt forumuri pe net unde se discuta ceremoniale magice, "stiinta" care sta la baza lor, ierarhia diferitelor fiinte supranaturale, efectul ierburilor in inducerea unor transe shamanice, si multe altele?
Este suficient sa scrieti ocult forums la search pe google, si voila.
Eu am idee si ma ingrozesc. Cred ca asta e apogeul raului.. niciodata in istorie nu s-a inregistrat atata interes pentru ocultism cum se intampla acum... si minciunelele astea frumos impachetate, nu fac decat sa alimenteze mandria si naivitatea omului, nicidecum cunoasterea. Are diavolul grija sa-l faca sa creada ca sunt puteri ale fiintei si nu puteri primite de ... undeva!

7. Căci cine te deosebește pe tine? Și ce ai, pe care să nu-l fi primit? Iar dacă l-ai primit, de ce te fălești, ca și cum nu l-ai fi primit?

Tot ce vine este fie de la Dumnezeu, fie de la diavol... omul doar alege.
Iar daca alegi prost, te-ai ars!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.08.2009, 06:34:13
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Parerea mea este ca adevaratul asalt ocultist se da asupra copiilor: desene animate, filme.. .
da, si eu cred ca in ziua de azi se inoculeaza prea multa violenta si magie copiilor prin aceste desene animate. si mai trist este insa faptul ca parintii nu ajuta prea mult in acest sens, adica poate nu-i lasa la tv prea mult, in schimb aceste desene animate le considera ok.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.08.2009, 09:22:53
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Acum cateva zile m'am oprit, pe B1 TV, era emisiunea "Codul lui Oreste".

Emisiunea se numea "Maestrul spiritual". M'am inspaimantat si indurerat, vazand ce salata uriasa se face cu ceva sfinte, cu Evanghelia, cu Parintii, cu Hristos, alaturi de yoga, maestri spirituali si tot ceea ce tine de ocultism.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.08.2009, 09:23:25
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

.....................
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.08.2009, 11:13:02
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

cand omul nu suporta voia lui Dumnezeu atunci apeleaza la ocultism shi imparatzia hipnotica a raului ca sa-shi implineasca interesul shi voia sa ingamfarta... arta martzianla... arta de a te lasa intr-o stare hipnotica de transa dulce, stare de desfranare spirituala... magica, vrajitoreasca... fermecatrufia dulce a repetarii nascocirilor curveshti ... nascocelile dulci ale flirtului oqiometric... rictus... viceversa-vicentoarsa-viceglobulpamantesc... incurcat in emotibilitatziile babile ale semetiei shi trufiei. Incurcat dezradacinat blestemat-scariotizat-nerabdator jignit jegxy... placerea de a crede in minciuni, placerea de a fi mintzit... iubirea minciunii pentru propriul interes... oqltismul curios de dulce shi shtiintzific shi fantasmagoric... guric... golic.

Last edited by vsovi; 04.08.2009 at 11:18:40.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.08.2009, 11:37:36
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit dar noi, ce facem?

De ce oare asistam neputinciosi la toate aceste lucruri? De ce suntem pasivi, ne intoarcem fiecare pe bucatica noastra si in cel mai bun caz poate mai facem si o rugacune sa ne pazeasca odraslele? De cate ori se aduna parintii sa discute ce e de facut? Cati vin la biserica sau sa-si mai aduca si copiii cu ei? Mana lunga a masoneriei intra in romani ca-n branza, pana i-o face praf daca Dumnezeu se va scarbi intr-atat de pacatele noastre. Problema educatiei morale a copiilor si tinerilor ar trebui scrisa mare pe toate gardurile! Discutata in toate sedintele de la toate institutiile. Ma chinui de trei ani sa scot carti pentru educatia morala a copiilor, cerute de dascali, parinti, preoti, bine primite si nu reusesc sa obtin nici o finantare. Toata lumea considera ca nu intereseaza pe nimeni, mai bine cumpara CD-uri thriller la copil decat o carte despre Dumnezeu si mantuire. Copiii nu sunt vinovati, ei nu stiu sa aleaga. Sunt vinovati cei care ii cresc!
..........................................
Dumnezeu sa va binecuvinteze pe toti.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare