Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 06.04.2008, 15:04:49
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fratilor crestini,

Va rog nu-l mai judecati pe parintele Daniel Corogeanu, pentru ca n-ati fost voi acolo de fata ca sa stiti ce si cum s-a intamplat.
Asa ca va propun urmatorul link catre un interviu pe care Dan Diaconescu de la OTV l-a luat parintelui Corogeanu si maicutei starete a manastirii:
http://arhiva-ortodoxa.info

Intrand pe link-ul mentionat, selectati Arhiva audio si acolo cautati link-ul "Interviu cu pr. Daniel Corogeanu".

Inainte de a acuza un preot-calugar, rog a-i asculta si opinia.
La cat de smerit se arata parintele Corogeanu, e practic imposibil ca el sa-i fi premeditat moartea Irinei. Apoi ceea ce credeti voi ca a fost crucea pe care a fost tinuta sora Irina nu este o cruce, ci doua scanduri batute una in alta formand intre ele unghi de 90 de grade. Plus, din ceea ce spune parintele, sora Irina a fost eliberata dupa ultima slujba de exorcizare de toata posesia demonica, a baut niste ceai si apoi slabita din cauza a ceea ce-i produsesera demonii intrati intr-insa s-a dus sa se odihneasca intr-un pat. Apoi, mai tarziu, unele maici au descoperit ca sora Irina Corneanu nu mai dadea semne de viata, si imediat s-a telefonat la salvare. Se pare ca Irina a murit pe traseu din cauza unei supra-doze de adrenalinape care i-a injectat-o medicul de pe ambulanta.

Domnul sa-l aiba in pazape parintele Corogeanu si pe grupul de maicute arestate pe nedrept de o justitie oarba.


Cer iertare,fratilor, de v-am mahnit sau suparat cu aceasta postare a mea, a pacatosului si nemilostivului.


------------------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
  #192  
Vechi 09.04.2008, 11:19:27
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Unii spun altceva

Sâmbãtã, 18 iunie 2005

“Corneliu Bârlãdeanul, episcop vicar al Husilor, a reusit sã intre în bisericã doar cu ajutorul Politiei -La Mãnãstirea “Sfânta Treime” de la Tanacu preotul Daniel Corogeanu a provocat o adevãratã rãscoalã, împiedicându-l pe episcopul vicar al Husilor, Corneliu Bârlãdeanul, sã-i ridice Sfântul Antimist, care echivaleazã cu oprirea de la sãvârsirea slujbelor religioase pânã la clarificarea situatiei referitoare la moartea surorii Irina Cornici. Daniel Corogeanu a fugit prin curtea bisericii cu Sfânta Evanghelie în brate, urmãrit de episcopul vicar, protopopul Vasile Pârcãlabu si forte de ordine, care au avut de furcã cu apãrãtorii pãrintelui, câtiva cãlugãri care au sãrit la bãtaie la Corneliu Bârlãdeanul si i-au rupt protopopului haina preoteascã. “Din punct de vedere legal si canonic, nu mai poate sluji cele sfinte pânã la elucidarea cazului. Nu a înteles acest lucru si a chemat persoane sã ne agreseze. M-am dus sã-i ridic Sfântul Antimist, fãrã de care nu poate oficia slujbele si a sãrit la bãtaie la mine si m-a bruscat. Asta e realitatea tristã a vietii pe care o trãim”, declarat atunci episcopul vicar Corneliu Bârlãdeanul. Între timp, medicii legisti au întocmit un raport asupra mortii Irinei Cornici si au descoperit cã sora a murit strangulatã.

Luni, 20 iunie 2005

Daniel Corogeanu poartã în continuare hainele preotesti si oficiazã slujbe, în pofida interdictiei mai-marilor de la Episcopie si sustine cã sora Irina era bolnavã de draci. Nu de aceastã pãrere sunt si cei care au cunoscut-o înainte de a merge la mãnãstire si care spun cã fata era perfect normalã. O fostã sorã de mãnãstire, care a vietuit câtva timp la Tanacu, în preajma lui Daniel Corogeanu, si a apucat sã o cunoascã pe Irina, spune cã aceasta era o fatã normalã, foarte muncitoare. “Nu stiu ce s-a întâmplat cu ea, dar acolo, la mãnãstire, toate stiam de frica staretului Daniel, dar acum mie nu mai îmi este fricã de el pentru cã sunt cu mama”, declara Iustina Gâlcã. În aceeasi zi, Irina a fost condusã pe ultimul drum, fiind înmormântã la Perieni, satul natal.

Articolul integral la: http://www.adevarulvs.ro/index.php?module=full_news&id_news=5341
  #193  
Vechi 09.04.2008, 15:55:01
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Pai normal,si au aplaudacii lor.Prietenii stiu care.
  #194  
Vechi 09.04.2008, 17:53:47
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Pai normal,si au aplaudacii lor.Prietenii stiu care.
Asa-i.
  #195  
Vechi 12.04.2008, 20:12:55
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citand Mirean:
Citat:
Unii spun altceva

Sâmbãtã, 18 iunie 2005

Corneliu Bârlãdeanul, episcop vicar al Husilor, a reusit sã intre în bisericã doar cu ajutorul Politiei -La Mãnãstirea Sfânta Treime de la Tanacu preotul Daniel Corogeanu a provocat o adevãratã rãscoalã, împiedicându-l pe episcopul vicar al Husilor, Corneliu Bârlãdeanul, sã-i ridice Sfântul Antimist, care echivaleazã cu oprirea de la sãvârsirea slujbelor religioase pânã la clarificarea situatiei referitoare la moartea surorii Irina Cornici. Daniel Corogeanu a fugit prin curtea bisericii cu Sfânta Evanghelie în brate, urmãrit de episcopul vicar, protopopul Vasile Pârcãlabu si forte de ordine, care au avut de furcã cu apãrãtorii pãrintelui, câtiva cãlugãri care au sãrit la bãtaie la Corneliu Bârlãdeanul si i-au rupt protopopului haina preoteascã. Din punct de vedere legal si canonic, nu mai poate sluji cele sfinte pânã la elucidarea cazului. Nu a înteles acest lucru si a chemat persoane sã ne agreseze. M-am dus sã-i ridic Sfântul Antimist, fãrã de care nu poate oficia slujbele si a sãrit la bãtaie la mine si m-a bruscat. Asta e realitatea tristã a vietii pe care o trãim, declarat atunci episcopul vicar Corneliu Bârlãdeanul. Între timp, medicii legisti au întocmit un raport asupra mortii Irinei Cornici si au descoperit cã sora a murit strangulatã.

Luni, 20 iunie 2005

Daniel Corogeanu poartã în continuare hainele preotesti si oficiazã slujbe, în pofida interdictiei mai-marilor de la Episcopie si sustine cã sora Irina era bolnavã de draci. Nu de aceastã pãrere sunt si cei care au cunoscut-o înainte de a merge la mãnãstire si care spun cã fata era perfect normalã. O fostã sorã de mãnãstire, care a vietuit câtva timp la Tanacu, în preajma lui Daniel Corogeanu, si a apucat sã o cunoascã pe Irina, spune cã aceasta era o fatã normalã, foarte muncitoare. Nu stiu ce s-a întâmplat cu ea, dar acolo, la mãnãstire, toate stiam de frica staretului Daniel, dar acum mie nu mai îmi este fricã de el pentru cã sunt cu mama, declara Iustina Gâlcã. În aceeasi zi, Irina a fost condusã pe ultimul drum, fiind înmormântã la Perieni, satul natal.

Articolul integral la: http://www.adevarulvs.ro/ind ex.php?module=full_news&id_news=5341
Bravo, Mirean,

Tu pe toate le stii si le cunosti. Mai ales cu ajutorul unui ziar, "Adevarul", care se declara din start ateu si care poate prezenta informatiile asa dupa cum ii convine. Eu, sa fi fost in locul tau, Mirene, nu puneam mare pret pe asa-zisele "informatii" prezentate de acest cotidian central, ci as fi apelat la o publicatie crestin-ortodoxa, de exemplu ziarul "Lumina" sau revista "Lumea Credintei" pentru a le afla opiniile, pentru ca niciodata, dar niciodata, Domnul nostru Iisus Hristos nu se va infrati cu demonii diavolului-sef Lucifer pentru a pune sub acuzare un slujitor al Bisericii Ortodoxe Dreptslavitoare. Dupa cum ai facut tu, din nefericire, Mirene. De aceea nici macar nu poti fi obiectiv cu privire la procesul parintelui Daniel Corogeanu si al celor patru maicute.

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
---------------------------------------------------------------------------------------
Miluieste, Doamne, poporul Tau si binecuvinteaza mostenirea Ta.
Biruinta binecredinciosilor crestini asupra celui potrivnic daruieste
Si cu crucea ta pazeste pe poporul Tau!
  #196  
Vechi 14.04.2008, 10:47:52
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Sa inteleg ca OTV, indelung citat pe forum este mai credibil. Ma rog...
Daca ziarul amintit nu este credibil, greseala mea.
Cred totusi ca pozitia oficial a Patriarhiei Romane este cea mai credibila.

Comunicat de presa nr. 1161/ 7 iulie 2005 (CrestinOrtodox) - 2005-07-07


Atat in relatarile presei, cat si din raportul episcopiei Husilor, Sfantul Sinod a luat act cu uimire, consternare si durere de faptul ca in manastirea "Sfanta Treime" din localitatea Tanacu, judetul Vaslui, sub pretextul unei exorcizari, iermonahul Daniel Corogeanu, secondat de patru calugarite, a supus-o pe tanara sora Irina Cornici unui inadmisibil regim de suferinta fizica, ceea ce a dus la moartea victimei.

Exorcismul, adica suita de rugaciuni pentru alungarea duhurilor necurate, face parte din doctrina si practica Bisericii Universale, cu temeiuri in Sfanta Scriptura, si consta exclusiv din rugaciuni insotite de stropire cu aghiazma si ungere cu undelemn sfintit. Orice acte sau proceduri in afara acestora, de natura celor folosite la Tanacu, se constituie in abateri grave de la disciplina bisericeasca.

Sub presiunea extrema a gravitatii acestui fapt si in urma refuzului celor impricinati de a se supune primelor masuri disciplinare ale autoritatii bisericesti, conducerea Episcopiei Husilor s-a vazut in situatia ca, in regim de urgenta, sa aplice sanctiuni maxime ieromonahului Daniel Corogeanu si celor patru calugarite, sanctiuni de care Sfantul Sinod ia act.


Pe fondul statutului incert al manastirii "Sfanta Treime" si al sustragerii acesteia de sub controlul Episcopiei Husilor, tragicul eveniment de la Tanacu este primul de acest fel in istoria Bisericii Ortodoxe Romane si in nici un caz nu poate fi emblematic sau definitoriu pentru Ortodoxia romaneasca, dupa cum nu exista nici pericolul ca el sa devina contagios in mediile monastice sau parohiale.


Intrucat principiul sinodalitatii il implica si pe acela al co-responsabilitatii, Sfantul Sinod a hotarat ca fiecare ierarh sa ia masuri si sa vegheze permanent, in eparhia sa, asupra respectarii cu strictete a Sfintelor Canoane, a randuielilor liturgice si a hotararilor Sfantului Sinod, asa incat excesele rituale sa fie, dupa caz, eliminate sau prevenite, cu aplicarea de sanctiuni impotriva vedetismului sau a substratului pecuniar care, de obicei, le genereaza.(COMUNICAT DE PRESA, Nr. 1161/ 7 iulie 2005, BIROUL DE PRESA SI COMUNICATII AL PATRIARHIEI ROMANE)
http://www.crestinortodox.ro/Comunicat_de_presa_nr__1161__7_iulie_2005-105-698.html

Numai bine!

  #197  
Vechi 14.04.2008, 23:32:44
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

demonizatii reactivi ,prea reactivi sint legati siin alte biserici si manastiri ,deci nu el Corogeanu a fost inovatorul acestei atitudini.Ba si spitalele de psihiatrie sint legati .Si maicile de la Tancu ziceau ca au gasit-o legate de destule ori pe patul de spital.
  #198  
Vechi 16.04.2008, 22:10:32
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Mirean,spuneai undeva ca e bine ca B.O.R. face parte din C.E.B. ca sa ia parte la ce se hotaraste acolo.Iti spun eu de ce nu e bine.Pentru ca ierarhii nostri sunt niste yesmeni,ce executa ordine,nu degeaba ii acuzam pe unii de apartenenta la masonerie.Ei acolo nu discuta ,ci accepta ce se hotaraste de cei mari.Iti suna cunoscut?Cu ce seamana asta?Pai nu stiu domne...Iti spun eu.Cu politicienii.Asa cum asculta politicienii de U.E.,N.A.T.O.si alte structuri din oculta mondiala,asa fac si prelatii,sunt niste oameni politice ce asculta ordine.Daca erau ierarhi adevarati,daca nu ne retrageam din C.E.B,macar ne impuneam punctele de vedere,chiar daca trebuia sa batem cu pumnul in masa pana sareau paharele,pentru ca ortodoxia nu face compromisuri.
  #199  
Vechi 17.04.2008, 12:20:49
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Mirean,spuneai undeva ca e bine ca B.O.R. face parte din C.E.B. ca sa ia parte la ce se hotaraste acolo.Iti spun eu de ce nu e bine.Pentru ca ierarhii nostri sunt niste yesmeni,ce executa ordine,nu degeaba ii acuzam pe unii de apartenenta la masonerie.Ei acolo nu discuta ,ci accepta ce se hotaraste de cei mari.Iti suna cunoscut?Cu ce seamana asta?Pai nu stiu domne...Iti spun eu.Cu politicienii.Asa cum asculta politicienii de U.E.,N.A.T.O.si alte structuri din oculta mondiala,asa fac si prelatii,sunt niste oameni politice ce asculta ordine.Daca erau ierarhi adevarati,daca nu ne retrageam din C.E.B,macar ne impuneam punctele de vedere,chiar daca trebuia sa batem cu pumnul in masa pana sareau paharele,pentru ca ortodoxia nu face compromisuri.
Asta este parerea ta. Am mai discutat asta. Prefer sa discutam pe cazuri concrete.
  #200  
Vechi 20.04.2008, 23:36:10
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Vad ca s-a ajuns la niste discutii savante fara a se tine cont de fondul problemei.Un barbat si 4 femei in putere au chinuit o biata bolnava pana ce aceasta a murit.Ce legatura are asta cu crestinismul.Spuneti ca era posedata...atunci de ce a fost inlantuita pe cruce?Din cate stiu eu chinuiti pe cruce au fost crestinii care il urmau pe Hristos iar chinuitorii lor erau niste ucigasi.Nu s-a procedat dupa pilda Mantuitorului.Cand la Acesta s-a adus un indracit Mantuitorul a poruncit sa fie dezlegat.Deci Mantuitorul porunceste ca posedatul sa fie dezlegat iar un nu stiu ce mare smecher monah este mai cu mot si porunceste ca persoana posedata sa fie legata.Si apoi a cerut el binecuvantarea Arhiereului sau pt asa ceva,stiut fiind ca orice asezamant monahal este sub ascultare arhiereului locului?intr-adevar ierarhii sai au gresit dar pt ca au fost prea blanzi.Pt moatea irinei trebuia caterisit ceea ce s-a si facut dar trebuia dupa acaterisire ca pt injuriile grave la adresa superiorilor sai si pt ponegrirea acestora trebuia afurisit,ceea ce nu s-a mai facut.de asemenea si cei ce acuza un arhiereu daca acesta nu este judecat si gasit viovat de ceilalti arhierei,sunt sub afurisenie canonica.Nu eu spun acesta ci dreptul canonic.Iar dreptul canonic se constitue pt ortodoxie din canoanele soboarelor ecumenice si nu din parerile unora sau ale altora.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Daniel Corogeanu si filmele horror Ekaterina Stiri, actualitati, anunturi 52 08.01.2014 09:41:56
Sfântul Ștefan - primul martir al Domnului Hristos laurastifter Craciunul - Nasterea Domnului 15 28.12.2013 00:50:50
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
Sfantul Maxim Marturisitorul- martir pentru dreapta credinta georgeval Diverse Sarbatori 7 03.04.2012 00:34:34
CRESTINISMUL SAU BISERICA? de Sfantul Ierarh si Nou Martir Ilarion Troitki andrei_im Generalitati 1 18.01.2010 18:30:28