Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 11.11.2016, 14:59:02
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
e clar ca esti corupt. :)
Sau inocent.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #232  
Vechi 11.11.2016, 15:34:13
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Sper că nu-i un termen jignitor.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #233  
Vechi 11.11.2016, 16:11:13
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR
Nu se poate să mă intereseze doar sufletul meu, doar păcatele mele și să nu mai văd nimic în jur din pricina marii smerenii de care mă simt cuprins.
Problema e ca nu te intereseaza pacatele tale ,caci adaugi in continuare...crezand ca faci un lucru pentru Dumnezeu.Asa se intampla cand te duci direct sa faci facultatea ,fara sa incepi cu scoala primara.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #234  
Vechi 11.11.2016, 16:33:50
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Oare ceilalți ați absolvit facultatea de buni creștini? De unde știți?
Reply With Quote
  #235  
Vechi 11.11.2016, 17:21:57
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu inteleg ce anume va nemultumeste pe voi. Faptul ca Biserica nu are aceeasi mentalitate bolsevica pe care o aveti voi si nu-l da afara pe om indata ce procurorii formuleaza niste acuzatii ? Voi aveti mintea stramba, nu Biserica. Voi sunteti victimele propagandei asteia mizerabile care face din procurori zei si din orice persoana suspectata de ceva, un om vinovat.
Tare as vrea sa iti spun ce ma nemultumeste! Asa cu subiect si predicat cum imi cereai mai ieri....:)
Deocamdata iti reamintesc (si asta chiar face parte din nemultumirea mea) ca tocmai fratia voastra se zburluia la mine cand ziceam ca nu se ameninta un presedinte cu demisia doar pentru ca nu-i de acord cu... crestinismu'!
E drept ca asta nu e practica bolsevica. E infantilism sadea.

Totusi, de ce afirmi ca am o mentalitate bolsevica?
Am afirmat ori sugerat eu in vreun loc ca astept "sa-l dea afara"? Hopa! Va sa zica ... la asta va asteptati dvs.??!! De asta va temeti fratilor? Asta va mana pe voi in lupta?
Stati linistiti... Pretenul vostru Gigi Becali a afirmat deja public ca nu-si lasa el omu' si ca ii da repede o valiza de mardei daca e nevoie.
Iata mentalitatea bolsevica: la voi si la oamenii pe care ii contemplati.

P.S. Daca vreti parerea mea, asa dupa ureche dar parerea mea totusi: IPS e nevinovat in cazul asta. Mai mult, e incarcat cu o smechereala bine aranjata de inamici. Nu cred o iota din ce trambiteaza presa, sunt facaturi tipice pe care nici nu le citesc. Marturisesc ca n-am citit nimic din ce s-a scris pe tema asta, exceptind textele noastre de aici de pe topic.
Ce cred eu insa, e ca atat "inculpatul" de azi cat si inca vreo cateva mii ca el, care au ruinat Biserica din interior prin nenumarate abuzuri si practici fara nici o legatura cu viata crestina, toti acestia nu ar fi trebuit sa fie primiti la preotie iar daca totusi au fost primiti trebuiau caterisiti de la prima abatere.
Nene Iuliu, am 3 feciori si s-ar putea ca macar unul din ei sa aiba vocatie de preot. Credeti-ma ca nu am banii oierilor ca sa-i cumpar fiului meu parohie intr-un sat din Ro. Si nici nu vreau ca fiica mea sa fie nevasta de preot facut pe banii lui socrasu din pricina taxei universale a preotiei care se practica din greu in Romanica. Si de care banuiesc ca dvs. si alti forumisti onesti iarasi nu stiti nimic, nu-i asa?
Asta e doar un motiv, unul mic.
De alea mari nu vreau sa pomenesc, ca o sa ziceti in ton cu zburatorul cum ca mai am un pic si levitez in sfintenie. Laolalta cu un intreg popor, dealtfel, mintit si umilit.
Reply With Quote
  #236  
Vechi 11.11.2016, 17:31:59
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Sper că nu-i un termen jignitor.
Pe mine mă întrebi? Tu l-ai folosit.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #237  
Vechi 11.11.2016, 17:37:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

@Ioan67: le amesteci de numa'-numa'...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #238  
Vechi 11.11.2016, 18:07:17
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Pe mine mă întrebi? Tu l-ai folosit.
Nu cu intenția de a jigni. Dar văzând asocierile pe care le-ați făcut, m-am gândit că poate fi interpretat.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #239  
Vechi 11.11.2016, 18:07:40
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Ioane, chiar daca ma suspectezi ca m-am inteles cu Dragos, nu-i adevarat, crede-ma. Totusi sa stii ca are dreptate: le amesteci, rau!
In primul rand, indiferent de zvonuri, pana nu se prezinta cei care si-au cumparat parohiile, nu avem niciun drept sa vorbim. Sincer ma indoiesc sa recunoasca cineva, fiindca asta este deja o abatere de la legea lui Dumnezeu, iar daca a facut-o, sta linistit cu capul in nisip!!!
In al doilea rand, n-am intalnit pana acum un absolvent smerit si cu vocatie, caruia sa-i fi pretins cineva ceva pentru o parohie meritorie. Dimpotriva, cunosc un caz in care absolventul a fost ajutat de sateni sa ajunga la scoala teologica, iar mai departe, de episcopie. Acum are propria parohie in Bucuresti, este un preot foarte iubit si cu mult har. L-am vazut in urma cu vreun an- doi invitat la "Trinitas", intr-o convorbire duhovniceasca, si m-am bucurat enorm, fiindca a fost vecin cu mine, si a copilarit in mari lipsuri.
Pentru cei ce merita, se ingrijeste Insusi Dumnezeu, pe care tu Il scoti din ecuatie! Indiferent ce spun unii sau altii, chiar daca zvonurile spun ca preotia este o afacere. Dumnezeu stie mai bine rolul preotului in viata crestinului, si nu permite o astfel de anomalie. De ce aplecam urechea la astfel de zvonuri? Chiar daca or mai fi pe ici-pe colo si cazuri reale, nu aceasta-i regula, fiindca orice biet crestin stie sa se fereasca de mania lui Dumnezeu; cu atat mai mult inaltpreasfintitii pe care-i acuzam sau suspectam!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #240  
Vechi 11.11.2016, 18:45:18
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Răscolind un topic mai vechi m-am bucurat să constat că vocile critice nu erau așa puține ca acum și m-am regăsit în postările unora ca Florin-Ionuț și Windorin (și mulți alții), care au aceeași opinie că răul nu trebuie ascuns. Topicul din 2009, aici.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare