Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 09.03.2010, 23:55:10
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Pentru un grup de indivizi, locul X poate sa devina sfant, pentru altii el nu are nici o semnificatie. Cum e sfanta Mecca pentru musulmani, pentru crestini ea nu e cu nimic mai deosebita ca sfintenie decat Simeria sau Barladul. :)

Pentru romani, mi se pare normal ca Ceahlaul sa fie sfant. Treaba cu Kogaiononul e un argument. Foarte probabil, acolo a fost muntele sacru (sau un munte sacru) al stramosilor nostri. Ulterior, printr-un FIRESC si PASNIC transfer de spiritualitate, Ceahlaul a devenit un centru spiritual crestin.

Mi se pare firesc ca noi romanii sa avem locurile sfinte la noi in tara unde ne-a lasat Dumnezeu si nu prin cine stie ce alte parti. E trist ca pana la secularizarea averilor manastiresti, bogatii ale tarii noastre curgeau garla spre Athos in loc sa ramana aici.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 10.03.2010, 00:33:25
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Suntem in primul rand ortodocsi si apoi romani. E greu sa acceptam ca filetismul este pacat? Cine zici care ti-e frate: ortodoxul neamt sau romanul protestant?
Nu merge comparatia cu Mecca. Athosul e ortodox la fel ca si noi.
Mie ca ortodoxa nu-mi spune nimic Kogaiononul. In afara de istorie (desi e discutabil aici) ce ar putea insemna Kogaiononul pt mine?
Sunt mai importanti pt mine parintii de pe Athos decat radiestezistii care umbla prin Ceahlau si Bucegi si masoara credinta cu ansa. N-am nimic in comun cu ei dar sper totusi ca nu esti nici tu simpatizantul lor.
Iar in ceea ce priveste transferul de spiritualitate sper ca nu te referi la energii ale solului sau alte abureli de-astea amestecate.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 10.03.2010, 03:45:12
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu vreau sa stiu cum rezista femeile la ispite si ce ar trebui sa schimbam la barbati ca sa nu ne mai ispiteasca.
Sa fie domle, egalitate.
Adica noi n-avem ispitiri si suflet si hormoni? Si totusi nu cerem ceva special de la barbati ca sa ne aparam, asa cum ne cer ei (ba manastiri separate, pana si animalele saracele prigonite (da cum s-or inmulti la ei vaci si capre si gaini, sau n-au asa ceva in Athos), ba sa ne infasuram, aia nu, aia nu).
Uite ce am citit, sophia, despre interdictia femeilor de a intra in Muntele Athos:
Femeile sunt o ispita pentru calugari, dar intr-alt fel decat se vorbeste pe aici. Poate merge si o femeie fara ganduri de a ispiti, dar imaginea ei, cuvintele ei si glasul ei ramane in memoria calugarului. Cum calugarul este ispitit de diavol (nu de femeie!), acesta ii aduce aceste imagini, aceste amintiri, carora el poate nici nu le-a dat importanta, i le aduce iar in memorie atunci cand se roaga, il obsedeaza cu ele, impiedicandu-l de la rugaciune, rapindu-i linistea, etc.
Putem si noi vedea in ce fel ispiteste diavolul atunci cand ne punem la rugaciune, si ne aducem aminte de tot felul de lucruri, ni se face somn, sete, etc, doar, doar amanam pe maine rugaciunea. Deci, daca noua ni se intampla, calugarilor cu atat mai mult.
Dealtfel toate insulel grecesti au manastiri; nu vad de ce ne-am duce neaparat acolo unde prezenta noastra nu e dorita?!?
Reply With Quote
  #184  
Vechi 10.03.2010, 09:15:49
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia
Eu vreau sa stiu cum rezista femeile la ispite si ce ar trebui sa schimbam la barbati ca sa nu ne mai ispiteasca.
Eu stiam ca atunci cand ne rugam lui Dumnezeu sa ii schimbe pe altii, sau o situatie data, de obicei ne schimba pe noi si ne face sa simtim si sa vedem noi lucrurile din alta perspectiva :) Si e firesc: daca stii ca te ispiteste ceva, mai bine te rogi direct Doamne ajuta-ma cu ispita asta, fa Tu ceva cu mine, decat sa zici, Doamne, fa Tu ceva cu omul ala ca uite cum ma ispiteste.

De ce zic asta? Pentru ca am impresia ca tu vrei o revansa de natura simbolica asupra barbatilor, ceva de genul, ei ne-au prigonit pe noi, ia hai sa ii prigonim si noi pe ei o tura, sa vada cum e. Ori asta nu face decat sa adanceasca si mai mult ostilitatile dintre aceste doua sexe vecine si - cel putin asa ar trebui - prietene.

E mare dracovenia asta de impotrivire si razvratire si ne bantuie pe toti :) Dar cea mai buna metoda sa scapi de gandurile astea e sa faci exact pe dos decat iti spune. Daca ne-am lasa toti prada avantului de soimul patriei, sa ne facem singuri dreptate, sa instauram egalitatea aia rece, contabiliceasca, intre sexe si sa zicem ca daca o plans mama noastra, acum trebuie sa planga si mama lor, lumea asta ar deveni un infern.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #185  
Vechi 10.03.2010, 11:01:36
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Eu stiam ca atunci cand ne rugam lui Dumnezeu sa ii schimbe pe altii, sau o situatie data, de obicei ne schimba pe noi si ne face sa simtim si sa vedem noi lucrurile din alta perspectiva :) Si e firesc: daca stii ca te ispiteste ceva, mai bine te rogi direct Doamne ajuta-ma cu ispita asta, fa Tu ceva cu mine, decat sa zici, Doamne, fa Tu ceva cu omul ala ca uite cum ma ispiteste.

De ce zic asta? Pentru ca am impresia ca tu vrei o revansa de natura simbolica asupra barbatilor, ceva de genul, ei ne-au prigonit pe noi, ia hai sa ii prigonim si noi pe ei o tura, sa vada cum e. Ori asta nu face decat sa adanceasca si mai mult ostilitatile dintre aceste doua sexe vecine si - cel putin asa ar trebui - prietene.

E mare dracovenia asta de impotrivire si razvratire si ne bantuie pe toti :) Dar cea mai buna metoda sa scapi de gandurile astea e sa faci exact pe dos decat iti spune. Daca ne-am lasa toti prada avantului de soimul patriei, sa ne facem singuri dreptate, sa instauram egalitatea aia rece, contabiliceasca, intre sexe si sa zicem ca daca o plans mama noastra, acum trebuie sa planga si mama lor, lumea asta ar deveni un infern.
Ce bine scris!
Reply With Quote
  #186  
Vechi 10.03.2010, 15:58:19
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Jane - nu stiu ce intelegi prin revansa aia simbolica. Si de ce vorbesti de prigonirea barbatilor? Eu n-am spus de asa ceva.
Eu vreau ceva mai simplu: sa se schimbe putin gandire, inclusiv in cadrul bisericii. Sa fie lasate femeile in pace, si nu gandit mereu la cum sa protejam barbatii si la ispitirea lor.
Sa ne gandim ca si femeile sunt oameni, ca au si ele ispitele lor (te-or atrage si pe tine si alti barbati,macar ca aparitie si infatisare)si totusi ele nu au cerut niciodata infasurarea barbatilor si nici izolarea in nu stiu ce insule.

@Anca - Dar nu inteleg!!! De ce femeia = diavol. Adica un calugar este ispitit de diavol cu imagini de femeie? De de ca si de unde asta?
De ce la calugarii aceia din Athos sa se intample asa ceva, sa le ramana imagini de femei in minte si chiar daca ar fi asa, de ce le face rau asta?
Si in alte manastiri de calugari?

Si femeile? La maici nu se intampla asta? Vin atatia oaspeti la manastiri de maici (si sunt multe de sine) si barbati. Oare ele nu au ispite?
Sau poate ar avea ispite de la copii, sau mai stiu eu.

Si mai vad ca se intampla adesea (si) ispite de la persoane...de acelasi sex (mai ales la calugari). Si atunci ce facem?
Facem omul si manastirea, ca sa nu mai fie ispite?
Ispite sunt si vor fi mereu.
Important este sa stim sa le alungam si asta nu trebuie facut prin alungarea semenului sau prigonire (femeie, barbat, copil, anim al, ce-o fi).

Hadeti sa fim totusi si rationali putin.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #187  
Vechi 10.03.2010, 16:14:25
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Sophia, spune concret ce ai vrea tu, ca sa nu mai fie nevoie sa interpretez eu :)
Zi clar: vreau sa: ce?

1. _________________
2. _________________
3. _________________
4. _________________
5. _________________
etc, dar situatii concrete, sa stim ce fel de ispite provoaca barbatii si ce solutii vezi tu la problemele astea, pe care preotii le-au scapat din vedere cand au formulat canoanele :)

Si sincera sa fiu, da, cand ma mai atrage vreun barbat sau altul, asta e foarte rar din cauza aspectului fizic. Acum ce-o sa fac, o sa-i pun sa se imbrace ca tuaregii? Si daca fix aia-mi place? Atunci ce mai fac? O sa-i pun sa nu mai vorbeasca, pentru ca din cauza felului in care vorbesc, din cauza discursului, din cauza ideilor cu care sunt eu de acord, ma smintesc si-mi vine sa-i iau acasa? Avem si noi ispite, oho, dar am impresia ca pentru a le tempera un pic pe-ale barbatilor, nu e nevoie decat de-o fusta mai lunga si de-o esarfa. Ori pe-ale noastre, fiind ele de alta natura, ispitele adica, cred ca doar rugaciunea le-ar linisti cateodata :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 10.03.2010 at 16:21:23.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 10.03.2010, 16:21:47
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Suntem in primul rand ortodocsi si apoi romani.
Suna a retorica panslavista...
Maine poimaine zici sa lasam limba romana sau sa revenim la obscurantismul slavon care ne-a omorat cultura si limba mai bine de jumatate de mileniu...

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
E greu sa acceptam ca filetismul este pacat? Cine zici care ti-e frate: ortodoxul neamt sau romanul protestant?
Mai multe avem in comun cu romanul protestant. Fara suparare.

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Mie ca ortodoxa nu-mi spune nimic Kogaiononul. In afara de istorie (desi e discutabil aici) ce ar putea insemna Kogaiononul pt mine?
Ce inseamna pentru tine Sarmizegetusa, Curtea de Arges, Alba Iulia, etc ?

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Sunt mai importanti pt mine parintii de pe Athos decat radiestezistii care umbla prin Ceahlau si Bucegi si masoara credinta cu ansa. N-am nimic in comun cu ei dar sper totusi ca nu esti nici tu simpatizantul lor.
Si Ceahlaul are Parintii sai.

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Iar in ceea ce priveste transferul de spiritualitate sper ca nu te referi la energii ale solului sau alte abureli de-astea amestecate.
Transferul de spiritualitate e o chestie pur culturala. Nu are nici o legatura cu "aburelile" respective.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 10.03.2010, 18:00:14
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Suna a retorica panslavista...
Maine poimaine zici sa lasam limba romana sau sa revenim la obscurantismul slavon care ne-a omorat cultura si limba mai bine de jumatate de mileniu... .
1. Ma intreb de unde ai tras tu concluzia ca e retorica panslavista. (nici daca as vrea sa fie n-as putea pt simplul motiv ca nu sunt filoslava)
Crestinismul nostru vine de la bizantini nu de la slavi. Si pe slavi tot bizantinii i-au increstinat. Ai auzit de fratii Chiril (Constantin) si Metodie-care erau originari din Salonic cu studii la Constantinopol? Ei le-au facut si alfabet si i-au invatat sa scrie si sa citeasca. Deci hai sa lasam slavii.

2. Te intreb de ce sari peste etape? "Purismul" asta nationalist e cea mai mare prostie. De la daci cati au mai "calarit" pe aici? (romani - si astia nu stiu cat de romani erau, pt ca fiind sub ocupatie romana foloseau latina vulgara o gramada de negustori si militari de diferite natii, sa nu crezi cumva ca au venit cei de la Roma sa se stabileasca in Dacia) huni, vandali, goti ,pecenegi, cumani, slavi, unguri, tatari, turci etc.). Macar pentru atat daca nu pt altceva s-o lasam mai moale cu "purismul".

3. Deci ne-a omorat cineva cultura si limba, sau mai degraba asa s-a format, dintr-un amestec de culturi? (uita-te macar la toponimie)


Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Mai multe avem in comun cu romanul protestant. Fara suparare..
Ce avem inafara de limba?

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Ce inseamna pentru tine Sarmizegetusa, Curtea de Arges, Alba Iulia, etc?.
Sarmisegetusa -aici a inceput formarea poporului roman (cucerirea romana).
Curtea de Arges prima Mitropolie romaneasca.
Alba Iulia prima Mitropolie din Transilvania, Marea Unire.
Multumit?


Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Si Ceahlaul are Parintii sai..

Da. Si Apusenii, Bucegii, Fagarasul..., toti muntii au parintii lor. Chiar si Athosul are parintii sai si ii are si pe ai nostri!


Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Transferul de spiritualitate e o chestie pur culturala. Nu are nici o legatura cu "aburelile" respective.
Cum se transfera spiritualitatea prin radiatie, prin conductie sau prin convectie?
Reply With Quote
  #190  
Vechi 10.03.2010, 20:00:28
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Jane - nu stiu ce intelegi prin revansa aia simbolica. Si de ce vorbesti de prigonirea barbatilor? Eu n-am spus de asa ceva.
Eu vreau ceva mai simplu: sa se schimbe putin gandire, inclusiv in cadrul bisericii. Sa fie lasate femeile in pace, si nu gandit mereu la cum sa protejam barbatii si la ispitirea lor.
Sa ne gandim ca si femeile sunt oameni, ca au si ele ispitele lor (te-or atrage si pe tine si alti barbati,macar ca aparitie si infatisare)si totusi ele nu au cerut niciodata infasurarea barbatilor si nici izolarea in nu stiu ce insule.

@Anca - Dar nu inteleg!!! De ce femeia = diavol. Adica un calugar este ispitit de diavol cu imagini de femeie? De de ca si de unde asta?
De ce la calugarii aceia din Athos sa se intample asa ceva, sa le ramana imagini de femei in minte si chiar daca ar fi asa, de ce le face rau asta?
Si in alte manastiri de calugari?

Si femeile? La maici nu se intampla asta? Vin atatia oaspeti la manastiri de maici (si sunt multe de sine) si barbati. Oare ele nu au ispite?
Sau poate ar avea ispite de la copii, sau mai stiu eu.

Si mai vad ca se intampla adesea (si) ispite de la persoane...de acelasi sex (mai ales la calugari). Si atunci ce facem?
Facem omul si manastirea, ca sa nu mai fie ispite?
Ispite sunt si vor fi mereu.
Important este sa stim sa le alungam si asta nu trebuie facut prin alungarea semenului sau prigonire (femeie, barbat, copil, anim al, ce-o fi).

Hadeti sa fim totusi si rationali putin.
Nu punem semnul egal intre femeie si diavol. Femeia e femeie; diavolul e diavol. Tu nu crezi in existenta diavolului? Sunt unii care nu cred ca el exista. Totusi el exista si este cel, care ne ispiteste. Acest lucru se intampla tuturor; doar am dat exemplul somnului, care apare cand incepem sa ne rugam. Atat femeile, cat si barbatii sunt ispititi, in functie de nivelul duhovnicesc, la care au ajuns. Cred ca esti de acord, ca acei calugari din Muntele Athos sunt mai avansati duhovniceste decat suntem noi. De aceea efectul ispitirii e mai mare la ei; ei fiind mai sensibili si atunci si ispita e mai mare.
Sper ca stii rolul ispitei; fara ispita nu ne putem mantui. Scopul e sa ajungem sa rezistam ispitelor, sa ne intarim prin rugaciune, sa supunem trupul, caci el este cel, care ne trage pe toti la pacat. De aici folosul postului.
Dar mai spune ceva Sf. Apostol Pavel: fecioara vrea sa placa lui Dumnezeu; iar femeia casatorita vrea sa placa barbatului si lumii. Pe cine va munci mai mult diavolul? Evident, pe calugarul pus pe pocainta, caci acesta il deranjeaza mai mult.
Cine se lupta cu ispitele, stie cat de greu este sa le alungi. Nu este vorba de un simplu gest de vointa, ci o lupta apriga, chinuitoare.
Incearca sa citesti "Patericul Lavrei Pesterilor" si vei vedea acolo ispite! Dar si rasplata de la Dumnezeu este pe masura, caci Dumnezeu nu ramane dator.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 19:45:03
Ispitele postului heaven Postul 17 11.03.2011 10:46:50
De asta ce ziceti? Vor sa schimbe si data Pastelui :( BogdanF2 Generalitati 41 10.10.2010 22:43:21
Ispitele dupa spovedanie Elena78 Pocainta 8 29.10.2009 17:40:59