Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #19  
Vechi 01.04.2018, 01:47:06
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Era o carte care ti-o recomand "Catre Autolic" de Teofil al Antiohiei.
Ea trateaza despre invizibilitatea si cunoasterea lui Dumnezeu, la care se ajunge prin puritatea inimii.
Intotdeauna am crezut ca la adevar se ajunge cu mintea. Dar poate m-am inselat si e nevoie de altceva.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Deci daca nu esti cu inima curata, nu poti sa-l vezi pe Dumnezeu.
Ce inteleg eu de aici e ca am "inima murdara". Dumneavoastra l-ati vazut pe Dumnezeu? Se pare ca da, pentru ca vorbiti cu atata convingere. Desigur, pe mine nu m-ati convins deocamdata. Pe dumneavoastra, ce-i drept, v-ati convins, mai ales ca sugerati ca aveti spre deosebire de mine "inima curata", lucru e cat se poate de bun, in special pentru ca "starea de curatie a inimii" v-a permis sa pricepeti si sensul pariului lui Pascal la care ma indemnati sa mai meditez:

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Mai insista, poate intelegi ce a vrut sa spuna.
Desigur, insistenta e cheia succesului, eventual completata cu o mare durere pe care mi-o doriti si pentru care nu ma supar:

QUOTE=Jonnyw2013;659350]Ar mai fi o speranta sa fii intr-o mare durere,incercare si aia sa iti deschida ochii.Dar opreste-te la ce ti-am spus:Blaise Pascal -Scrisorile provinciale si Cugetari-unde zice multe de viata lui-asta ca iti puneai intrebari ca suntem adepti unui curent antiintelectual, si "Catre Autolic."[/quote]

Pana va veni momentul in care mi se va intampla in viata ceva rau, "lasati-ma/ sa umblu mut printre voi,/ sa va ies in cale cu ochii inchisi" (L. Blaga - Catre cititori)

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
in Biblie scrie: sunt un Dumnezeu ZELOS, si NU gelos, ceea ce este cu totul altceva
In Septuaginta avem

ζηλωτής, adica zelos, fanatic

Iar in Textul Masoretic

קַנָּא

transliterat "qna" adica zelos, gelos, invidios

Oricum contextul in care apare termenul indica destul de clar ca Dumnezeu se supara daca cineva se inchina altor zei asa ca daca doriti il puteti traduce prin "gelos, invidios" sau daca vreti sa insistati pe faptul ca Dumnezeu pedepseste "pe copii pentru vina părinților [...] până la al treilea și al patrulea neam", puteti traduce textul asa cum au facut autorii Bibliei Ortodoxe prin "zelos (adica avand zel)". Eu unul l-as traduce mai degraba prin "invidios", dar aceasta e o preferinta personala deoarece consider ca Textul Masoretic reda mai clar ideea in acest context particular.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare