Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 14.04.2008, 13:02:54
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
MARIUS_DANIEL, sincer, poti preciza o structura bisericeasca in care tu crezi ca nu este "infiltrata masoneria"?
Asta e o intrebare interesanta,dar grea...Oricum,B.O.R. e exclusa din start.Personal eu cred ca e biserica ortodoxa in care masoneria s-a infiltrat cel mai puternic.Din pacate...Acum intelegi de ce ma bat ganduri de plecare din ea?[/quote]

Am inteles. Este parerea ta, in discutiile anterioare fiecare dintre noi ne-am expus parerea. Am inteles si motivele pentru care vrei sa pleci (desi, sincer, as vrea sa nu te grabesti). Totusi, o structura "curata"?
Reply With Quote
  #362  
Vechi 14.04.2008, 13:57:24
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

MARIUS_DANIEL:Acum intelegi de ce ma bat ganduri de plecare din ea?

Inainte sa-ti faci asemenea ganduri, frate, gandeste-te la toti calugarii, care sunt deja constienti ca ii asteapta prigoana, dar nu se gandesc sa dea bir cu fugitii.
Sa nu facem din ceva rau, ceva si mai rau.
Reply With Quote
  #363  
Vechi 14.04.2008, 17:57:18
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Padre,iar dezinformezi cand zici ca Biserica Catolica este singura in ultimile trei secole care a fost explicit impotriva masoneriei.Cat de explicit mai vrei cand B.O.R.(si nu numai)a condamnat oficial masoneria si le-a refuzat orice serviciu religios membrilor ei.
Reply With Quote
  #364  
Vechi 14.04.2008, 18:19:26
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
MARIUS_DANIEL:Acum intelegi de ce ma bat ganduri de plecare din ea?

Inainte sa-ti faci asemenea ganduri, frate, gandeste-te la toti calugarii, care sunt deja constienti ca ii asteapta prigoana, dar nu se gandesc sa dea bir cu fugitii.
Sa nu facem din ceva rau, ceva si mai rau.
Nu e vorba de fugit,ci de ruperea legaturii cu o biserica ce apostaziaza.
Reply With Quote
  #365  
Vechi 14.04.2008, 18:22:05
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)Padre,iar dezinformezi cand zici ca Biserica Catolica este singura in ultimile trei secole care a fost explicit impotriva masoneriei.Cat de explicit mai vrei cand B.O.R.(si nu numai)a condamnat oficial masoneria si le-a refuzat orice serviciu religios membrilor ei.
Nu te baza pe asta.Masonii si-au pus singuri cenusa in cap si acum au motiv actualii ierarhi masoni sa se disculpe.Cunoastem smecheria.Atat de mult a refuzat B.O.R. masoneria incat a ajuns sa fie condusa de ea.Deci atentie.
Reply With Quote
  #366  
Vechi 15.04.2008, 00:11:21
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Nu cred ca e bine sa vorbim de clerici sau ierarhi care au legaturi cu Masoneria in cazul in care nu s-a dovedit acest lucru.
Reply With Quote
  #367  
Vechi 15.04.2008, 11:32:54
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Marius,Biserica este condusa de Hristos,iar daca sunt ierarhi,preoti,mireni care au intrat in masonerie trebuie sa stii ca in aceeasi clipa au iesit din Biserica.Asa ca Biserica nu inseamna cantitate,ci calitate.Eu cred cu tarie ca sunt Ierarhi,preoti si mireni care sunt impotriva masoneriei si a tot ceea ce este demonic.Si asa Biserica Ortodoxa va rezista furtunilor de tot felul.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #368  
Vechi 15.04.2008, 12:15:37
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PadreCory
Nu cred ca e bine sa vorbim de clerici sau ierarhi care au legaturi cu Masoneria in cazul in care nu s-a dovedit acest lucru.
Ba s-a dovedit cu varf si indesat.Ecumenismul e produsul masoneriei,deci ierarhii masoni trebuie cautati printre ecumenisti.
Reply With Quote
  #369  
Vechi 15.04.2008, 12:33:33
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Si cine a dovedit si in ce mod ca Miscarea ecumenica are orice legatura cu Masoneria?
Reply With Quote
  #370  
Vechi 16.04.2008, 11:49:31
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Si parintele Staniloaie a spus ca ecumenismul este produsul masoneriei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Franz Bardon despre masonerie ChEoPs Generalitati 1 15.02.2010 18:50:27
citate de Tutea despre revolutii si masonerie camidece Generalitati 5 14.09.2009 11:06:44