Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #551  
Vechi 10.03.2010, 01:10:57
gogulet
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Zalmoxis - dupa ce copilul care a trait numai alaturi de animale atinge o anumite varsta devin ireversibile efectele.
  #552  
Vechi 10.03.2010, 08:42:09
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Un om crescut de lupi are "softul" pervertit. Lucrezi pe un calculator si redactand un text, nu stii sa folosesti decat notepad-ul. Dar daca cineva iti arata cum (societatea, familia), incepi sa folosesti si Word, si alte programe mai evoluate din soft.

Un astfel de om daca il aduci in civilizatie, poti sa scoti din el si profesor universitar specializat pe fizica cuantica.
Pe linga ce spunea si gogulet, eu am vrut sa subliniez doar ca nu e nici o diferenta supranaturala intre un om-lup si un fizician sau popa.
Iar de la neanderthalieni am putea invata ca si o specie cu creier mare poate sa dispara (se pare ca Dzeu nu prea ii avea la inima ).
  #553  
Vechi 10.03.2010, 16:15:24
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gogulet Vezi mesajul
Zalmoxis - dupa ce copilul care a trait numai alaturi de animale atinge o anumite varsta devin ireversibile efectele.
Charles Darwin povestea o chestie interesanta, despre trei bastinasi din Tara Focului care au fost adusi in Anglia. Bastinasii aia din Tara Focului sunt cele mai primitive triburi de pe planeta. Dupa 3 ani de stat in Anglia se pare ca au devenit oameni respectabili.

Citat:
Pe linga ce spunea si gogulet, eu am vrut sa subliniez doar ca nu e nici o diferenta supranaturala intre un om-lup si un fizician sau popa.
Iar de la neanderthalieni am putea invata ca si o specie cu creier mare poate sa dispara (se pare ca Dzeu nu prea ii avea la inima ).
Omul lup, fizicianul si popa sunt aceasi specie. E vorba de capacitatea softului.

Un Neanderthal cu tot creierul lui mare nu va putea produce arta si nu va putea gandi abstract. Se aflau intr-o pozitie de inferioritate fata de Homo Sapiens. Acestia din urma utilizau la vanatoare javelinele, puteau sa omoara de la distanta un mamut sau un urs cu riscuri destul de mici. Neanderthalii, limitati, nu erau in stare sa vaneze astfel, trebuiau sa o incolteasca de aproape si sa o ucida in lupta directa, ceea ce era mult mai periculos. Trendurile demografice si lupta pentru hrana si-au spus in cele din urma cuvantul. Cei cu "suflet", capabili de gandire rationala si abstracta au invins.
  #554  
Vechi 10.03.2010, 16:34:33
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Omul lup, fizicianul si popa sunt aceasi specie. E vorba de capacitatea softului.

Un Neanderthal cu tot creierul lui mare nu va putea produce arta si nu va putea gandi abstract. Se aflau intr-o pozitie de inferioritate fata de Homo Sapiens. Acestia din urma utilizau la vanatoare javelinele, puteau sa omoara de la distanta un mamut sau un urs cu riscuri destul de mici. Neanderthalii, limitati, nu erau in stare sa vaneze astfel, trebuiau sa o incolteasca de aproape si sa o ucida in lupta directa, ceea ce era mult mai periculos. Trendurile demografice si lupta pentru hrana si-au spus in cele din urma cuvantul. Cei cu "suflet", capabili de gandire rationala si abstracta au invins.
Nu as fi asa de sigur de ceea ce puteau si ceea ce nu puteau neandertalienii, deocamdata nici macar nu se stie de ce au disparut. Poate le-o fi fost frig.
  #555  
Vechi 10.03.2010, 16:47:27
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Vezi ce cultura materiala au produs.
  #556  
Vechi 11.03.2010, 11:53:58
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Them and Us cites new evidence from archaeology and genetics to demonstrate that this prolonged period of cannibalistic and sexual predation began about 100,000 years ago and that by 50,000 years ago, the human population in the Levant was reduced to as few as 50 individuals.

The death toll from Neanderthal predation generated the selection pressure that transformed the tiny survivor population of early humans into modern humans.

This Levantine group became the founding population of all humans living today.
NP theory argues that modern human physiology, sexuality, aggression, propensity for inter-group violence and human nature all emerged as a direct consequence of systematic long-term dietary and sexual predation by Eurasian Neanderthals.

Una din posibilele teorii
  #557  
Vechi 13.03.2010, 19:11:25
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Circula intr-adevar tot felul de teorii,
Imi amintesc acum una chiar amuzanta, nu stiu pe unde am citit-o, cum ca ursii de pestera i-ar fi terminat pe neanderthali :)

Ceea ce ramane insa suficient de limpede e faptul ca neanderthalii, in cele din urma au pierit. Grupul de la Gibraltar reprezinta zice-se ultima "reduta" a acestora in fata avansului lui H.S.
  #558  
Vechi 29.03.2010, 23:23:03
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citate ale unor oameni de stiinta împotriva teoriei evolutiei:


„În chestiunea omului, am dat înapoi pe toată linia. Toate cercetările întreprinse în scopul de a găsi continuitatea în desfășurarea progresivă, au rămas fără rezultat. Nu există proanthropos. Nu există om-maimuță. Lanțul intermediar este o fantomă.”
(Rudolf Virchow, medic, profesor universitar la Würzburg și Berlin, fondator al anatomiei patologice)


„Paleontologia – fără îndoială vrednică de cel mai viu interes și emoționantă în aspirația de a țese o mare poveste și de a o face veridică – a născocit o sumedenie de specii numai din cioburi, numai din ciuntite rămășițe păstrate între relicvele de muzeu, dar pe care nimeni nu le-a văzut trăind, adică nu le-a cunoscut felul de viață, obiceiurile, fecunditatea, etc. Corespondența între aceste specii ticluite la masa de lucru și realitățile care vor fi fost e mai mult decât problematică. Ceea ce se știe sigur e că nu există, în înțelesul strict al cuvântului, făpturi intermediare între viermi, echinoderme, moluște sau artropode.”
(Alexandru Mironescu, doctor în Științe Fizice la Sorbona, profesor de Chimie Organică la Facultatea de Științe din București)

„Avem datoria de a respinge doctrina transformării speciilor ca antiștiințifică, fiindcă ea este în dezacord cu un mare număr de fapte bine stabilite. ”
(Nicolae Paulescu, medic, profesor universitar la Facultatea de Medicină din București, descoperitorul insulinei)

„Prin uzul și abuzul unur postulate ascunse, al unor îndrăznețe și adesea neîntemeiate extrapolări, s-a creat o pseudoștiință. Ea prinde rădăcini în chiar miezul Biologiei, făcând să rătăcească numeroși biochimiști și biologi.”
(Pierre Grassé, biolog, președinte al Academiei Franceze de Științe)

„Eu cred că într-o zi mitul lui Darwin va fi tratat ca cea mai mare înșelătorie în domeniul științei.”
(Soren Lovtrup, embriolog suedez )




„Cu cât urcăm pe scara complexității animale, cu atât scad șansele ca o mutație să fie compatibilă cu existența purtătorului – sau, și mai improbabil să fie utilă. La vertebrate, mutații utile nu au fost evidențiate nicicum. Factorii mutageni aplicați animalelor superioare induc mutații neutre, dezavantajoase sau letale.”
(Oana Iftime, Alexandru Iftime, biologi)


http://apologeticum.wordpress.com/20...ni-de-stiinta/
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
  #559  
Vechi 30.03.2010, 08:55:34
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Citate ale unor oameni de stiinta împotriva teoriei evolutiei:
Mai gresesc si oamenii de stiinta
De exemplu, celebrul Virchow sustinea ca bacteriile nu provoaca boli.
  #560  
Vechi 30.03.2010, 09:10:29
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Mai gresesc si oamenii de stiinta
De exemplu, celebrul Virchow sustinea ca bacteriile nu provoaca boli.
Cand de fapt bacteriile nu exista pentru ca nu scrie in Biblie :)) =))
Subiect închis

Tags
evolutionism

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre ereziarhi, erezii si combaterea acestora la Sfintele Sinoade Ecumenice tot-Laurentiu Dogmatica 15 11.04.2014 00:40:59
Puncte comune intre catolicism si ortodoxie PadreCory Biserica Romano-Catolica 17 12.04.2008 01:35:49