Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 14.01.2018, 21:08:26
dumitru18 dumitru18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.12.2017
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
P.S. Acum sa n-o dati pe aia ca L-am omorat pe Dumnezeu. Sa nu uitam ca Domnul Isus S-a dezbracat de dumnezeire cand S-a intrupat si S-a coborat la noi (Filipeni 2:6-8).
Doar acceptand sa fie persoana a firii omenesti ,Fiul lui Dumnezeu se dezbraca de dumnezeire.A acceptat sa fie om cel ce era necuprins,acesta e sensul chenozei . Dar prin firea Sa dumnezeiasca aceiasi persoana Fiul lui Dumenzeu a fost tot axcel timp Dumenzeu neschimat langa Tatal .
In mormant a fost cu trupul in mormant, cu sfuletul in iad (dar ca Imparat) , si cu dumnezeirea a cuprins intreg universul. Nu Dumnezeu a murit , ci persoana Fiul lui Dumnezeu a murit prin firea sa omeneasca . Si a murit tocmai pentru ca sa invie pentru vesnicie.
Reply With Quote
  #282  
Vechi 15.01.2018, 13:36:59
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumitru18 Vezi mesajul
Doar acceptand sa fie persoana a firii omenesti ,Fiul lui Dumnezeu se dezbraca de dumnezeire.A acceptat sa fie om cel ce era necuprins,acesta e sensul chenozei . Dar prin firea Sa dumnezeiasca aceiasi persoana Fiul lui Dumenzeu a fost tot axcel timp Dumenzeu neschimat langa Tatal .
In mormant a fost cu trupul in mormant, cu sfuletul in iad (dar ca Imparat) , si cu dumnezeirea a cuprins intreg universul. Nu Dumnezeu a murit , ci persoana Fiul lui Dumnezeu a murit prin firea sa omeneasca . Si a murit tocmai pentru ca sa invie pentru vesnicie.
Puteti argumenta cu Sfanta Scriptura, macar o afirmatie din cele facute?
Reply With Quote
  #283  
Vechi 15.01.2018, 15:02:13
dumitru18 dumitru18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.12.2017
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
Puteti argumenta cu Sfanta Scriptura, macar o afirmatie din cele facute?
Ce ceri tu este de a exprima o credinta intreaga si ar fi multe de spus.
Iti voi atrage atentia doar la 2 citate ,aparent contradictorii , rostite de aceiasi persoana :
"Eu si Tatal una suntem !"
"Tatal este mai mare decat Mine !"
Intr-una din situatii Hristos vorbeste dupa firea dumnezeiasca .
In cealalta vorbeste dupa firea omeneasca.
Un alt exemplu atunci cand Hrisots spune "Mai inainte de Avraam sunt Eu" . Avem persoana dezbracata de dumnezeire, dar care e eterna? Nu prea se potriveste.


Deci cele 2 firi coexista in persoana lui Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu.
Dezbracarea de dumnezeire care o mentionati nu inseamna ca Hristos nu mai era Dumnezeu ci mai degraba ca a renuntat la slava Sa ca om pe pamant , a acceptat sa aiba un trup patimitor ,fara insa a disparea din ceruri.
Reply With Quote
  #284  
Vechi 19.01.2018, 00:50:44
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
""Fereste-te de intrebarile nebune" - 2 Timotei 2:23. Ce vrei sa discut cu dumneata? Despre cate suflete are Dumnezeu!? Cam asta intrebi. Sau sa discut nascociri pe care mi le atribui mie? Sau sa vorbim despre dumnezeul adventist desi eu am dat, in mod clar, versete din Sfanta Scriptura (pe care dumneata nu o cunosti - s-a vazut acest lucru cand ti-am dat versetul despre dezbracarea de dumnezeire a Mantuitorului). Dumneata te certi cu Sfanta Scriptura. Mai bine ai cerceta-o. Apoi, vii sa discutam bazati pe Cuvantul lui Dumnezeu.
Repet, poate nu ai înțeles, deși am explicat destul de clar, dacă Dumnezeu este Tatăl, Fiul și Duhul, așa cum ai confirmat și matale, atunci timp de 3 zile dumnezeul adventist s-a mutilat, fiindcă a doua persoană din Dumnezeire era moartă. Pricepeți? Noi creștinii știm că Iisus era viu în tot acest timp cu sufletul dar mort cu trupul. Adventiștii cred că sufletul lui Iisus, care conține și trupul dar și tot ce este Iisus, căci pentru adventiști, sufletul este persoana, a fost mort, adică în adormire, pentru cele 3 zile. Deci dumnezeul adventist devine mutilat 3 zile, sunt treji doar Tatăl și Duhul, doar 2 persoane, căci persoana a 2-a, Iisus, doarme în Iad. Pentru adventiști, Iadul nu este un spațiu de tortură în care sufletele conștiente sunt chinuite ci ”locul tăcerii”, adică mormântul, care exprimă neantul, inconștiența, somnul în care nu mai știi nimic.
PRICEPEȚI ?
Reply With Quote
  #285  
Vechi 19.01.2018, 01:02:30
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
Sfanta Scriptura (pe care dumneata nu o cunosti - s-a vazut acest lucru cand ti-am dat versetul despre dezbracarea de dumnezeire a Mantuitorului). Dumneata te certi cu Sfanta Scriptura.
Iar eu ți-am răspuns că nu cunoști explicația la Filipeni 2 :7. Cum putea Iisus, Dumnezeul Atotputernic, Alfa și Omega, să-și lepede dumnezeirea? A lepădat-o doar în aparență.
Dacă Iisus și-a lepădat dumnezeirea în fapt, atunci nu mai era Dumnezeu Atotputernic timp de 33 de ani. Și atunci nu mai există Trinitate, căci totul se modifică, din 3 persone, una nu mai are atributul divin și rămân doar 2 persoane divine atotputernice.
Reply With Quote
  #286  
Vechi 19.01.2018, 01:06:32
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Concluzia? Învățătura despre somnul sufletului face ca dumnezeul adventist să fie de căcat!
Întotdeauna am spus că pocăiții adventiști au 2 Iisuși, unul mort dormind inconștient în miezul pămîntului 3 zile și altul viu, ca a 2-a persoană a Sf. Treimi, în Ceruri pe tron, în tot acest timp.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 20.01.2018, 10:06:26
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Concluzia? Învățătura despre somnul sufletului face ca dumnezeul adventist să fie de căcat!
Întotdeauna am spus că pocăiții adventiști au 2 Iisuși, unul mort dormind inconștient în miezul pămîntului 3 zile și altul viu, ca a 2-a persoană a Sf. Treimi, în Ceruri pe tron, în tot acest timp.
Exact ce spuneam. Ce sa discuti cu dumneata? Umbli cu tot felul de nascociri. De unde ai scos-o pe asta cu "2 Iisusi"?

Noi stim de un Singur Isus care ne spune, clar si raspicat: "AM FOST MORT SI IATA CA SUNT VIU" (Apocalipsa 1:18).
Adventistii cred ce spune Sfanta Scriptura. Iar Scriptura nu vorbeste de 2 isusi: unul mort si unul viu, in acelasi timp. Asta este o minciuna de a dumitale.

Concluzie: ce se poate discuta cu dumneata? Doar n-o sa pierdem timpul comentand nascocirile mintii dvs.
Reply With Quote
  #288  
Vechi 20.01.2018, 10:20:55
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumitru18 Vezi mesajul

Dezbracarea de dumnezeire care o mentionati
Dezbracarea de dumnezeire pe care nu eu am mentionat-o, ci Sfanta Scriptura:""" El, mãcar cã avea chipul lui Dumnezeu, totuºi n-a crezut ca un lucru de apucat sã fie deopotrivã cu Dumnezeu, ci S-a dezbrãcat pe sine însuºi ºi a luat un chip de rob, fãcîndu-se asemenea oamenilor.""""

Citat:
În prealabil postat de dumitru18 Vezi mesajul

nu inseamna ca Hristos nu mai era Dumnezeu ci mai degraba ca a renuntat la slava Sa ca om pe pamant , a acceptat sa aiba un trup patimitor ,fara insa a disparea din ceruri.
In comentariile dvs. trebuie sa tineti cont de faptul ca originalul grecesc foloseste termenul "morphen" (vedeti versetul din Filipeni 2:7) ceea ce presupune o transformare serioasa, nu doar simple renuntari.
Reply With Quote
  #289  
Vechi 20.01.2018, 13:43:14
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
Dezbracarea de dumnezeire pe care nu eu am mentionat-o, ci Sfanta Scriptura:""" El, mãcar cã avea chipul lui Dumnezeu, totuºi n-a crezut ca un lucru de apucat sã fie deopotrivã cu Dumnezeu, ci S-a dezbrãcat pe sine însuºi ºi a luat un chip de rob, fãcîndu-se asemenea oamenilor.""""
Atunci răspunde la întrebare: dacă a 2-a Persoană a Dumnezeirii, respectiv Iisus Hristos, și-a lepădat prerogativele/firea de Dumnezeu, ce s-a întâmplat cu Dumnezeu? Ai zis că Dumnezeu este 3 Persoane divine, Tată, Fiu și Duhul Sfânt. Acum zici că Fiul s-a dezbrăcat de dumnezeire pentru o perioadă. Prin urmare, dumnezeul adventist devine 2 persoane divine și o persoană umană. Am dreptate?
Reply With Quote
  #290  
Vechi 20.01.2018, 13:50:38
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
De unde ai scos-o pe asta cu "2 Iisusi"?
Evident că nu sunt 2 Iisuși.
Am scris eu că sunt 2 Iisuși ?
Repet, dar este pentru ultima oară!
Ori aveți un dumnezeu care se modifică, adică a 2-a persoană moare, intră în stare de inconștiență pentru 3 zile ori nu aveți un dumnezeu care se modifică și atunci trebuie să existe 2 Iisuși, unul întotdeauna viu, ca a 2-a persoană din Dumnezeu și unul mort în Iad, care nu mai știe nimic, fiind adormit, care așteaptă învierea și ridicarea la Cer.
Așa că, alegeți !
Ori rămîneți trinitar și atunci renunțați la învățătura despre suflet, ori țineți învățătura despre suflet, dar renunțați la trinitate și deveniți arian. Fiindcă dacă Dumnezeul unic al tuturor este o singură Persoană, Tatăl, atunci nu mai există aceste contradicții pe care ți le-am arătat aici.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare