Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.08.2012, 21:53:02
Georgiana1995 Georgiana1995 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.08.2012
Mesaje: 15
Implicit Lupta cu boala

Buna seara!As vrea sa va spun ca de 3 luni incoace nu mai scap de boala.Parca se tine scai de mine.Am avut pneumonie o buna perioada,acum am amigdalita cronica.Pot sa spun ca am luat aproape toata vara antibiotice si inca mai am ceva la plamani si m-am saturat sincera sa fiu.Am incredere in Dumnezeu ca totul va fi bine,dar totusi pentru sanatatea mea ce ar trebui sa fac?As dori sa merg la biserica Sf Spiridon vechi si Sf Nectarie.Cum ajung de la Unirii la ele?Multumesc mult!Dumnezeu sa ne ajute pe toti sa fim sanatosi!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.08.2012, 22:06:08
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Georgiana1995 Vezi mesajul
Buna seara!As vrea sa va spun ca de 3 luni incoace nu mai scap de boala.Parca se tine scai de mine.Am avut pneumonie o buna perioada,acum am amigdalita cronica.Pot sa spun ca am luat aproape toata vara antibiotice si inca mai am ceva la plamani si m-am saturat sincera sa fiu.Am incredere in Dumnezeu ca totul va fi bine,dar totusi pentru sanatatea mea ce ar trebui sa fac?As dori sa merg la biserica Sf Spiridon vechi si Sf Nectarie.Cum ajung de la Unirii la ele?Multumesc mult!Dumnezeu sa ne ajute pe toti sa fim sanatosi!
La Biserica Sfantul Spiridon, cum iesi de la metroul de la Piata Unirii in fata hotelului Horoscop mergi inainte (in directia gurii de metrou) cam 70-80 de metri si faci dreapta. De acolo mergi pe straduta pana in capat cam 30 de metri si apoi stanga si ajungi la Biserica.

La manastirea Radu Voda (unde sunt moastele Sfantului Nectarie) de la aceeasi gura de metrou, traversezi pe trecerea de pietoni la stanga si mergi inainte cam 40 de metri. Se face o straduta printre blocuri la dreapta. Cam in 10 metri faci stanga si mergi pe strada respectiva cam 5 minute si ai sa ajungi la manastire. Nu ai cum sa nu o vezi.

Doamne ajuta.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.08.2012, 22:11:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sunt doua biserici Sfantul Spiridon. Cea de care spune Lucian este Sf. Spiridon Nou, o catedrala mareata, in care se gaseste o bucatica dintr-un papuc al sfantului. Biserica Sfantul Spiridon Vechi este in statia de autobuz Piata Nattiunilor Unite (sau a Principatelor Unite), prima statie de la Unirii, cum mergi in directia Eroilor, cu 104 sau 123. E foarte micuta si cocheta.

Acum ai credinta ca o sa fie bine! Sa mananci multe fructe si legume, sa te hidratezi bine! Probabil sistemul tau imunitar e scazut...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.08.2012, 23:36:29
Georgiana1995 Georgiana1995 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.08.2012
Mesaje: 15
Implicit

Sunt deschise mereu?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.08.2012, 23:48:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Georgiana1995 Vezi mesajul
Buna seara!As vrea sa va spun ca de 3 luni incoace nu mai scap de boala.Parca se tine scai de mine.Am avut pneumonie o buna perioada,acum am amigdalita cronica.Pot sa spun ca am luat aproape toata vara antibiotice si inca mai am ceva la plamani si m-am saturat sincera sa fiu.Am incredere in Dumnezeu ca totul va fi bine,dar totusi pentru sanatatea mea ce ar trebui sa fac?As dori sa merg la biserica Sf Spiridon vechi si Sf Nectarie.Cum ajung de la Unirii la ele?Multumesc mult!Dumnezeu sa ne ajute pe toti sa fim sanatosi!
Sa bei suc de sfecla rosie cu morcov si lamaie pentru imunitate. Poti sa adaugi si telina. Pune pe spate o cataplasma din frunze de hrean batute cu ciocanul pentru snitele si stropite cu alcool. Frunzele le pui pe o punga, iar peste punga pui o bucata de material textil si legi bine.

Daca n-ai frunze de hrean, cauta patlagina si procedeaza la fel, dar fara sa stropesti cu tuica frunzele. Poti pune cataplasma cu frunze de patlagina si pe piept. E buna si pentru sani.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.08.2012, 00:01:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru pneumonie/bronșită recomandat ar fi:
- Ceai: de galbenele, soc, patlagina, scai vânăt, coada soricelului. Aceste ceaiuri se amesteca si se bea 1-1,5 l de ceai/zi.
- Echinaceea - 3 pastile/zi,
- Homeovox
- Urinal - sub forma de pastile
- Sare pusa intr-un saculet si incalzita se pune pe piept.
- Cand aveti picioarele reci sa le bagati in apa fierbinte, seara inainte de culcare.
- Sa reduceti cat puteti consumul de sare, lapte, unt, lactatele in general, oua (doar oua de prepelita - sunt mai usoare pentu ficat). Sarea retine apa in corp si blocheaza rinichii. Insa noi trebuie sa ne curățăm corpul de toxine prin intermediul rinichilor care filtreaza sangele de toxine, ajutandu-l astfel sa lupte mai eficient cu boala.
- Laptele, ouale (bogate in colesterol) sunt grele la ficat. Eliberand ficatul, se curata splina care produce anticorpi. De asemenea splina lucrează in tandem cu maduva oaselor care produce leucocitele. Leucocitele, sau celulele albe, sunt celule ale sistemului imunitar, sanitarii corpului nostru, care lupta cu boala aparand organismul de boli infectioase si corpuri straine.
- Sa evitați laptele și produsele lactate, la fel si carnea.
- Sa evitati in general grasimile pentru a ajuta organismul sa se concetreze mai mult pe boală si nu pe o digestie grea.
- Catina ar fi un medicament natural si bun problemei dumneavoastra, ar trebui sa apara in curand pe piata.

Sistemul dumneavostra este distrus de antibioticele pe care le-ati luat, aveti nevoie de rabdare si timp sa va refaceti. Subscriu si recomadarile antoniap...in general sa apelati la fructele de sezon care va ajuta mult sa va intariti sistemul imunitar: prune, pepene, mere, struguri...la fel apelati la legume: radacinoase mai recomnadat. Evitati rosiile si vinetele, la fel si ciupercile.

Last edited by ovidiu b.; 23.08.2012 at 00:09:24.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.08.2012, 00:12:28
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Câteva recomandări:
Ceai de gălbenele, trei frați pătați, soc, pătlagina, scai vânăt, coada soricelului, mușetel... frunze de țelină, pătrunjel, mărar, busuioc, cimbru... echinaceea, hrean, usturoi (prinre cele mai puternice antibiotice naturale), ceapă, țelină, pătrunjel, ridiche neagră și alte plante și legume care au propietăți antiseptice.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.08.2012, 00:13:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Georgiana1995 Vezi mesajul
Sunt deschise mereu?
Manastirea Radu-Voda, cel putin, e deschisa in fiecare zi. Uite aici programul - http://www.manastirearaduvoda.ro/programul-liturgic.
Sfantul Spiridon Nou cred ca e deschisa si ea zilnic, ca e paraclis patriarhal.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.08.2012, 13:01:02
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Limonadă

4 lămâi se storc cu un aparat de stors citrice (manual sau electric). Sucul rezultat se amestecă cu 1 litru de apă și se îndulcește cu miere după gust. Se poate pune la rece în frigider.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.08.2012, 13:47:32
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit Catina si propolis

Doamne ajuta!
Credinta este foarte utila in cazul unei boli, dar trebuie sa actionam si pe plan fizic.
Nu am avut pneumonie dar am avut o raceala puternica si dupa nu stiu cate medicamente le-am aruncat pe toate (caci de o luna ma chinuiam) si am trecut pe ceai de catina si propolis (tinctura sau forma bruta). In cazul meu au avut rezultate exceptionale caci toata iarna trecuta si pana acum nu am mai avut probleme de acest gen. Dupa atatea antibiotice sistemul dvs imunitar este foarte slabit. Trebuie sa-l intariti cu ce va este mai la indemana, dar pe primul loc eu as pune propolisul in stare bruta (daca NU SUNTETI ALERGICA) care se gaseste la apicultorii din piata. Si Catina care tocmai a iesit pe piata. Va recomand sa o consumati sub forma de ceai, insa nu fiert, ci doar infuzie dupa ce zdrobiti fructele de catina pe care mai apoi le consumati in intregime dupa ce ati baut ceaiul (recomandat sa consumati doar in prima parte a zilei caci este si energizant). Deoarece catina este destul de acrisoara (deoarece contine mult mai multa vitamina C decat citricele) puteti indulci ceaiul cu miere. Tot catina mai puteti sa o consumati in stare bruta doar in amestec cu miere.
Un antibiotic natural mai este si usturoiul (daca va place) care va va intari sistemul imunitar.
Sanatate multa! Domnul sa va aiba in paza!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lupta cu ecumenismul e lupta cu dracul spre_rasarit Generalitati 106 12.04.2011 21:13:50
Lupta pasiva vs. lupta activa catalin755 Generalitati 22 28.06.2010 16:35:42
epilepsia: o boala obisnuita sau o boala demonica? pacifistul Generalitati 4 18.05.2008 21:24:49
Boala maria55 Generalitati 17 17.12.2006 12:35:46