Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.01.2010, 15:16:43
cineva888
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Am nevoie de sfaturi daca se poate

Deci nu mai stiu ce sa cred sau ce sa fac sau in cine ca mai cred pentru ca sunt multe religi si e imposibil sa spui ca numaai una e adevarata eu nu pot sa cred intr-o carte numita biblie nu pot sa cred fara dovezi clare.M-am rugat la dumnezeu sa imi arate adevarul dar nimic.Daca el nu voieste moartea pacatosului dc nu ma ajuta?Asta ma face sa cred ca nu ezista.Eu practic yogga si sunt fascinat de ocult dar crestinismul nu ma fascineaza de loc este cea mai plitisitoare religie si nu ma inplineste.Nustiu care e adevaru si nustiu ce sa fac.

Va rog ajutati-ma cu sfaturi!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.01.2010, 15:28:58
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Sfaturi :

Lasa ocultismul
Lasa yoga
Nu mai cauta religii care sa ti se potriveasca,cauta tu sa fi potrivit pentru ortodoxie.Religia nu este o pereche de ciorapi,sa o tot schimbi,ea este unica si adevarata,deci tu trebuie sa fi pe placul ei,nu ea pe placul tau.

Acum vei intreba "Care este religia adevarata?"

Pai religia adevarata este cea crestin-ortodoxa,asta fara a face vreo gluma.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.01.2010, 15:32:12
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Desi nu stiu daca sfatul meu te va ajuta cu adevarat, totusi, din suflet iti spun ce fac eu cand simt ca ma departez sufleteste de credinta: inainte de a intra in Biserica, spun in gand (chiar daca nu am atata putere incat sa zic din suflet): Doamne, ajuta-ma sa gandesc curat, ajuta-ma sa ascult curat caci multe ganduri care ma departeaza de Tine ma ameninta. Si repet asta si, de cele mai multe ori, cu ajutorul lui Dumnezeu, gandul si credinta se mai curata, se mai limpezesc si chiar daca nu ajung sa simt cu adevarat cum ar trebui sa simt, totusi, inima se linisteste si pot asculta mai impacata Sfanta Liturghie. Cere-i lui Dumnezeu exact ceea ce iti lipseste si asa cum poti tu sa-i ceri si eforturile iti vor fi rasplatite. Nu trebuie sa astepti semne (brusc sa te simti credincios sau brusc sa gandesti curat) ci sa vorbesti curat cu Dumnezeu cat mai mult in gand si treptat va disparea incertitudinea si nelinistea. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.01.2010, 15:32:26
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Lasa-te intai de yoga ca sa fi un om liber

Citeste cartea asta ca sa te lamuresti:

http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...intele-paisie/
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.01.2010, 15:34:26
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Lasa-te intai de yoga ca sa fi un om liber

Citeste cartea asta ca sa te lamuresti:

http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...intele-paisie/
Citeste cartea pe care adam000 ti-a propus-o,acesta este inca un sfat.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.01.2010, 15:36:10
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

intrebarile puse de tine sunt foarte serioase si mi-e foarte greu sa iti raspund aici. cred ca aceasta carte te va ajuta mai mult decat orice cuvant de-al meu:
http://www.danionvasile.ro/carti/jur...onvertirii.doc

este jurnalul unui om care a trecut de la religiile orientale la ortodoxie. vei descoperi acolo si de ce ortodoxia este pur si simplu fascinanta. pana la urma, asa este Adevarul... :) Dumnezeu sa te lumineze!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.01.2010, 15:36:38
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cineva888 Vezi mesajul
Deci nu mai stiu ce sa cred sau ce sa fac sau in cine ca mai cred pentru ca sunt multe religi si e imposibil sa spui ca numaai una e adevarata eu nu pot sa cred intr-o carte numita biblie nu pot sa cred fara dovezi clare.M-am rugat la dumnezeu sa imi arate adevarul dar nimic.Daca el nu voieste moartea pacatosului dc nu ma ajuta?Asta ma face sa cred ca nu ezista.Eu practic yogga si sunt fascinat de ocult dar crestinismul nu ma fascineaza de loc este cea mai plitisitoare religie si nu ma inplineste.Nustiu care e adevaru si nustiu ce sa fac.

Va rog ajutati-ma cu sfaturi!
"Sfaturile noastre", oricare-ar fi ele, nu-ti vor linisti sufletul. De ce nu esti linistit daca in practica yoga, ai gasit "fascinatia"? Cum ai vrea tu sa primesti raspuns de la Dumnezeu? Prin e-mail? Te intreb ca pe un adevarat practicant al acestei discipline, cand practici yoga, cam cum trebuie sa te concentrezi? De ce nu intelegi ca NU POTI SLUJI LA DOI STAPANI? Pune suflet in practicarea rugaciunii si lasa puterea mentalului tau sa mai ia o pauza pana nu se rupe de tot de cele pamantene. E pacat de atata sacrificiu in zadar, crede-ma. Am cativa amici pe care-i invidiez. N-au mai pus carne in gura de multi ani, au un echilibru moral fantastic, sunt deosebit de inteligenti, dar pentru ei ca si pentru tine Dumnezeu e cu... "d" mic!!! Ii simt nelinistiti si nu sunt niciodata pregatiti "sa plece", pentru ca adevarata pace nu e acolo!
E greu. E mult mai greu decat pentru cineva care se simte vinovat pentru un pacat savarsit. Voi sunteti niste initiati in "altceva" si nu-i usor sa-ti scoti din cap ceea ce ai deprins cu mult sacrificiu si sarguinta! Mai gandeste-te. Cand vei fi pregatit, Dumnezeu iti va da si semne. Trebuie doar sa-i dovedesti ca meriti!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.01.2010, 15:42:29
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Ce ai citit exact din Biblie?
Te intreb pentru ca sa inteleg de ce anume dovezi ai nevoie.
Apoi,macar asa de inceput,du-te pe la o biserica ortodoxa si stai la toata slujba,duminica dimineata .Asta poate trezi in tine chemarea aceea tainica ,care nu o poti afla prin cuvinte de la un om de pe site.Atunci se coboara si se imprastie Duhul Sfant ,si poate Dumnezeu va binevoi sa te ajute ,sa incepi sa Il cauti .
Mai incolo poate incepi si te si rogi,asa cu cuvintele tale,unui Dumnezeu Atotputernic,care te aude fara ca tu sa o si stii
Si ce mi se pare cel mai important ,stai pe situl asta ,intra in dialog ,afirma-ti cu tarie necredinta si indoiala ,dar si dorinta de a vedea ce e cu acest Dumnezeu ciudat . Vei gasi si explicatii logice,si multa prietenie si intelegere.
Intr-un tarziu sa stii ca drumul spre Dumnezeul acesta ,depinde culmea,chiar de Dumnezeu. El,daca vrea,iti va da chemarea ca sa stii sa Il cauti . El va alege ce e bun in tine,si va prelucra in felul Sau misterios ,argintul din tine .
Nu te stressa sa Il gasesti,nu Il vei gasi tu,El te va gasi pe tine
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.01.2010, 15:51:18
Brielle's Avatar
Brielle Brielle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Mesaje: 24
Smile

"M-am rugat la dumnezeu sa imi arate adevarul dar nimic.Daca el nu voieste moartea pacatosului dc nu ma ajuta?"


Deja ti-a aratat Dumnezeu un drum daca esti prezent aici !
Nu-ti fie teama de a crede in ortodoxism, informeaza-te si incearca sa intelegi ce inseamna intai sa crezi ... nu cauta interpretari ale credintei si sa afli totul dintr-o data.Nu vei reusi :).Candva vei descoperi si fascinatia credintei . Yoga iti da impresia ca ai putere asupra ta dar e o chestie de autosugestie...superficiala...credinta, daca o vei descoperi iti va patrunde spiritul mult mai profund si cu adevarat.
In rest banuiesc faptul ca te-ai nascut ortodox. Intereseaza-te cand au aparut alte religii cate s-au schimbat in alte religii in ultimele mii de ani si vei afla lucruri interesante despre crestinism si ortodoxie.

Îti urez succes si Doamne Ajuta !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.01.2010, 15:51:40
cineva888
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am citit jurnalul convertiri de Danon Vasile oricum eu nu vreu povesti vreu fapte vreu sa fiu pe depin convins ca sa cred in ceva,in plus nu poti spune asa pur si simplu ca ortodoxia este adevarta ,asa pot spune si eu ca religia catolica este adevarata voi nu faceti alceva decat sa va certati intre voi cu toate relgile astea :ortodoxi zic:la noi este adevarul ,acolici la fel protestanti la fel nu pot sa inteleg cum puteti fi asa de siguri pe ceva :Cunosc doi preoti unu ortodox si unul catolic care s-au ceratat pana unul dintre ei a sarit la bataie si unul dintre ei a ajuns la spital bine ineles ca tot unul dintre ei era baut :) cand vezi faze deastea cum sa m-ai crezi in dumnezeu sau sa mai punem si pe preoti care beau,fumeaza si multe alte tampeni.Si acum sa nu imi veniti cu cine stie ce citate ca sa nu judeci ,cum adica sa nu judeci pe nime?eu nu pot fi asa din cauuza asta urasc crestinismul este de ne inteles mi se pare cea mai tampita religie din lume

scuzati ca folosesc cuvinte urate dar asa e sau poate ca nu vad eu bine MIE IMI TREBUIE ARGUMENTE CLARE CA SA CRED DEPIN INTR-O RELIGIE
si am fost si la biserica faza e ca cand eram mai mice mergeam in toata duminica dar cu ce rost ?in plus cand am vazut ce face preotu numa biserica imi trebuia mie

Last edited by cineva888; 03.01.2010 at 15:58:45.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am nevoie de niste sfaturi!! Calin21 Preotul 4 17.02.2011 15:32:09
Niste sfaturi,daca se poate elena1974 Generalitati 57 03.10.2010 13:50:58
Ajutor...am nevoie de sfaturi.. marcelpanait Secte si culte 11 02.08.2010 16:49:00
Caz rar, am nevoie de sfaturi!!! worldwide Intamplari adevarate 18 28.04.2010 22:52:32
sfaturi pt cei care au nevoie anna13 Intamplari adevarate 2 29.10.2006 15:57:48