Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 18.05.2014, 22:09:37
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ai vreo soră piatră?
  #132  
Vechi 19.05.2014, 09:51:23
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bine ca mi-ati adus aminte, trebuie sa inlocuiesc un ex-frate procesor pe 32 biti, cu unul pe 64, intr-un toshiba vechi. Sora placa de baza intreaba cu disperare daca e posibil sa ramina la locul ei, sa nu o inlocuiesc cu o stepsister. Nu de alta, dar pe stapinul care sunt m-ar costa cam mult.
  #133  
Vechi 24.05.2014, 03:32:08
Badescu's Avatar
Badescu Badescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2014
Locație: Tirgu Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 2458386286 Vezi mesajul
toți oamenii sunt frați, nu doar românii
chiar și animalele și plantele sunt tot frați
e trist daca cineva afirma ca e frate cu loboda sau palamida...

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și pietrele. Nu uita de dânsele!
:)) m-a amuzat acest raspuns, dar as vrea totusi sa adaug ca am citit un articol cum ca in Romania s-ar fi descoperit niste pietre care au viata si cresc, ele ar fi ajuns in forma initiala in decursul a nu stiu cator milioaaaaane de ani :)

Referitor la acest subiect, "Asemanari intre budhism tibetan si crestinism ortodox" .. eu as vrea totusi sa recomand un articol cu paralele intre crestinism si budhism, daca nu s-a postat sau citit inca: http://demascarea-inselatoriei.blogs...i-budhism.html .. l-am mai postat intr-un topic facut de Florin in legatura cu vreo asemanare intre crestinism si budhism dar eu cred ca e bine venit.

Rog sa nu fiu inteles gresit, nu duc un "razboi" sau o dualitate cu niciunul dintre voi, nu va judec pe niciunul dintre voi pentru crezurile, practicile sau faptele voastre... Incerc doar sa atentionez si sa arat cu degetul anumite "gropi".

Doamne ajuta !
__________________
Aceasta pagina vine in ajutorul adevarului. Este creata pentru combaterea minciunilor, demascarea inselatoriilor si a lucrarilor intunericului. http://demascarea-inselatoriei.blogspot.ro
  #134  
Vechi 24.05.2014, 11:44:56
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Badescu Vezi mesajul
e trist daca cineva afirma ca e frate cu loboda sau palamida...

:)) m-a amuzat acest raspuns, dar as vrea totusi sa adaug ca am citit un articol cum ca in Romania s-ar fi descoperit niste pietre care au viata si cresc, ele ar fi ajuns in forma initiala in decursul a nu stiu cator milioaaaaane de ani :)

Referitor la acest subiect, "Asemanari intre budhism tibetan si crestinism ortodox" .. eu as vrea totusi sa recomand un articol cu paralele intre crestinism si budhism, daca nu s-a postat sau citit inca: http://demascarea-inselatoriei.blogs...i-budhism.html .. l-am mai postat intr-un topic facut de Florin in legatura cu vreo asemanare intre crestinism si budhism dar eu cred ca e bine venit.

Rog sa nu fiu inteles gresit, nu duc un "razboi" sau o dualitate cu niciunul dintre voi, nu va judec pe niciunul dintre voi pentru crezurile, practicile sau faptele voastre... Incerc doar sa atentionez si sa arat cu degetul anumite "gropi".

Doamne ajuta !

Cand esti viu toate sunt vii. Chiar si pietrele.

Cand esti partial viu, unele sunt vii, altele sunt moarte.
__________________

  #135  
Vechi 24.05.2014, 17:18:52
Badescu's Avatar
Badescu Badescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2014
Locație: Tirgu Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Cand esti viu toate sunt vii. Chiar si pietrele.

Cand esti partial viu, unele sunt vii, altele sunt moarte.
Absolut nimic de pe acest pamant nu poate fi generalizat. Cum poti baga totul in aceeasi oala doar pentru ca animalele au viata, au un duh de viata, doar ca ele nu au ratiune, indiferent despre ce animal vorbim, el nu are ratiune. Si nici o viata viitoare, adica un suflet...bine, asta daca crezi in inviere, daca crezi ca intr-o viata viitoare te vei reincarna in vierme e cu totul altceva, sau mai rau, in cactusul meu de pe balcon...

Inteleg ca plantele cresc, infloresc si se ofilesc, dar asta nu inseamna absolut nimic. Plantele nu au nici sentimente, nici ratiune, nici nervi, nu au absolut nimic.

Cand vorbesti despre pietre ca ar avea viata, ce intelegi tu prin asta? eu nu imi pot imagina ce intelegi tu dar o sa incerc sa fac un boltar, sa observ viata din el..

Intradevar, absolut tot de pe pamant si din univers sunt creatia lui Dumnezeu, dar, afirmand ca Dumnezeu e in tot ce se regaseste pe pamant si in univers e o aberatie... Putem privii o floare si sa vedem maiestria cu care a facut-o Dumnezeu, dar asta nu inseamna ca Dumnezeu e in acea floare.

Ceea ce afirmi tu, nu te face mai interesant sau mai iubitor, te face mai ipocrit si fara ratiune... imi pare rau ca iti spun asta, dar asta e adevarul.

“Omul în cinste fiind, n-a priceput; alăturatu-s-a dobitoacelor celor fără de minte și s-a asemănat lor”(Ps.48,12).

Numai bine!
__________________
Aceasta pagina vine in ajutorul adevarului. Este creata pentru combaterea minciunilor, demascarea inselatoriilor si a lucrarilor intunericului. http://demascarea-inselatoriei.blogspot.ro
  #136  
Vechi 24.05.2014, 20:59:44
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Badescu Vezi mesajul
Absolut nimic de pe acest pamant nu poate fi generalizat.

Cum poti baga totul in aceeasi oala doar pentru ca animalele au viata, au un duh de viata, doar ca ele nu au ratiune, indiferent despre ce animal vorbim, el nu are ratiune. Si nici o viata viitoare, adica un suflet...bine, asta daca crezi in inviere, daca crezi ca intr-o viata viitoare te vei reincarna in vierme e cu totul altceva, sau mai rau, in cactusul meu de pe balcon...

Inteleg ca plantele cresc, infloresc si se ofilesc, dar asta nu inseamna absolut nimic. Plantele nu au nici sentimente, nici ratiune, nici nervi, nu au absolut nimic.

Cand vorbesti despre pietre ca ar avea viata, ce intelegi tu prin asta? eu nu imi pot imagina ce intelegi tu dar o sa incerc sa fac un boltar, sa observ viata din el..

Intradevar, absolut tot de pe pamant si din univers sunt creatia lui Dumnezeu, dar, afirmand ca Dumnezeu e in tot ce se regaseste pe pamant si in univers e o aberatie... Putem privii o floare si sa vedem maiestria cu care a facut-o Dumnezeu, dar asta nu inseamna ca Dumnezeu e in acea floare.

Ceea ce afirmi tu, nu te face mai interesant sau mai iubitor, te face mai ipocrit si fara ratiune... imi pare rau ca iti spun asta, dar asta e adevarul.

“Omul în cinste fiind, n-a priceput; alăturatu-s-a dobitoacelor celor fără de minte și s-a asemănat lor”(Ps.48,12).

Numai bine!

Cand Iisus a generalizat iubirea, prin extensie la toti oamenii, inclusiv dusmani, probabil multi nu au vazut in aceasta decat ipocrizie. Iar majoritatea o imposibilitate.

Era o idee de neconceput pentru oamenii acelor timpuri. Asa cum este si astazi.

Se spune ca iubim totul - pentru ca o inima care arde de iubire nu poate vedea decat iubire in orice forma de relatie si interactiune.

--------------------

A spune ca Dumnezeu este in exteriorul formelor este o eroare la fel de mare ca si atunci cand se afirma ca este in interiorul lor.

Desi Dumnezeu este Atotprezent nu este nici in interiorul, nici in exteriorul creatiei. Acestea sunt tipuri de extreme ale mintii conceptuale care incearca sa inteleaga realitatea.

Budismul este util pentru ca ofera explicatii pertinente la aceste tipuri de paradoxuri.

-------------------

Omul cade din cinste nu "iubind totul", pana si pietrele fara-de-suflet, ci prin lipsa iubirii.
__________________

  #137  
Vechi 24.05.2014, 22:44:19
Badescu's Avatar
Badescu Badescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2014
Locație: Tirgu Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Ce legatura are mesajul tau de mai sus cu ce ti-am scris eu la aceasta afirmatie facuta de tine? A iubii creatia lui Dumnezeu nu inseamna ca pietrele au viata...

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Cand esti viu toate sunt vii. Chiar si pietrele.

Cand esti partial viu, unele sunt vii, altele sunt moarte.
Inca ceva, nici iubirea nu o poti generaliza, cum poti iubii si pe Dumnezeu si pe diavol? sau cum poti iubii curatenia si pacatul?
__________________
Aceasta pagina vine in ajutorul adevarului. Este creata pentru combaterea minciunilor, demascarea inselatoriilor si a lucrarilor intunericului. http://demascarea-inselatoriei.blogspot.ro
  #138  
Vechi 25.05.2014, 10:50:10
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Badescu Vezi mesajul
Ce legatura are mesajul tau de mai sus cu ce ti-am scris eu la aceasta afirmatie facuta de tine? A iubii creatia lui Dumnezeu nu inseamna ca pietrele au viata...

Inca ceva, nici iubirea nu o poti generaliza, cum poti iubii si pe Dumnezeu si pe diavol? sau cum poti iubii curatenia si pacatul?

Bineinteles ca nu au viata in sensul in care percepem noi "viata".

Insa cel care este viu, iL vede pe Dumnezeu pretutindeni. Toate ii par insufletite. Toate ii par a fi o manifestare a extazului, bucuriei Dumnezeiesti.

Nu poate percepe aspecte amorfe, inanimate. Toate sunt vazute ca expresie a Vietii Insasi, a exaltarii ei covarsitoare.

-------------


Bineinteles ca nu putem generaliza totul.
Dar aceasta nu inseamna ca nu putem generaliza nimic.

Putem abuza de cuvinte si sa le rastalmacim cum vrem noi.

Iubirea de arginti nu este "iubire". Este adictie. Un alt cuvant pentru un alt fel de duh.

Iubirea de pacat nu este "iubire". Este tot adictie.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 25.05.2014 at 10:53:55.
  #139  
Vechi 25.05.2014, 12:51:33
Badescu's Avatar
Badescu Badescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2014
Locație: Tirgu Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Bineinteles ca nu au viata in sensul in care percepem noi "viata".

Insa cel care este viu, iL vede pe Dumnezeu pretutindeni. Toate ii par insufletite. Toate ii par a fi o manifestare a extazului, bucuriei Dumnezeiesti.

Nu poate percepe aspecte amorfe, inanimate. Toate sunt vazute ca expresie a Vietii Insasi, a exaltarii ei covarsitoare.

-------------


Bineinteles ca nu putem generaliza totul.
Dar aceasta nu inseamna ca nu putem generaliza nimic.

Putem abuza de cuvinte si sa le rastalmacim cum vrem noi.

Iubirea de arginti nu este "iubire". Este adictie. Un alt cuvant pentru un alt fel de duh.

Iubirea de pacat nu este "iubire". Este tot adictie.
Cred ca faci o mare confuzie, a vedea/bucura de creatia lui Dumnezeu nu inseamna ca pietrele au viata. Prin a se oglindii creatia lui Dumnezeu in tot ce ne inconjoara nu trebuie sa intelegem ca pietrele au viata in absolut nici un sens. Cum nu inseamna nici ca animalele sau iarba ar avea suflet. Totusi ele exista, ele exista pentru a slavi creatia lui Dumnezeu, creatie in fruntea caruia se regaseste omul.

Da. Exista duh de viata in animale si plante, nicidecum in pietre si bolovani, dar ele sunt lipsite de ratiune si suflet. Bine, nu e deloc normal ca omul sa isi asume rolul de "cap" al creatiei ingamfandu-se prin asta. Dar, daca te asemeni animalelor si plantelor doar pentru ca si ele au duh de viata e trist...

Ceea ce afirmi tu cum ca cel ce este viu Il vede pe Dumnezeu pretutindeni din nou nu are nici o legatura cu aceste lucruri. Atunci cand iubesti pe Dumnezeu nu devi nici mai naiv nici mai prost. Daca afirmi/crezi ca Il iubesti pe Dumnezeu si intelegi ca pietrele au viata si par insufletite probabil Dumnezeu ar vrea sa iti spuna: "Nu ai inteles nimic..."

Inteleg, probabil ai citit ceva scrieri ale Sfintilor Parinti in legatura cu aceste lucruri. Sfintii Parinti spun ca iarba/plantele si animalele dau slava neincetata lui Dumnezeu prin duhul de viata care se regaseste in ele.. Perfect adevarat. Dar a ajunge sa crezi ca bolovanii au viata, indiferent ce intelegeri ascunse ai avea e o iluzie...

Am insistat pe acest subiect pentru ca am observat ca ai mai multe tendinte new-age-iste (sau poate ma insel) decat catre crestinism sau budhism...Sa incercam sa nu facem confuzie intre energia creata, care poate fii si pozitiva si negativa si energia necreata care e insasi Dumnezeu, un Dumnezeu personal care imparte daruri dupa mila si bunatatea Lui.

Numai bine!
__________________
Aceasta pagina vine in ajutorul adevarului. Este creata pentru combaterea minciunilor, demascarea inselatoriilor si a lucrarilor intunericului. http://demascarea-inselatoriei.blogspot.ro
  #140  
Vechi 25.05.2014, 19:44:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Badescu Vezi mesajul
Intradevar, absolut tot de pe pamant si din univers sunt creatia lui Dumnezeu, dar, afirmand ca Dumnezeu e in tot ce se regaseste pe pamant si in univers e o aberatie... Putem privii o floare si sa vedem maiestria cu care a facut-o Dumnezeu, dar asta nu inseamna ca Dumnezeu e in acea floare.
Daca nu ai auzit de panteism, e conceptia existenta in religiile orientale, inclusiv in new-age. Conform acestei conceptii divinitea e in toata materia, se confunda cu ea. NU e mare filozofie, doar o conceptie din paganism, impartasita de cei atrasi de new-age si religiile orientale. Bineinteles, e total opusa conceptiei crestine.
Subiect închis