Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.12.2017, 01:52:26
dumitru18 dumitru18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.12.2017
Mesaje: 20
Implicit Nunta a 2 a

Este permisa nunta a 2 a in ortodoxie , daca nu esti vaduv?
Sf Ioan Gura de aur spunea ca este un mare pacat sa te insori a 2 a oara daca primul sot traieste.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.12.2017, 02:48:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumitru18 Vezi mesajul
Este permisa nunta a 2 a in ortodoxie , daca nu esti vaduv?
Sf Ioan Gura de aur spunea ca este un mare pacat sa te insori a 2 a oara daca primul sot traieste.
Tare cu " vaduvia" :)))
Citește Sfânta Scriptură.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.12.2017, 15:49:48
dumitru18 dumitru18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.12.2017
Mesaje: 20
Implicit

Da , vaduvia este singura situatie acceptata in ortodoxie in care e ingaduita nunta a 2 a ,dar nu neaprat si recomandata .
E recomandata doar femeilor tinere , pentru a nu fi isipitite .
Stiu insa ca in prezent Biserica este pusa in fata unui val de cereri pentru a 2 a casatorie ,datorita inmultirii divorturilor .
Intrebarea este cum face fata acestui val de modernism fara a renunta la canonul biblic
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.12.2017, 15:53:23
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

A doua și a treia căsătorie, pe care Biserica Ortodoxă le permite, nu mai sunt Sfinte Taine, iar Biserica le îngăduie pentru neputința omenească. Într-adevăr, nu e de dorit să se ajungă acolo.

Dacă te vei uita în tipicul slujbelor, vei vedea că sunt rugăciuni de iertare, pentru curvari.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.12.2017, 16:06:21
dumitru18 dumitru18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.12.2017
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
A doua și a treia căsătorie, pe care Biserica Ortodoxă le permite, nu mai sunt Sfinte Taine, iar Biserica le îngăduie pentru neputința omenească. Într-adevăr, nu e de dorit să se ajungă acolo.

Dacă te vei uita în tipicul slujbelor, vei vedea că sunt rugăciuni de iertare, pentru curvari.
Aici e problema mea .
Biserica ingaduie a 2 a nunta ,dar doar pt persoanele vaduve,nu si pt celelalte
Pentru celelalte,care inca le mai traieste sotul , sf Ion Gura de Aur considera ca este o curvie a 2 a nunta ,deci un pacat si o scarba inaintea lui Dumnezeu.
S-a schimbat oare ceva?
In prezent ,datorita nr mare de divorturi, sunt acceptate si persoanele care divorteaza la a 2 a nunta? Mi-e teama sa nu fie un pacat nunta aceasta a 2 a ,nu doar daca e ingaduita si nu e taina
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.12.2017, 16:33:32
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Acum niște luni am auzit un părinte predicând pe marginea Evangheliei citită în ziua respectivă, Evanghelie ce cuprindea întâlnirea la fântână dintre Iisus și o femeie ce avusese mai mulți bărbați. El (preotul) spunea că cei căsătoriți a doua oară, deși Biserica face rugăciuni, nu au dreptul la Sfânta Împărtășanie. Or, aici, te-ai cam ras pe bot... fără Hristos nu te poți mântui, iar euharistia (cu pregătire, normal) e calea directă. Era evident vorba de cei care divorțează, nu de văduvi. Nu e bineprimit în fața lui Dumnezeu (vorbesc în genere, nu mă refer la situații de violență domestică, abuz emoțional și altele asemenea, când e cazul să fugi cât vezi cu ochii). Cel mai înțelept e să te rogi de dinainte pentru o căsătorie binecuvântată și să lupți să duci demn crucea asta. Un alt părinte spunea despre cununie că nu se face cu ochii (îți alegi partenerul pentru frumusețe), nici cu mintea (te gândești că e potent material și, deci, partidă bună), nici cu inima (Doamne, ce îndrăgostit sunt), ci cu genunchii (adică lăsând rugăciunea să lucreze).
A nu se înțelege că vreau să dau lecții cuiva, eu am ales prost tare de fiecare dată (deși niciodată nu m-am măritat) și am încredințarea că Dumnezeu alege mai bine pentru noi. Doar să nu stăm ca pupezele, ci să arăm și noi terenul înainte, printr-o viață dreaptă.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.12.2017, 19:00:13
dumitru18 dumitru18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.12.2017
Mesaje: 20
Implicit

Interesant este in dialogul Domnului cu femeia cananeanca ,ca Domnul nu o mustra .
Ii spune :"Fugi si cheama pe barbatul tau !" desi stia ca avusese 5 barbati. Se preface ca nu stie. Putem zice ca o incearca . Iar la incercarea de ascundere a femeii "Nu am barbat!" ii spune "Aici ai grait adevarul ! "
Ar fi putut spune :desparte-te de nelegiuire si apoi vino la Mine , asa cum facuse Botezatorul.
Dar Domnul o cheama cu tot cu barbat ,care nu ii era barbat.
Ar fi putu sa ii spuna ,<<Acum stii ca sunt Hristosul dyupa cum insuti marturisesti,nu mai trai in pacat !>> , dar nu a mai fost nevoie.
Nu se stie ce a facut femeia cananeanca dupa ce a plecat Mantuitorul , daca a mai ramas cu acel ne-barbat sau nu , traditia spune ca a devenit o marturisitoare a lui Hristos .
Cert este ca,convertirea ei nu s-a facut brutal ,prin interdictii ,prin evidentierea pacatului , ci s-a facut prin "coplesire" , prin aratarea unei lumini mai mari,a unui sens mai profund al vietii.
Poate Dumnezeu nu ingaduie nunta a 2 a ,dar acolo unde este smerenie , El nu o mai pedepseste, ci gaseste caile potrivite pentru a transforma aceasta cautare pamanteasca a fericirii , in cautarea fericirii eterne , descoperite prin Hrisots
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.12.2017, 20:04:44
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Fiecare caz e particular, eu ți-am vorbit de atitudinea generală. Firește că Hristos nu e brutal și nici nu are cum să fie, pe nimeni nu întoarce dacă omul nu dorește. Mântuire cu de-a sila nu se poate.

În altă ordine de idei, întoarcerea reală nici nu e posibilă dacă propovăduirea o face un moralist. Or, femeia asta s-a întâlnit cu Adevărul întrupat. :) Toți care ne pocăim Îl întâlnim fiindcă ni Se descoperă sub o formă sau alta și, în ultimă instanță, ni Se oferă direct în Sf. Împărtășanie.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.01.2018, 20:01:42
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Intr-o lume ideala in care toti suntem perfecti si toate merg bine si totul iese aliniat si cum nu se poate mai bine atunci iti alegi sotia perfecta, o iei din vitrina, este perfecta si frumoasa toata viata, si la 70 de ani arata ca la 20, este buna, intelegatoare, sanatoasa si toate sunt bune.

Insa intr-o luma in care noi suntem cazuti, lucrurile se strica si se repara.

Cu totii gresim, iar Biserica ar trebui sa te ajute sa te recuperezi din greseala si nu sa te osandeasca. MILA VOIESC SI NU JERTFA.

Si asa omul trage suficienta durere dintr-o despartire, nu are sens sa il mai condamni pentru o greseala anterioara, chiar daca asta a insemnat o alegere gresita sau altceva.

Sunt oameni care efectiv nu rezista impreuna, nu sunt compatibili...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.01.2018, 19:16:11
dumitru18 dumitru18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.12.2017
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Insa intr-o luma in care noi suntem cazuti, lucrurile se strica si se repara.

Cu totii gresim, iar Biserica ar trebui sa te ajute sa te recuperezi din greseala si nu sa te osandeasca. MILA VOIESC SI NU JERTFA.

.
Legea nu vine de la Biserica ci de la Dumnezeu

Mat 19
8 Isus le-a răspuns: „Din pricina împietririi inimilor voastre a îngăduit Moise să vă lăsați nevestele, dar de la început n-a fost așa.
9 Eu* însă vă spun că oricine își lasă nevasta, afară de pricină de curvie, și ia pe alta de nevastă preacurvește și cine ia de nevastă pe cea lăsată de bărbat preacurvește.”

Dumnezu nu spune ca e vinovat cel ce lasa , cat cel care lasa si ia pe alta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare