Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.03.2010, 10:55:02
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Ma refer indeosebi la unele dogme, care desi nu mai sunt de actualitate.

Mult-discutata si disputata "mahalie":

"Cel ce s-a intinat in somn cu patima scurgerii, o zi se opreste de la impartasanie, va citi psalmul 50 si va face 50 de metanii si astfel se socoteste ca s-a curatit de intinaciune” I. Post. 8.

"Cel ce s-a intinat cu trupul fiind treaz, se opreste de la impartasanie sapte zile, citind in fiecare zi psalmul 50 sifacand 50 de metanii” I. Post. 9

”Cel ce a facut malahie, se canoniseste 40 de zile, hranindu-se cu mancare uscata si facand in fiecare zi cate o suta de metanii”. -I. Post. 10.

Multi la spovedanie sunt amenintati de catre unii clerici direct cu flacarile iadului pentru doar doua-trei vise erotice... Foarte putini le explica tinerilor ce inseamna defapt sa fi barbat... Dincolo de orice considerente, Biserica ar trebui sa se implice si in educatia sexuala a tinerilor.

1523. -”Ochii tai sa priveasca inainte si cu toata paza, fereste-ti drept inima ta, porunceste intelepciunea (Prov. 25, 23-25) caci simturile trupului lesne introduc in suflet, pe ale lor. Deci, poruncim ca de acum inainte nicidecum, in nici-un chip sa nu se mai zugraveasca picturi care amagesc vederea si care strica mintea si indeamna la aprinderea placerilor rusinoase, nici pe tablouri (nuduri) nici intr-alt chip intocmite. Iar daca cineva s-ar apuca sa faca aceasta, sa se afuriseasca”, -VI ec. 100.

Cei de la unitatile de invatamant cu profil artistic, licee, universitati, unde desenul nudurilor este obligatoriu, ce sa faca ?

Iata cateva exemple.
Cred ca ai dreptate,tinand seama ca traim timpuri in care nu se mai fac casatori "din frageda pruncie" ar trebui sa se educe tineretul din timp pt.a sti cum sa lupte cu aceasta avalansa de hormoni.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.03.2010, 11:24:23
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Fara doar si poate , Biserica incurca o societate care vrea sa se dezbrace de sacralitate
dar de multe ori criticile care apar la colturi de strada sau pe paginile ziarelor sunt doar asa de dragul criticii , face parte dintr-o "cultura" a strazii care iti "cere" sa critici preotimea ca sti tu bine (defapt nu sti absolut nimic concret) ca popii se lafaie in lux si prostesc multimile sa le dea bani (pe mine nu m-a prostit niciun preot pana acum sa-i dau bani din credulitate)
Asa cum am zis s-a creeat o "cultura" in care Biserica e doar o haita de popi profitori care canta prin biserici ca sa faca bani, fara insa sa se studieze in adevar credinta, scrierile scripturii si a sf parinti uni, lipsiti de educatie religioasa chiar cred ca intreaga Biserica se limiteaza la un popa care canta ceva aiurea pe nas si 3 babe care-l asculta si ii dau bani, iar faptul cel mai trist e ca multi oameni cu pretinsa educatie au aceasta conceptie despre Biserica
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.03.2010, 11:48:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu nu am mai vazut de mult un reportaj despre manastirile, duhovnicii din tara. Avem locuri si parinti minunati. Dar se pare ca asta nu ne trezeste interes.

Ne place sa atribuim unui caz particular, atributul de general. Ca si cand daca un preot a gresit cu ceva, toti preotii sunt asemeni acestuia.

Nu stiu de ce se depune tot efortul in a scoate in evidenta doar lucrurile negative. Si asta, nu vine dintr-o dorinta de a le indrepta.

Cei care nu au nicio legatura cu Biserica ajung sa creada ca numai astfel de lucruri se petrec in ea, ori stim cu totii ca nu-i asa.

Nu sunt impotriva prezentarii aspectelor negative, dar sunt dornic sa vad o prezentare completa si nu incompleta a Bisericii.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.03.2010, 11:58:51
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Cred ca scandalul facut in jurul Bisericii starneste interes si e degraba aducator de satisfactii unei anumite categorii de mireni care simt ei, in sinea lor, ca nu sunt asa cum ar trebui, si care traiesc unele mustrari de constiinta, mai vagi ce-i drept. Si cand li se spune ca preotii (pentru ca de fapt, cand ne referim la Biserica la TV, la asta ne referim), ei isi linistesc astfel constiintele, isi zic ca aha, uite si la aia ce fac si ce dreg, indreptatindu-se astfel, si simtind si un soi de voluptate.

E ca si cum ai ciuda pe cineva sau iti invidiezi un sef - exemplu nu prea fericit, dar treaca, de dragul comparatiei -, nu-ti place sa faci ce zice el desi intr-un fel stii ca ar trebui. Si aflii vreo traznaie despre el si te bucuri pe urma, ca aha, nici el nu-i perfect, si el e ticalos, e la fel de ticalos ca mine, chiar.

Asa ca nu mai e nevoie sa il ascult. Inotam toti in aceeasi ciorba pacatoasa, nu o sa vina nimeni sa-mi dea mie lectii de moralitate si nu mai sunt obligat sa cred ca eu sunt pacatos si altii-s buni.

Deci distractia asta cu aruncatul de gunoaie in Biserica -- Institutie si preoti - nu se va termina, pentru ca are priza. E un subiect care nu lasa pe nimeni indiferent. Vorba aceea, la fotbal politica si religie ne pricepem toti.

Nu cred ca are vreo legatura cu banii care circula prin biserica, nici macar cu averile preotilor sau cu alte mascari, ci pur si simplu ne bucuram patologic, din mandrie, ca sunt si ei la fel de cazuti ca noi. Pentru ca daca n-ar fi asa, nu am lua ca etalon modelele negative. Cu totii stim ca exista si preoti minunati, care sfintesc locurile in care slujesc, dar de astia nimeni n-are chef sa vorbeasca, pentru ca atunci cand o facem, nu ne mai putem hrani orgoliile si nici nu ne mai putem indreptati.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 10.03.2010 at 12:02:55.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.03.2010, 12:03:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Cred ca ai dreptate,tinand seama ca traim timpuri in care nu se mai fac casatori "din frageda pruncie" ar trebui sa se educe tineretul din timp pt.a sti cum sa lupte cu aceasta avalansa de hormoni.
Cei sapte ani de acasa , ce cu desavarsire lipsesc fac ca aceasta avalansa sa fie de necontrolat pentru perioada următoare ei . Fa copiii Langule, fugi apoi în Spania înapoi și când vei reveni acasă, avalansa va fi în plină floare la copiii tăi. Când părinții vor reuși să rămână totuși părinți și horomonii copiilor lor vor fi dirijați în direcția cea bună. Prea mult așteptăm de la societate, uitând că și noi suntem parte din ea .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.03.2010, 12:05:46
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cei sapte ani de acasa , ce cu desavarsire lipsesc fac ca aceasta avalansa sa fie de necontrolat pentru perioada următoare ei . Fa copiii Langule, fugi apoi în Spania înapoi și când reveni acasă avalansa va fi în plină floare la copiii tăi. Când părinții vor reuși să rămână totuși părinți și horomonii copiilor lor vor fi dirijați în direcția cea bună. Prea mult așteptăm de la societate, uitând că și noi suntem parte din ea .
Da, educatia din familie. Si ceva ce eu nu am avut, dar cred ca daca as fi avut, as fi fost cu totul altfel: Impartasirea si Sfintele Taine, inca din copilarie, traversand adolescenta si ajungand pana la varsta aceasta. Sunt sigura ca sufletul meu ar fi aratat cu totul altfel si multe rani si pacate n-ar fi existat.

Cat or fi ei de hormoni si cat de mare o fi curiozitatea de a incerca, cred ca Sfanta Impartasanie ar fi mai puternica si ar aduce oarecare pace intr-un corp supus furtunilor de la tzashpe ani.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.03.2010, 16:36:53
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Bun , am citit ce ai scris , dar oare nu minimalizam prea mult o patima atat de grea si atat de raspandita ? Nu devenim si noi partasii ei , gasind tot felul de justificari , de scuze ? Raul se taie din radacina si cu multa hotarare, caci cosmetizarea pacatului este complicitate cu voie ,si nu este de dorit in nici un caz. "Pedeapsa" sa fie aspra , pe masura faptei , iar malahia e o patima foarte grea si urata .
Nu e bine nici sa minimalizam....
Dar pe de alta parte atitudinile foarte dure induc tinerilor initial o teama, o stare de angoasa, care poate deveni foarte usor o atitudine de revolta fata de Dumnezeu. Citeam zilele astea intr-o carte a unui apologet al crestinismului (sub toate formele) din SUA, Dinesh D`Souza, spunea ca propaganda ateista prin campusurile universitare americane isi baza retorica tocmai pe atitudinea unor membrii ai Bisericii fata de sex si procesele specifice pubertatii.

Cred ca o atitudine mai nuantata ar fi mai potrivita.... un preot care sa discute cu tinerii problemele specifice pubertatii si adolescentei ar atrage pe mult mai multi spre Biserica decat unul care trimite in Iad. Prin asta nu vreau nici pe departe sa scuz mahalia, care prin insasi natura ei e o anormalitate, ci vreau doar sa arat ca lucrurile pot fi privite si altfel.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.03.2010, 22:15:52
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cei sapte ani de acasa , ce cu desavarsire lipsesc fac ca aceasta avalansa sa fie de necontrolat pentru perioada următoare ei . Fa copiii Langule, fugi apoi în Spania înapoi și când vei reveni acasă, avalansa va fi în plină floare la copiii tăi. Când părinții vor reuși să rămână totuși părinți și horomonii copiilor lor vor fi dirijați în direcția cea bună. Prea mult așteptăm de la societate, uitând că și noi suntem parte din ea .
Ori nu ma exprim bine,ori nu sunt inteles.In sfarsit...Am un baiat dl.Cristi,un baiat cu care am discutat ca si cu un prieten.Are 19 ani,s-a scolit practic in Spania.Am discutat cu el despre toate problemele aparute in ultimii 9 ani,droguri,fete,alcool...si,multumesc Domnului,cu foarte bune rezultate.Dar,in mintea mea inghesuita,nu pot sa pricep de ce este pacat cand un adolescent are un vis erotic si trebuie sa faca un "canon".Toti am fost tineri si stim ce inseamna a ne indragosti.Ce solutie propuneti dv. unui adolescent pt. a evita un vis erotic?Cat despre societate,intr-adevar astept mult de la ea,asa cum astept mult de la mine si tocmai de asta imi spun punctul de vedere,care nu intotdeauna place.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Cleopa : Sa nu judecam preotii spre_rasarit Generalitati 0 12.11.2011 22:30:55
Cum putem sa nu judecam ? Mirela0110 Generalitati 10 13.10.2011 00:05:20
Sa nu judecam aproapele costel Generalitati 49 31.08.2011 19:15:46
De ce nu avem dreptul sa judecam pe altii florina_drossu Generalitati 28 29.04.2010 22:02:00